Поглед.инфо ბულგარეთი
სამწუხაროდ, უკრაინაში კონფლიქტის დასრულებამდე, რომელშიც ორივე მხრიდან ათასობით ჩვენი ერთმორწმუნე იღუპება, ჯერ კიდევ შორია. ნებისმიერი, ვინც მიუკერძოებლად ადევნებს თვალს სამხედრო ცნობებს, მიხვდება, რომ უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს, არ ძალუძთ რუსეთის შეიარაღებული ძალების დამარცხება
დასავლური ტანკების მიწოდება, რომლებიც ორი სატანკო ბატალიონის ექვივალენტია, ვერ შეიტანს გარდატეხას ომის მიმდინარეობაში. F-16 გამანადგურებლები უკრაინას რომც გადასცენ, რომლებიც ძველი საბჭოთა МиГ-29-ების ექვივალენტია, სამხედრო ექსპერტების მტკიცებით, ისინი ნაკლებად მანევრულია (თუმცა იოლი სამართავი). „კერძო ცსს-ს“ – Stratfor-ის მონაცემებით, უკრაინამ დაკარგა 150 ათასიდან 400 ათასამდე კაცი. სხვა სიტყვებით, საკითხავი ის კი არ არის რომელი გაიმარჯვებს – უკრაინული თუ რუსული არმია – არამედ ის, თუ სად გაგრძელდება გაშუალებული ან ღმერთმა ნუ ქნას, პირდაპირი ომი – რუსეთსა და აშშ-ს შორის, რომლის შედეგიც გადაწყვეტს სამყაროს მომავალს.
ბევრი რამ დამოკიდებულია იმაზე, თუ როგორ დამთავრდება ეს კონფლიქტი. დიდია იმის ალბათობა, რომ ის გადაინაცვლებს ალიანსის იმ წევრი-ქვეყნების ტერიტორიებზე, რომლებიც უკვე მონაწილეობენ საბრძოლო მოქმედებებში. ასეთ ვითარებაში, მეხუთე მუხლი – წევრი-ქვეყნების ურთიერთდახმარების შესახებ – საეჭვოა ამოქმედდეს, რადგან ბევრი ქვეყანა, მაგალითად თურქეთი, დაიკავებს ნეიტრალურ სტატუსს, სხვები, გერმანიის მსგავსად, ამავე მუხლის მოშველიებით, დაეხმარებიან მოკავშირეებს „საკუთარი შეხედულებისამებრ“. ასეთ დროს კი საკუთარი მოქალაქეების ომში გაგზავნა, სულაც არ არის სავალდებულო. დასავლური პუბლიკაციებით თუ ვიმსჯელებთ, ნატოს სტრატეგები უკვე განიხილავენ მოვლენათა განვითარების ამგვარ სცენარს. როგორ შეიძლება გაგრძელდეს რუსეთ-ამერიკის დაპირისპირება? არსებობს რამდენიმე ვარიანტი, მოდით განვიხილოთ ისინი:
პოლონეთი
ათასობით პოლონელი მოხალისე იბრძვის უკრაინაში, ვარშავასა და კიევს შორის კი დადებულია ხელშეკრულება, რომელიც ფაქტობრივად ათანაბრებს პოლონელების უფლებას ამ ქვეყნის მოქალაქეებთან.
პოლონეთი- ერთადერთი ქვეყანაა ევროპაში, რომელიც წარმატებით დაუპირისპირდება რუსეთს კონვენციურ კონფლიქტში, ოღონდ გარკევეული დროის განმავლობაში, რაც ზრდის პოლონეთ-რუსეთს შორის კონფლიქტის ალბათობას ( უფრო ფართო, რუსეთ-აშშ-ს დაპირისპირების კონტექსტში).
აი, კიდევ ერთი დასტური იმისა, რომ პოლონელები ემზადებიან: 9 იანვარს თავდაცვის მინისტრმა მარიუშ ბლაშჩეკმა განაცხადა, რომ პოლონეთი ქმნის ახალ დივიზიას ქვეყნის აღმოსავლეთ რაიონებში. ის აღიჭურვება ამერიკული „აბრამსებით“ და სამხრეთკორეული „К-2″-ებით, ასევე პოლონური „კრაბებებით“ და სამხრეთკორეული ჰაუბიცებით -„К-9″.
