ჯონ ბოლტონიეროვნული უსაფრთხოების ექსპერტი ტრამპის ადმინისტრაციაში
რუსეთის ინტერესი უკრაინისადმი – უცილობლად დიდია. კრემლი ამ ქვეყანასთან საზღვრის გასწვრივ, თავს უყრის ჯარებსა და ტექნიკას, ახორციელებს ძლიერ კიბერშეტევებს უკრაინის სამთავრობო კომპიუტერულ ქსელებზე. დონბასში, მეზობელი  ქვეყნის აღმოსავლეთში, ის ახდენს აგენტების ინფილტრაციას, რომლებსაც შეუძლიათ ოპერაციების ჩატარება სხვისი დროშის ქვეშ იმისთვის, რომ გაჩნდეს საბაბი რუსეთის შეჭრისათვის. მოსკოვი აძლიერებს ძველ რიტორიკას, რომლის თანახმად, უკრაინა არ წარმოადგენს ლეგიტიმურ სუვერენულ სახელწიფოს
დასავლელ დიპლომატებთან მაღალი  რანგის შეხვედრებზე, მოსკოვი მოითხოვდა ევროპის პოსტსაბჭოთა პოლიტიკური წესრიგის მასშტაბურ გადახედვას, იმუქრებოდა ვენესუელაში და კუბაზე ჯარის შეყვანით. დასავლეთი ერთსულოვნია იმ საკითხში, რომ პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი ემზადება უკრაინაზე თავდასხმისა და იმის დასრულებისთვის, რაც მან 2014 წელს ყირიმით დაიწყო, რათა მოახდინოს მთელი უკრაინის ანექსია.
მოსკოვის შესაჩერებლად, აშშ და ნატოს მოკავშირეები, რუსეთს მკაცრი ეკონომიკური სანქციებით დაემუქრნენ. იქნება თუ არა ეს საკმარისი, ძნელი სათქმელია. ამ ასწლეულში რუსეთმა  უკვე დააღვია ევროპის საზღვრები (2008 წელს – საქართველოში და 2014 წელს – უკრაინაში) და ის მხარს უჭერდა „გაყინულ კონფლიქტებს“ ყოფილი სსრკ-ს ტერიტორიებზე. ბაიდენი, მართლაც რომ იყოს სერიოზულად განწყობილი, პუტინმა შესაძლოა ეს არ ირწმუნოს, გამომდინარე აშშ-ს ადრინდელი ქმედებებიდან, იგულისხმება ჯარების გამოყვანაც ავღანეთიდან. შეცდომის დაშვების რისკი – მეტად მაღალია.
მართლაც, აპირებს თუ არა რუსეთი ფართომასშტაბიან შეჭრას უკრაინაში? სრულიად შესაძლებელია, თავად პუტინმა არ იცოდეს საკუთარი საბოლოო მიზანი. არ არის გამორიცხული, მისი მხრიდან ბაიდენის გამოწვევა, იყოს პოლიტიკური „დაზვრვა ბრძოლით“ იმ ფრონტზე, რომელიც შეიძლება გაცილებით ფართო აღმოჩნდეს, ვიდრე ეს უკრაინაა და ეს კეთდებოდეს იმისთვის, რომ  მოხდეს მიზანშეწონილობის ანალიზი, შეფასდეს პუტინისეული ვარიანტების „პლუსები და მინუსები.’’ გამოიჩენს კი დასავლეთი საკმარის გაბედულებას  და თუ ასე მოხდება, კონკეტულად  რა მიმართულებით? ხომ არ დაიშლება დასავლეთი იმის გამო, რომ ის მიანიჭებს გაცილებით ნაკლებ მნიშვნელობას იმ ტერიტორიებსა და საკითხებს, ვიდრე პუტინი.
რამდენად მაღალია რისკი პუტინისთვის, იქნებ ის ამას აკეთებს იმის შიშით, რომ რუსეთის გრძელვადიანი პერსპექტივები უფრო უიმედოა, ვიდრე დღევანდელი მდგომარეობა. ამდენად, მისი ამ  მოქმედების წარმმართველი, შეიძლება შედარებითი სისუსტე იყოს და არა სიძლიერე. თუმცა ამ შემთხვევაშიც, ის დღეს  საშიშია.
