სილას ბაი ნილსენი, კრისტიან მაგნუს დამსგორ იენსენი
ოქტომბრიდან მოყოლებული, ავდეევკისთვის გააფთრებული ბრძოლები მიდის რუსებსა და უკრაინელებს შორის. ახლა უკვე გეუფლება შეგრძნება, რომ საბრძოლო მოქმედებები გადამწყვეტ ნიშნულს უახლოვდება
დანიის სამხედრო აკადემიის დოცენტი – კლაუს მატისენი თვლის, რომ მრავალთვიანი თავდაცვითი ბრძოლის შემდეგ, უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს მოუწევთ მისი დატოვება.
„სიტუაციის რომც შეიცვალოს, მაინც ვფიქრობ, რომ ყველაფერი დამთავრდება ბახმუტის მსგავსად, რომელიც რუსებმა აიღეს“ – მიიჩნევს კლაუს მატისენი.
მეცნიერის აზრით, ასეთი შედეგი – ძირითადად განპირობებულია უკრაინული არმიის მწირი რესურსებით.
ქალაქი ავდეევკა განლაგებულია საოლქო ცენტრის დედაქალაქიდან ჩრდილო-დასავლეთით. ზამთრის სისხლისმღვრელი შეტაკებების შედეგად, ავდეევკა გაუკაცრიელდა. ზოგიერთები მას ქალაქ-აჩრდილს ან ქალაქ-სასაფლაოს ეძახიან.
კლაუს მატისენი აღნიშნავს, რომ ავდეევკა უკრაინის კონტროლქვეშ იმყოფება 2015 წლიდან, როცა მხარეები ეცადნენ შეეჩერებინათ საბრძოლო მოქმედებები მინსკის მეორე შეთანხმების დახმარებით.
„მას შემდეგ რუსები ცდილობენ ავდეევკის დაუფლებას, რადგან ის იმდენად ახლოსაა დონეცკთან, რომ უკრაინელებს შეუძლიათ ელვის სისწრაფით მიაღწიონ ქალაქის ცენტრს თუკი, ბუნებრივია, შესაფერისი დრო დაუდგათ“ – ამბობს მატისენი.
ის თვლის, რომ აქ წარმატებას, პროპაგანდისტული მიზნით უთუოდ გამოიყენებს პუტინის შტაბი მარტის საპრეზიდენტო არჩევნებზე. ავდეევკის აღება იქნება არგუმენტი, რომ უკრაინელებს მალე „თავის ადგილს მიუჩენენ“.
უკრაინა, ავდეევკაში – ახალ „ხორცსაკეპს“ ჭვრეტს
უკრაინული არმია აგრძელებს ქალაქის დაცვას და აქ მიმდინარე გააფთრებულ ბრძოლებს – „ ბახმუტის ხორცსაკეპს“ ადარებს.
„როგორც ჩანს, უკრაინელებმა გადაწყვიტეს არ დათმონ ქალაქი და რუსებს თავდაცვით ბრძოლებში გამოცალონ  საუკეთესო რესურსი. რაღაც მსგავსი, ჩვენ უკვე ვიხილეთ ბახმუტში, როცა რუსები იერიშზე გადავიდნენ“ – მსჯელობს მატისენი.
თუ მისი დასკვნა სწორია, უკრაინელებს მოუწიათ ქალაქის დათმობა და უკან დახევა დასავლეთით, მატისენს აინტერესებს, თუ როგორ იმოქმედებს რუსეთი ამის შემდეგ.
„ საინტერესოა, თუ გადაისვრიან რუსები ცოცხალ ძალას, ტანკებსა და ჯავშანმანქანებს მასშტაბური გარღვევისთვის. ეს უაღრესად საშიში იქნება უკრაინელებისთვის, თუმცა ამის ნიშნები ჯერ არ ჩანს“ – ამბობს ის.
კლაუს მატისენის შეფასებით, მსგავსი სცენარის განხორციელება, უფრო რეალისტურია ხარკოვის რაიონში, ქვეყნის ჩრდილოეთით. ეს იმით აიხსნება, რომ უკრაინის შეიარაღებული ძალების ბირთვი – ძირითადად სამხრეთით არის განლაგებული.

Силас Бай Нильсен (Silas Bay Nielsen), Кристиан Магнус Дамсгор Йенсен (Kristian Magnus Damsgaard Jensen)
С октября за Авдеевку идут ожесточенные бои между русскими и украинцами. И сейчас складывается ощущение, что боевые действия достигли решающей точки
Доцент Датской военной академии Клаус Матисен считает, что после нескольких месяцев обороны ВСУ придется сдать город.
“Даже с учетом того, что ситуация может измениться, я все же полагаю, что все закончится как в Артемовске (Бахмуте), который взяли русские”, — считает Клаус Матисен.
По мнению доцента, такой исход продиктован главным образом нехваткой ресурсов в рядах ВСУ.
Город-спутник областной столицы
Авдеевка расположена на северо-западной оконечности незаконно аннексированной Донецкой области недалеко от столицы региона
После ожесточенных зимних сражений Авдеевка обезлюдела. Некоторые даже называют ее городом-призраком и городом-кладбищем.
Клаус Матисен отмечает, что Авдеевка находится под контролем Украины с 2015 года, когда стороны попытались остановить боевые действия при помощи Второго минского соглашения (“Минск-2”).
“С тех пор русские пытаются захватить Авдеевку, потому что она находится настолько близко к Донецку, что украинцы смогут совершить оттуда быстрый рывок в центр города, если представится подходящая возможность”, — говорит он.
Он также считает, что за российскую победу ухватится в пропагандистских целях штаб Владимира Путина в преддверии мартовских президентских выборов. Взятие Авдеевки станет аргументом, что украинцев можно “поставить на место”.
Украина видит в Авдеевке новую “мясорубку”
ВСУ продолжают удерживать город, сравнивая ожесточенные бои с “Артемовской мясорубкой”.
“По-видимому украинцы решили не сдавать город, потому что решили, что, обороняясь, смогут лишить наступающих русских лучших ресурсов. Мы видели нечто подобное в Артемовске, когда они продолжали идти вперед”, — рассуждает Матисен.
“Но эта тактика чревата окружением города”, — добавил он.
Если его оценка верна и украинцам придется сдать город и отступить на запад, Клаус Матисен заинтригован тем, что русские приготовили дальше.
“Будет интересно посмотреть, бросят ли русские войска с танками и бронетранспортерами в масштабный прорыв. Это может быть опасно для украинцев. Но пока никаких признаков этого мы не видим”, — говорит он.
По оценкам Клауса Матисена, этот сценарий представляется более реалистичным в районе Харькова на севере страны. Это связано с тем, что основные силы ВСУ расположены южнее.