ჯონ ბოლტონიეროვნული უსაფრთხოების ექსპერტი ტრამპის ადმინისტრაციაში
რუსეთის ინტერესი უკრაინისადმი – უცილობლად დიდია. კრემლი ამ ქვეყანასთან საზღვრის გასწვრივ, თავს უყრის ჯარებსა და ტექნიკას, ახორციელებს ძლიერ კიბერშეტევებს უკრაინის სამთავრობო კომპიუტერულ ქსელებზე. დონბასში, მეზობელი  ქვეყნის აღმოსავლეთში, ის ახდენს აგენტების ინფილტრაციას, რომლებსაც შეუძლიათ ოპერაციების ჩატარება სხვისი დროშის ქვეშ იმისთვის, რომ გაჩნდეს საბაბი რუსეთის შეჭრისათვის. მოსკოვი აძლიერებს ძველ რიტორიკას, რომლის თანახმად, უკრაინა არ წარმოადგენს ლეგიტიმურ სუვერენულ სახელწიფოს
დასავლელ დიპლომატებთან მაღალი  რანგის შეხვედრებზე, მოსკოვი მოითხოვდა ევროპის პოსტსაბჭოთა პოლიტიკური წესრიგის მასშტაბურ გადახედვას, იმუქრებოდა ვენესუელაში და კუბაზე ჯარის შეყვანით. დასავლეთი ერთსულოვნია იმ საკითხში, რომ პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი ემზადება უკრაინაზე თავდასხმისა და იმის დასრულებისთვის, რაც მან 2014 წელს ყირიმით დაიწყო, რათა მოახდინოს მთელი უკრაინის ანექსია.
მოსკოვის შესაჩერებლად, აშშ და ნატოს მოკავშირეები, რუსეთს მკაცრი ეკონომიკური სანქციებით დაემუქრნენ. იქნება თუ არა ეს საკმარისი, ძნელი სათქმელია. ამ ასწლეულში რუსეთმა  უკვე დააღვია ევროპის საზღვრები (2008 წელს – საქართველოში და 2014 წელს – უკრაინაში) და ის მხარს უჭერდა „გაყინულ კონფლიქტებს“ ყოფილი სსრკ-ს ტერიტორიებზე. ბაიდენი, მართლაც რომ იყოს სერიოზულად განწყობილი, პუტინმა შესაძლოა ეს არ ირწმუნოს, გამომდინარე აშშ-ს ადრინდელი ქმედებებიდან, იგულისხმება ჯარების გამოყვანაც ავღანეთიდან. შეცდომის დაშვების რისკი – მეტად მაღალია.
მართლაც, აპირებს თუ არა რუსეთი ფართომასშტაბიან შეჭრას უკრაინაში? სრულიად შესაძლებელია, თავად პუტინმა არ იცოდეს საკუთარი საბოლოო მიზანი. არ არის გამორიცხული, მისი მხრიდან ბაიდენის გამოწვევა, იყოს პოლიტიკური „დაზვრვა ბრძოლით“ იმ ფრონტზე, რომელიც შეიძლება გაცილებით ფართო აღმოჩნდეს, ვიდრე ეს უკრაინაა და ეს კეთდებოდეს იმისთვის, რომ  მოხდეს მიზანშეწონილობის ანალიზი, შეფასდეს პუტინისეული ვარიანტების „პლუსები და მინუსები.’’ გამოიჩენს კი დასავლეთი საკმარის გაბედულებას  და თუ ასე მოხდება, კონკეტულად  რა მიმართულებით? ხომ არ დაიშლება დასავლეთი იმის გამო, რომ ის მიანიჭებს გაცილებით ნაკლებ მნიშვნელობას იმ ტერიტორიებსა და საკითხებს, ვიდრე პუტინი.
რამდენად მაღალია რისკი პუტინისთვის, იქნებ ის ამას აკეთებს იმის შიშით, რომ რუსეთის გრძელვადიანი პერსპექტივები უფრო უიმედოა, ვიდრე დღევანდელი მდგომარეობა. ამდენად, მისი ამ  მოქმედების წარმმართველი, შეიძლება შედარებითი სისუსტე იყოს და არა სიძლიერე. თუმცა ამ შემთხვევაშიც, ის დღეს  საშიშია.
განვიხილოთ რუსული ვარიანტები გადაწყვეტილების მიმღების თვალით. პუტინს შეუძლია სამხედრო კოლონები მიაყენოს კიევს, რათა უკრაინამ თვალნათლივ დაინახოს, მისი უმწეო მგომარეობა, როგორც ეს მოხდა 2008 წელს საქართველოში, როცა რუსები მიუახლოვდენენ თბილისს, შემდეგ კი მოსკოვმა საკუთარი გეგმის შესაბამისად ჯარები აფხაზეთსა და სამხეთ ოსეთში დააბრუნა. პრეზიდენტ ზელენსკის დამხობა და ქვეყნის სათავეში მოსკოვზე ორიენტირებული ლიდერის დასმა (ან  ამის ხელშეწყობა), სრულიად შესაძლებელია.
