დიდი ბრიტანეთი – უკრაინას მალე  სარაკეტო სისტემებს გაუგზავნის. ეს ხდება მას შემდეგ, რაც რუსეთმა წამოიწყო ფართომასშტაბიანი შეტევა ქვეყნის აღმოსავლეთზე სრული კონტროლის დასამყარებლად, იტყობინება PA MEDIA
THE SUN-ის ცნობით, ორი კვირის წინ, თავდაცვის უწყებამ სოლსბერის ზეგანზე უკრაინელებს აჩვენა სარაკეტო კომპლექსი STORMER HIGH VELOCITY MISSILE (HVM). გაზეთი აღნიშნავს, რომ 13-ტონიანი მანქანები, რამდენიმე დღეში ფრონტის ხაზთან გადაიზიდება სატრანსპორტო თვითმფრინავებით C-17.
STORMER-ი იწარმოება კომპანია BAE SYSTEMS-ის მიერ. მის სამართავად საჭიროა მხოლოდ 3 ადამიანი და ის იყენებს STARSTREAK-ის რაკეტებს, რომელთა დანიშნულებაა დაბალ სიმაღლეზე მფრენი საჰაერო ხომალდების გაანადგურება.
საკითხი გადაწყდა მას შემდეგ, რაც უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ „რუსეთის არმიის მნიშვნელოვანი ნაწილი“ კონცენტრირებულია ქვეყნის აღმოსავლეთში – ძირითადად რუსულენოვან დონბასში – შეტევის დასაწყებად, სადაც მოსკოვისგან მხარდაჭერილმა სეპარატისტებმა 2 დამოუკიდებელი რესპუბლიკა შექმნეს და ისინი რუსეთმა აღიარა.
ზელენსკი დასავლეთის ქვეყნებს სთხოვს, მიაწოდონ, რაც შეიძლება მეტი იარაღი, რომ მოხერხდეს მოწინააღმდეგის მოგერიება. 7 აპრილს ბორის ჯონსონმა განაცხადა, რომ ის „კონკრეტულად განიხილავს საკითხს, კიდევ რა სახის სამხედრო დახმარება შეიძლება გაეწიოს უკრაინას, იმ ფონზე, როცა ლაპარაკი მიდიოდა ჯავშანტექნიკის გაგზავნაზე. იმავე დღეს საგარეო საქმეთა მინისტრმა ლიზ ტრასმა განაცხადა, რომ დიდი ბრიტანეთი „ააქტიურებს’’ იარაღის მიწოდებას, უერთდება რა ბრიუსელში კოლეგებს ნატოდან, სადაც უნდა განიხილონ უკრაინის მოთხოვნა – ტექნიკის მიწოდების გაზრდის თაობაზე.

По сообщениям, Великобритания вскоре отправит бронированные ракетные установки в Украину после того, как Россия начала полномасштабное наступление с целью установления контроля над востоком страны, сообщает PA Media
По данным The Sun, две недели назад министерство обороны продемонстрировало украинцам на равнине Солсбери пусковую установку Stormer High Velocity Missile (HVM). Газета добавляет, что 13-тонные машины могут быть доставлены на войну на транспортных самолетах C-17 за несколько дней.
Stormer производится компанией BAE Systems, для управления им требуется всего три человека, и он использует ракеты Starstreak, которые могут быть использованы для поражения низколетящих самолетов.
Это произошло после того, как президент Украины Владимир Зеленский заявил, что «значительная часть всей российской армии» сконцентрирована на наступлении на востоке страны в преимущественно русскоязычном Донбассе, где поддерживаемые Москвой сепаратисты провозгласили две независимые республики, признанные Россией.
Зеленский умоляет западные державы предоставить ему больше огневой мощи, чтобы дать отпор. 7 апреля Борис Джонсон заявил, что он «определенно рассматривает вопрос о том, какую еще военную помощь мы можем предоставить» на фоне сообщений о том, что Великобритания может отправить бронетехнику.
В тот же день министр иностранных дел Лиз Трусс заявила, что Великобритания «активизирует» поставки оружия, присоединившись к коллегам из НАТО в Брюсселе, чтобы выслушать требования Украины о предоставлении большего количества техники.