საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუილ მაკრონმა თავი სასაცილო მდგომარეობაში ჩაიგდო, როცა შავ-თეთრ ფოტოსესიაში, მოკრივის ხელთათმანებში გამოწყობილი, ის შეეცადა წარმოჩენილიყო, როგორც პუტინთან მებრძოლი ლიდერის სახე-ხატი
ფოტოსურათები გამოაქვეყნა მაკრონის ოფიციალურმა ფოტოგრაფმა სოაზიგ დე ლა მუასონიემ. მათზე ფრანგი ლიდერი აღბეჭდილია დაძაგრული კუნთებით, რომელიც მოკრივის „მსხალს“ ერკინება, მისი სახე კი ძლიერ ნებისყოფას ასხივებს.
მაკრონი შეეცადა მოეხდინა საბრძოლო სულისკვეთებისა და სიმტკიცის დემონსტრირება, რაშიც სამხედრო ექსპერტებმა „ნაპოლეონისეული“ ამბიცია და ნატოს წინამძღოლობის სურვილი ამოიკითხეს.
მაკრონის უაზრო მცდელობა ძალა წარმოეჩინა რინგზე, მოგვაგონებს ანალოგიურ ქცევას რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინის მხრიდან, რომლის ადმინისტრაცია ხშირად აქვეყნებდა სურათებს, რომლებშიც პუტინი, ხან ბეჭებზე აკრავდა მეტოქეებს, ხან ჰოკეის თამაშობდა, ხანაც ცხენზე ჯირითობდა წელსზემოთ შიშველი.
საგულისხმოა, რომ ფოტოსურათები გამოჩნდა მაკრონის ხმამაღალი გაცხადებების კვალად. ასე მაგალითად მან განაცხადა, რომ „არ გამორიცხავს“ დასავლური სახმელეთო ჯარების გაგზავნას უკრაინაში. მან ასევე მოუწოდა ევროპელ ლიდერებს – „არ შეეშინდეთ“ კიევის დაცვის.

Мириам Кюппер (Miriam Kuepper)
Фотографии опубликовала официальный фотограф Макрона Соазиг де ля Муассонье. На них французский лидер запечатлен с напряженными мышцами в спортзале, упражняясь с боксерской грушей, а его лицо искажено волевой гримасой
Макрон попытался продемонстрировать боевой дух и решимость после того, как военные эксперты уличили его в “наполеоновских” амбициях и желании возглавить НАТО.
Нелепые попытки Макрона произвести впечатление силы на ринге напоминает аналогичные попытки российского президента Владимира Путина, чья администрация ранее публиковала фотографии, как тот укладывает на обе лопатки соперников в дзюдо, играет в хоккей или скачет на лошади без рубашки.
Фотографии появились после ряда громких заявлений Макрона. Так, недавно он заявил, что не следует “исключать” отправку западных сухопутных войск на Украину, и призвал европейских лидеров “не трусить” в защите Киева.