Seznam zprávy ჩეხეთი
ზუსტად დღის პირველ საათზე (5 იანვარს), ჩვენ ვუკავშირდებით ალმათს, რომელიც ბოლო საათებია მძვინვარე პროტესტმა მოიცვა. ყაზახების მოთმინების ფიალა აავსო თხევად გაზზე ლიმიტირებული ფასების მოხსნამ, თუმცა ამბოხებულებს ბევრი სხვაც დაუგროვდათ
ზარი – ალმათის გარეუბანში ცხოვრობს. ბოლო საათები მხოლოდ იმითაა დაკავებული, რომ უსმენს ინფორმაციას საპროტესტო აქციების შესახებ, რომლებიც მისი სახლიდან რამდენიმე კილომეტრში გაიშალა. აფეთქებები, მას ძალიან აშინებს და ის მადლობას გვეუბნება იმისთვის, რომ ინტერვიუს წყალობით ტელეეკრანს მოსწყდა: ,,სულ ცოტა, დავისვენებ ახალი ამბებიდან ძალადობის შესახებ, რომელსაც მიმართავს შეიარაღებული პოლიცია და არ მივაყურადებ აფეთქებებს“ – ამბობს ის ჩვენი ხანმოკლე საუბრის დაწყებამდე.
ზარი ადასტურებს, რომ ვიდეოჩანაწერები ყაზახეთიდან, რომლებიც სოციალური ქსელებიდან მოედინება – სიმართლეა. ,,ქუჩებში ზუსტად ასეთი რამ ხდება. აქ, ალმათის გარეუბანში სიმშვიდეა, მაგრამ, როგორც ქალაქის ცენტრთან ახლოს მცხოვრებნი ჰყვებიან, ყოველი მხრიდან ისმის აფეთქებების ხმა და ასე გრძელდება თითქმის მთელი ღამის განმავლობაში. აფეთქებები საკმარისად ძლიერია, უწესრიგობები ხდება არა მხოლოდ ცენტრში, არამედ სხვა ადგილებშიც“ – ამბობს ზარი და დასძენს, რომ ეს არ არის „დემონსტრანტების სპონტანური შეკრება,“ როგორც ამას სოციალურ ქსელებში ამტკიცებენ.
,,ალმათი – დიდი ქალაქია. ხალხმა თავშეყრა დაიწყო სხვადასხვა ადგილებში, რის შემდეგაც დაიწყო დემონსტრაციები. პოლიცია, რა თქმა უნდა, შეიარაღებული იყო და უყოყმანოდ შეუდგა (როგორც ეს ვიდეოცანაწერებზე ჩანს) მძიმე ტექნიკის, საბრძოლო ვაზნების, რეზინის ტყვიებისა და ცრემლსადენი გაზის გამოყენებას. ახლა უკვე ბნელა, მაგრამ პოლიციელები ყოველივე ამას, მაინც იყენებენ ადამიანების წინააღმდეგ. ვერაფრით იტყვი, რომ პროტესტები დაიწყო სპონტანურად, როგორც ამას ამბობენ სახელმწიფო საინფორმაციო საშუალებები. ეს საპროტესტო გამოსვლები არ დაწყებულა მხოლოდ გაზზე ფასის ზრდის გამო’’- ამბობს ზარი და დასძენს, რომ ადამიანებს ყაზახეთში ბევრად მეტი პრობლემა აქვთ. ,,დიახ, მთავარი მიზეზი შეიძლება იყოს ფასების ზრდა, მაგრამ ეს არ არის მთავარი პრობლემა’’- გვიყვება ის და გვიხსნის, რომ ქვეყნის დასავლეთ ქალაქებში არაერთხელ ჰქონდა ადგილი სისხლიან გამოსვლებს. მაშინ მუშებმა დაიწყეს პროტესტი და ითხოვდნენ ხელფასების ზრდას. სახელმწიფო მედია იტყობინებოდა, რომ დემონსტრაციებზე მოკლეს 15 კაცი, სინამდვილეში – მსხვერპლი ასობით იყო. ყველგან სისხლის მდინარეები მოედინებოდა, ტყვიები ხვდებოდა ქუჩაში მყოფ უდანაშაულო მოქალაქეებს.’’
ყაზახეთის ზოგიერთ ქალაქს, უკვე აქვს ამბოხების საკუთარი ისტორია და ამის იქ არავის ეშინია. რამდენიმე დღეში ამბოხებას შეუერთდნენ სხვა ქალაქებიც. მასში ჩაერთნენ ხანშიშესული ქალები, ახალგაზრდები – ყველა, ვინც იგრძნო, რომ საჭიროა გადაიჭრას სოციალური პრობლემები და ამისთვის აუცილებელია პოლიტიკაში მონაწილეობა. ასე რომ, ამას სპონტანურ პროტესტს ვერ უწოდებ’’- ამბობს ზარი.
