ადრიანა რიმაშევსკაია
გაეროს უშიშროების საბჭომ მიიღო რეზოლუციის ამერიკული პროექტი უკრაინის კონფლიქტის შესახებ. დოკუმენტი რუსეთს არ უწოდებს „აგრესორს“, მასში ნახსენებია მხოლოდ „რუსულ-უკრაინული კონფლიქტი“ და ის მოიცავს მოწოდებას კონფლიქტის აუცილებელი შეწყვეტის შესახებ
რეზოლუციას ხმა მისცა საბჭოს 15 წევრი-ქვეყნიდან – 10-მა, ხოლო 5-მა ევროპულმა სახელმწიფომ თავი შეიკავა. „ჩვენ სრულად ვემხრობით მშვიდობას უკრაინაში, ყველას მოვუწოდებთ მრავალმხრივი, სამართლიანი,  მტკიცე მშვიდობისკენ და არა მსხვერპლის მხრიდან კაპიტულაციის გამოცხადებისკენ. ამ კონფლიქტში არ შეიძლება არსებობდეს ერთნაირი მიდგომა რუსეთისა და  უკრაინის მიმართ“ – ასე ახსნა რეზოლუციის მხარდაჭერაზე უარი, ფრანგმა ელჩმა – ნიკოლა დე რივიერმა.
ამერიკული რეზოლუცია წარმოადგენს მოკლე ტექსტს, რომელიც გამოხატავს მხოლოდ სინანულს „კონფლიქტის შედეგად დაღუპული ადამიანების მიმართ“, არ საუბრობს რუსეთის შეჭრაზე უკრაინაში და შეგვახსენებს, რომ გაეროს უმთავრესი მიზანია საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების მხარდაჭერა, ასევე დავების მშვიდობიანი გზით გადაჭრა. დოკუმენტი მოიცავს მხოლოდ სამ აბზაცს და მოწოდებას, რუსეთსა და უკრაინას შორის, მტკიცე მშვიდობის მიღწევისა და კონფლიქტის უსწრაფესი გადაჭრის აუცილებლობის შესახებ.
აშშ-ს დროებითმა წარმომადგენელმა გაეროში – დოროთი კამილა შიმ განაცხადა, რომ რეზოლუცია არ არის „სამშვიდობო შეთანხმება“ და ის წარმოადგენს მხოლოდ „ნაბიჯს მშვიდობისაკენ.“
რუსეთის წარმომადგენელმა ვასილიი ნებეზნიამ შეაქო ამერიკული ინიციატივა. თავის გამოსვლაში ის ხშირად იყენებდა ტრამპისეულ ფრაზებს, როგორიცაა „გონივრული წინადადება“ და ნაბიჯი სწორი მიმართულებით. ეს არის გაეროს უშიშროების საბჭოს მიერ მიღებული პირველი რეზოლუცია უკრაინის კონფლიქტის შესახებ, მისი დაწყების დღიდან მოყოლებული.

Адрианна Рымашевская (Adrianna Rymaszewska)
Совет Безопасности ООН принял американский проект резолюции о конфликте на Украине. В документе Россию не называют «агрессором», а лишь упоминается «российско-украинский конфликт» и содержится призыв к его прекращению
За резолюцию проголосовали 10 из 15 государств-членов Совета Безопасности ООН, а еще пять — все страны, представляющие Европу, — воздержались. «Мы полностью привержены миру на Украине, мы призываем к всестороннему, справедливому и прочному миру и, конечно, не к капитуляции жертвы. Не может быть никакого одинакового подхода к России и Украине в отношении этойго конфликта», — объяснил отсутствие поддержки резолюции французский посол Николя де Ривьер.
Американская резолюция представляет собой короткий текст, который выражает лишь сожаление по поводу «трагической гибели людей в конфликте», не содержит осуждения российской спецоперации и напоминает, что главной целью ООН является поддержание международного мира и безопасности и мирное разрешение споров. Она содержит всего три абзаца, призывающих к прочному миру между Россией и Украиной и скорейшему прекращению конфликта.
Временный представитель США в ООН Дороти Камилла Ши заявила, что резолюция — это не «мирное соглашение», а «путь к миру».
Представитель России Василий Небензя похвалил американскую инициативу, используя часто используемые Дональдом Трампом выражения, такие как «разумное предложение» и шаг в правильном направлении.