„ფინეთი ახდენს ქვეყნიდან რუსეთის საელჩოს 9 თანამშრომლის დეპორტაციას, რომლებიც ასრულებენ სადაზვერვო ამოცანებს. მათი ქმედება არღვევს ვენის შეთანხმებას დიპლომატიური ურთიერთობების შესახებ“ – ახმიანებს სახელმწიფო საბჭო გადაწყვეტილებას, რომელიც მიიღო საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების საკითხთა სამთავრობო კომისიამ
დეპორტაციის გადაწყვეტილება ისტორიულია არაერთი თვალსაზრისით. უპირველესად ეს მოწმობს იმაზე, რომ ფინეთის უშიშროების პოლიციის – SUPO-ს კონტრდაზვერვა მუშაობს ხარისხიანად.
უშიშროების პოლიცია საქმეს რიგიანად მანამდეც უძღვებოდა. ათწლეულების განმავლობაში, ტეჰტაანკატუს ქუჩაზე მდებარე რუსეთის საელჩოში იმდენი მზვერავი მუშაობდა, რომ მათი ტრანსპორტირებისთვის საჭირო იქნებოდა მთელი ავტობუსი.
ფინეთის უშიშროების პოლიციამ – SUPO-მ მშვენივრად იცოდა რუსი დიპლომატებიდან, რომელი იყო ჯაშუში. მათ თვალყურს ადევნებდნენ და იმ შემთხვევაში, როცა მზვერავების საქმიანობა ზედმეტად აგრესიული ხდებოდა, მათ ქვეყანას ატოვებინებდნენ.
ასეთი ფაქტების შესახებ, საზოგადოებას იშვიათად ატყობინებდნენ, ვინაიდან ფინეთის ხელისუფლებას არ სურდა საჯარო დეპორტაციებით რუსების გაღიზიანება. ეს ხდებოდა მხოლოდ უკიდურეს შემთხვევაში. მთლიანობაში რუსულ დაზვერვას ხელ-ფეხი ხსნილი ჰქონდა, რადგან ეს იყო გარდაუვალი ბოროტება, რომელსაც ყველა უნდა შეჰგუებოდა.
რუსეთისა და ფინეთის ურთიერთობა უკეთესის სურვილს აჩენს, თუმცა ამაში დამნაშავე რუსეთია. არც ფინეთს და არც ფინელებს არაფერი ჩაუდენიათ საიმისო, რომ რუსეთს პროვოცირება მოეხდიანა. გადაწყვეტილება დიპლომატების დეპორტაციის შესახებ, სავარაუდოდ იმიტომ მიიღეს, რომ რუსები სულ უფრო ხშირად გადადიან მიჯნას, რომლის გადალახვაც დაუშვებელია.
რუსი მზვერავების ქვეყნიდან გაძევება, რუსებს გაურთულებს მაგალითად დივერსიების დაგეგმვას ფინეთში. შესაბამისად ეს აუცილებელი ნაბიჯია. იმავდროულად დეპორტაცია მიუთითებს იმაზე, რომ დემოკრატიული სახელმწიფო დაიღალა ისეთი მეზობლით, რომელიც სისტემატურად სჩადის სამხედრო დანაშაულობებს.
ფინელები მარტო დარღებოდნენ რთული მეზობლის წინაშე, ქვეყანა ნატოს სრულფასოვანი წევრი რომ არ გამხდარიყო.
ამ კვირაში Iltalehti აკვირდებოდა სწავლებას სახელწოდებით – Baltops. აშშ-ს საზღვაო ფეხოსნები ამუშავებდნენ დესანტის გადასხმის ოპერაციებს ბალტიის ზღვის სანაპიროზე. ასობით ამერიკელი საზღვაო ქვეითი და ბრიტანელი მედესანტე ვარჯიშობს ბალტიის ზღვაში აგრესორის განადგურებაზე.
ნატოს ეს საქმიანობა, ფინეთის ხელისუფლებისთვის დამატებითი არგუმენტია რუსი მზვერავების გასაძევებლად.
ფინელებს აღარ მოუწევთ მარტო გაუმკლავდნენ რუსეთის საპასუხო ზომებს. სწავლება Baltops-ის მასშტაბური სცენარი, ითვალისწინებს მტრული სახელმწიფოს შეჭრას პოლონეთის ჩრდილოეთ სანაპიროზე. ეს ღონისძიება მიუთითებს, რომ ნატო ემზადება რუსეთის მცდელობისთვის, რაც გულისხმობს სუვალის დერეფნის გადაჭრას. თუ რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა ეს მოახერხეს, ისინი დაამყარებენ სახმელეთო კავშირს კალინინგრადთან. ასეთ ვითარებაში ფინეთის მნიშვნელობა ნატოსთვის, კიდევ უფრო გაიზრდება.

Iltalehti.fi / Финляндия
«Финляндия депортирует девять сотрудников российского посольства, которые выполняли задания разведки. Их действия нарушают Венскую конвенцию о дипломатических отношениях», — сообщил Госсовет о решении, принятом Правительственной комиссией министров по вопросам внешней политики и политики безопасности
Решение о депортации является историческим во многих отношениях. В первую очередь, это свидетельствует о том, что контрразведка Полиции безопасности Финляндии SUPO работает качественно.
Однако Полиция безопасности хорошо выполняла свою работу и раньше. На протяжении десятилетий в российском посольстве, расположенном на улице Техтаанкату, работало столько российских разведчиков, что для их транспортировки понадобился бы целый автобус.
Полиция безопасности Финляндии SUPO также имела представление, кто из российских дипломатов являлся шпионом. Российских шпионов выслеживали, и в том случае, если разведывательная деятельность становилась слишком агрессивной, их просили покинуть страну.
По большей части о подобных событиях не сообщали общественности, потому что финское правительство не хотело раздражать Россию публичными депортациями. Это были единичные случаи. В целом российский шпионаж был разрешен, потому что это было неизбежным злом, которое все терпели.
Отношения между Россией и Финляндией оставляют желать лучшего, но в этом виновата Россия. Ни Финляндия, ни финны не сделали ничего такого, что могло бы действительно спровоцировать Россию. Решение о депортации сотрудников посольства, вероятно, было принято потому, что русские начинают переступать черту, которую они не должны переступать.
Высылка российских разведчиков из страны затруднит для России, например, планирование диверсий в Финляндии. Следовательно, это необходимое действие. В то же время высылка свидетельствует о том, что демократическое государство уже устало терпеть своего соседа, который систематически совершает военные преступления.
Финны могли бы чувствовать себя одинокими в своем соседстве с Россией, если бы Финляндия не была полноправным членом НАТО.
На этой неделе Iltalehti следит за ходом учений Baltops. Морские пехотинцы США отрабатывают высадку в условиях Балтийского моря. Сотни американских морских пехотинцев и британских десантников тренируются в уничтожении агрессора в условиях Балтийского моря.
Эта деятельность НАТО дает финскому правительству дополнительное основание для депортации российских шпионов. Финнам не придется сталкиваться с возможными ответными мерами России в одиночку.
Более масштабный сценарий учений Baltops предполагает вторжение враждебного государства на северное побережье Польши. Такой сценарий означает, что НАТО готовится к попытке России перерезать так называемый Сувалкский коридор. Если российским силам это удастся, они получат сухопутную связь с Калининградом. В таком случае значимость Финляндии в НАТО возрастет еще больше.