The Wall Street Journal  აშშ
როგორც ამასწინდელმა გამოკითხვამ აჩვენა, თუ აშშ-ს თავს დასხნენ, ახალგაზრდობის უმეტესობა – გაქცევას ამჯობინებს. უეჭველია, რომ ამგვარი განწყობილება, გაპირობებულია ამერიკის მიმართ უკმაყოფილებითა და ისტორიული ცოდვების განცდით. ბევრი ფიქრობს, რომ ეროვნული დამცირება, ამისთვის დამსახურებული საზღაური იქნება. ამასთან, უნდა აღინიშნოს, რომ  ადვილი შესაძლებელია, ნაწილი – უბრალოდ არაგულწრფელი იყო პატრიოტული პოზიციის გამოხატვისას. ასე რომ, რეალური თავდასხმის პირობებში, აშშ-ში დეზერტირების რიცხვი, სავარაუდოდ მეტი იქნება
განხეთქილების ხარისხი – პოტენციურ დეზერტირებსა და ბრძოლის მოსურნეებს შორის, დაუდგენელია. მოსახლეობის მნიშვნელოვანი ნაწილი, უშუალოდ ბრძოლაში, ნებისმიერ შემთხვევაში არ ჩაერთვება. ნამდვილი განხეთქილების არსი იმაში მდგომარეობს, მხარს უჭერენ თუ არა ადამიანები – თავისუფლებას, თანასწორობას, წარმომადგენლობით ხელისუფლებას, თუ ყოველივე ამის წინააღმდეგი არიან.
„აშშ-ს მსოფლიო გავლენიდან გამომდინარე, ომისთვის თავის სრულად არიდება, შეუძლებელია, როგორადაც არ უნდა დაიმალო. მე უყოყმანოდ შევებრძოლები მტერს ამერიკის მიწაზე, მაგრამ არ მაქვს ილუზიები ჩემს მომზადებასა და ბრძოლაში ეფქტიანობაზე. მიუხედავად აშშ-ში არსებული ნაკლოვანებებისა, ეს ქვეყანა ღირს იმად, რომ მისთვის იბრძოლო, რადგან ეს ერთადერთი სახელმწიფოა, რომელიც 250 წელზე მეტია, მხარს უჭერს კანონის უზენაესობას და ამკვიდრებს პიროვნული თავისუფლებების დაცვის კულტურას. ახალგაზრდობა იოლად არ უნდა შეელიოს ამ იდეალებს და ქვეყანა არ უნდა ჩააგდოს დიქტატორის თათებში, თორემ ყველაფერს სამუდამოდ დაკარგავს“- სარა მონტალბანო , მონტანას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ინფორმატიკის ფაკულტეტი.
აღასრულო ვალი
„ამერიკამ ბევრი რამ მომცა, მას შემდეგ, რაც ჩინეთიდან გამაშვილეს. მე ვცხოვრობდი კეთილდღეობის პირობებში, თავისუფალებისა და ერთიანობის განცდით. თუ ჩემს ქვეყანას თავს დაესხნენ, შევეცდები დავიცვა მისი კეთილდღეობა. ოჯახის, რომელმაც მიშვილა, ყველა წევრი, არმიაში მსახურობდა, ამდენად ჩემი არჩევანი, თავისთავად გარკვეულია. ჩემს ნათესავებს შორის, 2 – სამხედრო-საჰაერო ძალების  მოქმედი პილოტია, ხოლო 2 ნაციონალურ ლაბორატორიებში მსახურობს, როგორც მეცნიერი.
ახალგაზრდობა თვლის, რომ ამერიკას იცავენ მხოლოდ მოქმედი ჯარისკაცები, თუმცა ამერიკის დაცვა, ახალი იარაღის შემუშავებას, მორალური სულისკვეთების განმტკიცებასა და შესაბამისი კანონმდებლობის შექმნასაც გულისხმობს. ყველამ უნდა დაიცვას ჩვენი მიწა-წყალი, ქვეყნის იდეალები და მისი თავისუფლება. ვალი, მის წინაშე,  ყველამ უნდა მოიხადოს“ – ტერეზე ჟოფრი, ჰოუპსის კოლეჯი, ქიმიის ფაკულტეტი.
