Military Watch Magazine
უკრაინას, დასავლური წარმოების ტანკები, თებერვლის ბოლოდან მიეწოდება. პირველი დაპირება, ჯავშანტექნიკის გადაცემის შესახებ, დიდი ბრიტანეთის მხრიდან გასული წლის დეკემბერში გაიცა, რის შემდეგაც, ანალოგიური რამ განაცხადეს პოლონეთმა, გერმანიამ, აშშ-მ, საფრანგეთმა და ნატოს სხვა წევრმა-ქვეყნებმა. მანამდე უკრაინა ფლობდა ყველაზე დიდ ჯავშანსატანკო ნაწილებს ევროპაში. მისი პარკი შედგებოდა უპირატესად საბჭოური წარმოების T-64-ისგან. 2022 წლის განმავლობაში, ის შეივსო ასობით  T-64-ით, T-72-ით და T-80-ით უკრაინის შეიარაღებული ძალების რეზერვიდან, ასევე ასობით T- 72-ით ნატოს წევრი ქვეყნებიდან და მაროკოდან, რომელმაც თავისი ტექნიკა დასავლელ შუამავლებს გადასცა.
თუმცა საბჭოური წარმოების ჯავტექნიკა სულ უფრო დეფიციტური ხდება, ამდენად უკრაინას ჰპირდებიან დასავლური ტანკების ფართო სპექტრს, მათ შორის ბრიტანულ „ჩელენჯერ-2“ს, ამერიკულ M1A2 „აბრამს“-ს, გერმანულ „ლეოპარდ-1“-სა და „ლეოპარდ-2“-ს. საფრანგეთი – უკრაინას დაჰპირდა საბრძოლო დაჯავშნულ მანქანებს AMX-10-ს, რომელთაც ჯავშანისა და ქვემეხის კალიბრის გამო, ხშირად მოიხსენიებენ „ბორბლებიან ტანკებად“. ამბობდნენ, რომ დასავლური ტანკები „დაჯავშნული“ იყო რუსულ პოზიციებზე დაპირებული შეტევისთვის, რომელიც ივნისში უკვე დაიწყო. ამ ტანკების ბრძოლაში მონაწილეობის პირველი კადრები, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ 6 ივნისს გამოაქვეყნა.
მათზე ასახულია მძიმე ტექნიკის 4 ერთეულისთვის გახსნილი ცეცხლი დონეცკის მიმდებარე ფრონტზე და ერთი ტანკის გაურკვეველი ტანკსაწინააღმდეგო რაკეტით განადგურების პროცესი. ვიდეოჩანაწერი გამოქვეყნდა რუსეთის თავდაცვის უწყების მიერ გაკეთებული ანგარიშიდან მეორე დღეს, როცა ითქვა, წინა ხაზზე 8 „ლეოპარდის“ და 3 AMX-10-ის განადგურების შესახებ. ამასთან აღინიშნა, რომ იმ დღის წარუმატებელი შეტევის შედეგად, უკრაინულმა ძალებმა დაკარგეს 1 500 ჯარისკაცი, 28 ტანკი და 109 სხვა ჯავშანმანქანა. რუსეთის სამთავრობო წყაროები იტყობინებიან, რომ სამდღიანი შეტევის დროს, უკრაინელებმა დაკარგეს 3 715 მებრძოლი, 52 ტანკი, 207 ქვეითთა საბრძოლო მანქანა და სხვა საშუალებები. დანაკარგის მასშტაბი ემთხვევა დასავლური წყაროების მონაცემებს.