განვიხილოთ რუსული ვარიანტები გადაწყვეტილების მიმღების თვალით. პუტინს შეუძლია სამხედრო კოლონები მიაყენოს კიევს, რათა უკრაინამ თვალნათლივ დაინახოს, მისი უმწეო მგომარეობა, როგორც ეს მოხდა 2008 წელს საქართველოში, როცა რუსები მიუახლოვდენენ თბილისს, შემდეგ კი მოსკოვმა საკუთარი გეგმის შესაბამისად ჯარები აფხაზეთსა და სამხეთ ოსეთში დააბრუნა. პრეზიდენტ ზელენსკის დამხობა და ქვეყნის სათავეში მოსკოვზე ორიენტირებული ლიდერის დასმა (ან  ამის ხელშეწყობა), სრულიად შესაძლებელია.
რუსებს შეუძლიათ დაიპყრონ და შეინარჩუნონ მნიშვნელოვანი ტერიტორიები უკრაინის აღმოსავლეთსა და სამხრეთში, ისე, რომ არ ჰქონდეთ პარტიზანული ომისა და ანტირუსული ტერორისტული ქმედებების შიში. იმ განცხადებების ფონზე, რომ თუ რუსეთი დაიპყრობს უკრაინას, ბაიდენის ადმინისტრაცია, მასშტაბურ სანქციების დაწესების პარალელურად, დაეხმარება წინააღმდეგობის ძალებს, ძალაში რჩება თუ არა თეთრი სახლისთვის, თუ მოხდება უკრაინის  ნაწილობრივი ოკუპაცია? გააკეთებს თუ არა იგივეს ევროპა? თუ დასავლეთი კოლექტიურად შვებით ამოისუნთქავს და იტყვის: „შეიძლებოდა უარესიც მომხდარიყო“ და პრაქტიკულად არაფერს იღონებს?
არ არის გამორიცხული, რომ პუტინი არჩევანს ბოლო სცენარზე აკეთებდეს. ან იქნებ მის ფოკუსში სხვა რამ მოექცეს: რუსეთმა მოულოდნელად გამოაცხადოს გაფართოებული „კავშირი“ ბელორუსთან, გააერთიანოს  ეს ორი ქვეყანა გაცილებით მტკიცედ, ვიდრე დღეს არის. მინსკში მოსკოვის პოზიციის გაძლიერებით, ბელორუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ ( იქნებ მისთვისვე სავალალოდ, მაგრამ გულმოდგინედ) ფაქტობრივად დათრგუნა სამოქალაქო საზოგადოება ბელორუსში. რას იზამს ასეთ დროს ევროპა და აშშ? ან მაშინ, თუ მოსკოვმა ფიქტიური მოლაპარაკებებით გაიძლიერა პოზიციები მარიონეტულ დნესტრისპირეთში – მოლდოვის ტერიტორიაზე არსებული „გაყინული კონფლიქტის“ ზონაში? ან მაშინ, თუ რუსეთმა გამოძებნა საბაბი საქართველოზე შემდგომი აგრესიიისთვის? აშშ-მ და ნატომ სასწრაფოდ უნდა შეიმუშაოს სტრატეგია „რუხი ზონის“ ქვეყნების მიმართ, რომლებიც ნატოს აღმოსავლეთ საზღვრებსა და რუსეთის დასავლეთ საზღვრებს შორის აღმოჩდნენ, უნდა განსაზღვრონ საკუთარი ინტერესები თითოეულ ქვეყანაში და   მათი დაცვის საშუალებები.
იმავდროულად ნატომ ოპერტიულად უნდა მიაღწიოს წარმატებას იმაში, რომ ხელი ააღებინოს რუსეთს, უკრაინის თუნდაც ნაწილობრივ ოკუპაციაზე. ჯერჯერობით, ყველა საპასუხო ზომა, რომელიც ნატოს მუქარაში გამოიკვეთა, გულისხმობს ნაბიჯებს, რომლებსაც დასავლეთი გადადგამს მას შემდეგ, რაც რუსული შენაერთები გადალახავენ საზღვარს.
