ალბერტო ნარდელი, ნიკ უოდჰემსი, ჯენიფერ ჯეიკობსი
საქმეში ჩახედული ადამიანების თქმით, ზოგიერთი დიდი ევროპული ქვეყნის შეშფოთებას სანქციების ეკონომიკური შედეგების შესახებ, შესაძლოა მოჰყვეს განხეთქილება აშშ-სთან  საკითხზე: რამდენად მკაცრი უნდა იყოს ეს ახალი სანქციები რუსეთის წინააღმდეგ  – თუ მოსკოვი უკრაინაში შეიჭრება
დასავლელი მოკავშირეები ერთიანნი არიან, რომ ომის საშიშროება უნდა აღმოიფხვრას, ითვალისწინებენ რა იმას, რომ ამ კვირაში იწყება მნიშვნელოვანი მოლაპარაკებები, რითაც უნდა განიმუხტოს დაძაბულობა რუსეთთან. ამით ისინი აფრთხილებენ რუსეთს, რომ მას სერიოზული სანქციები ელის ნებისმიერი შეჭრის შემთხვევაში. ნაბიჯები, რომლებიც განხილვის საგანია, მოიცავს ექსპორტის კონტროლს, რუსეთისთვის ტექნოლოგიებზე წვდომის შეზღუდვას და მის გათიშვასაც, გადახდის გლობალური  სისტემისგან.
როგორც ეს წყაროები იტყობინება, მართალია ძირითადი ევროპული ქვეყნები კვლავინდებურად აპირებენ მიიღონ სერიოზული საპასუხო ზომები, მაგრამ ზოგიერთმა მათგანმა აშშ-ს გააცნო თავისი შეშფოთება მოსალოდნელი ეკონომიკური ზიანის შესახებ. მათი თქმით, გარკვეული ჯგუფი, ჯერ კიდევ იკვლევს დაგეგემილი სანქციების ეკონომიკურ და სამართლებრივ შედეგებს.
ევროპულ ქვეყნებს ასევე აშფოთებთ, რომ რუსეთი, სავარაუდოდ, ასევევ მიმართავს საპასუხო ზომებს, შეამცირებს ბუნებრივი აირის კონტინენტისთვის,  მნიშვნელოვან მიწოდებას, რომელიც ისედაც კრიზისშია ენერგორესურსებზე არსებული რეკორდული ფასების მიზეზით. ამას გარდა, საპასუხო ზომების პაკეტი, გულისხმობს ევროკავშირის 27 წევრი- სახელმწიფოს ერთიან პოზიციას – მაშინ, როცა რიგ ქვეყნებს აქვთ განსხვავებული აზრი რუსეთთან ურთიერთობის შესახებ.
რუსეთისა და აშშ-ს მოლაპარაკებების წინ, შეერთებულმა შტატებმა გამართა კონსულტაციები სხვადასხვა ევროპულ ქვეყნებთან, მათ შორის – საფრანგეთთან, გერმანიასთან, დიდ ბრიტანეთთან და იტალიასთან, რომლებიც შედიან ე. წ. „ხუთეულში“ და არაფორმალური ჯგუფის სახით განსაზღვრავენ გადაწყვეტილებებს ნატოში. აშშ-მ მოლაპარაკებები ასევე გამართა აღმოსავლეთ ვროპის სახელმწიფოებთან.
ხსენებული წყაროების თანახმად, საპასუხო ზომების შემუშავებისა და  ანალიზის პროცესში გამოთქმული მოსაზრებების გარდაქმნა ერთობლივ შეთანხმებად,  საძნელო საქმე იქნება. განსხვავებული შეხედულებები მიუთითებს იმ პრობლემებზე, რომლებიც დგას აშშ-ს და მისი მოკავშირეების წინაშე. ისინი ცდილობენ მოახდინონ გავლენა ვლადიმირ პუტინზე , რათა მან შეწყვიტოს ჯარების თავმოყრა უკრაინის საზღვრებთან.