რუსებს შეუძლიათ დაიპყრონ და შეინარჩუნონ მნიშვნელოვანი ტერიტორიები უკრაინის აღმოსავლეთსა და სამხრეთში, ისე, რომ არ ჰქონდეთ პარტიზანული ომისა და ანტირუსული ტერორისტული ქმედებების შიში. იმ განცხადებების ფონზე, რომ თუ რუსეთი დაიპყრობს უკრაინას, ბაიდენის ადმინისტრაცია, მასშტაბურ სანქციების დაწესების პარალელურად, დაეხმარება წინააღმდეგობის ძალებს, ძალაში რჩება თუ არა თეთრი სახლისთვის, თუ მოხდება უკრაინის  ნაწილობრივი ოკუპაცია? გააკეთებს თუ არა იგივეს ევროპა? თუ დასავლეთი კოლექტიურად შვებით ამოისუნთქავს და იტყვის: „შეიძლებოდა უარესიც მომხდარიყო“ და პრაქტიკულად არაფერს იღონებს?
არ არის გამორიცხული, რომ პუტინი არჩევანს ბოლო სცენარზე აკეთებდეს. ან იქნებ მის ფოკუსში სხვა რამ მოექცეს: რუსეთმა მოულოდნელად გამოაცხადოს გაფართოებული „კავშირი“ ბელორუსთან, გააერთიანოს  ეს ორი ქვეყანა გაცილებით მტკიცედ, ვიდრე დღეს არის. მინსკში მოსკოვის პოზიციის გაძლიერებით, ბელორუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ ( იქნებ მისთვისვე სავალალოდ, მაგრამ გულმოდგინედ) ფაქტობრივად დათრგუნა სამოქალაქო საზოგადოება ბელორუსში. რას იზამს ასეთ დროს ევროპა და აშშ? ან მაშინ, თუ მოსკოვმა ფიქტიური მოლაპარაკებებით გაიძლიერა პოზიციები მარიონეტულ დნესტრისპირეთში – მოლდოვის ტერიტორიაზე არსებული „გაყინული კონფლიქტის“ ზონაში? ან მაშინ, თუ რუსეთმა გამოძებნა საბაბი საქართველოზე შემდგომი აგრესიიისთვის? აშშ-მ და ნატომ სასწრაფოდ უნდა შეიმუშაოს სტრატეგია „რუხი ზონის“ ქვეყნების მიმართ, რომლებიც ნატოს აღმოსავლეთ საზღვრებსა და რუსეთის დასავლეთ საზღვრებს შორის აღმოჩდნენ, უნდა განსაზღვრონ საკუთარი ინტერესები თითოეულ ქვეყანაში და   მათი დაცვის საშუალებები.
იმავდროულად ნატომ ოპერტიულად უნდა მიაღწიოს წარმატებას იმაში, რომ ხელი ააღებინოს რუსეთს, უკრაინის თუნდაც ნაწილობრივ ოკუპაციაზე. ჯერჯერობით, ყველა საპასუხო ზომა, რომელიც ნატოს მუქარაში გამოიკვეთა, გულისხმობს ნაბიჯებს, რომლებსაც დასავლეთი გადადგამს მას შემდეგ, რაც რუსული შენაერთები გადალახავენ საზღვარს.
ეს გაფრთხილებები შეუსაბამოა, იმდენად, რომ ალიანსს არ შეუძლია აღასრულოს ადრინდელი მუქარაც კი. შესაბამისად, აშშ-მ და მისმა მოკავშირეებმა უნდა შეცვალონ პუტინის „პლუს-მინუს“ გათვლა მანამდე, ვიდრე რუსეთის შეიარაღებული ძალები სამხედრო მოქმედებას წამოიწყებენ.
გერმანიასა და ევროკავშირზე უნდა განხორციელდეს ძლიერი წნეხი, რათა მათ დაუყოვნებლივ განაცხადონ, რომ გაზსადენი „ ჩრდილოეთ ნაკადი-2“ არ ამოქმედდება მანამ, სანამ პუტინი არ გაიყვანს ჯარებს იმ სახელმწიფოებიდან, რომლებიც მის იქ ყოფნას არ ეთანხმებიან. აშშ-მ და ნატომ უნდა გაზარდოს ლეტალური იარაღის მიწოდება უკრაინისთვის ( შესაძლოა საქართველოსა და სხვა ქვეყნებისთვისაც) და გადაისროლოს დამატებითი ძალები არა იმისთვის რომ საბრძოლო მოქმედებები აწარმოოს, არამედ იმიტომ, რომ უკრაინელ კოლეგებს სამხედრო სწავლებები და წვრთნები ჩაუტაროს. დაე, რუსმა გენერლებმა საკუთარი საველე ბინოკლებიდან დაინახონ ამერიკული დროშები უკრაინაში და დაფიქრდნენ, რას ნიშნავს ეს.