მისი თქმით, ალმათი – მთავარ როლს თამაშობს წლევანდელ პროტესტებში. ალმათს აქვს ყაზახეთის სამხრეთის მთავარი ქალაქის სტატუსი და მართალია დედაქალაქი ასტანაა (ოფიციალურად ნურ-სულთანი), მაგრამ ალმათი თამაშობს საკვანძო როლს საპროტესტო გამოსვლებში. ახლა ქუჩებში უამრავი პოლიციელია და ის რაც ხდება შემაძრწუნებელია, ქუჩაში გასვლაც კი საშიშია. ადამიანებს აკავებენ – ობივატელებს, აქტივისტებს, ასე გრძელდება მთელი ღამის განმავლობაში. საშიშია, რადგან თქვენ გახსოვთ, როგორ გამწვავდა პროტესტი უკრაინასა და ბელორუსში’’…
აქ საუბარი მოულოდნელად წყდება – ინტერნეტკავშირის შეფერხების გამო. როგორც მოგვიანებით სააგენტო ,,ინტერფაქსმა’’ გვაცნობა, ყაზახეთის ხელისუფლებამ გამორთო ინტერნეტი და სატელეფონო კავშირი დედაქალაქ ნურ-სულთანსა და უმსხვილეს ქალაქ ალმათში. ადგილობრივი მედია- საიტები, საზღვარგარეთ მიუწვდომელია.
პროტესტი ყაზახეთში 2 იანვარს, ქალაქ ჟანაოზენში დაიწყო. მეორე დღიდან, როცა თხევად გაზზე ფასის ზედა ზღვარი გაუქმდა, ამის შემდეგ, ის 2-ჯერ გაძვირდა. უკმაყოფილო ავტომფლობელებს შეურთდნენ სხვა მოქალაქეები, ისინი შეაშფოთა პროდუქტებისა და სხვა საქონლის მოსალოდნელმა გაძვირებამ. ,,ჩვენთან ყველაფერი გაზზეა დამოკიდებული, თუ ის გაძვირდა, გაძვირდება სხვა ყველაფერი, ხოლო უბრალო ადამიანებს იმდენად დაბალი შემოსავლები აქვთ, რომ თავის გატანა კიდევ უფრო გაუჭირდებათ’’- განმარტა ერლან სარკულოვმა ინტერნეტ გამოცემა Gazeta.ru-სთან.
მანამდე, მედიაში გაჩნდა დაუდასტურებელი ინფორმაცია, რომ მმართველმა ელიტამ დატოვა ქვეყანა, სადაც მიმდინარეობს ყველაზე ბობოქარი პროტესტი ბოლო ათი წლის მანძილზე. ოთხშაბათს ყაზახეთის პრეზიდენტი ყასიმ-ჟომართ თოყაევი ტელეთერში სიტყვით გამოვიდა ხალხის წინაშე და განაცხადა, რომ რაც არ უნდა მოხდარიყო, რჩებოდა ნურ-სულთანში.
,,არიან მოკლულები და დაჭრილები, ბანდიტური ელემენტების ბანდები სცემენ სამხედროებს და ამცირებენ მათ, შიშველი დაატარებენ ქუჩებში, ძალადობენ ქალებზე, ძარცვავენ მაღაზიებს, საფრთხე ემუქრება ალმათის ყველა მცხოვრებს და ამას არ შევურიგდებით. ალმათის გარდა, ვითარება დაიძაბა სხვა ქალაქებშიც, ამდენად, რიგ რეგიონებში, ჩემი განკარგულებით შემოვიღეთ საგანგებო რეჟიმი – პრეზიდენტის ეს სიტყვა გაგვაცნო ,,ინტერფაქსმა’’- როგორც სახელმწიფოს მეთაური და უსაფრთხოების საბჭოს ამჟამინდელი თავმჯდომარე, ვაპირებ ვიმოქმედო უაღრესად მკაცრად’’.
,,ყურადღებას იქცევს ხულიგნური ელემენტების მაღალორგანიზებულობა. ეს მოწმობს შეთქმულთა კარგად გათვლილ სამოქმედო გეგმაზე, რომლებიც მოტივირებულები არიან ფინანსურად – განაცხადა ТАСС-ის გადმოცემით – თოყაევმა. ,,რაც არ უნდა მოხდეს, მე ვრჩები დედაქალაქში – საკუთარ ხალხთან ერთად. ჩვენ გადავლახავთ ამ შავ ფურცელს ყაზახეთის ისტორიაში და აქედან კიდევ უფრო გაძლიერებულნი გამოვალთ’’- დაგვპირდა სახელმწიფოს მეთაური.