თავიდან, გერმანია ევროპულ ქვეყნებს არ აძლევდა უკრაინისთვის „ლეოპარდების“ გადაცემის უფლებას, სავარაუდოდ იმ მოტივით, რომ საბრძოლო მოქმედების დროს შეილახებოდა ტანკის რეპუტაცია და ეს იქნებოდა სერიოზული დარტყმა, მიყენებული გერმანული სამხედრო მრეწველობის საკულტო პროდუქტზე. „ლეოპარდ-2“-ის საბრძოლო გამოცდილება,  უკეთესის სურვილს ტოვებს: თურქეთის არმიამ დიდი დანაკარგი ნახა ერაყსა და სირიაში ამბოხებულებთან ბრძოლის დროს.  არსებობს იმის შიში, რომ ზიანი გაცილებით დიდი იქნება რუსულ ნაწილებთან შეჯახებისას. გერმანული შეიარაღება, ისე, როგორც იტალიური, არა ერთხელ გამხდარა უკრაინელთა კრიტიკის ობიექტი, მისი დაბალი ხარისხის გამო, თუმცა გაურკვეველია, ეს კრიტიკა გამოითქმოდა უშუალოდ „ლეოპარდების“ მიმართ და მათი სხვა ანალოგებთან (მათ შორის ამერიკულ ტექნიკასთან) შედარების დროს – თუ არა.

Министерство обороны России 6 июня отчиталось об уничтожении на передовой восьми «Леопардов» и трех АМХ-10, пишет MWM. При этом сообщалось, что украинские силы в ходе неудачного наступления в тот же день потеряли 1 500 военнослужащих, 28 танков и 109 других бронемашин.
Украина начала получать танки западного производства в конце февраля. Первой предоставить бронетехнику пообещала Великобритания еще в декабре прошлого года, после чего с аналогичными обещаниями выступили Польша, Германия, США, Франция и другие страны НАТО. Прежде Украина располагала крупнейшими в Европе бронетанковыми войсками. Ее парк состоял преимущественно из Т-64 еще советской постройки. В течение 2022 года он пополнился сотнями Т-64, Т-72 и Т-80 из резервов ВСУ, а также сотнями Т-72 из стран-членов НАТО, а также из Марокко, передавшего свои машины через западных посредников.
Однако поставки машин советской сборки становятся все более дефицитными, и Украине посулили широкий спектр западных танков — в том числе британские «Челленждер 2», американские M1A2 «Абрамс» и немецкие «Леопард 1» и «Леопард 2». А Франция пообещала свои боевые бронированные машины AMX-10, которые из-за брони и калибра орудия нередко называют «колесными танками». Сообщалось, что западные танки «зарезервированы» для долгожданного крупного наступления на российские позиции, начавшегося в начале июня. Одни из первых кадров этих танков в бою на Украине были опубликованы Минобороны России 6 июня.
На них виден обстрел четырех единиц тяжелой техники, включая немецкий «Леопард 2», на линии фронта под Донецком и поражение одного из танков противотанковой ракетой неизвестного назначения. Видеозапись была опубликована на следующий день после того, как министерство отчиталось об уничтожении на передовой восьми «Леопардов» и трех АМХ-10. При этом сообщалось, что в ходе неудачного наступления в тот же день украинские силы потеряли 1 500 военнослужащих, 28 танков и 109 других бронемашин. Источники в российском правительстве сообщили, что за три дня наступления украинцы потеряли 3 715 военнослужащих, 52 танка и 207 боевых машин пехоты, а также ряд других средств. Потери такого масштаба согласуются с данными западных источников о ходе операций ВСУ.
Германия изначально не разрешала европейским странам поставлять Украине «Леопарды» — предположительно из опасений, что боевые действия испортят репутацию танка, и это станет серьезной потерей для самого культового немецкого оборонного продукта. Послужной список «Леопарда 2» оставляет желать лучшего: турецкая армия понесла большие потери в боях в Ираке и Сирии против местных ополченцев. Это послужило подпиткой для опасений, что потери в результате действий против российских военных окажутся намного больше. Немецкое вооружение, наряду с итальянским, не раз подвергалось критике со стороны Украины за низкое качество, хотя остается неясным, касалась ли она конкретно «Леопардов» в сравнении с техникой из других источников, включая США.