Al Arabiya  არაბთა გაერთიანებული საამიროები
იოსებ ბესარიონის ძე სტალინი დაიბადა 1878 წლის 18 დეკემბერს, ქალაქ გორში, საქართველოში. ის იზრდებოდა სიღარიბეში, ალკოჰოლიკი მამის ოჯახში. სტალინი საბჭოთა კავშირს ხელმძღვანელობდა 1920-იანი წლების ბოლოდან, გარდაცვალებამდე – 1953 წლის, 5 მარტამდე. მისი მმართველობის ხანა ერთ-ერთი  ყველაზე სისხლიანია კაცობრიობის ისტორიაში. იმ წლებში, როცა ის საბჭოეთს მეთაურობდა, მოკლეს 20 მილიონი ადამიანი. ნაწილი დაიღუპა შიმშილით, ნაწილი გაუსაძლისი შრომით გულაგებში, ხოლო დანარჩენი სიკვდილით დასაჯეს
ვიდრე საბჭოთა კავშირში აბსოლუტურ ძალაუფლებას მოიპოვებდა, „ ხალხთა ბელადმა“ და კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის გამორჩეულმა წარმომადგენელმა, უყოყმანოდ აქცია საქართველო ნანგრევებად.
სახალხო მრისხანება საქართველოში
სახალხო მღელვარება დაიწყო ბოლშევიკური რევოლუციის გამარჯვებისთანავე. მას შემდეგ, რაც დაიკავეს თბილისი (საქართველოს დედაქალაქი) და წარმატებით დაამხეს საქართველოს მთავრობა, ბოლშევიკებმა საქართველო გამოაცხადეს საბჭოთა  სოციალისტურ რესპუბლიკად, რომელიც 1921 წლის 25 თებერვალს, შეიყვანეს საბჭოთა კავშირის შემადგენლობაში.
ქართველების უმეტესობა, ამის წინააღმდეგი იყო, მას სურდა ქვეყნის დამოუკიდებლობა და არ ემორჩილებოდა მოსკოვს. მარქსისტული, საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული პარტია, უმსხვილესი იყო ქვეყანაში. მასში შედიოდა 60 ათასი კაცი და მათგან მხოლოდ 10  ათასმა დაუჭირა მხარი ბოლშევიკებს.
ვლადიმირ ლენინის მხარდამჭერთა პოლიტიკამ, საქართველოში სახალხო მღელვარება გამოიწვია. მოკლე პერიოდში, იფეთქა ქოლერამ და შიმშილობამ, რასაც თან დაერთო კოლექტივიზაციის დაწყება. ამასთან, ბოლშევიკებს სურდათ ქართული ტერიტორიების აზერბაიჯანის, სომხეთისა და თურქეთისათვის გადაცემა, რითაც მათ განარისხეს ქართველები, განსაკუთრებით მუშათა კლასი. უკმაყოფილოები მასობრივად უერთდებოდნენ რევოლუციურ მოძრაობას ბოლშევიკების წინააღმდეგ.  დაძაბულობის ესკალაციამ საქართველოში, აიძულა საბჭოთა ხელისუფლება მოსკოვში, რეგიონში გაეგზავნა საიდუმლო პოლიციის დამატებითი კონტიგენტი, რომელსაც იმხანად ჩეკა ეწოდებოდა. სწორედ ჩეკისტებმა განახორციელეს ოპოზიციონერების საჩვენებელი დაპატიმრებები, მოგვიანებით კი მათი სასწრაფო დახვრეტა.

Иосиф Виссарионович Сталин родился 18 декабря 1878 года в селении Гори, Грузия. Он рос в бедности, в семье отца-алкоголика. Сталин возглавлял Советский Союз с конца 1920-х годов до своей смерти 5 марта 1953 года. Период его правления считается одним из самых кровавых в истории человечества. За те годы, в течение которых он руководил советским государством, Сталин убил более 20 миллионов человек. Одни умерли от голода, другие – от непосильного труда в ГУЛАГах, а третьи – в результате казней
Прежде чем добиться абсолютной власти над Советским Союзом, этот «вождь народов» и видный деятель ЦК КПСС, не колеблясь, превратил свою родную Грузию практически в руины.
Народный гнев в Грузии
Народные волнения начались после успеха большевистской революции. Вступив в Тбилиси (столицу Грузии) и успешно свергнув грузинское правительство, большевики объявили о создании Грузинской Советской Социалистической Республики, которая 25 февраля 1921 года вошла в состав Советского Союза.
Против выступило большинство грузин, которые хотели сохранить независимость своей страны и отказывались подчиняться Москве. Грузинская социал-демократическая партия – марксистская партия, считавшаяся крупнейшей партией в стране. В ее состав входило более 60 тысяч человек, но только 10 тысяч из них согласились поддержать большевиков.
С другой стороны, политика сторонников Владимира Ленина вызвала рост народного гнева в Грузии. За короткий период в стране вспыхнули холера и голод, совпавшие с началом принятия курса на коллективизацию. Кроме того, большевики хотели отдать некоторые грузинские территории Азербайджану, Армении и Турции, тем самым разозлив грузин, особенно из рабочего класса. Они начали собираться в революционные движения против большевиков. Повышенная напряженность в Грузии вынудила советские власти в Москве направить в этот регион новых сотрудников тайной полиции, известной в то время как ЧК. Они провели показательные аресты оппозиционеров, а затем быстро их расстреляли.