ეს გაფრთხილებები შეუსაბამოა, იმდენად, რომ ალიანსს არ შეუძლია აღასრულოს ადრინდელი მუქარაც კი. შესაბამისად, აშშ-მ და მისმა მოკავშირეებმა უნდა შეცვალონ პუტინის „პლუს-მინუს“ გათვლა მანამდე, ვიდრე რუსეთის შეიარაღებული ძალები სამხედრო მოქმედებას წამოიწყებენ.
გერმანიასა და ევროკავშირზე უნდა განხორციელდეს ძლიერი წნეხი, რათა მათ დაუყოვნებლივ განაცხადონ, რომ გაზსადენი „ ჩრდილოეთ ნაკადი-2“ არ ამოქმედდება მანამ, სანამ პუტინი არ გაიყვანს ჯარებს იმ სახელმწიფოებიდან, რომლებიც მის იქ ყოფნას არ ეთანხმებიან. აშშ-მ და ნატომ უნდა გაზარდოს ლეტალური იარაღის მიწოდება უკრაინისთვის ( შესაძლოა საქართველოსა და სხვა ქვეყნებისთვისაც) და გადაისროლოს დამატებითი ძალები არა იმისთვის რომ საბრძოლო მოქმედებები აწარმოოს, არამედ იმიტომ, რომ უკრაინელ კოლეგებს სამხედრო სწავლებები და წვრთნები ჩაუტაროს. დაე, რუსმა გენერლებმა საკუთარი საველე ბინოკლებიდან დაინახონ ამერიკული დროშები უკრაინაში და დაფიქრდნენ, რას ნიშნავს ეს.
თუ ჩვენ დავაღალატებთ კიევს (კიდევ ერთხელ), ამით საფრთხის წინაშე დავაყენებთ მის მეზობელ ნატოს წევრ-სახელმწიფოებს, პუტინი გააძლიერებს ნატოს შემაკავბელი ფუნქციისა  და მთლიანი თავდაცვითი სისტემის დაკნინებას. პუტინს არა მარტო აქვს სტრატეგია, რომელიც დასავლეთს არ გააჩნია, არამედ ის თავს წარმოაჩენს ბრწინვალე ტაქტიკოსადაც. დღეს ის კვლავინდებურად გვკარნახობს პირობებს. ეს ვითარება აუცილებლად უნდა შეიცვალოს.

Джон Болтон John Bolton
Особое внимание России к Украине, безусловно, велико. Кремль сосредотачивает вдоль общей границы с этой страной войска и технику, предпринимает серьезные кибератаки против компьютерных систем украинского правительства. Он внедряет на Донбасс, регион на востоке страны, агентов которые могли бы проводить операции под чужим флагом в качестве предлога для вторжения России, и усиливает давнюю риторику, согласно которой Украина не является легитимным суверенным государством
На встречах высокого уровня с западными дипломатами Москва призывала к масштабному пересмотру постсоветского политического порядка в Европе и даже за ее пределами, угрожая ввести войска в Венесуэлу и на Кубу. Запад единодушен в том, что президент России Владимир Путин готовится напасть на Украину, завершив то, что он начал в 2014 году с Крыма, аннексируя на этот раз всю Украину.
Чтобы сдержать Москву, США и другие члены НАТО пригрозили ей значительными экономическими санкциями. Будет ли этого достаточно, неясно. В этом столетии Россия уже нарушала европейские границы (Грузии в 2008 году и Украины в 2014 году) и поддерживала «замороженные конфликты» на территории бывшего СССР. Даже если президент Байден настроен серьезно, Путин может в это не поверить, учитывая прежние действия США, в частности, недавний вывод войск США из Афганистана. Риск совершить просчет очень высок.
Но действительно ли Россия планирует широкомасштабное наступление на Украину? Вполне возможно, что сам Путин не знает своей конечной цели. Не исключено, что его вызов Байдену является политической «разведкой боем» на фронте, гораздо более широком, чем Украина, именно для того, чтобы разработать лучший анализ целесообразности —издержек и выгод — своих вариантов. Продемонстрирует ли Запад недостаток решимости, и в чем именно? Начнет ли он распадаться, когда члены будут придавать некоторым территориям или проблемам меньшее приоритетное значение, чем Россия?
