ანდერს ფოგ რასმუსენი
როცა ნატოს გენერალური მდივნის სტატუსში პირველად შევხვდი პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს, რუსეთის ლიდერმა საუბარი დაიწყო იმით, რომ სურდა ალიანსი დაშლილიყო.
თუ ნატოს მოკავშირეები მიიღებენ რუსეთის წინადადებას ახალი ურთიერთობების შესახებ ევროპის უსაფრთხოების სფეროში, ისინი უშუალოდ დაეხმარებიან მას – კიდევ ერთი ნაბიჯი გადადგას თავისი მიზნისკენ, რადგან ამით მოსკოვს გადასცემენ კონტროლს ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის უსაფრთხოებაზე
რუსეთის ახალი წინადადებების თანახმად, ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციას მოუწევს, გამოითხოვოს მოსკოვის თანხმობა, რათა განალაგოს თავისი ძალები ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში, თავი შეიკავოს ,,ნებისმიერ სამხედრო აქტიურობისგან’’ აღმოსავლეთ ევროპაში, სამხრეთ კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში, ასევე შეწყვიტოს ნებისმიერი სწავლება რუსეთის ტერიტორიის სიახლოვეს. ამგვარი გარიგება გულისხმობს წერილობით გარანტიასაც იმის შესახებ, რომ უკრაინას ოდესმე შეთავაზებენ ნატოს წევრობას, ხოლო ამგვარი შეთანხმებით – აშშ-ს ეკრძალება სამხედრო ხომალდებისა და თვითმფრინავების გაგზავნა ,,რაიონებში, საიდანაც მათ შეეძლებათ მეორე მხარის ტერიტორიაზე სამიზნეების განადგურება,’’ ანუ ისეთ რაიონებში, როგორიცაა – ბალტიისა და შავი ზღვები.
ამას ვერ უწოდებ სერიოზულ მოთხოვნას კაცისგან, რომელსაც მშვიდობა სურს.
რუსეთმა ადრეც სცადა – ამ გზით თავისი გაეტანა. 2009 წლის ნოემბერში, ნატოს ალიანსმა უარყო მოსკოვის პროექტი ევროპის უსაფრთხოების შესახებ, რადგან ნატოსა და რუსეთის ურთიერთობები საკმარისად არის გაწერილი და დარეგულირებული 1997 წლის ფუძემდებლურ აქტში ორმხრივი ურთიერთობის შესახებ, ევროპის უსაფრთხოების ქარტიასა და რომის 2002 წლის დეკლარაციაში – ბოლო დოკუმენტში გადაიდგა არსებითი ნაბიჯები, რათა დაკმაყოფილებულიყო რუსეთის მოთხოვნები და დაწყებულიყო დიალოგი რუსეთი-ნატოს საბჭოს ფარგლებში.
პუტინი ოსტატურად ახდენს კრიზისების პროვოცირებას, რათა შემდეგ დაკავდეს მათი დარეგულირებით, მსგავსად მეხანძრისა, რომელიც ცდილობს ჩააქროს ხანძარი, რომელიც თავად გააჩინა.
უკრაინაში შეჭრის მუქარით, რუსეთის ლიდერი აპირებს, აიძულოს შეერთებული შტატები და დასავლეთის სხვა სახელმწიფოები, რათა მათ დაიწყონ პირდაპირი მოლაპარაკებები კრემლთან – შესაძლოა აღმოსავლეთ ევროპელი და ბალტიელი მოკავშირეების ზურგს უკან – რათა ისინი წავიდნენ დათმობებზე რუსეთის წინაშე და დაანებონ მას – შეინარჩუნოს გავლენა ყოფილ საბჭოთა ქვეყნებზე – მშვიდობის სანაცვლოდ.
პუტინი სუსტი კარტებით თამაშობს, მაგრამ მათ ოსტატურად არიგებს, თუმცა მისი ტაქტიკა ნაყოფიერი იქნება მხოლოდ მაშინ, თუკი ჩვენ დათმობაზე წავალთ. დადგა დრო – ის ბლეფზე გამოვიჭიროთ.
