THE ECONOMIST დიდი ბრიტანეთი
60-ზე მეტი ახალი თვითმფრინავი, წლის ბოლომდე მიეწოდებაო რუსეთის სამხედრო საჰაერო ძალებს, ტრაბახობდა გასულ წელს მეთაურის თანაშემწე, გენერალ-ლეიტენენტი სერგეი დრონოვი. რუსეთის თავდაცვის უწყების ოფიციალურ გამოცემასთან „კრასნაია ზვეზდასთან“ ინტერვიუში, ის ამბობდა, რომ ამ თვითმფრინავებში იგულისხმებოდა გამანადგურებლები Су-30, Су-35, Су-57 და ბომბდამშენი Су-34, რომლებიც არ ჩამოუვარდებოდა ევროპულ ანალოგებს. „ისინი სირიის ბრძოლებში უკვე გამოიცადა“, არწმუნებდა დრონოვი გაზეთის მკითხველებს
ბოლო ათწლეულის განმავლობაში, რუსეთის სამხედრო ავიაციაში მილიარდობით დოლარი ჩაიდო. 2009-2020 წლებში სამხედრო-საჰაერო ძალებს გადაეცათ 440 ახალი თვითმფრინავი და ათასობით უპილოტო აპარატი. ომის დასაწყისში რუსი ანალიტიკოსები და თავდაცვის უწყების მოხელეები თვლიდნენ, რომ რუსეთი ელვის სისწრაფით გაანადგურებდა მოწინააღმდეგის სამხედრო ავიაციას, დაუბრკოლებლად გადაადგილდებოდა უკრაინის მთელ ტერირორიაზე და უპირატესობას ჰაერში – საკუთარი შეხედულებისამებრ გამოიყენებდა უკრაინელი მებრძოლების გასანადგურებლად.
თუმცა პირველი 2 კვირის განმავლობაში რუსეთის სამხედრო ავიაციამ მინიმალური როლი ითამაშა. საჰაერო აქტივობაზე დაკვირვება რთულია. ბოლო დღეებში მისი ინტენსივობა შესაძლოა გაიზარდა კიდეც, თუმცა აშკარაა, რომ რუსეთის საჰაერო ძალები სრულად არ იყენებს თავის შესაძლებლობებს. „რეაქტიულმა ავიაციამ, უკრაინის ტერიტორიაზე განახორციელა ფრენების შეზღუდული რაოდენობა. ეს ხდებოდა ცალკეული თვითმფინავის ან წყვილი ხომალდის სახით, დაბალ სიმაღლეზე, ძირითადად ღამით“, აღნიშნავს ჯასტინ ბრონკი – ლონდონის ანალიტიკური ცენტრის გაერთიანებული სამსახურების სამეფო ინსტიტუტიდან. როცა საბრძოლო მოქმედებები დაიწყო რუსეთმა ფრთოსანი და ბალისტიკური რაკეტები მიმართა უკრაინული ავიაბაზებისკენ, რათა გაენადგურებინა ამ ქვეყნის ავიაცია და საჰაერო თავდაცვის სისტემები, ასევე მწყობრიდან გამოეყვანა რადარები და საზენიტო რაკეტები. ამ ძალისხმევას წარმატება არ მოჰყოლია. უკრაინამ გონივრულად გაშალა თავისი ჰაერსაწინააღმდგო სისტემები, რამაც გაართულა მათი აღმოჩენა.
აშშ-ს თავდაცვის უწყების წარმომადგენლები ამტკიცებენ, რომ უკრაინის ჰაერსაწინააღმდეგო და რაკეტსაწინააღმდეგო თავდაცვა „ისევ ეფექტიანია და აქტიურად გამოიყენება“- ეს მოსაზრება დასტურდება ღია სადაზვერვო მონაცემებითაც. ამის ნათელი მაგალითია – ხარკოვი, რომელიც რუსეთის საზღვრიდან 30 კილომეტრში მდებარეობს. რუსულმა შენაერთებმა ვერ მოახერხეს მისი პირველი შეტევით აღება. მას შემდეგ ქალაქი ალყაშია და იბომბება ციდან, არტილერიიდან და სარაკეტო კომპლექსებიდან.

The curious case of Russia’s missing air force
More than 60 new planes would be delivered to the Russian air force by the end of the year, boasted Lieutenant General Sergei Dronov, its deputy commander, last summer. These would include Su-30, Su-35 and Su-57 fighter jets and Su-34 bombers—as advanced as anything the rest of Europe has to offer. All had been “tested in combat conditions” in Syria, he assured the discerning readers of Krasnaya Zvezda, the official newspaper of Russia’s defence ministry.
Billions of dollars have been poured into Russia’s warplanes over the past decade. Between 2009 and 2020 the air force gained around 440 new fixed-wing aircraft, as well as thousands of drones. At the outset of war, it was widely assumed by defence analysts and officials that Russia would quickly destroy its enemy’s air force and roam freely over the country, using its air superiority to pick off Ukrainian forces at will.
Yet in the first two weeks of combat, Russia’s air force has played a minimal role. Air activity is difficult to track and Russian air strikes may have increased in both number and complexity in recent days. It is clear, though, that the Russian air force has held back its full capabilities. “Fast jets have conducted only limited sorties in Ukrainian airspace, in singles or pairs, always at low altitudes and mostly at night,” notes Justin Bronk of the Royal United Services Institute, a think-tank in London.
When hostilities began, Russia sent a volley of cruise and ballistic missiles towards Ukraine’s air bases in an attempt to ground its planes and air-defence systems, and to hobble its radars and anti-aircraft missiles. That effort failed. Ukraine had wisely dispersed its air-defence systems, making them harder to find. American defence officials say that Ukrainian air and missile defences consequently “remain effective and in use”—a claim that can be corroborated with open-source intelligence.
Kharkiv
A recent example comes from Kharkiv, which sits 30km from the Russian border. Russian forces failed to take the city with a raid in the first days of the war. Since then, they have surrounded and bombarded it with air, artillery and missile strikes. But Ukraine is not defenceless.