Настолько высокие ставки рискованны для Путина, но вполне возможно, что он готов рискнуть из-за опасений, что долгосрочные перспективы России слабее, чем сегодняшние. Поэтому его можно заставить действовать соображений относительной слабости, а не силы. Но даже в таком случае, это не делает его менее опасным в текущий момент.
Рассмотрим варианты России с точки зрения лиц, принимающих решения. Возможно, полная аннексия Украины — это не то, чего они хотят или что им нужно. Путин мог бы приказать колоннам российских войск приблизиться к Киеву, со всей очевидностью показав его уязвимость, как Россия сделала с Грузией в 2008 году, приблизившись к Тбилиси, после чего отступила по собственному плану в Абхазию и Южную Осетию. Свержение правительства президента Украины Владимира Зеленского и надежда на приход (или содействие в приходе) лидера, ориентированного на Москву, в высшей степени осуществимы.
Россия могла бы захватить и удерживать значительную территорию на востоке и юге Украины, за пределами Крыма и Донбасса, без особых опасений начала партизанской войны или антироссийской террористической деятельности впоследствии. На фоне сообщений о том, что если Россия захватит Украину, то администрация Байдена помимо введения масштабных санкций может поддержать действия сил сопротивления, предпримет ли Белый дом эти шаги, если захват будет «лишь» частичным? Предпримет ли подобные шаги Европа? Или Запад коллективно вздохнет с облегчением, сказав: «Могло быть гораздо хуже», и не сделает практически ничего?
Не исключено, что Путин делает ставку на этот сценарий. Или, может быть, «фокус» в другом. Россия может внезапно провозгласить расширенный «союз» с Белоруссией, связав две страны гораздо теснее, чем в настоящее время. Укрепив позиции Москвы в Минске, белорусский президент Александр Лукашенко (возможно, к несчастью, но достаточно охотно) фактически подавил бы белорусскую гражданскую оппозицию.
Что бы тогда сделали Европа и США? А что, если Москва посредством фиктивных переговоров попытается укрепить позиции своего марионеточного Приднестровья в замороженном конфликте в Молдавии? А что, если Россия придумает повод для дальнейшей агрессии против Грузии?
США и НАТО должны срочно выработать стратегии в отношении стран «серой зоны», оказавшихся между восточными границами НАТО и западными границами России, определив интересы альянса в каждой стране и способы их защиты. Одновременно НАТО должна оперативно добиться большего успеха в том, чтобы удержать Россию от агрессивных действий в условиях нынешнего украинского кризиса, в том числе ниже уровня полномасштабного вторжения. Пока все ответные действия, перечисленные в угрозах НАТО, предполагают шаги, которые Запад мог бы предпринять только после того, как российские войска пересекут границу.
Эти угрозы, скорее всего, несуразны, в основном из-за неспособности альянса воплотить в жизнь прежние угрозы. Соответственно, США и их союзники должны быстро изменить путинский расчет издержек и выгод до того, как российские войска начнут военные действия.
На Германию и Европейский союз следует оказать сильное давление, чтобы они немедленно заявили, что газопровод «Северный поток — 2» из России не будет запущен до тех пор, пока Путин не выведет все войска из государств, возражающих против их присутствия. США и НАТО должны увеличить военную помощь в виде поставок летального оружия Украине (и, возможно, Грузии и другим странам) и перебросить туда значительные дополнительные силы — не для того, чтобы вести боевые действия, а для учебной подготовки и проведения учений с украинскими коллегами. Пусть российские генералы, глядя в свои полевые бинокли, увидят на Украине американские флаги и задумаются о том, что это значит.
Если мы подведем Киев (вновь), тем самым поставив под угрозу находящиеся по соседству с ней страны-члены НАТО, Путин усовершенствует дорожную карту для дальнейшего ослабления сдерживающей функции НАТО и всей ее системы коллективной обороны. У него не только есть стратегия, которой нет у Запада, но он еще и зарекомендовал себя искусным тактиком. Сегодня он по-прежнему диктует условия. Это необходимо изменить.