აშშ-მ და ნატო-მ არაგზით უნდა გასცენ რაიმე პირობა ალიანსის გაფართოებასთან დაკავშირებით, არც ფორმალური და არც ფაქტიური. რუსეთმა უკვე მოაწერა ხელი ეუთოს 1999 წლის ქარტიას, რომელშიც ნათქვამია, რომ ყოველ წევრ სახელმწიფოს აქვს განუყოფელი უფლება თავისუფლად აირჩიოს ან შეცვალოს თავისი უსაფრთხოების საშუალებები, მათ შორის შეთანხმებები და ალიანსები მათი განვითარების კვალობაზე. ეს ასევე ნიშნავს, რომ ჩვენ უნდა დავასრულოთ პუტინის ფაქტობრივი ვეტო უკრაინასა და საქართველოს ევროატლანტიკურ სივრცეში გაწევრიანების შესახებ, რასაც პუტინი აღწევს ამ ქვეყნებში კონფლიქტების გაჩაღებით, რომელთა ინტენსივობას, ის ზრდის ან ამცირებს საკუთარი გეგმების შესაბამისად.
2008 წელს, ჩვენ დავპირდით უკრაინასა და საქართველოს ნატოს წევრობას და ახლა დროა შევადგინოთ სამოქმედო გეგმა, რათა ეს დაპირება შევასრულოთ. აუცილებლობის შემთხვევაში, ჩვენ შეგვიძლია გავაკეთოთ დათქმა, რომ ნატოს წესდების მეხუთე მუხლი გავრცელდება მხოლოდ იმ ტერიტორიებზე, რომლებსაც აკონტროლებენ კიევი და თბილისი. ნატოს არ შეუძლია გააგრძელოს თავისი ღია კარის პოლიტიკა, თუკი პუტინს მეციხოვნის როლს დავაკისრებთ.
შეიჭრება თუ არა პუტინი უკრაინაში? ამ კითხვაზე პასუხი, მხოლოდ მან იცის. მაგრამ თუ ის ასე მოიქცევა, ჩვენ უკრაინაში უნდა გავგზავნოთ მნიშვნელოვანი სამხედრო დახმარება და დავაწესოთ ეკონომიკური სანქციები, რომლებიც დაანგრევს რუსეთის ეკონომიკას. მათ შორის უნდა გავაუქმოთ გაზსადენი ,,ჩრდილოეთ ნაკადი-2.’’
უკრაინელები – ეს ბრძოლებში გამოწრთობილი ხალხია, რომელიც მზადაა იბრძოლოს თასვისუფლებისთვის, რასაც ევროპელების უმრავლესობა გაგებით ეკიდება. და ჩვენ თავისუფალი სამყაროს წევრებმა უნდა გავაცნობიეროთ, რომ ისინი ასევე იბრძვიან ჩვენი თავისუფლებისთვის. ისტორია ადასტურებს, რომ აგრესორები არ კმაყოფილდებიან მეზობელი სახელმწიფოებით.
ნატო – ეს სამშვიდობო ალიანსია. ის მიისწრაფის რუსეთთან მშვიდობიანი თანამშრომლობისკენ და ცდილობს განიხილოს მოსკოვთან ევროპული უსაფრთხოების არქიტექტურა, მაგრამ პუტინი ამგვარ თანამშრომლობას, უკიდურესად აძნელებს.
2014 წელსაც კი, როცა რუსეთმა დაარღვია საერთაშორისო წესრიგის აღიარებული ნორმები, ჩვენ ვცადეთ მასთან დიალოგი. დიალოგი აუცილებელია, მაგრამ ის უნდა წარიმართოს ჩვენი პირობებით. მოპირდაპირე მხარეს უნდა შევაგნებინოთ, რომ ჩვენ არ ვაპირებთ მოლაპარაკებებს მუქარისა და ესკალაციების ფონზე.
ნატო ვერ წარმართავს მოლაპარაკებეს, როცა მას რევოლვერის ლულა აქვს მიბჯენილი. თუ ჩვენ ახლა უკან დავიხევთ, ეს იქნება სიგნალი, როგორც დემოკრატიულ ქვეყნებისთვის, რომელთაც ჩვენი იმედი აქვთ, ისე ავტოკრატებისთვის, რომლებიც მოთქვამენ და აშინებთ ჩვენი თავისუფლება.

Андерс Фог Расмуссен (Anders Fogh Rasmussen)
Когда я впервые встретился с президентом Владимиром Путиным в качестве генерального секретаря НАТО, российский лидер начал нашу беседу со слов о том, что он хочет, чтобы альянс был расформирован.