უკრაინა – ესაა სარკე, რომელმაც ყველა ჩვენგანი აირეკლა
„რუსეთის ქმედებამ უკრაინაში, ამერიკელები დააფიქრა – საკუთარ რწმენაზე, ერთიანობაზე, ოჯახზე და ყოველივე იმაზე, რაც ჩვენთვის ღირებულია.  თითქმის 2 წელი ვიმსახურე ავღანეთში და არაერთხელ მომძალებია უსიამოვნო ფიქრი. მაგრამ ახლა, ამ უსამართლო კონფლიქტს რომ ვუყურებ, ვხვდები, რომ იმ შემთხვევაში, თუ ვინმე თავს გაგვესხა, არსად გავიქცევი“ – ალეკსანდრ ბატლერი, მონტანას უნივერსიტეტი, იურიდიული ფაკულტეტი.
„მხოლოდ ერთს ვიტყვი, ალბათ მხნეობას მოვიკრებ და ვიბრძოლებ. ამერიკა ჩემი სამშობლოა და ვერ წარმომიდგენია მის გარეშე ცხოვრება. თუმცა ამას დაბეჯითებით ვერ ვიტყვი, ასეთი საფრთხის წინაშე არასდროს ვყოფილვარ, არც ჩემი ახლობლები დაღუპულან ომში და არც ჩემი სახლი დაუნგრევიათ. ყველას მოგვიწევს პასუხი გავცეთ კითხვას: როგორ დავიცვათ ახლობლები, ნათესავები და ძვირფასი ადგილები? როგორ წავიდეთ წინ და როგორ აღვადგინოთ ჩვენი ქვეყანა ომის შემდგომ?
თუმცა საუკეთესო იარაღი – ეს გამბედაობაა.  ჩვენ არ უნდა შევიძულოთ ისინი,  ვინც გაიქცევა. ბევრი, ვინც ახლა ბაქიბუქობს, გაიქცევა და აუცილებლად გადაეყრება განსაცდელს. ბევრი კი, ვინც ახლა გაქცევაზე საუბრობს, დარჩება, რადგან სიმამაცე კრიტიკულ მომენტში ვლინდება. მე ვთვლი, რომ უნდა დავრჩე და ჩემი ქვეყანა უნდა დავიცვა. ახლა ისღა დამრჩენია, რომ ვილოცო და თუ ეს დრო დადგა, სიტყვა არ გავტეხო“ – ევან კარლაილი, ოჰაიოს უნივერსიტეტი, მათემატიკის ფაკულტეტი.
ბრძოლაში ადგილი – პაციფისტისთვისაც გამოიძებნება
„მტერთან საბრძოლველად – იარაღის ხელში აღება, ულაპარაკოდ ვაჟკაცობაა და საპატიოა, თუმცა არის სხვა ვალდებულებებიც, რომლებიც ქვეყნისა და ახლობლების წინაშე გვაკისრია. რა თქმა უნდა ბრძოლის მთავარი სიმძიმე, წინა ხაზზე მდგომ ჯარისკაცებზე გადადის, მაგრამ მათ სიმამაცეს სჭირდება ეფექტიანი ლოგისტიკა ზურგში. მეორე მსოფლიო ომის დროინდელი ეკონომიკის მსგავსად, ეფექტიანი საბრძოლო მოქმედებებისთვის, საჭირო იქნება ათასი ხელი და არა მარტო იარაღის დასაჭერად, სხვა რამისთვისაც.  ხომ ვხედავთ უკრაინაში მოხალისე-მძღოლებს,  როგორ გადააქვთ იარაღი და მასალები. ჟურნალისტები საკუთარ სიცოცხლეს საფრთხეში აგდებენ, რათა აღწერონ რუსეთის სამხედრო დანაშაულებანი, მოხალისე ექიმები ახდენენ მშვიდობიანი მაცხოვრებლების ევაკუაციას, ეხმარებიან დაჭრილებს.
რიგორც ბუდისტი, მე მორწმუნე პაციფისტი ვარ. ომის შემთხვევაში -დავრჩები და დავეხმარები მებრძოლებს, რითაც შემეძლება, მაგრამ იარაღს ხელს არ მოვკიდებ. ეს ნორმალურია. წინააღმდეგობის მოძრაობაში, ადგილი ყველასთვის გამოიძებნება – ყველა რწმენისა და ზნეობის ადამიანისთვის. ჩვენ შეგვიძლია საერთო საქმეში ჩვენი წვლილის შეტანა, ისე, რომ არ წავიდეთ კომპრომისზე საკუთარი სინდისთან“.

