Корреспондент უკრაინა
აშშ-ს პრეზიდენტის – ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციამ, გასული წლის ბოლოს, „ყოველგვარი აფიშირების გარეშე“, უკრაინას მიაწოდა 200 მილიონი დოლარის ღირებულების სამხედრო დახმარება. ამის შესახებ, ორშაბათს, 10 იანვარს, განაცხადა ტელეარხ CNN-ის წამყვანმა, ქაილი ეთვუდმა თავის ტვიტერზე.
მედიის წარმომადგენლის მტკიცებით, ეს შეტყობინება, მან მიიღო ოთხი კარგად ინფორმირებული წყაროსაგან.
„ბაიდენის ადმინისტრაციამ – „ზედმეტი ხმაურის გარეშე“,  უკრაინისთვის 200 მილიონი დოლარის გამოყოფის შესახებ სანქცია, გასული წლის დეკემბრის ბოლოს გასცა, როცა რუსეთის სამხედრო ძალები თავს იყრიდნენ უკრაინის საზღვრის გასწვრივ“ – დაწერა ეთვუდმა.
დავამატებთ, პენტაგონის პრესმდივანმა – ჯონ ქირბიმ, ორშაბათის ბრიფინგზე განაცხადა, რომ აშშ აგრძელებდა უკრაინისთვის სამხედრო დახმარების აღმოჩენას, იმის გათვალისწინებით, რომ რუსი ჯარისკაცების რიცხვი – უკრაინის აღმოსავლეთ, ჩრდილოეთ და სამხრეთ საზღვრებზე კვლავ მნიშვნელოვანია.
„წარსულში, ამ ქვეყანას, ჩვენ არაერთხელ გადავეცით და მომავალშიც მივაწვდით საშუალებებს, რათა მან თავი დაიცვას“ – აღნიშნა მან.

Администрация президента США Джо Байдена в конце прошлого года, не афишируя, предоставила Украине дополнительную военную помощь в размере 200 миллионов долларов. Об этом в понедельник, 10 января, сообщила журналистка телеканала CNN Кайли Этвуд в Twitter.
По утверждению представительницы СМИ, такие данные предоставили четыре знакомых с ситуацией источника.
«Администрация Байдена без лишнего шума санкционировала дополнительную помощь Украине в размере 200 миллионов долларов в конце декабря на фоне наращивания российских войск вдоль границ Украины», — написала Этвуд.
Добавим, пресс-секретарь Пентагона Джон Кирби на брифинге в понедельник заявил, что США продолжат оказывать Украине необходимую военную помощь, особенно на фоне того, что число российских военных на возле восточной, северной и южной границы Украины остается значительным.
«Мы делали это в прошлом и продолжим предоставлять средства, которые позволят Украине лучше защищать себя», — подчеркнул он.