დენიელ დევისი – ანალიტიკურ ცენტრ „თავდაცვის პრიორიტეტები“-ს უფროსი მეცნიერ-მუშაკი და სამხედრო ექსპერტი
საკუთარ Truth Social-ში, პუტინთან ორშაბათის სატელეფონო საუბრის შემდეგ, აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა დიალოგის „ტონი და სულისკვეთება“ „საუცხოოდ“ მოიხსენია. პუტინმა გამოხატა ფრთხილი ოპტიმიზმი და საუბარი „შინაარსიანად“ მოიხსენია. თუ კომპლიმენტებს გვერდზე გადავდებთ, ფაქტები კონფლიქტის სხვადასხვა ადგილებიდან, იმაზე მიუთითებს, რომ სატელეფონო ზარის შემდეგ, მშვიდობას ოდნავადაც ვერ მივუახლოვდით
თუ პუტინი და ტრამპი ოპტიმისტურად არიან განწყობილნი, ევროპელი და უკრაინელი ლიდერებისგან შეშფოთებული კომენტარები ისმის. მათი განწყობა სრულიად გასაგებია, იმისდა მიუხედავად, რამდენად მტკიცეა და ლოგიკური მათი პოზიციები. ტრამპის მოსაზრებებთან მათი დაპირისპირება, მომდინარეობს სწორედ იქედან, რომ ისინი ჯიუტად არ აღიარებენ მწარე სინამდვილეს.
ეს კი რეალური პრობლემაა, ყოველ შემთხვევაში – უკრაინისთვის.
მოდით, გავიხსენოთ 18 აპრილი, როცა სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ ისაუბრა კონფლიქტის მხარეებზე: „თუ ჩვენ ასე შორს ვართ წასული ერთმანეთისგან და შეთანხმება ვერ მოხერხდა, მაშინ პრეზიდენტი ამას ჩამოსცილდება“. ეს აზრი გაიმეორა თავად ტრამპმა – NBC-სთან 4 მაისის ინტერვიუში, როცა აღიარა, რომ „შეიძლება დადგეს მომენტი“, როცა ის ადგება და გაეცლება. თუ შევხედავთ მხარეების ამჟამინდელ პოზიციებს, ასევე ტრამპი-პუტინის საუბარსაც გავითვალისწინებთ, ეს მომენტი მოახლოებულია.
რუსული მხარე დარეგულირების გზას ასე ჭვრეტს: ა) მოლაპარაკები გაგრძელდეს წინასწარი პირობების გარეშე; ბ) არ შეწყდეს საომარი მოქმედება და გ) თუ მოსკოვის მოთხოვნები სრულად დაკმაყოფილდა, მაშინ დაიდოს ზავი.
უკრაინას კი სურს: ა) ჯერ მოხდეს ცეცხლის უპირობო შეწყვეტა. ბ) დაწესდეს დამატებითი სანქციები რუსეთისთვის, რათა ის იძულებით დაეთანხმოს კიევის მიერ შეთავაზებული ზავის პირობებს. გ) არ დათმოს საკუთარი სუვერენული ტერიტორიები. ამ პოზიციების დაახლოება შეუძლებელია და შეიძლება ისიც ითქვას, რომ ისინი სულ უფრო შორდებიან ერთმანეთს.
ოთხშაბათს ზელენსკიმ X-ის საკუთარ გვერდზე დაწერა, რომ ერთი-ერთზე ესაუბრა ნატოს გენერალურ მდივანს – მარკ რიუტეს და რომ ისინი მორიგდნენ „შეათანხმონ ყველა გადაწყვეტილება“ სანქციების მაქსიმალური ეფექტიანობისთვის. „მოსკოვზე წნეხის გარეშე, სამართლიანი ზავის მიღწევა შეუძლებელია. ამას ყველა ხვდება“ – განაცხადა ზელესკიმ. ევროკავშირი ისევ არ იჩენს განსაკუთრებულ დიპლომატიურ ძალისხმევას კონფლიქტის დასასრულებლად. როგორც ევროპის უმაღლესმა დიპლომატმა – კაია კალასმა დაწერა: „რაც უფრო დიდხანს იბრძოლებს რუსეთი, მით უფრო სასტიკი იქნება სასანქციო პასუხი.“
საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა განაცხადა, რომ რუსეთი ჯერ უნდა დაეთანხმოს 30-დღიან ცეცხლის შეწყვეტას, თანაც ყოველგვარი წინაპირობის გარეშე. ოთხშაბათს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა კატეგორიულდ უარყო ეს პოზიცია: „ახლა გვეუბნებიან „ჯერ ზავი, მერე კი ვნახოთო“ – არა ბიჭებო! ჩვენ უკვე გავეხვიეთ ამ ისტორიებში და საკმარისია“. ერთ-ერთმა მხარემ უნდა დათმოს, მაგრამ არავის სურს შემხვედრი ნაბიჯის გადადგმა.
