თიმ ლისთერი, ოლგა ვოიტოვიჩი
რუსულმა მხედრობამ გააქტიურა შეტევა ქვეყნის სამხრეთსა და აღმოსავლეთში, მაგრამ ზოგიერთ რაიონში, მას მოუწია – უკან დაეხია, იტყობინებოდნენ სამშაბათს უკრაინელი ჩინოსნები
„რუსულმა არმიამ დაიწყო შეტევა ყველა მიმართულებით“ – ამბობს უკრაინულ მედიაში ალექსეი არესტოვიჩი, პრეზიდენტ ზელენსკის მრჩეველი.
კერძოდ, რუსული ძალები თავმოყრილია ქალაქებთან – კრამატორსკთან და სლავიანსკთან – უკრაინული დონბასის ნაწილში, ასევე კრივოი როგთან – ხერსონის ოლქში, ამბობს არესტოვიჩი.
რუსები ხერსონს შეჭრის დღიდან ინარჩუნებენ და აქედან ცდილობენ წინსვლას ჩრდილოეთით.
რუსეთი ასევე განაგრძობს ჯარების თავმოყრას ჩრდილო- აღმოსავლეთში და ცდილობს ისედაც ძლიერდაზიანებული ხარკოვის შეძლებისდაგვარად ბლოკირებას, განაცხადეს უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენშტაბში.
გენერალურ შტაბში ასევე თქვეს, რომ რუსეთის შეიარაღებული ძალები შეეცადნენ, შეტევა დაეწყოთ დონეცკის ოლქის სხვა რაიონებში.
„ბოლო დღეების განმავლობაში, დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქებში უკუგდებულია მოწინააღმდეგის 6 შეტევა, განადგურებული 4 ტანკი, 5 საარტილერიო სისტემა, 11 ერთეული ჯავშანტექნიკა, 11 ერთეული საავტომობილო საშუალება და 1 საზენიტო დანადგარი“ – განაცხადეს გენშტაბში.
რუსი სამხედროები ასევე უტევენ სამხრეთში – ზაპოროჟიეს ოლქში, ამბობენ გენშტაბში. უკრაინელმა მეომრებმა მათ საპასუხო დარტყმა მიაყენეს, გაანადგურეს მტრის იარაღის საწყობი, იტყობინება სამხედრო მეთაურობა და დასძენს, რომ მოკლულია 70 რუსი ჯარისკაცი – რუსებმა დანაკარგი ნახეს  სხვა 2 დასახლებულ პუნქტშიც, კრივოი როგის სამხრეთით.
CNN-მა ვერ შეძლო დამოუკიდებლად გადაემოწმებინა ეს მონაცემები.
იმავე რეგიონში, უკრაინის სახმელეთო ძალების სამხრეთ სარდლობამ განაცხადა, რომ „რუსი ჯარისკაცები კიდევ ერთხელ ეცადნენ ქალაქ ნიკოლაევისკენ წინსვლას, გააძლიერეს სროლები, მათ შორის საარტილერიო, მაგრამ მათი 2 შეტევა მოგერიებულია. ამ დროს განადგურდა ტანკები და ჯავშანმანქანა – აღნიშნულია შეტყობინებაში – დანარჩენი, ჩვენი ცეცხლის ქვეშ, საწყის პოზიციებს დაუბრუნდა.“

Тима Листер, Ольга Войтович
Российские войска активизировали наступление на юге и востоке страны, но в некоторых районах им удалось отступить, сообщили во вторник украинские чиновники
«Российские войска начали наступление по всем направлениям», — сказал Алексей Арестович, советник президента Владимира Зеленского, по украинскому телевидению.
Российские войска сосредоточены, в частности, на городах Краматорск и Словянск в восточной части Донецкой области Украины, а также на Кривом Роге в южной Херсонской области, сказал он.
Россияне удерживают Херсон с первых дней вторжения и пытаются продвинуться оттуда на север.
Россия также продолжает наращивать войска на северо-востоке, намереваясь частично блокировать сильно пострадавший город Харьков, сообщил во вторник Генеральный штаб вооруженных сил Украины.
Он добавил, что российские силы безуспешно пытались начать атаки в других районах Донецкой области.
«За последние сутки в Донецкой и Луганской областях отбито шесть атак противника, уничтожено четыре танка, пять артиллерийских систем, тринадцать единиц бронетехники, пятнадцать единиц автомобильной техники, два танкера и одна зенитная установка», — сообщили в Генштабе.
Российские войска также ведут наступление на юге, в Запорожской области, сообщили в Генштабе. Украинские войска нанесли ответный удар, уничтожив российский склад боеприпасов, сообщило военное руководство, заявив, что было убито около 70 российских солдат и что россияне также понесли потери в двух населенных пунктах к югу от Кривого Рога.
CNN не может провести независимую проверку этих данных.
В том же регионе Южное командование украинской пехоты сообщило, что российские войска вновь попытались продвинуться к городу Николаев, усилив обстрелы и артиллерию, но две атаки «были отбиты нашими подразделениями, в том числе уничтожены танки и БТР (военный автомобиль)», — говорится в сообщении. «Остальные силы отступили под нашим огнем на прежние позиции».