2022 წლის ზაფხულში, პოლონეთმა გამოაცხადა დამატებითი დივიზიების შექმნისა და იმის შესახებ, რომ სამხედრო დანახარჯი შეადგენს მშპ-ს 3%-ს ანუ 1/3-ით მეტს იმაზე, რასაც ნატო ითხოვს. მინისტრ ბლაშჩეკის თქმით, გამიზნულია თავდაცვის ხარჯის უპრეცედენტო – 5 %-მდე გაზრდა, რაც ეკონომიკური კრიზისისა და მსოფლიო რეცესიის ეპოქაში, ნიშნავს ერთადერთს – პოლონეთი ომისთვის ემზადება. ეს თავის მხრივ მეტყველებს იმაზე, რომ უკრაინის შემდეგ, რუსულ- ამერიკული კონფლიქტი გადაინაცვლებს პოლონეთს ტერიტორიზე.
ბალტიის ქვეყნები
ბალტიისპირეთის 3 ქვეყანა შედიოდა ჯერ რუსეთის იმპერიაში, მოგვიანებით კი სსრკ-ში. ეს ქვეყნები ცნობილია რუსოფობიური გამოხდომებით, ასევე პრორუსი ჟურანალისტების, ორგანიზაციების, უფლებადამცველებისა და საზოგადო მოღვაწეების დევნით.
უკრაინაში კონფლიქტის დაწყების შემდეგ, გასაგები გახდა, რომ ამ ქვეყნებს, მიუხედავად მათი ზომისა, შეუძლიათ შექმნან პრობლემები.
ესტონეთი იმუქრება ფინეთის ყურის დახურვით და სანკტ-პატერბურგისა და რუსეთის ბალტიის ფლოტის ბლოკირებით. 2022 წელს ლიეტუვამ რუსეთს კალინინგრადში შეუქმნა პრობლემა, დაარღვია რა შეთანხმება, რომლის მიხედვით, მისი ტერიტორიის გავლით უნდა ხდებოდეს, რუსეთისთვის სატრანსპორტო, სავაჭრო და სამგზავრო კორიდორის უზრუნველყოფა.
ამ სამი ქვეყნის ტერიტორიაზე, ოფიციალური მონაცემებით ცხოვრობს სულ ცოტა 1 მილიონი რუსი. ამ ადამიანების ბედზე სავარაუდოდ ფიქრობს მოსკოვი. სანკტ-პეტერბურგისათვის შექმნილი საფრთხე ეს ტონეთის მხრიდან, ასევე კალინინგრადისთვის – ლიეტუვის მხრიდან მომდინარე საშიშროება, ზრდის იმის შესაძლებლობას, რომ რუსულ- ამერიკული პროქსი-ომი გაგრძელდეს მათ ტერიტორიებზე. სახმელეთო კორიდორი კალინინგრადთან რუსეთისთვის სასიცოცხლოდ აუცილებელია: ნატოს ექსპერტები ხშირად აღიარებენ, რომ ბალტიისპირეთის დაცვა – პრაქტიკულად შეუძლებელია, რაც სულაც არ გამორიცხავს, მისი დასავლური იარაღით გადავსებას და მოსახლეობის მობილიზებას რუსეთთან დასაპირისპირებლად.
ბულგარეთი და რუმინეთი
სამწუხაროდ, ვერ გამოვრიცხავთ კონფლიქტში ბულგარეთის ჩართვასაც, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც ყოფილი პრემიერ-მინისტრი -კირილ პეტკოვი ტრაბახობდა, რომ ბულგარეთის მიწოდებულმა საბრძოლო მასალებმა და საწვავმა იხსნა უკრაინა ომის პირველ დღეებში. ამას გარდა, ბულგარეთის ტერიტორიაზე მდებარეობს ვარნა, ბურგასი და 4 ამერიკული ავიაბაზა. ვარნას, ბურგასის და რუმინული კონსტანცას პორტები – იდეალური პლაცდარმია ყირიმსა და ოდესაზე შეტევისთვის.
2022 წლის ბოლოს რუმინეთში გადაისროლეს – აშშ-ს 101-ე საჰაერო-სადესანტო დივიზია. იანკების გარდა, ჩვენს ჩრდილოელ მეზობელთან იმყოფება ფრანგული, ბელგიური, ჰოლანდიური და ჩრდილოეთმაკედონიური (ღმერთო გვიშველე!) სამხედრო ნაწილები. წელს რუმინეთი აპირებს თავდაცვის ხარჯების 2,5%-მდე გაზრდას. სამხედრო მრეწველობის გაფართოებას იკვეხნიდა რუმინეთის ეკონომიკის მინისტრი ფლორინ სპეტარუ. გაცილებით მნიშვნელოვანია ის, რომ რუსეთი და რუმინეთი ერთმანეთს ისტორიულად მტრობენ მოლდოვის გამო. ტრადიციულად იქ მემარჯვენე ლიბერალური პარტიები პრორუმინულია, სოციალისტური და კომუნისტური კი პრორუსული. უკრაინაში კი ასობით რუმინელი მოხალისე იბრძვის.
