ბორის ჯონსონი – დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი
თუ შეხვალთ სოფიის ტაძრის ოქროცურვილი გუმბათებით შემოსილ წინკარში, აღმოჩნდებით თეთრი გრანიტით მოპირკეთებულ ნეფში და შენიშნავთ მოცისფრო-ჟანგისფერ მოზაიკებს, რომელთაც ათასწლოვანი ისტორიის პირობაზე, ფერი თითქმის არ შეცვლია
მოგვიანებით იგებთ, რომ ტაძარი XI საუკუნეში აიგო და მონღოლთა შემოსევასაც კი გადაურჩა და ფიქრი გეძალება: როგორ მოხდა, რომ 2022 წელს, ახლა უკვე სხვა მტერია მომდგარი უკრაინის საზღვრებთან.
გასულ კვირაში, მე მოვინახულე კიევი და ქალაქი უფრო გამოცოცხლებული მეჩვენა, ვიდრე ის იყო ჩემი ბოლო ვიზიტის დროს – ხუთი წლის წინ. მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინიდან ერთი ხელის გაწვდენაზე 130 ათასი რუსი ჯარისკაცი დგას.
დიდი ბრიტანეთის საგარეო ძალისხმევის უპირველესი ამოცანაა მოკავშირეების მხარდაჭერა და შეკავება-დიალოგის კომბინირებული წარმართვა, რათა მიიღწეს კრიზისის დეესკალაცია და თავიდან ავიცილოთ კატასტროფა – რუსეთის მორიგი შეჭრა უკრაინაში. სამხედრო მანქანა, რომელიც პუტინმა მიაყენა უკრაინას, აღემატება წინამორბედს, რომელმაც მიიტაცა ყირიმი და მოახდინა ომის პროვოცირება უკრაინის აღმოსავლეთში. ჩვენ ვართ მომსწრე ყველაზე დიდი შეიარაღებული ძალების კონცენტრაციისა ევროპაში, ცივი ომიდან მოყოლებული და ეს მოწმობს ჩვენი ამოცანის დაუყოვნებლივ გადაჭრის აუცილებლობას.

(The Times, Великобритания)
Когда вы входите в Софийский собор под сенью золотых куполов, вы оказываетесь в нефе из ледяного гранита и видите сине-охряные мозаики, которые для своего тысячелетнего возраста почти не поблекли
А потом вы узнаете, что этот собор стоит в Киеве с XI века и пережил даже монгольское нашествие, и задумываетесь: как могло получиться, что в 2022 году очередная вражеская армия оказалась на границах Украины?
Я посетил Киев на прошлой неделе, и город был заметно более оживленным, чем во время моего последнего визита пять лет назад, несмотря на то, что в пределах досягаемости от Украины расположилось свыше 130 тысяч российских войск.
Первоочередной задачей зарубежных усилий Великобритании являются решительная поддержка наших союзников и комбинирование сдерживания и диалога, чтобы добиться деэскалации кризиса и предотвратить катастрофу очередного российского вторжения на Украину. Военная машина, которую собирает президент Путин, превосходит силы, которые в 2014 году захватили Крым и спровоцировали войну на востоке Украины. Мы стали свидетелями самого крупного наращивания войск в Европе со времен холодной войны, а это ясно свидетельствует о неотложности нашей задачи.