ნუთუ ეს ჩიხია? სრულიადაც არა: რუსები წინ მიიწევენ. გასულ კვირაში გამოცემა The New York Times-ი იტყობინებოდა, რომ წელიწადი და 4 თვის განმავლობაში, რუსებმა დაიკავეს უკრაინის 4 662 კავადრატული კილომეტრი ტერიტორია. სტატიის ავტორებმა აღიარეს, რომ უკრაინული არმიის დანაკარგი აღწევს კრიტიკულ ნიშნულს, რასაც მოჰყვება კატასტროფული შედეგები. მათ აღნიშნეს, რომ გამოფიტვაზე ომის დროს, თანდათანობითი წინსვლა, მთავრდება გარღვევით, რადგან ასეთ დროს, წაგებულ მხარეს უმთავრდება ცოცხალი ძალა, საბრძოლო მასალები და თავდაცვითი ზღუდეები იშლება.
მანამდე, 2014 წლის ოქტომბერს, იგივე გამოცემამ გვამცნო, რომ რუსეთი ყოველთვიურად განუხრელად იპყრობს უკრაინის ტერიტორიებს და ეს ხდება 2022 წლის ნოემბრიდან მოყოლებული. ბოლო დღეებში უკრაინის ელიტური 47-ე მექანიზებული ბრიგადის მეთაურმა დატოვა პოსტი – „ბრიყვული ბრძანებების, ხალხის უაზრო მსხვერპლშეწირვისა და უსარგებლო გენერალიტეტის გამო,“ რომელსაც არაფერი შეუძლია გამუდმებული ჩაფლავების გარდა. იმავდროულად 59-ე ბრიგადის მეთაური, ხელისუფლებამ თავად გაათავისუფლა პოსტიდან.
თუ ზელენსკი და მისი ევროპელი მეხოტბეები თვლიან, რომ გარშემორტყმული უკრაინული არმია მოახერხებს უსასრულოდ იბრძოლოს, ყოველთვიურად ათასობით ჯარისკაცის დაკარგვის პირობებში და სწამს, რომ ამგვარ ვითარებაში გამორიცხულია ამბოხება და ფრონტის ჩამოშლა, მაშინ, კალამბურისთვის ბოდიში, მაგრამ ისინი რუსულ რულეტკას თამაშობენ. არავის შეუძლია ასეთი დანაკარგი განიცადოს და რობოტივით განაგრძოს ბრძოლა.
გაითვალისწინეთ ისიც რომ, როცა ბაიდენის მიერ 2024 წლის მაისში გამოყოფილი 61 მილიარდიანი სამხედრო დახმარება ამოიწურება, კიევი შემდგომ მხარდაჭერას ვერ მიიღებს. ევროპას ამის კომპენსირება აშკარად არ შეუძლია. ასე რომ, რამდენიმე თვეში ბრძოლის ველზე მათემატიკა უკრაინის საზიანოდ შეიცვლება – რუსეთი კი კიდევ უფრო გაძლიერდება და განმტკიცდება სამხედრო თვალსაზრისით. უკრაინის თავდაცვის კრახი, მით უფრო მოსალოდნელია, რაც უფრო ვუახლოვდებით საზაფხულო კამპანიას.
ამ ეტაპზე ერთადერთი რაციონალური ვარიანტია (გნებავთ სამხედრო და გნებავთ დიპლომატიური კუთხით) – სიმართლისთვის თვალის გასწორება. თუ ჩვენ არ გავთავისუფლდებით იმ ფანტაზიისგან, რომ რიხიანი განცხადებებით შევაჩერებთ რუსულ არმიას, ამით, ნებსით თუ უნებლიედ, მივალთ კოშმარულ სცენარამდე კიევისა და ბრიუსელისთვის: უკრაინის საბოლოო დამარცხებამდე.

Дэниел Дэвис (Daniel Davis) — старший научный сотрудник и военный эксперт аналитического центра “Приоритеты обороны”, подполковник армии в отставке, четырежды воевал в горячих точках, ведет канал “Глубокое погружение” на YouTube
У себя в Truth Social после телефонной беседы с Путиным в прошлый понедельник президент США Дональд Трамп назвал “тон и дух” разговора “превосходными”. Путин также выразил сдержанный оптимизм, назвав разговор “очень содержательным”. Если же отбросить слова, то факты на местах убедительно говорят нам о том, что мир после звонка ничуть не приблизился
Если Трамп и Путин после беседы высказались оптимистически, то от европейских и украинских лидеров прозвучали тревожные комментарии. Их беспокойство вполне обосновано — хотя и не потому, что их позиции тверды или логичны. Наоборот, к противоречию со взглядами Трампа европейцев и украинцев привел как раз их упорный отказ признавать болезненно очевидные факты на местах.