ქვეყნებმა განიხილეს საპასუხო ზომების ვარიანტები, მათ შორის, რუსეთის გათიშვა გადახდის საერთაშორისო სისტემიდან (SWIFT), რუსეთის ბანკებისთვის ვალუტის კონვერტირების შეზღუდვა, ხოლო უკიდურეს შემთხვევაში,  იმ მოწინავე ტექნოგოლიების ექსპორტზე კონტროლის დაწესება, რომლებიც გამოიყენება ავიაციაში, ასევე აკრძალვა ნახევარგამტარებისა და სხვა კომპონენეტების, კომპიუტერების და სხვა სამომხმარებლო საქონელის მიწოდებაზე.
წყაროს ცნობით, რომელიც გარკვეულია მიმდინარე განხილვებში, ამ შეზღუდვების შემოღების შემთხვევაში პრობლემები შეიქმნება ტექნიკის  სახეობებში – საავიაციო ელექტრონული მოწყობილობებით დაწყებული, სათამაშო კონსოლებითა და პლანშეტებით დამთავრებული. ის ამბობს, რომ ზოგიერთი საპასუხო ზომის შედეგად, რუსეთი დაექვემდებარება ისეთივე მკაცრ საექსპორტო კონტროლს,  რიგორ რეჟიმშიც არის კუბა, ირანი, ჩრდილოეთ კორეა და სირია, რომლებიც დიდწილად მოკვეთილნი არიან მსოფლიო ვაჭრობიდან და ფინანსებიდან.
„დიპლომატია – ერთადერთი სწორი გზაა ამ კრიზისის გადაჭრისა. ჩვენ ვცდილობთ რუსეთთან კონსტრუქციულ დიალოგს, ასევე ვააქტიურებთ კონსულტაციებს მოკავშირეებთან და პატნიორებთან. ჩვენ ვამჯობინებთ დიპლომატიას, მაგრამ მზად ვართ პასუხის გასაცემად, თუკი რუსეთმა მორიგი აგრესია განახორციელა უკრაინის წინააღმდეგ“ – განაცხადა სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა 2022 წლის 8 იანვარს.
როგორც აშშ-ს ადმინისტრაციასთან დაკავშირებულმა ერთ-ერთმა მოხელემ გვაცნობა, შეშფოთებას იწვევს ის, თუ როგორ მხარდაჭერას გამოხატავს გერმანია, რომელმაც ესესაა დაასრულა რუსეთიდან შემავალი გაზსადენის „ჩრდილოეთ ნაკადი – 2“-ის მშენებლობა. მისი თქმით ანგელა მერკელის შემდეგ (ის 16 წელი იყო ამ თანამდებობაზე), ასევე წარმოიშვა ახალი პრობლემა – „სიცარიელე“’ – რაც გამოიხატება ევროპელი ლიდერის არყოფნაში, რომელსაც შეეძლებოდა ევროკავშირის მიყვანა გარკვეულ გადაწყვეტილებამდე, ამასთან, ექნებოდა პუტინთან ურთიერთქმედების უნარი. აირის ჩატვირთვა გაზსადენში, ჯერ არ დაწყებულა და მარეგულირებელ ორგანოებს –  ბერლინსა და ბრიუსელში ჯერ არ მოუხდენიათ გაზსადენის სერტიფიცირება.