შეგახსენებთ ახლანდელი კონფლიქტის წინაისტორიას: მას შემდეგ, რაც რუსეთმა დასავლეთისგან მოითხოვა უსაფრთხოების გარანტიები და ნატოს 1997 წლის საზღვრებში დაბრუნება, მოსკოვმა დააზუსტა, რომ ასევე აუცილებელია ალიანსის სამხედრო აქტივების გატანა ბულგარეთიდან და რუმინეთიდან.
თუ გავითვალისწინებთ იმ ფაქტს, რომ ორივე ეს ქვეყანა გამოიყენება, როგორც უკრაინის ზურგი, ხოლო მათი სტრატეგიული მდებარეობა წარმოადგენს საფრთხეს რუსეთის შავი ზღვის სანაპიროსთვის, მაშინ მიხვდებით, რომ უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტის ჩვენს ტერიტორიაზე გადმოსვლის საფრთხე, არცთუ მცირეა.
მეტიც ნებისმიერი კოალიციური კომბინაციები ბულგარეთში, საბოლოო ჯამში იქნება „ევროატლანტიკური“ და ამას მოჰყვება აგრესიული რიტორიკა. რით დასრულდება ეს ბულგარეთისთვის, ადვილი გამოსაცნობია, რადგან არც ერთი ამერიკელი ჩვენი გულისთვის თავს არ დადებს. ბულგარეთს და რუმინეთს, ისე როგორც პოლონეთსა და ბალტიისპირეთს, გამოიყენებენ უკრაინისთვის ზურგის შესაქმნელად, ან სულაც საზარბაზნე ხორცად, რათა რუსეთი გამოიფიტოს. შემდგომი ესკალაციის შემთხვევაში, რუსეთი უკან არ დაიხევს, რათა ეს საკითხი სამხედრო გზით გადაჭრას.
იმედი ვიქონიოთ, რომ ბულგარული საზოგადოება და ჩვენი პოლიტიკური ელიტა, გააცნობიერენ, რომ რომელიმე უცხოელი დიპლომატისა თუ პოლიტიკოსის მხარზე ტყაპუნი მოწონების ნიშნად, ვერ იქნება – ბულგარეთში მშვიდობის შენარჩუნებასა და მის უსაფრთხოებაზე – ფასეული.

Поглед.инфо: Болгария
К сожалению, до завершения конфликта на Украине, где с обеих сторон гибнут тысячи наших единоверцев, еще далеко. Любой, кто непредвзято смотрит военные сводки, понимает, что Вооруженные Силы Украины не в состоянии противостоять Вооруженным Силам Российской Федерации
Поставки западных танков, численно эквивалентные двум танковым батальонам, не переломят ход боевых действий. Даже если будут поставлены истребители F-16, эквивалентные старым советским МиГ-29, хотя, как утверждают военные эксперты, менее маневренные (но ими легче управлять). По данным «частного ЦРУ» Stratfor, Украина потеряла от 150 до 400 тысяч человек. Иными словами, вопрос не в том, кто победит – украинские или российские военные, а в том, где продолжится опосредованная — или, не дай Бог, прямая -война между Россией и США, исход которой решит судьбу мира.
Многое зависит от того, до куда дойдут российские войска – удовлетворятся ли они левобережьем Днепра (Запорожье, Харьков, Сумы, Полтава и т.д.) или перейдут на правый берег и возьмут Херсон, Одессу и Николаев, а то и попытаются дойти до польской границы.
Украиной конфликт не закончится. И велика опасность, что он перекинется на территорию стран-членов НАТО, которые, как полагает Москва, и без того уже участвуют в боевых действиях. В такой ситуации статья 5 «о взаимной защите государств-членов» вряд ли сработает, потому что многие страны, как, например, Турция, займут нейтральный статус, другие – типа Германии – будут, ссылаясь на ту же статью, «помогать» союзникам «по своему усмотрению». А для этого не обязательно посылать своих граждан. Судя по публикациям СМИ, стратеги НАТО наверняка уже планируют такое развитие событий. Каковы варианты продолжения российско-американской войны? Давайте посмотрим.