И это реальная проблема — по крайней мере для Украины.
Давайте вспомним 18 апреля, когда госсекретарь Марко Рубио заявил о сторонах конфликта: “Если мы настолько далеки друг от друга, что соглашения достичь не удастся, то президент готов двигаться дальше”. Эту мысль повторил сам Трамп в интервью телеканалу NBC 4 мая, признав, что “может наступить момент”, когда он возьмет и устранится. И если рассмотреть нынешние позиции сторон после разговора Трампа с Путиным, этот самый момент, судя по всему, уже близок.
С российской стороны путь к урегулированию таков: а) продолжать переговоры без предварительных условий; б) не прекращать боевые действия; и в) если их требования будут полностью выполнены, заключить перемирие. Украинская же сторона хочет: а) сначала добиться безусловного прекращения огня; б) ввести дополнительные санкции против России, чтобы “заставить” ее принять мир на условиях Киева; и в) не уступать своей суверенной территории. Эти позиции совершенно непримиримы, и на самом деле можно даже утверждать, что с 18 апреля они разошлись еще дальше.
В среду Зеленский написал у себя в X (бывший Twitter), что только что завершил разговор с генсеком НАТО Марком Рютте, и они согласились “координировать все решения” для максимальной эффективности санкций. “Без давления на Москву справедливого мира достичь невозможно. Все это понимают”, — заявил Зеленский. Европейский союз по-прежнему не предпринимает никаких дипломатических усилий, чтобы положить конец конфликту. Как написала сегодня верховный дипломат Кая Каллас: “Чем дольше Россия ведет боевые действия, тем жестче окажется наш санкционный ответ”.
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что Россия должна сперва согласиться на тридцатидневное прекращение огня безо всяких предварительных условий. В среду министр иностранных дел России Сергей Лавров категорически отверг эту позицию: “Сейчас, когда нам говорят: “Давайте перемирие — а там посмотрим”, — нет, ребята! Мы уже были в этих историях, мы так больше не хотим». Одна из сторон должна уступить другой, но на данный момент никто не желает идти навстречу.
Неужели это тупик? Нет, отнюдь: русские продолжают продвигаться вперед. На прошлой неделе газета The New York Times сообщила, что за год и четыре месяца боев русские захватили 4 662 квадратных километра украинской территории. Авторы статьи признали, что потери ВСУ чреваты катастрофическими последствиями, подчеркнув, что в войнах на истощение “постепенные достижения могут привести к прорыву, если у проигравшей стороны закончатся войска и боеприпасы, а ее оборонительные рубежи в итоге дрогнут”.
Ранее, в октябре 2024 года то же издание сообщило, что Россия неуклонно захватывает украинскую территорию каждый месяц с ноября 2022 года. В последние дни командир элитной 47-й механизированной бригады ВСУ покинул свой пост из-за “дебильных приказов” и “тупейшей потери людей и дрожи перед бестолковым генералитетом, которые не приводят ни к чему, кроме провалов”. В то же время командира 59-й бригады уволило само украинское руководство.
Если Зеленский и его европейские покровители считают, что осажденная украинская армия сможет сражаться бесконечно, теряя тысячи солдат каждый месяц — без малейшего риска прорыва фронта или мятежа — то они, простите за каламбур, играют в русскую рулетку. Никто не может терпеть такие потери и сражаться вечно, словно роботы.
Учтите еще и то обстоятельство, что когда пакет военной помощи Байдена на 61 миллиард долларов от мая 2024 года иссякнет, дальнейшей поддержки Киев не получит. Европа компенсировать выпавшую военную помощь США явно не сможет. Поэтому, возможно, уже через считанные месяцы математика на поле боя начнет складываться не в пользу Украины — тогда как Россия будет становиться лишь сильнее и мощнее в военном отношении.
Крах украинской обороны становится тем вероятнее, чем ближе летняя кампания.
Единственный рациональный вариант на данном этапе, будь то в военном или дипломатическом отношении — это признать горькую правду: никакого пути к успеху у Украины нет. У Запада вообще нет ни возможности, ни рычагов, чтобы заставить Россию пойти на какие-либо уступки. Если мы продолжим придерживаться собственных фантазий о том, что решительными речами мы остановим российские вооруженные силы, то, сами того не желая, приблизим поистине кошмарный сценарий для Киева и Брюсселя: военное поражение Украины.