(Seznam zprávy, Чехия)
Почти ровно в час дня (5 января) мы звоним в казахстанскую Алма-Ату, которую в последние часы охватили бурные протесты. Чашу терпения казахов переполнил отказ от ограничения цен на СУГ, но вообще у протестующих многое накопилось
Зари живет на окраине Алма-Аты, и в последние часы занимается только тем, что просматривает новости о протестах, которые развернулись в нескольких километрах от её дома. Взрывы ее очень пугают, и она благодарит нас, поскольку интервью ее отвлекает. «По крайней мере я оторвусь от новостей о насилии, которое творит вооруженная полиция, и не буду прислушиваться к взрывам, — говорит она в начале нашей очень короткой беседы.
Она подтверждает, что видеозаписи из Казахстана, кочующие по социальным сетям, — правда. «На улицах все именно так. Тут, на окраине Алма-Аты, спокойно. Но, как рассказывают те, кто живет ближе к центру, отовсюду слышны взрывы, продолжающиеся всю ночь. Они довольно сильные. Беспорядки происходят не только в центре, но и в других местах», — рассказывает она, добавляя, что это не какое-то «спонтанное сборище демонстрантов», как утверждается в социальных сетях.
«Алма-Ата — большой город, и люди начали собираться в разных местах, образовывать демонстрации. Полиция, конечно, была вооружена и без колебаний, как видно на всех этих видео, применяла тяжелую технику, боевые патроны, резиновые пули, слезоточивый газ… Сейчас тут темно, но они все равно применяют их против людей. Вряд ли можно говорить о том, что протесты начались спонтанно. Об этом говорят финансируемые государством СМИ. Это протесты не только против цен на газ», — говорит Зари и добавляет, что у людей в Казахстане намного больше проблем.
«Да, основная причина действительно может заключаться в росте цен, но не стоит считать это главной проблемой», — говорит она, объясняя, что в городах на западе страны уже не раз случались кровавые протесты. «Можно вспомнить 2011 год и день, когда мы праздновали День независимости. Тогда рабочие начали протестовать, требуя повышения зарплат. Государственные СМИ писали, что во время демонстраций были убиты 15 человек, но на самом деле их были сотни. Повсюду лились реки крови, пули летели в случайных людей на улицах».
«У некоторых городов в Казахстане уже есть настоящая история протестов, и там их не боятся. По прошествии нескольких дней восстали и другие города в Казахстане. В них влились и пожилые женщины, и молодежь — все, потому что все почувствовали, что нужно решать социальные проблемы, политические проблемы и что нужно участвовать в политике. Так что это не назовешь спонтанными протестами», — говорит Зари.
По ее словам, Алмат-Ата играет главную роль и в протестах в этом году. «У Алма-Аты статус главного города на юге Казахстана, и хотя столица — Астана (официально Нур-Султан), Алма-Ата играет ключевую роль в протестах. Сейчас на улицах множество полицейских, и происходящее буквально ужасает. Страшно даже просто ходить по улицам. Людей задерживают, обывателей и активистов. Это продолжалось всю ночь. Ужасно, потому что вам, конечно, известно, как обострились протесты на Украине и в Белоруссии…»
Тут беседа неожиданно обрывается из-за сбоя интернет-связи. Как позже сообщило агентство «Интерфакс», власти Казахстана отключили интернет и телефонную связь в столице Нур-Султан и в крупнейшем городе Алма-Ате. Сайты местных СМИ из-за рубежа недоступны.
Протесты в Казахстане начались второго января в городе Жанаозен на следующий день после отмены верхней границы цены на СУГ, после чего его стоимость выросла вдвое. Недовольных автомобилистов поддержали другие граждане, опасаясь последующего подорожания продуктов и других товаров. «У нас все зависит от газа. Если подорожает газ, то подорожает все. А у простых людей такие низкие доходы, что жить им придется еще хуже», — объяснил Ерлан Саркулов, один из демонстрантов, интернет-изданию Gazeta.ru.
Ранее в СМИ появилась неподтвержденная информация о том, что правящая элита якобы начала покидать страну, охваченную самыми бурными протестами за последние десять лет. В среду президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев выступил с телеобращением к народу и заявил, что останется в столице Нур-Султан, чтобы ни случилось.
«Есть убитые и раненые, толпы бандитствующих элементов избивают военнослужащих и издеваются над ними, голыми водят по улицам, подвергают насилию женщин, грабят магазины. Обстановка угрожает безопасности всех жителей Алма-Аты. И это терпеть нельзя. Помимо Алма-Аты обстановка накалилась и в некоторых других центрах, в связи с чем в ряде регионов мной введено чрезвычайное положение, — передало слова президента агентство «Интерфакс». — Как глава государства и с сегодняшнего дня председатель Совета безопасности намерен действовать максимально жестко».
«Обращает на себя внимание высокая организованность хулиганствующих элементов. Это свидетельствует о тщательно продуманном плане действий заговорщиков, которые мотивированы финансово», — заявил, как передает ТАСС, Токаев. «Что бы ни было, я буду находиться в столице, это моя конституционная обязанность — быть вместе с народом. Вместе мы преодолеем черную полосу в истории Казахстана и выйдем из нее сильными», — заверил глава государства.