განვიხილოთ ორი არმიის დაპირისპირება დიდ ომში, ანუ მასშტაბური სახმელეთო საბრძოლო მოქმედების პირობებში. ვფიქრობ, რუსეთი ემზადება არა ყოვლისმომცველი ომისთვის, არამედ ლოკალური ოპერაციებისთვის. მიუხედავად ამისა, უნდა წარმოვიდგინოთ საფრთხების ზოგადი სურათი, რომელიც იკვეთება მოსალოდნელ თავდასხმის ფონზე
ორი ტაქტიკის შეჯახებისას აუცილებელია:
• იცოდე საკუთარი ძლიერი მხარეები
• დაადგინო მოწინააღმდეგის სუსტი წერტილები
• უნარი – გამოიყენო საკუთარი ძლიერი მხარეები და მოწინააღმდეგის სისუსტეები – მტრის დასამარცხებლად
რუსეთი ფლობს, როგორც თვისებრივ, ისე რაოდენობრივ უპრატესობას და ამის გაუთვალისწინებლობა დაუშვებელია. თუმცა მხოლოდ საჰაერო დარტყმებით, ომს ვერ მოიგებ – ავიაციას არ შეუძლია ყველა საეჭვო ობიექტისა და სამიზნის აღმოჩენა-განადგურება, ხოლო ფრთოსანი რაკეტები ეფექტიანია, მხოლოდ სტრატეგიულ ობიექტებზე იერიშის მისატანად. ყოველივე ეს, ცუდად „მუშაობს“, როცა ბრძოლა მიდის საქალაქო დასახლებებში, ახლო დისტანციებზე, როცა ძნელია გაარკვიო, სად არიან „შენიანები“ და სად იმყოფება მტერი. ასე რომ, სახმელეთო შეტევის გარეშე, რუსეთის არმია, უკრაინის შეიარაღებული ძალების ძლევას ვერ შეძლებს.
თანამედროვე ლოკალური ომები, მიმდინარეობს თავისი ლოგიკითა და ტაქტიკით – გამარჯვებას განაპირობებს, არა შიშველი ძალა, არამედ უნარი -მოიპოვო მტერთან უპირატესობა კონკრეტულ წერტილში და კონკრეტულ დროში. ასე რომ, სისუსტე რუსეთს მრავლად აქვს და ჩვენ შეგვიძლია ამის გამოყენება – მტრისთვის აუნაზღაურებელი ზიანის მიყენება და რუსი ოკუპანტების განადგურება. ეს ტექსტი, საბრძოლო სულისკვეთებაზე კი არა,  მატერიალურ საგნებზე და ომის ტექნოლოგიებზეა.
რუსეთის არმიის ნაკლოვანებები, რომლებიც შეუძლებლად აქცევს ბლიცკრიგს და სახმელეთო ძალების მხრიდან, სწრაფი და ღრმა ოპერაციების წარმართვას.
პირველი:  ისეთი ქვეითების დეფიციტი, რომლებსაც დამოუკიდებლად, ჯავშანტექნიკისგან იზოლირებულად შეუძლიათ საბრძოლო მანევრირება. მოტომსროლელი და საპარაშუტო-სადესანტო შენაერთები რუსეთის სახმელეთო და საჰაერო-სადესანტო ძალებში – მიბმულია ქვეითთა საბრძოლო, საბრძოლო-სადესანტო მანქანებსა და ჯავშანტრანსპორტიორებზე. ქვეითთა ჯგუფი 8 კაცის შემადგენლობით, ძალზე ,,მგრძნობიარეა’’ დანაკარგისადმი. მებრძოლების დაჭრა ან დაღუპვა მკვეთრად აქვეითებს მის ბრძოლისუნარიანობას და ახდენს აქტიური მოქმედების ბლოკირებას. მსუბუქი ქვეითების სახით, რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში, ტრადიციულად იყენებენ სპეციალური დანიშნულების რაზმებს, რომლებიც მცირერიცხოვანია და არ აქვთ ფართომასშტაბიან  ბრძოლაში დამოუკიდებელი მოქმედებისთვის საჭირო შეიარაღება და ტექნიკა. თანამედროვე ლოკალურ ომში, ქვეითთა ეფექტიანი შენაერთების გარეშე, შეუძლებელია წარმატებული მოქმედება ქალაქში, საკვანძო ადგილებში, ასევე, ფარული მანევრირება და მოწინააღმდეგის საბრძოლო რიგებში ინფილტრაცია.