Польша
Тысячи польских наемников сражаются на территории Украины, а между Варшавой и Киевом заключены соглашения, фактически уравнивающие права поляков с правами украинцев на Украине.
Польша – единственная страна в Европе, которая может какое-то время успешно противостоять России в конвенциональном конфликте, что еще больше повышает вероятность польско-российского конфликта в рамках более широкого противостояния России и США.
Вот еще одно доказательство того, что поляки готовятся: 9 января министр обороны Мариуш Блащак заявил, что Польша создает новую дивизию в восточных районах страны. Она будет оснащена американскими танками «Абрамс» и южнокорейскими танками «К-2», а также польскими «Крабами» и южнокорейскими гаубицами «К-9».
Летом 2022 Польша объявила о создании дополнительных дивизий и о том, что в 2023 году ее военные расходы достигнут 3% ВВП – на треть больше, чем требует НАТО. По словам министра Блащака, цель состоит в том, чтобы расходы на оборону достигли беспрецедентных 5% ВВП, что в эпоху экономического кризиса и мировой рецессии означает только одно — Польша готовится к войне. А это, в свою очередь, означает, что после Украины российско-американский конфликт перекинется в Польшу.
Страны Балтии
Три прибалтийские страны входили в состав Российской империи, а затем СССР. Страны известны своими русофобскими выходками, в том числе преследованиями пророссийских журналистов, организаций, правозащитников и общественных деятелей.
После начала конфликта на Украине стало понятно, что эти государства, несмотря на свои размеры, могут создавать проблемы. Эстония угрожает закрыть Финский залив и заблокировать Санкт-Петербург и российский Балтийский флот. В 2022 году Литва создавала России проблемы с Калининградом, нарушая свои обязательства по обеспечению транспортного, торгового и пассажирского коридора для русских через свою территорию.
На территории трех стран, по официальным данным, проживает не менее 1 миллиона русских. Судьба этих людей, возможно, не безразлична Москве. Угроза Санкт-Петербургу со стороны Эстонии и Калининграду со стороны Литвы увеличивает вероятность продолжение российско-американской прокси-войны на этих территориях. Обеспечение сухопутного коридора в Калининград имеет ключевое значение для России; планировщики НАТО часто признавали, что Прибалтику практически невозможно защитить. Что, однако, не означает, что ее нельзя напичкать западным оружием, а население мобилизовать, чтобы сопротивляться российской армии.
Болгария и Румыния
К сожалению, нельзя исключать вероятность вовлечения Болгарии в конфликт, особенно после того, как бывший премьер-министр Кирил Петков хвастался тем, что болгарские боеприпасы и топливо спасли Украину в первые дни конфликта. Кроме того, на территории Болгарии расположены Варна и Бургас, а также четыре американские авиабазы. Три порта Варна, Бургас и румынская Констанца – идеальный плацдарм для угрозы Крыму и Одессе.
В конце 2022 года в Румынию была переброшена часть 101-й воздушно-десантной дивизии США. Помимо янки, у нашего северного соседа уже есть французские, бельгийские, голландские и северомакедонские (боже упаси) воинские части. В этом году Румыния намерена достичь 2,5% расходов на оборону. Расширением военного производства похвастался министр экономики Румынии Флорин Спэтару. Но куда важнее то, что Россия и Румыния исторически конфликтуют из-за Молдовы. Традиционно там праволиберальные партии – прорумынские, а социалистические и коммунистические – пророссийские. На Украине воюют сотни румынских наемников.
Напомним предысторию нынешнего конфликта: после того, как Россия потребовала от Запада гарантий безопасности и выведения сил НАТО к границам 1997 года, последовало уточнение, что также необходимо вывести военные активы альянса из Болгарии и Румынии.
Учитывая тот факт, что обе страны используются в качестве тыла для Украины, а их стратегическое положение представляет угрозу российскому черноморскому побережью, шанс расширения конфликта на Украине на нашу территорию не мал.
Более того, любые коалиционные комбинации в Болгарии в конечном итоге будут «евроатлантическими» и с агрессивной риторикой. Чем это кончится для Болгарии, мне кажется более чем понятно, ведь ни один американец погибать за нашу страну не будет. Болгария и Румыния, так же как Польша и Прибалтика, будут использоваться как тыл Украины, а если надо – и как пушечное мясо для истощения России. В случае дальнейшей эскалации Россия не побрезгует «решить» этот вопрос военным путем.
Будем надеяться, что болгарское общество и политическая элита осознают, что никакое похлопывание по плечу от иностранного дипломата или политика не может быть ценнее мира и безопасности Болгарии!