სამხედრო დამკვირვებლების უმრავლესობა, თანხმდება იმ აზრზე, რომ რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის ამ ეტაპზე საკვანძო, გნებავთ სტრატეგიული ტერიტორია – არის ყირიმი. ის, ვინც ფლობს ყირიმს, არსებითად აკონტროლებს შავ ზღვასა და აზოვის ზღვის მისადგომს. აი, ეს არის მთავარი ტროფეი
ამით აიხსნება ის, თუ რატომ მიმდინარეობდა ამ ნახევარკუნძულისთვის გააფთრებული ბრძოლები მთელი ისტორიის მანძილზე. ამ მხრივ, გამორჩეული იყო ყირიმის ომი – 1853-56 წლებში, ასევე I და  II მსოფლიო ომების სამხედრო მოქმედებები.
რა ბედი ელის ყირიმს? ეს კითხვა წამოჭრა ამასწინათ თავის ბლოგში, კლასიკური ლიტერატურისა და ძველი მსოფლიო ისტორიის სპეციალისტმა – ფრდერიკ ლაურიტცენმა. მან საკუთარი ვარიანტები შემოგვთავაზა: ესაა ყირიმი, როგორც დემილიტარიზებული ზონა და ყირიმი, როგორც  – ნატოს ფორფოსტი. თითოეული ამ ორი სცენარიდან, ცალკე განხილვას საჭიროებს.
თავდაპირველად, აჯობებს შევაფასოთ ძირითადი წინაპირობები და რიგი სხვა ვარიანტები. პირველი, რაც იკითხება ამ ვითარებიდან,  ეს არის დღევანდელი სტატუს-კვოს შენარჩუნებისკენ სწრაფვა. ნახევარკუნძული რუსეთის ხელში მოექცა 2014 წელს და ის დღემდე წარმოადგენს მის ნაწილს, მიუხედავად უკრაინული არმიის თავგადაკლული მცდელობისა, განდევნოს რუსები ამ ტერიტორიიდან.
სტატუს-კვო იქნება პუტინის გამარჯვება და უდიდესი იმედგაცრუება ზელენსკისა და მთელი უკრაინისთვის. მიუხედავად რუსული ბაზების, მისი შავი ზღვის ფლოტისა და ქერჩის ხიდის მოწყვლადობისა, რუსები შეინარჩუნებენ შავი ზღვის მნიშვნელოვან ნაწილს და განკარგავენ სავაჭრო გზებს ისე, როგორც მოეპრიანებათ. ეს კი უკრაინასა და ნატოს, სასიკეთოს არაფერს უქადის.
მეორე სცენარის მიხედვით, უკრაინა წარმატებულ იერიშს მიიტანს  ყირიმზე და იბრუნებს მას თავის შემადგენლობაში. ეს სულაც არ არის მიუღწეველი რამ, ვინაიდან უკრაინელთა სამხედრო გამჭრიახობისა და დასავლური აღჭურვილობის ერთობლიობამ, მნიშვნელოვნად დაასუსტა რუსეთის კონტროლი ნახევარკუნძულზე. მაგალითად უკრაინის მხრიდან ცის და  ზღვის კონტროლი და მისი დაბრუნება აზოვის ზღვის სანაპიროზე (მარიუპოლის გასწვრივ), ნამდვილად უიმედოს გახდიდა რუსული პოზიციების დაცვას. ეს უაღრესად რთული ამოცანაა უკრაინის საჰაერო ძალებისთვის და რამდენად მოახერხებს მისი ავიაცია ამის გადაჭრას, ძნელი სათქმელია.
ახლა, მოდით განვიხილოთ ლაურიტცენის ვერსიები: პირველი – გულისხმობს იმას, რომ ყირიმი გარდაიქმნას დემილიტიზირებულ ზონად. აქ  მეცნიერი სავარაუდოდ ამოდის იმ დებულებიდან, რომ გარკვეული სამხედრო  გამოსავალი, არ დადგება. ამდენად, მხარეები მოლაპარაკების გზით, მივლენ სამშვიდობო შეთანხმებამდე. არცერთი მათგანი არ იტყვის უარს ნახევარკუნძულზე და მოსკოვი და კიევი წავლენ კომპრომისზე, რათა ომი დასრულდეს.
როგორ უნდა მოხერხდეს ამ დემილიტარიზებული ზონის დაცვა და მისი რეგულირება, ძნელი გამოსაცნობია, თუმცა გაერო წარმატებით აკონტროლებს რამდენიმე ასეთ ზონას მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხეში (  ასეთია ე.წ „მწვანე ხაზი“ კვიპროსში) და სწორედ გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია არის უპირველესი კანდიდატი ამ მისიის შესრულებისა. მაგრამ დათანხმდება კი იგი კიდევ ერთი ვალდებულების მასზე დაკისრებას? ბუნებრივია დასაშვებია სხვა ვარიანტებიც (მაგალითად ევროკავშირის კანდიდატურა), თუმცა ეს ნაკლებად სარწმუნოა.
მეორე ვარიანტი – ითვალისწინებს ყირიმის ნატოს ფორფოსტად ქცევას. ამისთვის საჭიროა უკრაინის გამარჯვება და მის მხრიდან ნახევარკუნძულის დაბრუნება. კიევმა, ჯერ უნდა აღადგინოს კონტროლი აზოვის ზღვის ჩრდილოეთ სანაპიროზე, მათ შორის მარიუპოლზე, რომელიც დღეს რუსების ხელშია… და ბოლოს, ასეთ ვითარებაში – უკრაინა უნდა გაწევრიანდეს ნატოში.