მეორე: მეორე და მესამე თაობის ტანკსაწინააღმდეგო საშუალებისგან ტექნიკის დაუცველობა. რუსული ტანკების დაცვა, ტანდემული საბრძოლო შენაერთის „სტუგნების“, „ბარიერების“ და „კორსარებისგან“ – შეუძლებელია. ხელსაყრელ გარემოში ტანკი – შუბლი მოხვედრილ ჭურვს, ალბათ გააჩერებს, მაგრამ დიდი ალბათობით მწყობრიდან გამოვა, ხოლო გვერდებში ჭურვის მოხვედრისას – ტანკის გადარჩენა შეუძლებელია. რაც შეეხება დაცვას, „ჯაველინის“ კუმულაციური ჭურვისგან (მაღალ პროექციაში) და ტაკსაწინააღმდეგო ჭუმბრმტყორცნის NLAW დარტყმითი ბირთვისგან ის, ამ მომენტისთვის, უბრალოდ არ არსებობს – მათი თვითდამიზნებადი რაკეტების სიზუსტე კი 95-99%-ს შეადგენს. თანაც არმია, მხოლოდ ტანკებისგან არ შედგება. ნებისმიერ უკრაინულ ტანკსაწინააღმდეგო სარაკეტო კომპლექსს, ძველი საბჭოთა წარმოებისასაც კი, შეუძლია საბრძოლო ტექნიკის განადგურება, იქნება ეს რუსეთის ქვეითი ნაწილების სატვირთო ავტომობილი,  БМП, БМД  თუ БТР-ი. უკრაინის საზღვრებთან განლაგებული  რუსეთის არმია, ჩვენი დაზვერვის მონაცემებით, ითვლის – 1 200 ტანკს და 2 700 საბრძოლო მანქანას (ეს ზოგადი ციფრია და მოიცავს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებულ შეიარაღებასაც). უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს, უკვე დღეს, აქვს შეიარაღებაში ბევრად მეტი ტანკსაწინააღმდეგო რაკეტა, მოკავშირეები კი მოწოდებას აგრძელებენ. უკრაინის არმიაში ტანკსაწინააღმდეგო საშუალებები ჭარბადაა. მათი ეფექტიანობა 5,5 კმ-მდე მანძილს აღწევს, რაც მკვეთრად ამცირებს რუსი ქვეითების მანევრირებას.
მესამე: რუსეთის არმიის არასაკმარისი აღჭურვილობა ოპტიკით და თერმოვიზორებით. თანამედროვე ომი – სენსორებით ბრძოლაა. ოპტიკური და თერმოვიზორით აღჭურვილი სამიზნეები, მნიშვნელოვნად აფართოებს, თუნდაც ძველი ტექნიკის პარამეტრებს. ღამით – თერმოვიზორი უზრუნველყოფს გადამწყვეტ უპირატესობას კონტაქტურ ბრძოლაში. თერმოვიზორები აყენია რუსეთის არმიის საბრძოლო მანქანებზე, მაგრამ მათი რაოდენობა და ხარისხი მეტად შეზღუდულია, განსაკუთრებით ქვეითთა ნაწილებში. მნიშვნელოვანია, რომ რუსეთის ФСБ-ს სპეცდანიშნულების რაზმები, იყენებენ ფრანგულ მრავალფუნქციურ ბინოკლებს -Sagem Jim LR-ს, რადგან ანალოგების წარმოება, რუსეთმა ჯერჯერობით ვერ მოახერხა. ყველაზე გავრცელებული თერმოვიზორული სამიზნეები რუსეთის არმიაში, არის „Сосна-У”, „Т-72Б3“ და “Эсса”, რომლებიც გვხდება  Т-90-ზე. მათ არ გააჩნია გაგრილების სისტემა და ისინი უზრუნველყოფს მიზნის აღმოჩენას (თანაც, ხელსაყრელ ამინდსა და გაშლილ ადგილას) – 4-6 კმ-ში. შესაბამისად, კომუფლირებული ტანკი სამიზნეს  კიდევ უფრო ძნელად ამოიცნობს – ასე 2-3 კმ-ში. მათი უწყვეტი მუშაობის დრო – 6 საათია, ხოლო ქვეითების აღმოჩენისა და ამოცნობის შესაძლებლობები კი მკვეთრად დაბალი.
„Сосна-У”-ს მახასიათებლებითა და მასზე არსებული ვიდეორგოლების მიხედვით,  გაწოლილი ადამიანის  ამოცნობის მანძილი 1კმ-ს არ აღემატება. ანუ „ჯაველინის“ ოპერატორი, თავის თერმივიზორულ სამიზნეში, რუსულ ტანკსა და ნებიმიერ რუსულ ტექნიკას, აღმოაჩენს 3კმ დისტანციაზე და 2,5 კმ-დან შეუძლია მოახდინოს რაკეტის გაშვება 95%-იანი ეფექტიანობით,  ხოლო ვერცერთი რუსული მოწყობილობა, მას ამ სიშორეზე ვერ აღმოაჩენს. ზამთარში დღის სინათლე ისედაც შემცირებულია, რაც თერმოვიზორებით აღჭურვას საკვანძო ფაქტორად აქცევს საბრძოლო  მანევრირებისას…

Рассмотрим столкновение двух армий в большой войне, то есть в ходе масштабных наземных боевых действий. Думаю, что Россия готовит, скорее, не масштабную войну, а локальные операции, но тем не менее, надо видеть общую картину угроз, которые перед нами стоят при вероятном наступлении ВС РФ
В столкновении двух тактик необходимо:
— Осознание своих сильных качеств;
— Осознание уязвимых мест противника;
— Способность использовать свои сильные качества для поражения противника в уязвимых для него сферах.
