DER SPIEGEL გერმანია
ფრანც ბეკენბაუერი, გერმანული ფეხბურთის ყველაზე ცნობილი ლეგენდა, როგორც მისი ოჯახის ცნობით, გარდაიცვალა 78 წლის ასაკში – „ბრწყინვალე მეუღლემ და მამამ, ღვთის სასუფეველში გადაინაცვლა, მან სული განუტევა ახლობელთა გარემოცვაში“. მისი ოჯახის წევრები ითხოვენ, დაანებონ მათ, „ის ჩუმად დაიტირონ და ნუ შეაწუხებენ ზედმეტი კითხვებით“
ბეკენბაუერი, გასული საუკუნის 60-იან წლებში, როგორც იუნიორი, გამოჩნდა საფეხბურთო კლუბ „ბავარიაში“ და მალევე იქცა გუნდის მთავარ იმედად. ახალბედა „ეზოს ფეხბურთელს“ – ნაკლებად პრესტიჟული უბნიდან, ბედმა არგუნა ოთხჯერ გამხდარიყო გფრ-ს ჩემპიონატის გამარჯვებული, სამჯერ ჩაეტანა სამშობლოში ევროპის ჩემპიონთა თასი და ბოლოს ყოფილიყო იმ გერმანიის ნაკრების კაპიტანი, რომელმაც 1974 წელს – მსოფლიო ჩემპიონატი მოიგო.
მოედანზე მას გამოარჩევდა უჩვეულო ელეგანტურობა და „სიმსუბუქე“, რითაც ბეკენბაუერმა განსაზღვრა „ლიბეროს“ ახალი როლი, როლი ცენტრალური მცველისა, რომელსაც ბურთი ამოჰქონდა შეტევის ხაზზე. ამ გამორჩეული თვისებების წყალობით, ბეკენბაუერმა თავისი კარიერა მსოფლიო ჩემპიონის ტიტულით დააგვირგვინა. როგორც უკვე ითქვა, შინ გამართულ მსოფლიო ჩემპიონატზე – მისმა ნაკრებმა გამარჯვება მოიპოვა.
ბეკენბაუერმა თავისი საფეხბურთო კარიერა, რამდენიმე წლით აშშ-ში გააგრძელა, სადაც მას მოუწია ლეგენდარულ ბრაზილიელ – პელესთან თამაში. ამის შემდეგ, ის გერმანიას დაუბრუნდა და 1982 წელს, ახლა უკვე „ჰამბურგის“ სახელით, მოიპოვა ქვეყნის ჩემპიონის ტიტული. ბეკენბაუერს ჯერ კიდევ არ ჰქონდა ოფიციალურად გადაცემული მწვრთნელის ლიცენზია, როცა 1986 წელს, ახლა უკვე დამრიგებლის ამპლუაში, მოახერხა მსოფლიო ჩემპიონატის ფინალში გაეყვანა ქვეყნის ეროვნული ნაკრები. მაშინ გერმანელებმა გადამწყვეტი ორთაბრძოლა – 2:3 – დათმეს. ოთხი წლის შემდეგ, ბეკენბაუერის თაოსნობით, გერმანიამ მსოფლიო ჩემპიონობა მაინც მოიპოვა, დაამარცხა რა იმ დროის საუკეთესო საფეხბურთო ბრენდი „მარადონა და კომპანია“. მოგვიანებით ბეკენბაუერს კიდევ მოუწია ყოფილიყო მშობლიური „ბავარიის“ დამრიგებელი და მხოლოდ და მხოლოდ მისი წყალობით შეძლო ამ გუნდმა – 90-ის წლების კრიზისული მდგომარეობიდან თავის დაღწევა.
გერმანიის საფეხბურთო კავშირმა სწორედ ბეკენბაუერის ქარიზმა გამოიყენა, რათა მოეპოვებინა 2006 წლის ჩემპიონატის მასპინძლობა. ამ უფლებისთვის ოპონენტებზე გამარჯვება იყო ბეკენბაუერის, როგორც ფუნქციონერის მწვერვალი, მაგრამ ამ წარმატებისთვის, მას მძიმე პიროვნული საფასურის გადახდა მოუწია. კერძოდ საუბარი იყო რუსეთის კანდიდატურის (2018 წელს) არაკეთილსინდისიერ მხარდაჭერაზე. მართალია მის კავშირი რუსეთთან არავის გაუმართლებია, მაგრამ 2006 წელს ატეხილი სკანდალის დროს, მას გამოექომაგა არაერთი გავლენიანი პოლიტიკური ლიდერი. მიუხედავად მათი მფარველობისა – „ზაფხულის გერმანული ზღაპრის“ (2006 წლის ჩემპიონატი) ირგვლივ ატეხილი სკანდალი, ასევე რუსეთისა და ყატარის ჩემპიონატებთან დაკავშირებული უსიამოვნო ბრალდებები მას გარდაცვალებამდე სდევდა.
