The Washington Times  აშშ
სენატორმა ჯეი დი ვენსმა – კვირას განაცხადა, რომ აშშ-ს ოფიციალური პირები უნდა შეეგუონ იმას, რომ უკრაინას – რუსეთთან ბრძოლაში – აუცილებლად „მოუწევს ტერიტორიის ნაწილის დათმობა“
ოჰაიოელი რესპუბლიკელის განცხადება გახმიანდა კონგრესში – უკრაინისთვის დახმარების გაზრდის შესახებ მიმდინარე დისკუსიის ფონზე. დემოკრატები გამოდიან კიევის უპირობო მხარდაჭერის მოწოდებით, ხოლო რესპუბლიკელები ცდილობენ, ეს დახმარება აშშ-ს სამხრეთ შტატების განმტკიცების საკითხს მიაბან.
„ამერიკის ინტერესები მოითხოვს, ვაღიაროთ, რომ უკრაინას მოუწევს ტერიტორიის ნაწილის დათმობა რუსებისთვის და ჩვენ უნდა დავასრულოთ ეს გაშუალებული კონფლიქტი“ – განაცხადა ვენსმა, რომელიც გამოვიდა კიევის შემდგომი მხარდაჭერის წინააღმდეგ.
„როცა მე ვფიქრობ უზარმაზარ ადამიანურ ტრაგედიაზე, ვხვდები, რომ კონფლიქტი, რომელმაც შეიწირა ასობით ათასი უდანაშაულო აღმოსავლეთევროპელი, უნდა დასრულდეს, თანაც, რაც შეიძლება სწრაფად – ეს შედის ჩვენს და მათ ინტერესებში.“
პრეზიდენტმა ბაიდენმა – უკრაინისთვის მოითხოვა 60 მილიარდი დოლარი ეროვნული უშიშროების პაკეტის ფარგლებში, რაც მოიცავს ისრაელისა და ტაივანის მხარდაჭერასაც.
„რაც შეეხება უკრაინის საკითხს, ნებისმიერი, ვისაც ჭკუა მოეკითხება, ხვდება, რომ  საქმე ადრე თუ გვიან მოლაპარაკებით დასრულდება – განაცხადა სენატორმა ოჰაიოდან – თვით ის აზრი, რომ უკრაინა განდევნიდა რუსებს 1991 საზღვრებამდე, იყო აბსურდული. ამის არავის სჯეროდა“.
„ამიტომ ჩვენ ვეუბნებით პრეზიდენტს და მთელს მსოფლიოს: დროა მკაფიოდ ჩამოვაყალიბოთ ჩვენი მიზნები. რა შედეგი უნდა უზრუნველყოს 61 მილიარდმა დოლარმა ისეთი, რაც ვერ მოხერხდა ადრინდელი 100 მილიარდი დოლარით?“ – რიტორიკულად იკითხა მან.

Рэмси Тачберри (Ramsey Touchberry)
Сенатор Джей Ди Вэнс заявил в воскресенье, что официальные лица США должны свыкнуться с тем, что Украине в борьбе с Россией наверняка придется “уступить часть территории”
Заявления республиканца из Огайо прозвучали на фоне развернувшихся в конгрессе дискуссий об увеличении помощи Украине: демократы призывают к дополнительной поддержке практически без встречных условий, а республиканцы пытаются увязать ее с финансированием южной границы США.
“В интересах Америки признать, что Украине придется уступить часть территории русским и что нам нужно положить конец этому опосредованному конфликту, — заявил Вэнс, выступающий против дальнейшей поддержки Киева. — И когда я думаю о великой человеческой трагедии, когда конфликт унес сотни тысяч невинных восточноевропейцев, то в наших и их интересах — остановить бойню как можно скорее”.
Президент Байден запросил для Украины еще 60 миллиардов долларов в рамках пакета национальной безопасности на 110 миллиардов долларов, куда также вошли средства для Израиля и Тайваня.
“Что касается украинского вопроса, то любой, у кого есть мозги, понимает, что дело рано или поздно закончится переговорами, — заявил сенатор от Огайо. — Сама мысль, что Украина отбросит Россию обратно к границам 1991 года, изначально была абсурдной. Никто в это не верил”.
“Поэтому мы говорим президенту и всему миру: „Пора четко сформулировать наши цели. Какого такого результата добьются 61 миллиард долларов, если до этого не помогли и 100 миллиардов?″” — спросил он риторически.