„ჩვენ ერთობლივად ვახდენთ ჩვენი მიდგომის კოორდინაციას ტრანსატლანტიკური ალიანსის წევრებთან და პარტნიორ- თანამზრახველებთან – განაცხადა კვირას ევროკავშირის დიპლომატიის მეთაურმა ჟოზეფ ბორელმა თავის ბლოგში – არ არსებობს ევროპის უსაფრთხოება, უკრაინის უსაფრთხოების გარეშე“
დღეიდან მოყოლებული, ჟენევაში იკრიბებიან ოფოციალური პირები რუსეთიდან და აშშ-დან. ამავე კვირაში, დაგეგეგმილია რუსეთ-ნატოს საბჭოს სხდომა, ასევე მოლაპარაკებები ვენაში – ევროპის თანამშრომლობისა და უსაფრთხოების ორგანიზაციის ფარგლებში. პუტინმა განაცხადა, რომ ამ ეტაპზე, არ აპირებს უკრაინაში შეჭრას, მაგრამ მან ნატოსგან მოითხოვა უსაფრთხოების გარანტიები.
სხვადასხვა გეგმებში, გარკვეული წყაროების თანახმად, აშშ-ს ხელისუფლების წარმომადგენლები იმედოვნებენ, რომ მოლაპარაკებებში მიაღწევენ ურთიერთგაგებას ისეთ საკითხებში, როგორიცაა შეიარაღების კონტროლი და 2 ქვეყნის შეიარაღებულ ძალებს შორის მჭიდრო კავშირი, იმ დათქმით, რომ ნატოს მხრიდან გარანტიების საკითხი, რომლის მიღებასაც პუტინი ცდილობს, წარუმატებლად დასრულდება. როგორც ადმინისტრაციის მაღალი თანამდებობის პირმა განაცხადა, აშშ-ს წარმომადგენლები მზად არიან, განიხილონ სტრატეგიული ბომბდამშენების ფრენისა და სახმელეთო სამხედრო სწავლებების შეზღუდვის საკითხები.
მიუხედავად ამისა, აშშ თავს იკავებს მყარი ვალდებულებების საკუთარ თავზე აღებისაგან და არ გეგმავს მოკავშირეებთან განხილვის დაწყებამდე, რაიმე გადაწყვეტილების მიღებას, დასძენს ეს მოხელე.  უარყვეს რა „ენ-ბი-სის“ ცნობა, ადმინისტრაციის წაარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ არ აპირებენ მოლაპარაკებების დაწყებას აღმოსავლეთ ევროპაში განლაგებული სამხედრო ძალების შემცირების შესახებ.
„რუსეთს არ აქვს ოპტიმიზმი მომავალი მოლაპარაკებებეის წინ, განუცხადა „ინტერფაქსს“ საგარეო საქმეთა მინისტრის თანაშემწემ – სერგეი რიაბკოვმა და დაამატა, რომ რუსულ მხარეს სურს ვითარების სწრაფად დარეგულირება.“ კვირას, „ენ-ბი-სი“-სთან ინტერვიუში, აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა – ასევე განაცხადა, რომ გარღვევას არ ელის.
დაზვერვის ანალიზისა და თანამგზავრული მონაცემების მიხედვით, სადღეისოდ უკრაინის საზღვრებთან იმყოფება 100 ათასზე მეტი რუსი სამხედრო. სამხედრო ექსპერტების შეფასებით, რომლებსაც სააგენტო BLOMBERG-ში გავეცანით, რუსეთმა, ასევევ შეიმუშავა მოკლე დროში დიდი ძალების გაშლის გეგმა – ის 1-2 კვირას მოიცავს. ოფიციალურ პირთა თქმით, რუსეთის მხრიდან, დეესკალაციის რაიმე ნიშანი არ შეიმჩნევა და მოსკოვი ააქტიურებს უკრაინის წინააღმდეგ დეზინფორმაციულ კამპანიას.
ერთ-ერთი წყაროს ცნობით, ალტერნატიული ანალიტიკური წყაროს ანგარიში აღნიშნავს, რომ რუსეთი არ აპირებს რამდენიმე მხრიდან უკრაინაში შეჭრას და ის შეეცდება დონბასის სიღრმეში შეღწევას – ჩრდილოეთ ნახევარსფეროში, გაზაფხულის დადგომამდე.