მის გარდაცვალებამდე ზუსტად ერთი დღით ადრე გამოსულ დოკუმენტურ ფილმში, არაერთი რაციონალური პოლიტიკოსი და ანალიტიკოსი აღნიშნავს, რომ ამ ნეგატიურ ისტორიებში – „დიდი კაიზერი“ ჭორების გამო გაეხვა. „ჩემთვის თავიდანვე მიუღებელი იყო ის ფაქტი, როგორ გახდა საყოველთაო თაყვანისცემის ობიექტი – ფრანცი, „თავში ხელის წამოსარტყამი ბიჭი“ მედიის მხრიდან და ეს მოხდა მისი განუზომელი დამსახურების მიუხედავად. თუმცა დღევანდელ გერმანიაში – „დიდება მას“ და „ჯუარს -აცუ ეგე“- ხომ სულ უფრო ხშირად გაისმის მონაცვლეობით, ამბობს ფილმის კომენტირებისას გერმანიის ყოფილი საგარეო მინისტრი – იოშკა ფიშერი.

Франц Беккенбауэр, величайшая легенда немецкого футбола, как сообщает его семья, покинул нас в возрасте 78 лет. Семья сообщает, что «замечательный муж и отец отошел ко Господу, мирно простившись с жизнью в кругу семьи». Семья также просит, чтобы «ей дали возможность оплакивать умершего в тишине, без необходимости отвечать на какие-либо вопросы»
Беккенбауэр пришел в середине шестидесятых в футбольный клуб «Бавария» в качестве юниора и быстро поднялся до уровня главной надежды клуба. Юному «дворовому футболисту» из не самого престижного мюнхенского района под названием Гизинг суждено было стать четырежды чемпионом ФРГ, потом трижды привозить на родину европейский Кубок чемпионов и в конце концов стать капитаном той самой сборной ФРГ, которая станет чемпионом мира в 1974 году.
На поле его отличали элегантность и «легконогость», позволившие Беккенбауэру по-новому определить роль «либеро» — центрального защитника, используемого для «выноса» мяча на атакующую позицию. Благодаря этим своим качествам Беккенбауэр увенчал свою карьеру титулом чемпиона мира, который сборная ФРГ завоевала в 1974 году на проходившем на ее территории чемпионате мира.
Беккенбауэр несколько лет проработал в США, где ему довелось поиграть в одной команде с легендарным бразильцем Пеле. После этого Беккенбауэр вернулся в ФРГ и в составе уже не баварской, а гамбургской команды завоевал титул чемпиона страны в 1982 году. У Беккенбауэра еще не было даже официально оформленного удостоверения тренера, когда уже в качестве наставника, а не игрока он вывел национальную сборную ФРГ в финал чемпионата мира по футболу 1986 года. Тогда немцы проиграли Аргентине со счетом 2:3. Но через четыре года, на чемпионате мира в Риме, Беккенбауэр все же сделал немцев чемпионами мира, выиграв важнейший матч-реванш у футбольной фирмы «Марадона и компания». Потом Беккенбауэру еще предстояла работа тренером в родном клубе «Бавария», который он в середине 1990-х вывел из кризиса.
Немецкий футбольный союз (DFB) использовал харизму Беккенбауэра для того, чтобы выиграть для Германии право стать хозяйкой чемпионата 2006-го года. Победа Германии в гонке за право провести чемпионат стала шедевром Беккенбауэра как функционера, но ему лично пришлось заплатить за эту победу высокую цену. Против него пытались выдвинуть подозрения в получении взяток взамен за проведение чемпионатов в той или иной стране. В частности, много было разговоров и о его якобы неоправданной поддержке российской заявки на чемпионат 2018 года. Но если его связи с Россией никто оправдывать не стал, то по поводу чемпионата 2006 года в Германии целый ряд высокопоставленных политиков ФРГ взяли Беккенбауэра под защиту. Тем не менее, несмотря на их поддержку, подозрения в связи с «летней немецкой сказкой» (чемпионатом мира в ФРГ в 2006 году), а также с чемпионатами в России и в Катаре так и сопровождали Беккенбауэра до могилы.
Впрочем, даже в вышедшем буквально в день смерти Беккенбауэра документальном фильме разумные политики и аналитики отмечают, что в этих неприятных историях великий тренер стал жертвой слухов. «Я никогда не мог принять то, как быстро тогда Франц из фигуры всеобщего обожания превратился в «мальчика для битья» со стороны СМИ, несмотря на все его великие заслуги. Впрочем, в нынешней Германии возгласы «Слава ему!» и «Распни его!» все чаще звучат сразу друг за другом», — цитирует фильм бывшего министра иностранных дел ФРГ Йошку Фишера.