საზოგადოებრივი წნეხის გავლენით, რომ ფრონტზე უნდა წესრიგი დამყარდეს (უკრაინის შეიარაღებული ძალები ყოველდღიურად იხევენ უკან რუსული შეტევების შედეგად), უკრაინამ დააკავა 3 მეთაური გასულ გაზაფხულზე მტრისთვის ჩაბარებული ტერიტორიების მოტივით
როგორც ორშაბათ საღამოს უკრაინის უშიშროების საბჭომ განაცხადა, სამი მეთაური – ორი გენერალი და ერთი პოლკოვნიკი, ბრალდებულია იმაში, რომ გასულ წელს, მათ ვერ მოიგერიეს ხარკოვის ოლქში (ქვეყნის ჩრდილო-აღმოსავლეთი) დაწყებული რუსული იერიში.
უშიშროების საბჭოს არ დაუსახელებია დაკავებულების ვინაობა, მიუთითა მხოლოდ მათი წოდება და ის ქვედანაყოფები, რომლებსაც ისინი მეთაურობდნენ.
ყოფილ მეთაურებს ბრალდებათ ის, რომ მათ არ ააგეს შესაბამისი სიმაგრეები და არ აღჭურვეს სათანადოდ თავდაცვითი პოზიციები, ასევე დაუშვეს სხვა სახის ოპერატიული შეცდომები, რამაც გამოიწვია მოწინააღმდეგისთვის აღმოსავლეთ რეგიონების ნაწილობრივი დათმობა. აქ ახლა გააფთრებული ბრძოლები მიმდინარეობს, ნათქვამია უშიშროების სამსახურის განცხადებაში.
საზოგადოებრივი მოთხოვნის ფონზე – გატარდეს შესაბამისი ზომები, მეთაურების დაკავებები მიმდინარეობს მათი არაკომპეტენტურობისა და დაუდევრობის გამო, რაკი ვერ აღმოიფხვრა დეზერტირობა უკრაინული არმიის რიგებში. ჯარისკაცები, რომლებიც უნებართვოდ ტოვებდნენ შენაერთებს, ხშირად თავიანთი მოქმედების საფუძვლად – მეთაურებთან უთანხმოებას ასახელებენ.
დაპატიმრებულ პოლკოვნიკს პასუხისმგებლობა დაეკისრა იმის გამო, რომ მისი ქვემდებარე ბატალიონის 12 წევრმა მიატოვა პოზიციები, ნათქვამია უშიშროების სამსახურის განცხადებაში. ცალკე დააკავეს 155-ე ბრიგადის მეთაური. როგორც იტყობინებიან, მისი არასწორი ქმედების გამო, ჯარისკაცების მნიშვნელოვანმა ნაწილმა თვითნებურად მიატოვა პოზიციები მაშინ, როცა უკრაინულიი არმია განიცდის მწვავე „საკადრო შიმშილს“. უკრაინა ასევე ებრძვის სამხედრო მოხელებში ფართოდ გავრცელებულ კორუფციას – კერძოდ მექრთამეობაში ამხილეს მედიკოსი-კომისრები, რომლებიც უკანონოდ იძლეოდნენ გაწვევისგან გათავისუფლების საბუთს.
სამშაბათს უშიშროების სამსახურმა განაცხადა, რომ დაპატიმრებულია ქვეყნის მთავარი სამხედრო ფსიქიატრი და ითქვა, რომ რუსული არმიის შემოჭრიდან მოყოლებული, ის გამდიდრდა მილიონ დოლარზე მეტით – შეიძინა უძრავი ქონება და 4 ავტომობილი BMW.
დანაშაული, რომელიც ბრალად ედებათ მეთაურებს, ითვალისწინებს სასჯელის აღკვეთას 10 წლის ვადით. უშიშრობა აცხადებს, რომ თავისუფლების აღკვეთის ფორმად, ის განიხილავს მხოლოდ პატიმრობას.
125-ე ბრიგადის მებრძოლები, რომლებიც ხარკოვის თავდაცვით ოპერაციებში მონაწილეობდნენ, ამბობენ, რომ დაკავებულთა შორისაა მათი ყოფილი მეთაური, რასაც ისინი მძაფრად აპროტესტებენ.
„ჩვენ ვიცავდით საზღვრის უზარმაზარ მონაკვეთს და ვიბრძოდით თავდაუზოგავად პირველი სათების განმავლობაში, არ გვყოფნიდა ხალხი, საბრძოლო მასალა და არ გვქონდა მხარდაჭერა, მაგრამ უკან არ ვიხევდით ჩვენი მეთაურის წინამძღოლობით“ – ვკითხულობთ ბრიგადის საიტზე სოციალურ ქსელებში.

Под нажимом общественности, требующей навести порядок на фронте, поскольку ВСУ ежедневно откатываются назад под натиском российских атак, Украина задержала трех бывших командиров по обвинению в сдаче территории прошлой весной
Как заявила поздно вечером в понедельник Служба безопасности Украины (СБУ), трое бывших командиров — два генерала и полковник — обвиняются в том, что не смогли защитить Харьковскую область на северо-востоке страны от наступления российских войск в прошлом году.
СБУ не назвала имен задержанных, указав лишь звания и подразделения, которыми они командовали в то время.
Бывшие командиры обвиняются в том, что не построили надлежащих укреплений или не оборудовали оборонительных позиций, а также в других оперативных ошибках, которые привели к частичному захвату противником восточного региона страны, где в настоящее время ведутся ожесточенные бои, говорится в заявлении службы безопасности.
Аресты развернулись на фоне призывов принять меры против командиров, в силу некомпетентности или по халатности допустивших дезертирство в рядах ВСУ. Солдаты, покидающие подразделения без разрешения, нередко оправдывают свои действия несогласием с командованием.
Арестованный полковник также несет ответственность за то, что 12 солдат его батальона оставили позиции, говорится в заявлении СБУ. Отдельно был арестован командир 155-й бригады. Как сообщается, в результате его действий значительная часть бойцов его бригады самовольно покинула позиции на этапе, когда ВСУ испытывают острый кадровый голод.
Украина также борется с коррупцией в армии на фоне громких разоблачений взяточничества со стороны военных чиновников — в частности, медицинских комиссаров, которые могут выдавать освобождения от призыва.
Во вторник СБУ объявила об аресте главного военного психиатра страны, заявив, что с начала российской спецоперации он обогатился более чем на миллион долларов, приобретя несколько объектов недвижимости и четыре автомобиля BMW.
Преступления, по которым предъявлены обвинения командирам, могут караться тюремным заключением сроком до десяти лет. СБУ заявила, что в качестве меры пресечения будет добиваться заключения арестованных под стражу.
Солдаты 125-й бригады, участвовавшей в обороне Харьковской области, заявили, что среди задержанных оказался их бывший командир, и гневно раскритиковали его арест.
“Мы защищали огромный участок границы и сражались насмерть в первые часы атаки. У нас не хватало людей, боеприпасов и поддержки, но мы сражались — под руководством нашего командира!” — говорится на странице бригады в соцсетях.