შეუიარაღებელი თვალით ჩანდა, როგორი სახეალეწილი იდგა ზელენსკი რესპუბლიკელების საპრეზიდენტო კანდიდატის – დონალდ ტრამპის გვერდით ნიუ-იორკში გამართული შეხვედრაზე. ექსპრეზიდენტი,  რომელიც თითქოსდა არად დაგიდევდათ ზელენსკის იქ ყოფნას, ამტკიცებდა, რომ რუსეთის ლიდერ ვლადიმირ პუტინს, სურს „პატიოსანი შეთანხმების მიღწევა“ და უკრაინაში კონფლიქტის დასრულება
მეორე კამერასთან ტრამპმა თქვა, რომ მას „ძალიან კარგი ურთიერთობა აქვს“ პუტინთან. უკრაინის პირველი პირი მთელი ძალით ცდილობდა ეკონტროლებინა გამომეტყველება და გაწონასწორებულ პიროვნებად წარმოჩენილიყო. „იმედია, ჩვენ უკეთესი ურთიერთობა გვაქვს“ – ჩაერთო ის საუბარში. შემცბარმა ტრამპმა უპასუხა: „ტანგოს ორი ცეკვავს“.
ეს სიტყვები ბრალდებასავით გაისმა: იგულისხმებოდა, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ არ გამოიჩინა საკმარისი ძალისხმევა ტრამპთან და მის გუნდთან კარგი ურთიერთობისთვის. არადა ზელენსკი და მისი ხალხი, სწორედ ამას ცდილობდა მთელი გზნებით. Times-ის ჟურნალისტმა საიმონ შუსტერმა თქვა, რომ უკრაინული მხარე თავგამოდებით ცდილობდა კვირეებისა და თვეების განმავლობაში, რათა რესპუბლიკური პარტიის კანდიდატთან კონსტრუქციულად მომხდარიყო აზრთა გაცვლა-გამოცვლა.
ჟურნალისტის მოსაზრებით, ზელენსკის გარემოცვა გარკვეულ იმედებს უკავშირებდა ტრამპს. უკრაინელების აზრით, მისი პრეზიდენტობა, მნიშვნელოვან შესაძლებლობებს გააჩენდა. თუმცა გასული კვირის შემდეგ, ზელენსკის გუნდს,   ტრამპზე სავარაუდოდ გული აუცრუვდება. თვით ის ფაქტი, რომ რესპუბლიკელების ლიდერმა სრულიად შეუსაბამო განმარტა პუტინის მისწრაფება, უკრაინელებს კარგს არაფერს უქადის. დაძაბული, უხერხული ურთიერთობა, რომელიც ერთობლივი გამოსვლის დროს აღინიშნა, მეტყველებს, რომ ამ ორ კაცს შორის –  ურთიერთსიმპათია არ არსებობს.
თავიდან ტრამპს საერთოდ არ უნდოდა უკრაინის ლიდერთან შეხვედრა. ის აშკარად გაღიზიანდა, როცა კვირის დასაწყისში ზელენსკი ესტუმრა იარაღის მწარმოებელ ქარხანს, თანაც დემოკრატი გუბერნატორის  თანხლებით. ტრამპმა, დასჯის მიზნით, გამოაქვეყნა ზელენსკის თხოვნის ბარათი, რაც დამცირების ტოლფასი იყო. საბოლოოდ, მან ზელენსკი მაინც მიიწვია  ნიუ-იორკში – ტრამპ თაუერის კოშკში.
„ზელენსკი ნამდვილად დაოსტატდა საკუთარ თავზე გადაბიჯებასა და დამცირების „ყლაპვაში“
ზელენსკი ახლა გაწაფულია საკუთარი თავზე გადაბიჯებასა დამცირების „ყლაპვაში“. სხვა გზა მას აღარ აქვს. უკრაინის ლიდერს ხშირად უწევს ნაღმის ჩადება, რათა თავი გადაირჩინოს საკუთარ სამშობლოში.ზელენსკი ვერ ეტყვის თავის ჯარისკაცებს, რომ მათ აღარ მისცემენ მეტ საბრძოლო მასალას იმის გამო, რომ მან არ ისურვა ხელი ჩამოერთვა, თუნდაც უხერხული პარტნიორისთვის.
ტრამპთან შეხვედრის სამარცხვინიო ეპიზოდი, რა თქმა უნდა, იყო უმდაბლესი წერტილი ზელენსკის აშშ-სთან ურთიერთობაში, თუმცა იყო ნათელი მომენტებიც. მაგალითად  უკრაინის ლიდერმა მოისმინა  დამაიმედებელი სიტყვები დემოკრატ ქამალა ჰარისისგან. გაეროს ასამბლეის კულუარებში, ზელენსკი შეხვდა რამდენიმე უმაღლეს პირს, მათ შორის, ინდოეთის პრემიერ მოდის, რომელმაც ახლახან სურვილი გამოთქვა, იშუამავლოს მოსკოვ-კიევის ურთიერთობაში. მიუხედავად ამისა, ზელენსკი სახლში რამდენადმე ხელშესახები მონაპოვრის გარეშე  ჩადის.