უკრაინა და რუსეთი იმყოფებიან ღია კონფლიქტის მდგომარეობაში, მას შემდეგ, რაც პუტინმა მიიტაცა ყირიმი – უკრაინაში 2014 წელს მომხდარი რევოლუციის საპასუხოდ, რის შედეგად, დაემხო პრომოსკოვური ორიენტაციის პრეზიდენტი. რუსეთი ასევე დაეხმარა სეპარატისტებს უკრაინის აღმოსავლეთში, გაგზავნა რა, იქ, სამხედრო პერსონალი და შეიარაღება, რითაც კიდევ უფრო გაამწვავა დაპირისპირება, რასაც 14 ათასი კაცი შეეწირა.

Альберто Нарделли (Alberto Nardelli), Ник Уодхэмс (Nick Wadhams), Дженнифер Джейкобс (Jennifer Jacobs)
По словам людей, знакомых с ситуацией, беспокойство некоторых крупных европейских стран по поводу экономических последствий повышает опасность возникновения разлада с США в вопросе о том, насколько жесткими должны быть новые санкции в отношении России, если она вторгнется на Украину
Западные союзники едины в своем желании предотвратить войну, учитывая, что на этой неделе они начинают крайне важные переговоры, направленные на ослабление напряженности в отношениях с Россией. При этом они предупреждают Москву, что ей грозят серьезные санкции за любое вторжение. Действия, которые были предметом обсуждения, включают контроль над экспортом, ограничение доступа России к технологиям и даже исключение ее из глобальной системы финансовых платежей.
Но, как заявляют эти источники, хотя основные западноевропейские члены Европейского союза по-прежнему в основном твердо намерены предпринять серьезные ответные меры, некоторые из них при этом озвучили США озабоченность по поводу возможного ущерба для их собственной экономики. По их словам, группа все еще проводит экономическую и юридическую оценку последствий возможных санкций.
Европейские страны также обеспокоены тем, что Россия, скорее всего, примет ответные меры, возможно, даже сократив важнейшие поставки газа на континент, который уже переживает кризис, связанный с рекордно высокими ценами на энергоносители. Кроме того, основная часть любого пакета ответных мер со стороны всего ЕС также должна быть единогласно принята всеми 27 государствами-членами, группой стран, имеющих разные мнения относительно России в целом.
В преддверии переговоров с Россией США проведи консультации с различными европейскими странами, в том числе с четырьмя западноевропейскими странами — Францией, Германией, Великобританией и Италией, которые наряду с США входят в состав так называемой «пятерки» (Quint), неформальной группы принятия решений в составе НАТО. Соединенные Штаты также провели переговоры с государствами Восточной Европы.
По словам источников, изложение согласованных слов в виде совместного соглашения по некоторым конкретным ответным мерам, находящимся на стадии проработки и анализа, может оказаться непростым делом. Эти расхождения во мнениях свидетельствуют о проблеме, стоящей перед США и их союзниками, которые пытаются оказать давление на президента Владимира Путина с тем, чтобы тот прекратил массовое сосредоточение своих войск вблизи границы с Украиной.
Страны обсудили варианты ответных мер, включая отключение России от международной платежной системы Swift, ограничение возможностей российских банков конвертировать валюты и (в более экстремальных сценариях) введение экспортного контроля над передовыми технологиями, используемыми в авиации, полупроводниках и других компонентах, а также компьютерах и других потребительских товарах.
По словам другого источника, знакомого с ходом обсуждений, в случае введения этих ограничений могут возникнуть проблемы с использованием различных видов техники — от авиационного электронного оборудования и станков до смартфонов, игровых консолей, планшетов и телевизоров. Он говорит, что в случае введения некоторых ответных мер Россия может оказаться под таким же строгим экспортным контролем, как Куба, в Иран, Северная Корея и Сирия, которые в значительной степени отрезаны от мировой торговли и финансирования.