თუ ჩვენ დავაღალატებთ კიევს (კიდევ ერთხელ), ამით საფრთხის წინაშე დავაყენებთ მის მეზობელ ნატოს წევრ-სახელმწიფოებს, პუტინი გააძლიერებს ნატოს შემაკავბელი ფუნქციისა  და მთლიანი თავდაცვითი სისტემის დაკნინებას. პუტინს არა მარტო აქვს სტრატეგია, რომელიც დასავლეთს არ გააჩნია, არამედ ის თავს წარმოაჩენს ბრწინვალე ტაქტიკოსადაც. დღეს ის კვლავინდებურად გვკარნახობს პირობებს. ეს ვითარება აუცილებლად უნდა შეიცვალოს.

THE WASHINGTON POST /  USA
John R. Bolton served as national security adviser under President Donald Trump and is the author of “The Room Where It Happened: A White House Memoir.”
Russia’s focus on Ukraine is certainly intense. The Kremlin has massed troops and equipment along their common border; launched major cyberattacks against Kyiv’s government computer systems; planted operatives in the eastern Donbas region who could stage false-flag operations as pretexts for Russian invasion; and escalated a long-standing insistence that Ukraine is not a legitimate sovereign state.
In high-profile meetings with Western diplomats, Moscow has called for extensive revision of Europe’s post-Soviet political order and even beyond, threatening to deploy troops to Venezuela and Cuba. The West’s consensus is that Russian President Vladimir Putin is readying to invade Ukraine, finishing what he started in 2014 with Crimea, this time annexing all of Ukraine.
To deter Moscow, the United States and other NATO members have threatened significant economic sanctions. Whether this will suffice is unclear. Russia has already violated European borders this century (Georgia, 2008, and Ukraine, 2014) and sustained “frozen conflicts” across the former U.S.S.R. Even if President Biden is serious, Putin may not believe it, based on past U.S. performance, including the United States’ recent Afghanistan withdrawal. The risks of miscalculation are high.
But is Russia really planning an all-out attack on Ukraine? Putin himself may not know his final objective. His challenge to Biden may be a political “reconnaissance in force” across a front much broader than Ukraine, precisely to develop better cost-benefit analysis of his options. Will the West show lack of resolve, and where? Will it start to fragment, with members attaching lower priority to some territories or issues than Russia does?
Stakes this high are risky for Putin, but he may be willing to gamble out of a fear that Russia’s long-term prospects are weaker than today’s. He thus may be induced to act from relative weakness, not strength. Even so, that doesn’t make him any less dangerous in the here and now.
Consider Russia’s options from its decision-makers’ perspective. Totally annexing Ukraine may not be what they want or need. Putin could order Russian columns to approach Kyiv, making its vulnerability obvious, as Russia did with Georgia in 2008, nearing Tbilisi before withdrawing on its own timetable to Abkhazia and South Ossetia. Toppling Ukrainian President Volodymyr Zelensky’s government and hoping for (or assisting) a Moscow-aligned leader to appear are eminently feasible.
Russia could seize and hold significant territory in eastern and southern Ukraine, beyond Crimea and the Donbas, with only marginal fears of guerrilla war or anti-Russian terrorism later. Amid reports that the Biden administration might support an insurgency, in addition to imposing massive sanctions, if Russia seizes Ukraine, would the White House take those steps if the seizure were “merely” partial? Would Europe? Or would the West breathe a collective sigh of relief, saying, “It could have been much worse,” and do next to nothing?
Putin might bet on this scenario. Or maybe the pea is under a different walnut shell. Russia could suddenly proclaim an enhanced “union” with Belarus, binding the two far closer than at present. By strengthening Moscow’s hand in Minsk, Belarusian President Alexander Lukashenko, unhappily perhaps, but willingly enough, would effectively overmatch Belarus’s citizen-opposition.
What would Europe and the United States do then? What if Moscow tries to reinforce its puppet Transnistria’s position in Moldova’s frozen conflict through bogus negotiations? What if Russia concocts a pretext for further aggression against Georgia?
The United States and NATO must urgently develop strategies for “gray zone” countries caught between NATO’s eastern and Russia’s western borders, determining the alliance’s interests in each country and how to protect them. Simultaneously, on the fly, NATO must do better in deterring Russia from taking belligerent actions in the current Ukraine crisis, including below the level of full-up invasion. So far, NATO’s threatened responses all involve steps the West could take only after Russian troops cross the border.
These threats are likely inadequate, largely because of alliance failures to make good on prior threats. Accordingly, the United States and its allies must quickly change Putin’s cost-benefit calculus before Russian troops begin hostilities.
Germany and the European Union should be strongly pressed to state now that the Nord Stream 2 gas pipeline from Russia won’t operate until Putin withdraws all troops from states objecting to their presence. The United States and NATO should surge shipment of lethal military assistance to Ukraine (and possibly Georgia and others), and redeploy substantial additional forces there — not to fight, but to train and exercise with Ukrainian counterparts. Let Russian generals, looking through their field glasses, see American flags in Ukraine and wonder what it means.
If we fail Kyiv (again), thereby endangering nearby NATO members, Putin will have perfected a road map to further erode NATO’s deterrence and its entire collective defense rationale. He not only has a strategy, which the West doesn’t, he has also proven himself an adroit tactician. Today, he is still calling the shots. That needs to change.