Myśl Polska პოლონეთი
ერთ-ერთი პირველი წიგნი, რომელმაც ჩემზე განსაკუთრებულად ძლიერი შთაბეჭდილება მოახდინა, იყო 1935 წელს გამოცემული ნაშრომი – „ სიკვდილით მოვაჭრენი: ნარკვევები სამხედრო მრეწველობისა და ვაჭრობის განვითარების შესახებ“ – ჰელმუტ ენგელბრეხტისა და ფრანკ ჰანიგენის თანაავტორობით. შემდეგი ასეთი თხზულება იყო – ვალენტინ ზორინის „ამერიკის უგვირგვინო მეფეები“
ამ გამოცემების გამორჩეულობა იმაში მდგომარეობს, რომ მათ ათწლეულების შემდეგაც არ დაუკარგავს აქტუალობა. ეს წიგნები გვეხმარება, ჩავწვდეთ არსს იმ პოლიტიკისა, რომელსაც დიდი ხანია ატარებს აშშ და რომლის რეალიზებასაც შტატები ახლა ახდენს ევროპაში.
მილიტარისტულ ფსიქოზს, რომელიც ამჟამად ბობოქრობს პოლონეთში, ხელს უწყობს სამხედრო-სამრეწველო ლობი და რა თქმა უნდა, მასთან დაკავშირებული პოლიტიკური წრეები, რომლებიც სინამდვილეში წარმოადგენენ სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის რეგიონულ წარმომადგენლებს.
ტუსკი – ესკალაციის კიბეზე
დონალს ტუსკის ინტერვიუში – El Pais-თან, რომელიც კარსმომდგარი აღდგომის წინ, 2024 წლის 29 მარტში გამოქვეყნდა, პოლონეთის მთავრობის მეთაურმა განაცხადა: „ჩვენ ვცხოვრობთ ომისწინა ეპოქაში, მე არაფერს ვაჭარბებ“. შემდეგ კი პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა გაგვაფრთხილა, რომ ევროპა იმყოფება – „მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ, ყველაზე კრიტიკულ მომენტში“, ამდენად, უნდა გააქტიურდეს თავდაცვისა და უკრაინის დახმარების საკითხები.
ამ ინტერვიუს შინაარსიდან გამომდინარე, შეგვიძლია გამოვიტანოთ დასკვნა, რომ დონალდ ტუსკი ძალ-ღონეს არ იშურებს, რათა დაგვარწმუნოს მის კატასტროფულ პროგნოზში ანუ რუსეთთან ომის გარდაუვალობაში, მაგრამ პოლონეთის ხელისუფლების მიერ გამოყენებული სოციოტექნიკა, უძლურია ჩვეულებრივ, პრაგმატულ აზროვნების წინაშე, რისი უნარის მქონეს ბუნებრივად უჩნდება მარტივი კითხვა: „კი მაგრამ, იგივე პრემიერ-მინისტრი რატომ არ ავლენს არავითარ სურვილს, რომ გადადგას დიპლომატიური ნაბიჯები პოლიტიკური დაძაბულობის შესამცირებლად? ან იმის მისწრაფებას, რომ ბოლოს და ბოლოს დაეშვას „ესკალაციის კიბეზე“.
დათესო შიში
რას ვხედავთ თვეების განმავლობაში პოლონეთში? რას ვაწყდებით სისტემატურად? პასუხი მოვიძიოთ რობერტ პეკჰემის ახლახან გამოქვეყნებულ წიგნში – „შიში: მსოფლიოს ალტერნატიული ისტორია“, რომელშიც ავტორი ახდენს არქიფაშისტ ჰერმან გერინგის ციტირებას: „ერთადერთი, რაც თქვენ გჭირდებათ ესაა ის , რომ უთხრათ ადამიანებს: მათ მალე თავს დაესხმებიან, ასევე უნდა ამხილო პაციფისტები პატრიოტიზმის ნაკლებობაში და იმაში, რომ ისინი საფრთხეს უქმნიან სამშობლოს“.
უკვე ცხადია, რომ ვუახლოვდებით უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტის დასასრულს, რადგან ერთ-ერთ მხარეს ეწურება ადამიანური (და არა მარტო მარტო) რესურსები და დგება მისი შევსების საკითხი.
