გერმანიის კანცლერმა განაცხადა, რომ კიევს დახმარება უნდა გაეწიოს ყოველგვარი წინაპირობის გარეშე. თავად შოლცს, 23 თებერვლის არჩევნებში, დამარცხება ელის
გერმანიის კანცლერმა გააკრიტიკა პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის წინადადება, რომელიც ითვალისწინებს კიევის სამხედრო დახმარებას,  უკრაინის წიაღისეულზე გარანტირებული წვდომის სანაცვლოდ, იგულისხმება იშვიათი წიაღისეული მეტალებიც.
Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND)-ისთვის შაბათს მიცემულ ინტერვიუში, შოლცმა განაცხადა, რომ გერმანია მზადაა დაეხმაროს უკრაინას, რუსეთის მხრიდან სხვა ტერიტორიებზე შეტევის შემთხვევაში. ამასთან, გერმანია არ აპირებს, დახმარების სანაცვლოდ, სამომავლოდ კომპენსაციის მოთხოვნას. „ასეთივე პოზიცია უნდა ჰქონდეს ყველას“- დასძინა მან.
უკრაინის სამხედრო მხარდაჭერა, ალბათ ერთ-ერთი საკვანძო საკითხი იქნება მოახლოვებული მიუხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე. ის იწყება 14 თებერვალს, ერთი კვირით ადრე –  რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის დაწყების მრგვალ თარიღამდე.
კომპეტენტური წყაროების თანახმად, ტრამპის ადმინისტრაცია ალბათ წარმოადგენს კონფლიქტის დასრულების მისეულ გეგმას. ამასთან ნატოს ევროპელი წევრი-ქვეყნები იმედოვნებენ, რომ  აშშ-ს მხრიდან სამხედრო დახმარება გაგრძელდება.
გერმანიაში 23 თებერვლის ვადამდელ არჩევნებზე, დიდი ალბათობით, შოლცი მწარე მარცხს იწვნევს. საზოგადოებრივი გამოკითხვების ბოლო მონაცემებით, სოციალ-დემოკრატები აგროვებენ ხმების 15%-ს, ხოლო კონსერვატიული ოპოზიცია – ფროდრიჰ მერცის თაოსნობით, პრეტენზიას ამომრჩეველთა 30%-იან მხარდაჭერაზე აცხადებს.

Верена Сепп (Verena Sepp)
Немецкий канцлер заявил, что помощь Киеву должна быть оказана безо всяких условий. Шольца ждет возможное поражение на выборах 23 февраля
Канцлер Германии Олаф Шольц раскритиковал предложение президента Дональда Трампа связать дальнейшее оказание военной помощи США Украине с гарантированным доступом к ее сырью, в том числе к редкоземельным металлам.
В интервью Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), опубликованном в субботу, Шольц заявил, что Германия готова поддержать Украину при наступлении России на ее территорию. При этом она не рассчитывает на выплату компенсации в будущем. «Такая позиция должна быть у всех», — добавил он.
Военная поддержка Украины, вероятно, станет одной из ключевых тем на предстоящей Мюнхенской конференции по безопасности. Она начнется 14 февраля, чуть больше чем за неделю до третьей годовщины российско-украинского конфликта.
Согласно компетентным источникам, администрация Трампа, вероятно, представит долгожданный план по завершению конфликта. Европейские страны НАТО при этом надеются на постоянную военную поддержку со стороны США.
На внеочередных выборах в Германии 23 февраля Шольц, скорее всего, потерпит обидное для него поражение. В последних опросах общественного мнения социал-демократы набирают 15%, а консервативная оппозиция под руководством Фридриха Мерца претендует на 30% голосов.