ყირიმის კონტროლი შავ ზღვას, პრაქტიკულად – „ნატოს ტბად“ აქცევს ანუ იმად, რასაც დღეს წარმოადგენს ბალტიის ზღვა. ეს გახსნიდა სავაჭრო-კომერციულ შესაძლებლობებს, როგორც ინდოეთის, ისე ჩინეთისთვის და შეამცირებდა დამოკიდებულებას წითელ ზღვასა და სუეცის არხზე, სადაც ამჟამად ბობოქრობენ ამბოხებული ჰუსიტები.
დემილიტარიზებული და ნატოს კონტროლს დაქვემდებარებული ყირიმი, დიდად გააახარებდა აშშ-სა და მის მოკავშირეებს, ასევე მოერგებოდა ჩინეთისა და ინდოეთის ინტერესებსაც – აი, რუსეთისას კი არაგზით…
თუმცა აშკარაა, რომ ამ სცენარის ამა თუ იმ სახით რეალიზებამდე, რთული გზაა გასავლელი. უპირველესად, საჭიროა წარმატების მიღწევა უკრაინის ჩრდილოეთში და არ არსებობს ცალსახა პასუხი იმისა, თუ როგორ დამთავრდება მსგავსი მცდელობა.

Большинство военных наблюдателей сходятся во мнении, что на данном этапе российско-украинского конфликта ключевая или, если хотите, стратегическая территория — это Крым. Тот, у кого Крым, по сути, контролирует Черное море и вход в Азовское. Это и есть главный трофей
Это объясняет, почему за него на протяжении всей истории разворачивались столь ожесточенные сражения. Самые громкие из них — Крымская война 1853—1856 годов, а также бои во время Первой и Второй мировой.
Что же ждет Крым в будущем? Этим вопросом у себя в блоге недавно задался специалист по классической литературе и истории Древнего мира Фредерик Лауритцен (Frederick Lauritzen). Сам он предложил следующие варианты: демилитаризованная зона (ДМЗ) либо форпост НАТО. Оба стоят пристального рассмотрения.
Но давайте сперва оценим базовые предпосылки и пару иных вариантов. Во-первых, явно напрашивается продолжение нынешнего статус-кво. Полуостров отошел России в 2014 году и продолжает быть частью этой страны, несмотря на все попытки ВСУ изгнать ее оттуда.
Это станет победой Путина и великим разочарованием для Зеленского и всей Украины. Несмотря на выявленную уязвимость российских баз, Черноморского флота и Керченского моста, русские будут по-прежнему контролировать значительную часть Черного моря и смогут перекрывать торговые пути, когда им заблагорассудится. И это не сулит Украине и НАТО ничего хорошего.
Второй сценарий заключается в том, что Украина благополучно отобьет Крым и вернет его в свой состав. Это отнюдь не выходит за рамки возможного, поскольку сочетание украинской военной смекалки и западного вооружения уже значительно ослабило контроль России над полуостровом.
В частности, украинское господство в небе и на море в сочетании с вероятным возвращением северного побережья Азовского моря близ Мариуполя, несомненно, сделает российские позиции в Крыму непригодными к обороне. Но это будет чрезвычайно трудная задача для ВВС Украины, и уверенности в успехе нет.
Теперь давайте обратимся к предложениям Лауритцена. Первое подразумевает, что Крым станет демилитаризованной зоной. Вероятно, здесь он исходит из того, что достичь решающего военного исхода не удастся. Вместо этого стороны в результате переговоров придут к мирному соглашению. Ни одна из них не откажется от претензий на полуостров, но обе пойдут на компромисс, чтобы положить конец боевым действиям.
Как эта демилитаризованная зона будет охраняться или регулироваться, остается лишь гадать, но Организация Объединенных Наций успешно контролирует несколько таких зон по всему миру (один из примеров — так называемая “Зеленая линия” на Кипре) и является очевидным кандидатом на эту роль, но захочет ли она брать на себя еще одно обязательство? Разумеется, возможны и иные варианты (например, ЕС), но это представляется менее вероятным.
Второй его вариант предусматривает, что Крым станет форпостом НАТО. Для этого потребуется победа Украины и возврат ей полуострова. Кроме того, Киеву придется восстановить доступ к северному побережью Азовского моря, включая портовый город Мариуполь, который в настоящее время находится под контролем российских войск. Наконец, подразумевается, что Украина вступит в НАТО.
Контроль над Крымом фактически превратит Черное море в еще одно “озеро НАТО”, как сейчас на наших глазах происходит с Балтикой. Это откроет обширные возможности для новых торговых и коммерческих маршрутов как для Индии, так и для Китая, и в некоторой степени ослабит зависимость от путей через Красное море и Суэцкий канал, где в настоящее время орудуют повстанцы-хуситы.
Демилитаризованный или подконтрольный НАТО Крым, безусловно, порадовал бы Соединенные Штаты и их союзников, а также вполне мог бы устроить Китай и Индию. А вот Россию явно нет.
Однако очевидно, что предстоит далекий путь, прежде чем этот сценарий удастся реализовать в том или ином виде. Сперва предстоит добиться успеха в борьбе на севере Украины. И нет однозначного ответа, чем эти попытки закончатся.