ვცდილობ, გამოვიყვანო – რაიმე მათემატიკური ფორმულა, რომლითაც გამოვთვლი, თუ რამდენად წარმატებულია  რუსეთის სამხედრო მოქმედებები უკრაინაში. ამისთვის ვიღებ დუიმს, როგორც ერთეულს, რომლითაც გაიზომება თქვენი ყოველდღიური გაზეთის ვებსაიტი, სადაც მოცემულია ყველა სტატია რუსული სამხედრო ოპერაციის შესახებ. ასეთი დასკვნა გამოვიტანე: თუ მათი მოცულობა 5 დუიმს აღემატება, მაშინ რუსებს საქმე კარგად მისდით. გასულ კვირაში, ამ მაჩვენებელმა 12 დუიმი შეადგინა გაზეთ MAIL ONLINE-ის საიტზე.
თუ ლაპარაკია 10 და მეტ დუიმზე, ეს ნიშნავს, რომ რუსებმა ხელთ იგდეს რომელიმე ქალაქი, მაგრამ ეს ფორმულა რთულდება ერთი მიზეზით:  რაც მეტია რუსების წარმატება, მით მეტი ადგილი ეთმობა მედიაში წარმოსახვით „მხეცობებს რუსეთის არმიის მხრიდან“. ასეთი ცნობებით გამსჭვალულია TOP-პუბლიკაციების სათაურები და ამით მახინჯდება მიმდინარე ომის რეალური სურათი.
უფრო ზუსტი მეთოდი – თუ როგორ დავადგინო, ვისკენ იხრება ამ კონფლიქტში გამარჯვების სასწორი, მე ვერ მოვიფიქრე. დროგამოშვებით „გამოგვიგორებენ“ რამდენიმე დასავლელ ექსპერტს, რომელთა მიზანია, დაგვარწმუნონ, რომ რუსული არმია ცუდადაა მომზადებული და არა აქვს დისციპლინა, მისი ტაქტიკა კი არქაულია… და რომ მისი სამეთაურო პუნქტები ზედიზედ ნადგურდება ძლევამოსილი, დემოკრატიული, მშვიდობისმოყვარე უკრაინელი არტილერისტების მიერ. შემდეგ შთაგვაგონებენ, რომ ამგვარ ფიასკოს უმალავენ რუს ხალხს, რომელსაც უბრალოდ არ ეუბნებიან სიმართლეს.
უბედურება ისაა, რომ სიმართლეს, არც ჩვენ გვეუბნებიან. უკრაინელი პოლიტიკოსების ნებისმიერი განცხადება, რაგინდ უაზრო არ უნდა იყოს იგი (მაგალითად ასეთი: პუტინი ახლახან გადაურჩა გადატრიალების მორიგ მცდელობას), ცდილობენ შემოგვასაღონ სრულ ჭეშმარიტებად, ისე, როგორც ის – რამდენი ჯარისკაცი იღუპება ბრძოლის ველზე ორივე მხრიდან. უკრაინელების უმნიშვნელო გამარჯვებას, ხელოვნურად ეთმობა უზარმაზარი დრო, ხოლო რუსების მსხვილი გამარჯვებები, მოკრძალებულად გადმოიცემა, თუ რა თქმა უნდა ამ შეტევის დროს, მათ  არ „ააფეთქეს საბავშვო ბაღი“.

THE TIMES/Великобритания
Я пытаюсь вывести некую математическую формулу, чтобы рассчитывать, насколько значительными становятся военные российские успехи на Украине. Для этого я беру количество дюймов, которое вам нужно накрутить на веб-сайте вашей ежедневной газеты, чтобы получить обзор всех статей, освещающих спецоперацию России. И я сделал для себя вывод: все, что больше 5 дюймов означает, что у русских дела идут очень хорошо. А на прошлой неделе я насчитал аж 12 дюймов за один день на сайте газеты Mail Online.
Если речь идет о более, чем 10 дюймах, это значит, что русские определенно захватили большой город. Но эта моя формула усложняется тем фактом, что чем больше у русских успехов, тем большее место в СМИ отдается воображаемым «зверствам российской армии». Такие сообщения лезут в «топ» заголовков, искажая реальную картину боев.
Я не могу придумать более точного метода определения того, кто побеждает в этом военном конфликте. Каждые несколько дней нам «выкатывают» по нескольку западных военных экспертов, цель которых состоит в том, чтобы заверить нас, что русские абсолютно беспомощны, их войска плохо подготовлены и не соблюдают дисциплину, их тактика архаична, а их командные пункты разносятся вдребезги доблестными, демократичными, миролюбивыми украинскими тяжелыми артиллерийскими орудиями. Далее нас убеждают в том, что это не прекращающееся фиаско скрывают от русского народа, которому просто не говорят правду.
Вся проблема состоит в том, что нам тоже не говорят правду. Каждое заявление украинского политика, каким бы откровенно нелепым оно ни было (например, о том, что «Путин только что пережил попытку переворота»), принимается нами за чистую монету, включая оценки того, сколько солдат погибает с каждой стороны. Незначительным победам украинцев искусственно предоставляется огромное информационное освещение, а крупные успехи русских освещаются значительно скромнее — если только во время этого наступления они не «разбомбили детский дом».