The Wall Street Journal / (США)
Как показал недавний опрос, если на США нападут, многие молодые люди предпочтут бежать – несомненно, сказывается недовольство Америкой и ее отношением к историческим грехам. Многие наверняка считают, что национальное уничтожение будет заслуженным. Кроме того, стоит отметить, что можно было запросто ответить в патриотическом ключе. Поэтому можно рассчитывать, что в случае нападения на США процент дезертиров окажется еще больше
Масштабы выявленного раскола между потенциальными дезертирами и желающими сражаться не точны. Значительная часть населения участвовать в прямом бою в любом случае не будет. Реальный раскол заключается в том, поддерживают ли люди свободы, равенства и представительного правительства или выступают против них.
«Учитывая всемирное влияние США, убежать от войны совсем не удастся, где бы ты ни прятался. Я без колебаний буду сражаться с захватчиком на американской земле, хотя и не питаю иллюзий ни насчет своей подготовки, ни пользы в бою. При всех их недостатках США стоят того, чтобы за них сражаться, потому что это единственная страна в мире, которая уже на протяжении более 250 лет поддерживает верховенство закона и культуру личных прав. Молодежь не должна так легко отрекаться от этих идеалов и отдавать страну в лапы диктаторов. Иначе они могут лишиться их навсегда».
Сара Монтальбано, Государственный университет Монтаны, факультет информатики
Выполнить долг
«Америка дала мне так много. С тех пор, как меня удочерили из Китая, я росла с благословенными возможностями, свободой и чувством единства. Если на мою страну нападут, я буду отстаивать эти блага. В моей приемной семье все служили, поэтому это решение для меня само собой разумеется. Только среди моих ближайших родственников два действующих пилота ВВС и двое ученых из национальных лабораторий.
Молодежь считает, что Америку защищают лишь солдаты действующей армии. Однако защита Америки – это еще и разработка нового оружия, укрепление морального духа и разработка нового законодательства. Каждый обязан защищать землю, идеалы и свободы нашей страны, и мы должны исполнить свой долг».
Тереза Жоффр, Колледж Хоуп, химический факультет
Украина – это зеркало, где отражаемся мы все
«Действия России на Украине заставили американцев задуматься о своих убеждениях, о своем единстве, о семьях – и почти обо всем остальном, за что мы выступаем. Я почти два года прослужил в Афганистане, и за это время меня не раз обуревали нерадостные мысли. Но глядя на этот несправедливый конфликт, я понял, что никуда не убегу, если на нас нападут».
Александр Батлер, Университет Монтаны, юридический факультет
Мужество проявляется в трудную минуту
«Я только хочу сказать, что буду смелым и останусь сражаться. Америка – мой дом, и я не могу себе представить, как жить без него. Однако обещать я не могу, поскольку никогда с такими угрозами не сталкивался, мои близкие не гибли на войне, а мой дом не превращался в руины. Нам всем предстоит ответить на один и тот же вопрос: как мне защитить своих родных и близких и дорогие мне места? Как идти вперед и восстановить страну после окончания войны?
Хотя лучшая защита – это мужество, мы не должны презирать тех, кто захочет бежать. Многие из тех, кто сейчас клянутся в храбрости, убегут, как только столкнутся с испытаниями, а многие, кто говорит о бегстве, наоборот, останутся, потому что мужество проявляется именно в трудную минуту. Я считаю, что должен остаться и защитить страну. И мне остается лишь молиться, что когда этот момент настанет, я сдержу свое слово».
Эван Карлайл, Университет Огайо, факультет математики
Даже пацифисту есть место в бою
«Хотя браться за оружие против захватчиков, вне всяких сомнений, мужественно и почетно, есть и другие обязанности, чтобы защитить родину и близких. Да, основная тяжесть боев ляжет на плечи солдат на передовой, с оружием в руках, но их доблесть потребует эффективной логистики в тылу.
По образу и подобию американской экономики времен Второй мировой для эффективных военных действий потребуются все руки – с оружием и не только. Вот что мы видим сегодня на Украине. Водители-добровольцы доставляют оружие и припасы с баз в зоны боевых действий. Журналисты рискуют жизнью, документируя военные преступления России. Медики-волонтеры эвакуируют мирных жителей и оказывают помощь раненым.
Как буддист из школы квакеров, я убежденный пацифист. В случае войны я останусь и буду помогать бойцам чем смогу, но сам оружия не возьму. И это нормально. В сопротивлении найдется место каждому – любой веры и нравственных взглядов. Мы сможем внести свою лепту, не идя на компромисс со своими убеждениями».