ალექსანდერ უორდი, პოლ მაქლიარი
მოგვიანებით, თეთრმა სახლმა მოუწოდა დასავლეთის ქვეყნებს, შეუერთდნენ მორიგ სანქციებს რუსეთის წინააღმდეგ და დასძინა: „აგრესორის თავხედობა მკაფიო სიგნალია“ იმის შესახებ, რომ არსებული სანქციები არ კმარა.
ომმა, რომელიც მეთორმეტე დღეა გრძელდება, მილიონნახევარი ადამიანი აიძულა დაეტოვებინა სამშობლო. გაეროს დევნილთა საქმეების სააგენტოს ხელმძღვანელმა შექმნილ ვითარებას, უწოდა „ყველაზე მზარდი დევნილთა კრიზისი ევროპაში, II მსოფლიო ომის შემდეგ“
აშშ-ს თავდაცვის უწყების მაღალი რანგის მოხელემ განაცხადა, რომ ვაშინგტონის შეფასებით, უკრაინის გარშემო განლაგებული რუსული ძალების 95%-მა უკვე შეაღწია ამ ქვეყანაში. ამ ჩინოვნიკის თქმით, რუსული ნაწილები აგრძელებენ შეტევას კიევის, ხარკოვისა და ჩერნიგოვის იზოლირების მიზნით, მაგრამ აწყდებიან უკრაინელთა გააფთრებულ წინააღმდეგობას.
მოხელემ, რომელმაც ანონიმად დარჩენა მოისურვა, არსებული ვითარების შეფასებისას განაცხადა, რომ კიევის მიმდებარედ განლაგებული კოლონა ჩიხშია მოქცეული.
როგორც ადრე, ახლაც, კვირას, თურქეთის პრეზიდენტ ერდოღანთან შეხვედრაზე, პუტინმა ომში უკრაინა დაადანაშაულა და განაცხადა, რომ საომარი მოქმედების დასასრულებლად, კიევმა უნდა შეასრულოს „ რუსეთის საყოველთაოდ გაცხადებული მოთხოვნები“.
პუტინმა უკრაინაში შეჭრის მიზეზად ცრუ ბრალდებები გამოიყენა, კერძოდ ის, რომ ამ ქვეყანას მართავენ ნეონაცისტები, რომელთაც, ბირთვული იარაღის შექმნით, სურთ ძირი გამოუთხარონ რუსეთს.
რუსეთის თავდაცვის უწყებამ კვირას განაცხადა, რომ მისი არმია აპირებს, ამ ქვეყნის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსზე, მაღალი სიზუსტის იარაღით იერიშის მიტანას. სამინისტროს წარმომადგენელმა იგორ კონაშენკოვმა თქვა, რომ უკრაინული პერსონალი დაკავებულია დაზიანებული სამხედრო ტექნიკის შეკეთებით, რათა ის ბროლაში ჩააბას.
ზელენსკიმ გააკრიტიკა დასავლეთის ლიდერები იმის გამო, რომ მათ არ ჰქონდათ რეაქცია რუსეთის ბოლო მუქარაზე.
„არ მსმენია, რომ მსოფლიოს თუნდაც ერთი ლიდერი გამოეხმაურებოდა ამ ფაქტს“ – თქვა ზელესკიმ კვირა საღამოს.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ, შესაბამისი დასაბუთების გარეშე, განაცხადა, რომ უკრაინელ სამხედროებს განზრახული აქვთ ექსპერიმენტული ბირთვული რეაქტორის აფეთქება და ამის მიზეზად – რუსეთის სარაკეტო იერიშის დასახელება.

АЛЕКСАНДР УОРД И ПОЛ МАКЛИРИ
Позже он призвал Запад ужесточить санкции в отношении России, заявив, что “дерзость агрессора является четким сигналом” о том, что существующих санкций недостаточно.
Война, которая идет уже 12-й день, привела к тому, что 1,5 миллиона человек покинули страну. Глава агентства ООН по делам беженцев назвал исход “самым быстрорастущим кризисом беженцев в Европе со времен Второй мировой войны”
Высокопоставленный представитель министерства обороны США заявил в воскресенье, что, по оценкам США, около 95% российских войск, которые были размещены вокруг Украины, сейчас находятся внутри страны. Чиновник сказал, что российские войска продолжают наступать в попытке изолировать Киев, Харьков и Чернигов, но встречают сильное сопротивление со стороны Украины.
Чиновник, который говорил на условиях анонимности, чтобы обсудить военные оценки, сказал, что конвой за пределами Киева по-прежнему находится в тупике.
Как он часто делал, Путин обвинил Украину в войне, заявив в воскресенье президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, что Киеву необходимо прекратить все военные действия и выполнить “хорошо известные требования России».
Путин начал свое вторжение с ряда ложных обвинений в адрес Киева, в том числе в том, что им руководят неонацисты, намеревающиеся подорвать Россию с помощью разработки ядерного оружия.
Министерство обороны России в воскресенье объявило, что его войска намерены нанести удар по военно-промышленному комплексу Украины с помощью, по его словам, высокоточного оружия. Представитель министерства обороны Игорь Конашенков заявил в заявлении, распространенном государственным информационным агентством Тасс, что украинский персонал был вынужден ремонтировать поврежденную военную технику, чтобы ее можно было вернуть в строй.
Зеленский раскритиковал западных лидеров за то, что они не отреагировали на последнюю угрозу России.
“Я не слышал, чтобы хоть один мировой лидер отреагировал на это”, — сказал Зеленский в воскресенье вечером.
Министерство обороны России также заявило, не предоставив доказательств, что украинские войска замышляют взорвать экспериментальный ядерный реактор в Харькове и обвинить в этом российский ракетный удар.