ამასთან, ბაიდენმა უკრაინელებს არ მისცა აგრერიგად სასურველი უფლება, ამერიკული იარაღით იერიში მიეტანა სამიზნეებზე რუსეთის სიღრმეში. როგორც ჩანს, ზელენსკის „გამარჯვების გეგმა“ „თეთრმა სახლმა“ დიდი ენთუზიაზმით არ მიიღო. ჯერ კიდევ ბაიდენთან შეხვედრამდე, დასავლელმა დიპლომატებმა განაცხადეს, რომ  ხსენებულ გეგმას – მათზე შთაბეჭდილება არ მოუხდენია.
პარასკევ სარამოსტვის ( კიევის დროით) ზელენსკიმ გადალახა ტრამპოისგან მიყენებუკლუ შოკი – ასე მოსცანდა, მან ცაწერა ტრადიციული ვიდეომიმართვაუკრაინელებისთვის მანჰეტენის ქუციდან და ის ისევ მხნედ გამოიყენებოდსა. როგორც მანამდე. ტრამპტან ჯსეხვედრას კი მან „მეტად პროდუქტიული უწოდა.

АннДорит Бой (Ann-Dorit Boy)
Невооруженным взглядом было заметно, как Зеленского корежило, когда в пятницу он стоял перед объективом камер рядом с кандидатом в президенты от республиканской партии Дональдом Трампом в Нью-Йорке. Экс-президент, совершенно не считаясь с присутствием Зеленского, утверждал, что российский лидер Владимир Путин хочет «заключить честную сделку» и положить конец конфликту с Украиной
На другую камеру Трамп сказал, что у него «очень хорошие отношения» с Путиным. Глава киевского режима изо всех сил старался контролировать выражение лица и казаться спокойным: «Я надеюсь, у нас (друг с другом) отношения получше», — встрял он. Застигнутый врасплох Трамп ответил: «Для танго нужны двое».
Эти слова прозвучали как обвинение: как будто украинское руководство не приложило достаточно усилий для поддержания хороших отношений с ним, Дональдом Трампом, и его командой. Но именно этим Зеленский и его люди, судя по всему, и занимались, причем с большим рвением. Журналист Times Саймон Шустер рассказал, что украинцы самозабвенно трудились неделями и месяцами ради конструктивного обмена мнениями с кандидатом в президенты от республиканской партии.
По его словам, в окружении Зеленского даже есть определенная надежда на Трампа. Его президентство, по мнению украинцев, будет связано с большими рисками для Киева, но, вероятно, принесет и большие возможности. Однако по итогам этой недели оптимисты из команды Зеленского, скорее всего, разочаруются в Трампе. То, что республиканец совершенно неправильно истолковал намерения Путина, не сулит ничего хорошего. Напряженное и неловкое совместное выступление с Зеленским, в свою очередь, показало, что между этими двумя мужчинами нет никакой симпатии. Да и откуда ей взяться?
Сначала Трамп долго не хотел соглашаться на встречу с украинским лидером. Его явно раздражало, что в начале недели Зеленский посетил оружейный завод в штате Пенсильвания, причем в сопровождении губернатора-демократа. Словно в наказание, Трамп опубликовал просительное личное письмо Зеленского, что стало верхом унижения. В конце концов он всё же пригласил украинца в свою башню Trump Tower в Нью-Йорке. Очевидно, экс-президент хочет иметь запасной вариант: не больше, но и не меньше.
«Зеленский стал настоящим профи в переступании через себя и проглатывании унижений»
Сейчас Зеленский уже натренировался переступать через себя и проглатывать унижения. У него нет другого выбора. Украинскому главе часто приходится делать хорошую мину, чтобы выжить в собственной стране. Зеленский вряд ли сможет сказать своим солдатам, что они не получат больше боеприпасов, потому что он постеснялся пожать руку сложному партнеру по диалогу.
Позорный эпизод с Трампом, безусловно, стал низшей точкой в поездке Зеленского в США, но не обошлось и без ярких моментов. По крайней мере, накануне украинец услышал гораздо более обнадеживающие слова кандидата в президенты от демократической партии Камалы Харрис. В кулуарах Генеральной Ассамблеи ООН Зеленский встретился с главами нескольких государств, в том числе с премьер-министром Индии Моди, который недавно предложил посредничество в отношениях с Москвой. Однако Зеленский не привезет с собой домой никаких конкретных результатов или ощутимых успехов.
Байден не дал украинцам столь желанного разрешения на нанесение ударов американским оружием против военных объектов на российской территории. Судя по всему, «план победы» Зеленского, представляющий собой пакет мер по укреплению страны, был воспринят Белым домом с осторожностью. Еще до встречи Зеленского с Байденом западные дипломаты заявили, что план их «не впечатлил».
К вечеру пятницы по киевскому времени Зеленский преодолел шок от Трампа — или, по крайней мере, так казалось. Он записал свое традиционное видеообращение к украинцам с улиц Манхэттена и выглядел столь же по-боевому, как всегда. Встречу с Трампом он назвал «очень продуктивной».