Россия обладает как качественным, так и количественным превосходством, все это ни коем случае нельзя недооценивать. Однако только ударами с воздуха войну не выиграть — потому что авиация не может обнаружить и поразить все подозрительные объекты и все цели, а крылатые ракеты эффективны только по стратегическим объектам, и все это плохо работает, если бой идет в городской застройке, на близких дистанциях, и трудно определить где свои и где чужие. Поэтому без наземной войны ВС РФ одолеть ВСУ не смогут.
Современные локальные войны ведутся по своей логике и тактике, и победу в войне определяет не наличие силы вообще, а способность добиться превосходства над врагом в конкретной точке в конкретное время. Поэтому многочисленные уязвимые места есть и у ВС РФ, и мы их можем использовать для нанесения врагу невосполнимых потерь и разгрома российских оккупантов. Это текст не о боевом духе, а о материальных вещах, о технологиях войны.
Недостатки российской армии, которые делают невозможным бликцриг и проведение быстрых и глубоких наступательных операций наземных сил:
- Отсутствие пехоты, способной вести самостоятельные маневренные боевые действия в отрыве от бронетехники. Мотострелковое и парашютно-десантное отделение СВ и ВДВ ВС РФ привязаны к своим БМП, БМД и БТР. Пехотное отделение в составе 8 человек очень чувствительно к потерям, любое ранение или гибель приводят к резкому снижению боеспособности и приостановке активных действий. В качестве легкой пехоты в ВС РФ традиционно применяются подразделения спецназ, которые, однако, немногочисленны, и не имеют вооружения и техники для самостоятельных действий в общевойсковом бою. В современной локальной войне без эффективной пехоты невозможно успешно действовать в городе, пересеченной местности, осуществлять скрытный маневр, инфильтрацию в боевые порядки противника.
- Отсутствие эффективной защиты боевой техники от противотанковых средств 2-го и 3-го поколения. Гарантировать защиту российских танков от поражения тандемной боевой частью Стугны, Барьера, Корсара нельзя. При благоприятных условиях при попадании в лоб танк, возможно, и уцелеет, но весьма вероятно, что будет выведен из строя, при попадании в борт шансов у танка уцелеть почти нет. А вот защиты от уничтожения в верхнюю проекцию ПТРК кумулятивным зарядом Javelin и ударным ядром РПГ NLAW у российских танков на данный момент нет вообще. При этом точность этих самонаводящихся ракет — 95-99%. Но танки в армии — это далеко не все. Любой украинский ПТРК, даже старый ПТРК советского производства, может без проблем поражать любые другие виды боевой техники, грузовые автомобили, и прежде всего БМП, БМД и БТР российской пехоты. Российская армия на наших границах располагает по данным нашей разведки до 1200 танков и до 2700 боевых машин (это общая цифра, видимо, включает оценку войск на оккупированных территориях), а у ВСУ уже сейчас в разы больше противотанковых ракет на вооружении, и союзники продолжают поставки. Высокая насыщенность ВСУ ПТРК с дальностью поражения до 5,5 км еще больше снизит эффективность маневра российской пехоты.
В чем ВСУ превосходят ВС РФ: 5 главных недостатков ВС РФ и 5 преимуществ ВСУ 02
- Низкая насыщенность войск оптикой и тепловизорами. Современная война — война сенсоров, оптические и тепловизионные прицелы значительно расширяют параметры даже старого вооружения. Ночью тепловизор обеспечивает ключевое превосходство в контактных боях. Тепловизоры российской армии находятся на боевых машинах, но их количество и качество, особенно в пехоте, крайне ограничено, а без этого быстрые маневренные действия, особенно зимой, попросту невозможны. Характерная деталь — группы спецназа ФСБ РФ на Донбассе применяют французские многофункциональные бинокли Sagem Jim LR, поскольку своих аналогов Россия освоить пока не может. Наиболее распространенные тепловизионные прицелы СВ РФ — танковые прицелы «Сосна-У» на Т-72Б3 и «Эсса» на Т-90, являются неохлаждаемыми приборами с матрицей 3-го поколения, которые обеспечивают ночью обнаружение цели типа танк при благоприятных условиях на открытой местности на дальностях до 6 и 4 км соответственно, замаскированные танки прицел видит гораздо хуже, дальность распознавания будет уже до 2-3 км. Время непрерывной работы до 6 часов. Возможности обнаружения и распознавания пехотинцев весьма низкие. Судя по характеристикам и видео тепловизора «Сосна-У», распознать цель в виде лежащего человека или голову человека он сможет на дистанциях не более 1 км. То есть оператор Javelin ночью обнаружит в свой тепловизионный прицел российский танк или любую российскую технику на дальности в 3 км и с дистанции 2,5 км совершит пуск с вероятностью поражения 95%, а никакая российская техника на такой дальности ни обнаружить, ни поразить расчет ПТРК ночью неспособна. Зимой световой день ограничен, и насыщенность тепловизорами является ключевым фактором в ходе маневренных боевых действий…