საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი სამშობლოში სატვირთო მანქანით მოხვდა, რომლითაც უკრაინიდან საქართველოში მწვანილი შეჰქონდათ და ის დააპატიმრეს
როგორც ქართული გამოცემა Cnews-ი საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით იტყობინება, ტრეილერის მძღოლმა ელგუჯა ცომაიამ, პოლიტიკოსს დახმარება საიდუმლოდ შესთავაზა.
მთელი გზის განმავლობაში სააკაშვილი ავტომობილის სავენტილაციო კაბინაში იჯდა. საქართველოს პროკურატურამ მას ბრალად წაუყენა – საზღვრის უკანონო კვეთა.
მძღოლის ნათესავმა გვიამბო, რომ ელგუჯა წარმოშობით ქართული ქალაქ აბაშიდანაა, სწორედ მას ეკუთვნის სახლი, რომელშიც სააკაშვილი დააკავეს და რომ თავად ცომაიამ და პრეზიდენტის უახლოესმა გარემოცვამაც, არ იცოდა პრეზიდენტის საქართველოში ჩასვლის შესახებ.
გარდა ამისა, ცნობილი გახდა, რომ ტრეილერმა სააკაშვილთან ერთად, საქართველოს საზღვარი  ფოთში გადაკვეთა.
ფოთიდან მისაბმელი გავიდა, ელგუჯამ მანქანა გამოიცვალა და საკუთარი ავტომობილით სააკაშვილი ბათუმში გადაიყვანა“ – იუწყება წყარო.
ასევე ითქვა, რომ ცომაიას ადრე პრობლემები ჰქონდა უკრაინის სამართალდაცვით ორგანოებთან. თავის მხრივ, ქართველმა პროკურორებმა, მას ბრალად წაუყენეს  „დანაშაულის დაფარვა“.
სააკაშვილის დაკავება
1 სექტემბერს, დილით, სააკაშვილმა სოციალურ ქსელში დაწერა, რომ ჩავიდა საქართველოში. მან თავის გვერდზე განათავსა ვიდეორგოლები, რომლებიც სავარაუდოდ ბათუმშია გადაღებული. საღამოს სააკაშვილი დააკავეს – ამის შესახებ ბრიფინგზე ქვეყნის პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა.
საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის დაკავებით შეშფოთებულია უკრაინის პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი, როგორც ეს ქვეყნის მეთაურის პრესსპიკერმა – სერგეი ნიკიფოროვმა განაცხადა.
ექსპრეზიდენტის დაკავებაზე  რეაგირება მოახდინა საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა. ქვეყნის მეთაურმა ღიად გამოხატა თავისი პოზიცია შეწყალების თაობაზე: „ჩემი პასუხი მარტივია და საბოლოო. არა და არასდროს“ – განაცხადა მან.

Третий президент Грузии Михаил Саакашвили, попал на родину, где его задержали, на грузовике, перевозившем зелень из Украины
Как сообщает грузинское издание CNews, ссылаясь на свои источники, водитель трейлера по имени Элгуджа Цомая вызвался тайно помочь политику.
На протяжении всего пути Саакашвили сидел в вентиляционной кабине автомобиля. Прокуратура Грузии предъявила ему обвинение в незаконном пересечении границы.
Родственник водителя рассказал, что Элгуджа — родом из грузинского города Абаша. Оказалось, что именно ему принадлежит дом, где был задержан Саакашвили и сам Цомая, и даже ближайшее окружение экс-президента не было осведомлено о его приезде.
Кроме того, стало известно, что трейлер с Саакашвили пересек государственную границу Грузии в Поти.
«Прицеп въехал в Поти, где Эльгуджа сменил машину и на своей машине отвез Саакашвили в Батуми», — рассказал источник.
Также сообщается, что у Цомая и ранее были проблемы с правоохранительными органами Украины. В свою очередь, грузинские прокуроры выдвинули ему обвинения по статье «сокрытие преступлений».
Задержание Саакашвили
Утром 1 октября Саакашвили написал в соцсетях, что прибыл в Грузию. Он разместил на своей странице видеокадры, предположительно, из Батуми. Вечером Саакашвили задержали — об этом сообщил во время брифинга премьер-министр страны Ираклий Гарибашвили.
Президент Украины Владимир Зеленский обеспокоен новостями о задержании бывшего президента Грузии, гражданина Украины Михаила Саакашвили в Грузии, заявил пресс-секретарь главы государства Сергей Никифоров.
Президент Грузии Саломе Зурабишвили отреагировала на задержание экс-президента страны Михаила Саакашвили. Лидер страны откровенно высказалась о возможности его помилования. «Мой ответ прост и окончателен: нет и никогда», — заявила она.