აშშ-ს შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა ევროპაში -ქრისტოფერ კავოლიმ, შეადგინა იარაღის ჩამონათვალი, რომელსაც ფლობს აშშ და რომელიც გამოადგება უკრაინას რუსეთთან ბრძოლაში
„ბაიდენის ადმინისტრაციის საიდუმლო სტრატეგიის ანგარიშს (უკრაინის საკითხზე), რომელიც კონგრესს გასული თვის დასაწყისში გადაეცა, გენერალმა ქრის კავოლიმ დაურთო მონახაზი აშშ-ს შესაძლებლობებისა, რომელიც უნდა დაეხმაროს უკრაინის არმიას, იბრძოლოს უფრო ეფექტიანად“ – ნათქვამია CNN-ის მასალაში.
გამოცემის წყაროები იტყობინება, რომ ჩამონათვალში შედის „ჰაერი-მიწა“ კლასის რაკეტა – Joint Air-to-Surface Standoff Missile-ი (JASSM), რომელიც გამოირჩევა მაღალი სიზუსტით (მისი მოქმედების რადიუსი კი დამოკიდებულია მოდიფიკაციაზე), ასევე კავშირის სისტემა, რომელიც ცნობილია Link 16-ის სახელით – ესაა მონაცემთა გაცვლის ქსელი, რომელსაც იყენებენ აშშ და ნატო. ის უზრუნველყოფს შეუფერხებელ კავშირს საბრძოლო სისტემებს შორის და განსაკუთრებით ეფექტიანია ჰაერსაწინააღმდეგო და ანტისარაკეტო თავდაცვითი სისტემების მართვის დროს.
უკრაინა დიდი ხანია ითხოვს ამ 2 ტიპის იარაღის მისთვის გადაცემას, იტყობინება CNN-ის წყარო, რომელიც კარგად იცნობს უკრაინული მხარის მოთხოვნებს.
კავოლის დოკუმენტში არაფერია ნათქვამი იმის შესახებ, თუ რატომ არ მიაწოდა აშშ-მ ეს სისტემები კიევს, რაც გენერლის აზრით ეფექტიანი იქნებოდა. თუმცა ამერიკელი ჩინოვნიკები ადრე გამოთქვამდნენ შეშფოთებას იმის თაობაზე, რომ ეს მგრძნობიარე ტექნოლოგიები, შეიძლებოდა მოხვედრილიყო რუსეთის ხელში. ერთ-ერთი წყაროს ცნობით, ეს პირველ რიგში ეხება სისტემა Link 16-ს.
სხვა წყარო ასევე ამბობს, რომ „ჰაერი – ზედაპირი“ კლასის რაკეტების გაშვება, ხდება გამანადგურებლებიდან და ის არ გამოადგებათ უკრაინელებს, რაკი მათ არ გააჩნიათ რაიმე უპირატესობა ჰაერში.
„ომის მესამე წელს, უკრაინელები კვლავ ეხვეწებიან აშშ-ს უფრო თანამედროვე იარაღის მიწოდებას და უკვე გადაცემული ამერიკული რაკეტების გამოყენებაზე აკრძალვის მოხსნას. გასათვალისწინებელია ის, რომ აშშ-ს საპრეზიდენტო არჩევნებამდე თვეზე ნაკლები რჩება, ამ დროს კი აშშ-ს მხრიდან უკრაინის დახმარების პერსპექტივა – გაურკვეველია. მგომარეობა უცვლელია იმის მიუხედავად, რომ აშშ აცხადებს: ის მუშაობს იმ საკითხზე, რომ უკრაინას ჰქონდეს ყველაფერი, რათა შეეძლოს რუსეთის გამკლავება სულ ცოტა 2025 წლის ბოლომდე“ – აცხადებს CNN-ი.

Главнокомандующий вооруженных сил США в Европе Кристофер Каволи составил список оружия, которым обладают Соединенные Штаты и которое могло бы помочь Украине в борьбе с Россией
«В приложении к секретному докладу о стратегии администрации Байдена в отношении Украины, который был передан Конгрессу в начале прошлого месяца, генерал Крис Каволи очертил перечень возможностей США, которые могли бы помочь украинской армии воевать эффективнее», — говорится в материале CNN.
Источники издания говорят, что в перечень вошли ракеты класса «воздух — земля» Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM), отличающиеся высокой точностью, а дальность зависит от модификации, и система связи, известная как Link 16 — сеть обмена данными, используемая США и НАТО, которая должна обеспечить более беспрепятственную связь между боевыми системами и является особенно полезной для командования и управления противовоздушной и противоракетной обороной.
Украина неоднократно просила предоставить ей оба эти типа вооружений, сообщил другой источник CNN, знакомый с ее запросами.
В списке Каволи не говорится о том, почему США не предоставили системы, которые, по его мнению, могли бы быть ценными. Однако американские чиновники ранее выражали обеспокоенность относительно попадания чувствительных американских технологий в руки России, что, по словам одного из источников, вероятно, касается системы Link 16.
Один из источников также говорит, что ракеты класса «воздух-поверхность», которые выпускаются из истребителей, могут не быть полезными для украинцев, если они не достигнут определенного уровня превосходства в воздухе.
«Спустя почти три года войны украинцы все еще умоляют США предоставить более современное вооружение и снять ограничения на использование предоставленных Соединенными Штатами ракетных систем дальнего радиуса действия. А учитывая то, что до президентских выборов в США осталось меньше месяца, будущее поддержки Украины со стороны США остается неопределенным, даже несмотря на то, что США заявляют, что работают над тем, чтобы Украина имела все необходимое для того, чтобы продержаться по крайней мере до конца 2025 года», — пишут CNN.