Если союзники по НАТО примут предложения России по новым отношениям в сфере безопасности в Европе, они непосредственным образом помогут ему продвинуться на шаг ближе к достижению его цели, передав Москве контроль над безопасностью в Центральной и Восточной Европе
Согласно новым предложениям России, Организации Североатлантического договора придется запрашивать согласие Москвы на размещение войск в Центральной и Восточной Европе, воздерживаться от «любой военной активности» в Восточной Европе, Закавказье и Центральной Азии, а также прекратить любые учения НАТО вблизи территорий России. Это соглашение также требует письменной гарантии того, что Украине не будет предложено членство в НАТО, а проект договора с Соединенными Штатами запретит им отправлять военные корабли и самолеты «в районы, откуда они могут поражать цели на территории другой стороны», то есть такие районы, как Балтика и Черное море.
Это нельзя назвать серьезным предложением от человека, который хочет мира.
Прежде Россия уже пыталась добиться своего подобным образом. В ноябре 2009 года альянс НАТО отклонил предложенный Москвой проект Договора о европейской безопасности, потому что отношения между НАТО и Россией уже в достаточной мере освещены и урегулированы в Основополагающем акте о взаимных отношениях 1997 года, Хартии европейской безопасности Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) 1999 года и Римской декларации 2002 года — в последнем документе были предприняты существенные шаги для удовлетворения требований России и налаживания диалога путем создания Совета Россия — НАТО.
Путин мастерски умеет провоцировать кризисы, чтобы потом заниматься их урегулированием, подобно пожарному, который пытается потушить то, что сам и поджег. Угрожая вторжением на Украину, российский лидер рассчитывает вынудить Соединенные Штаты и другие западные державы вести прямые переговоры с Кремлем — возможно, даже через головы их восточноевропейских и балтийских союзников, — предложить России уступки и позволить ей сохранить влияние на бывшие советские страны в обмен на мир.
У Путина слабые карты, но он мастерски их разыгрывает. Тем не менее, его тактика принесет плоды, только если мы уступим. Настал момент поймать Путина на блефе.
Соединенным Штатам и НАТО нельзя ни при каких обстоятельствах давать обязательств по будущему расширению альянса, формальному или фактическому. Россия уже подписала Хартию ОБСЕ 1999 года, которая гарантирует «неотъемлемое право каждого государства-участника свободно выбирать или менять способы обеспечения своей безопасности, в том числе соглашения и альянсы по мере их развития».
Это также означает, что мы должны положить конец фактическому вето Путина на евро-атлантические устремления Украины и Грузии, которого он добивается путем разжигания в этих странах конфликтов, интенсивность которых он повышает и понижает зависимости от своих планов.
В 2008 году мы пообещали Грузии и Украине членство в НАТО, и сейчас пришло время составить план действий для того, чтобы выполнить наше обещание. В случае необходимости мы можем сделать это с оговоркой, что Статья 5 Устава НАТО будет распространяться только на территории, находящиеся под контролем Киева и Тбилиси. Но альянс не может вести политику открытых дверей в вопросе своего расширения, позволяя Путину играть роль привратника.
Вторгнется ли Путин на Украину? Ответ на этот вопрос знает только он. Но, если он это сделает, мы должны отправить Украине значительную военную помощь и ввести экономические санкции, которые подорвут российскую экономику, в том числе отказаться от газопровода «Северный поток — 2».
Украинцы — это закаленный в боях народ, готовый сражаться за свободу, которую большинство европейцев воспринимают как должное. И мы, жители свободного мира, должны понимать, что они сражаются и за нашу с вами свободу тоже. История доказывает, что агрессоры редко ограничиваются соседними государствами.
НАТО — это альянс мира. Он стремится исключительно к мирному сотрудничеству с Россией и вовлечению Москвы в обсуждение архитектуры европейской безопасности. Однако поведение Путина делает такое сотрудничество крайне сложным.
Даже когда в 2014 году Россия разрушила основанный на нормах международный порядок мы все равно стремились к диалогу. Диалог очень важен, но он должен вестись на наших условиях, и стороны должны понимать, что мы не будем вести переговоры на основе угроз и эскалации.
НАТО не может вести переговоры под дулом пистолета. Если сейчас мы уступим, этот четкий сигнал услышат и демократические страны, которые полагаются на нас, и автократы, которые жалуются и боятся нашей свободы.