საშიში მხატვრები
ამერიკის გაერთიანებული შტაბების მეთაურმა, გენერალმა მარკ მილიმ სწავლებაზე მყოფი უკრაინული სპეცდანიშნულების დანაყოფის წინაშე, გერმანულ ვისბადენში 2022 წლის შეხვედრაზე თქვა, რომ „ აღმოსავლეთ საზღვარზე, ბრძოლის ადრინდელი ტაქტიკამ არ იმუშავა“ და რომ ის მოუწოდებდა ყველას იმ მეთოდებით ბრძოლისკენ, რომლებიც მიუღებელია ცივილიზებულ სამყაროსთვის. მაინც რა რჩევას იძლეოდა ეს „ კეთილშობილი“ ამერიკელი გენერალი. „ნებისმიერ რუსს, რომელიც საწოლში წვება დასაძინებლად, უნდა ეშინოდეს იმის, რომ მას ძილში ყელს გამოჭრიან.“
გასული საუკუნის 30-იან წლებში, გერმანელებმა დაუჯერეს უხეირო პეიზაჟების ავტორ ერთ მხატვარს. ახლა პოლონელები გულდასმით უსმენენ მღებავს (დონალდ ტუსკი ახალგაზრდობაში მღებავად მუშაობდა), იმედია, ჩვენი მიამიტობა არ გაიყვანს ევროპას არსებობის ფინიშის სწორზე.

Myśl Polska / Польша
Милитаристский психоз в Европе активно подогревается военно-промышленным лобби и связанными с ним политиками, пишет MP. В Польше это премьер Туск. Он изо всех сил пытается заставить людей поверить в неизбежность войны с Россией и совсем не проявляет интереса к дипломатии для снижения напряженности
Одной из первых книг, которая произвела на меня особенно сильное впечатление, был изданный в 1935 году труд под названием «Торговцы смертью. Очерки развития торговли и военной промышленности» авторства Гельмута Энгельбрехта (Helmuth Engelbrecht) и Франка Ханигена (Frank C. Hanighen). Следующей стала книга «Некоронованные короли Америки» Валентина Зорина издания 1969 года.
Необычайная актуальность этих публикаций заключается в том, что даже спустя несколько десятилетий они не утратили своей злободневности. Данные книги помогают понять суть той политики, которую уже многие годы проводят США. Которую они реализуют прямо сейчас в Европе. Усиливающийся сегодня в Польше милитаристский психоз активно подогревается военно-промышленным лобби и, конечно же, связанными с ним и его интересами политическими кругами, которые на самом деле являются региональными представителями этих дельцов от ВПК.
Туск на лестнице эскалации
В интервью Дональда Туска изданию El Pais, опубликованном перед Пасхальными праздниками — 29 марта 2024 года, глава польского правительства заявил: «Мы живем в предвоенную эпоху. Я не преувеличиваю». Далее премьер-министр Польши предупреждает, что Европа пребывает в «самом критическом моменте со времени окончания Второй мировой войны» и поэтому должна активнее заниматься своей обороной и защитой Украины.
Из содержания приведенного интервью можно сделать вывод, что Дональд Туск изо всех сил пытается заставить людей поверить в свои катастрофические прорицания. В неизбежность войны с Россией. Однако применяемая польскими властями (и не только ими) социотехника неизбежно пасует перед обычным прагматическим, логическим мышлением, носитель которого может задать простой вопрос: почему тот же премьер-министр Туск не проявляет никакого интереса к тому, чтобы предпринять дипломатические шаги для снижения политической напряженности? К тому, чтобы начать процесс спуска с «эскалационной лестницы»?
Сеять страх
Что мы уже много месяцев наблюдаем в Польше? Чему мы систематически подвергаемся? Ответ можно найти в недавно опубликованной книге Роберта Пекхэма (Robert Peckham) «Страх: альтернативная история мира» (Fear: An Alternative History of the World), в которой автор цитирует архифашиста Германа Геринга: «Все, что вам нужно сделать, это сказать людям, что на них нападают, и осудить пацифистов за отсутствие патриотизма и за то, что они подвергают страну опасности».
Уже совершенно очевидно, что в приближающимся к концу конфликте на Украине у одной из воюющих сторон заканчиваются человеческие (и не только) ресурсы, поэтому возникает необходимость их срочного пополнения.
Опасные художники
Из прощального обращения председателя Объединенного комитета начальников штабов США генерала Марка Милли, адресованного украинскому спецназу во время учений в германском Висбадене в 2022 году и опубликованного The Washington Post в декабре 2023 года, среди прочего, следует, что прежняя стратегия ведения войны за нашей восточной границей не сработала. И теперь Милли предлагает вести войну запрещенными в цивилизованных странах методами. Что же советует этот «прекраснодушный» американский генерал Марк Милли? «Не должно быть ни одного русского, который ложится спать, не задаваясь вопросом, не перережут ли ему горло посреди ночи» (Источник: The Washington Post, декабрь 2023 г.).
В тридцатые годы прошлого века немцы поверили одному художнику — автору аляповатых пейзажей. В настоящее время поляки доверяют маляру (Дональд Туск в молодости работал маляром). Надеюсь, это наше доверие не приведет всю Европу на гибельную финишную прямую…