«Дипломатия — единственный ответственный способ разрешения этого кризиса. Мы стремимся к взаимному конструктивному диалогу с Россией, консультациям и координации с нашими союзниками и партнерами. Мы предпочитаем дипломатию, но готовы ответить на дальнейшую агрессию России против Украины».
— Госсекретарь Энтони Блинкен (@SecBlinken) 8 января 2022 г.
Как сказал один бывший чиновник, имеющий связи с нынешней администрацией США, вызывает озабоченность то, какую поддержку в этом окажет Германия, которая только что завершила строительство газопровода «Северный поток — 2» из России. По его словам, из-за недавнего ухода Ангелы Меркель с поста канцлера Германии, на котором она находилась 16 лет, также возник проблемный вопрос, «пустота» в том, что качается наличия европейского лидера, который способен и привести ЕС к соглашению, и напрямую взаимодействовать с Путиным. Прокачка газа по газопроводу «Северный поток — 2» еще не началась, и регулирующие органы Берлина и Брюсселя пока газопровод не сертифицировали.
«Мы тесно координируем наш подход с трансатлантическими и другими партнерами-единомышленниками, — заявил в воскресенье глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель в своем блоге. — В Европе нет безопасности без безопасности Украины».
Начиная с сегодняшнего дня, в Женеве собираются официальные лица из России и США, на этой неделе также запланировано заседание Совета Россия-НАТО, а также переговоры в Вене в рамках Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе. Путин заявил, что на данный момент не собирается вторгаться на Украину, но также требует, чтобы НАТО предоставила ему гарантии безопасности.
По словам источников, знакомых с планами, представители властей США возлагают надежды на взаимопонимание в переговорах по таким вопросам, как контроль над вооружениями и более тесная связь между вооруженными силами стран, учитывая, что решение вопроса о гарантиях НАТО, которых добивается Путин, обречено на неудачу. Как заявил высокопоставленный представитель администрации, они готовы изучить вопрос о взаимных ограничениях в отношении полетов стратегических бомбардировщиков и (масштабов) наземных военных учений.
Тем не менее, США воздержатся от принятия твердых обязательств во время переговоров и планируют проведение с союзниками обсуждений до достижения каких-либо соглашений, добавил чиновник. Опровергая сообщение «Эн-би-си Ньюс» (NBC News), представители администрации заявили, что не будут вести переговоры о сокращении развертывания войск в Восточной Европе.
У России нет оптимизма в преддверии предстоящих переговоров, заявил «Интерфаксу» заместитель министра иностранных дел Сергей Рябков, добавив, что участники переговоров с российской стороны хотят быстро достичь урегулирования. В воскресенье госсекретарь США Энтони Блинкен в интервью «Эй-би-си Ньюс» (ABC News) также заявил, что прорыва не ожидает.
Согласно результатам анализа разведки и судя по спутниковым снимкам, в настоящее время вблизи границ Украины находятся более 100 тысяч российских военнослужащих. По оценке военных экспертов, с которой ознакомились в агентстве «Блумберг» (Bloomberg), Россия также разработала возможности для развертывания большего количества подразделений за короткий промежуток времени — от одной до двух недель. По словам официальных лиц, никаких признаков деэскалации со стороны России не наблюдается, и она активизирует дезинформационную деятельность в отношении Украины.
По словам одного из источников, другой аналитический доклад военных экспертов указывает на возможность того, что Россия не будет предпринимать крупномасштабного вторжения на Украину с нескольких направлений, а вторгнется на территорию Донбасса на востоке страны до начала весны в северном полушарии.
Украина и Россия находятся в состоянии конфликта с тех пор, как Путин захватил Крым в ответ на украинскую революцию 2014 года, в результате которой был свергнут промосковский президент. Россия также поддержала сепаратистов на востоке Украины, направив туда персонал и оружие, чем помогла усугубить конфликт, в результате которого погибло более 14 тысяч человек.