უკრაინელ სტრატეგებს, არ აწყენთ ძველი საომარი ჭეშმარიტების შეხსენება: გაითვალისწინე, რომ მომხდურსაც აქვს ხმის უფლება
იმის თქმა, რომ უკრაინის კონტრშეტევა წინ არ მიიწევს ისე სწრაფად, როგორც ეიმედებოდათ – ეს ობიექტური რეალობაა.
თუმცა იმის მტკიცება, რომ მოვლენები გაცილებით უფრო სწრაფად უნდა ვითარდებოდეს და რომ უკრაინა უფრო მეტს მიაღწევდა დასავლური „მართებული“ დასავლური ტაქტიკის გამოყენებით – ასევე სამხედრო საკითხების დილეტანტური განხილვა იქნებოდა.
მიუხედავად ამისა, სწორედ ასეთი აზრი გამოთქვეს გერმანელმა სამხედროებმა, რომლებმაც თვის დასაწყისში, კონტრშეტევის საკუთარი შეფასება „ჩაგვაწვეთეს“ და გააკრიტიკეს კიევი იმაში, რომ ის, პრაქტიკაში, ცუდად იყენებს დასავლურ საწვრთნელ ბანაკებში მიღებულ ცოდნას.
საქმე ისაა, რომ აშშ-ს გაერთიანებული შტაბების მეთაურის – მარკ მილის თქმით, ქვეყნის სამხრეთში, უკრაინული ძალების წინაშე დგას არნახული სირთულის ამოცანა: გაარღვიოს პროფესიონალურად აგებული თავდაცვითი პოზიციები, გადალახოს დანაღმული ველები – თანაც იმ პირობებში, როცა ვერ ბატონობ ჰაერში და როცა რუსული არტილერია განაგრძობს ტერიტორიების დანაღმვას.
ამას ემატება ვითარება, როცა ხშირ შემთხვევაში, უკრაინას ბრძოლაში შეჰყავს გამოუცდელი ახალწვეულები, პარალელურად ეუფლება დასავლური ტექნიკას და თან უარის თქმა უწევს საბჭოურ სტრატეგიაზე, ასე რომ ადვილი მისახვედრია, რომ ამოცანა, მართლაც ტიტანურია.
ერთი რამ ცხადია, უკრაინული შენაერთები დასავლური ტექნიკის გარეშე, როგორიცაა, ვთქვათ “ლეოპარდ-2“, უფრო მეტ წარმატებას აღწევენ დანგრეულ ბახმუტში, ვიდრე მათი მეგობრები ქვეყნის სამხრეთში, რაც ცხადყოფს, რა ძალისხმევას იჩენს რუსეთი, რათა შეაჩეროს კიევის წინსვლა აზოვის ზღვისკენ.
რა თქმა უნდა, შანსი იმისა, რომ აფეთქებულ დასავლურ ტანკებში გადარჩე, ბევრად მეტია, ვიდრე რუსულში, მაგრამ ტანკსაწინააღმდეგო ჭურვი „ლეოპარდს“ მუხლუხოს ისევე აძრობს, როგორც Т-64-ს. ეს ამუხრუჭებს უკრაინელების ნებისმიერ შეტევას და მხნეობას მატებს თავდაცვაში მყოფ რუსებს.
სამხრეთ ფრონტის ზოგიერთ მონაკვეთზე, რუსული ნაღმების სიმჭიდროვე – ერთ კვადრატულ მეტრზე 5 ცალს აღწევს. როგორც ბრიტანული სამხედრო დაზვერვა იტყობინება, მათ დიდი ნაწილზე ამოიზარდა მცენარეები, რაც აძნელებს მათ აღმოჩენას.
ასე რომ ივნისში დაწყებული კონტრშეტევა, მეტად მძიმედ მიდის. ამან აიძულა უკრაინა შეეცვალა ტაქტიკა: მძიმე ტექნიკით შტურმის ნაცვლად, აერჩა ქვეითებით შეღწევის მეთოდი. უნდა ითქვას, რომ ეს უკეთ მიესადაგება უკრაინელების ძლიერ მხარეებს, რაგინდ მოძველებული არ უნდა იყოს, ვიდრე ის, რასაც ქადაგებს დასავლეთი.
ბრძოლის წარმოების ეს ხერხი, გაცილებით დამქანცველია, თუმცა შთაბეჭდილება რჩება, რომ უკრაინას უკეთ გამოსდის ოცეულისა და ასეულის დონეზე შეტევის კოორდიინაცია. კიევი გაცილებით უკეთ ახერხებს ქვეითებისა და არტილერიის თანწყობას და წინ მიიწევს ცოცხალი ძალის ნაკლები დანაკარგით.
მართალია, ფრონტიდან დეტალური ინფორმაცია ჩვენამდე არ აღწევს, მაგრამ რუსებმა შეძლება წაიფორხილონ და ბზარს (მათ რიგებში), მოჰყვება უკრაინის არმიის ისეთივე გაჭრა სივრცეში, როგორც ეს მოხდა ხარკოვის ოლქში.
თუმცა სამხედრო პოტენციალის გაზრდა, სიტუაციის გარდატეხა, ჩიხიდან გამოსვლა და კრემლისთვის დაუძლეველი პრობლემის შექმნა, თვეებს მოითხოვს. რა თქმა უნდა, არ არსებობს არავითარი გარანტია, რომ ავიაციის, თუნდაც F-16-ების, ვერტმფრენებისა და სადესანტო საშიუალებების გადაცემა – ცალსახად მოიტანს წარმატებას. დიეპის უშედეგო სადესანტო რეიდი და არნემის ყბადაღებული შტურმი მეორე მსოფლიო ომის დროს (ეს მოვლენები დაედო საფუძვლად სამხედრო კინოეპოპეას – „ ხიდამდე, მეტად შორია“), ცხადყოფს, რით შეიძლება დასრულდეს ამგვარი ოპერაციები.
უკრაინას შეუძლია გაარღვიოს რუსული ზღუდეები უფრო ჩრდილოეთით, შემდეგ კი მოუბრუნდეს აღმოსავლეთს და სამხრეთს და ზურგში მოექცეს რუსებს. თუმცა ამ ნაბიჯს ექნება თავისი მნიშვნელოვანი ნაკლოვანებები: გაშიშვლებული ფლანგი და გრძელი ლოგისტიკური კუდი. ფრონტის ხაზზე, მარტივი პასუხები არ არსებობს. უკრაინელ სტრატეგებს უნდა ახსოვდეთ ერთი ჭეშმარიტება: არასდროს დაივიწყო, რომ მტერსაც აქვს ხმის უფლება.

Ukrainian planners will need to keep in mind the old military maxim: never forget the enemy gets a vote.
To say Ukraine’s counter-offensive has not progressed as quickly as it had hoped is to state an objective fact.
To say, however, that it has not progressed as quickly as it should have, or that it would have been more successful if only Ukraine had employed “proper” Western tactics, is to reveal to the world one’s utter ignorance of military matters.
That view was one taken by the German military who in a leaked assessment of the counter-offensive earlier this month, lashed out at Kyiv’s alleged failure to adopt the lessons its troops have been learning in Western boot camps.
The fact is, as General Mark Milley, chairman of the US Joint Chiefs of Staffs said last month, the task facing Kyiv’s forces in the south is about the hardest a military can undertake: an opposed advance across pre-prepared minefields towards professionally constructed defensive positions, all without command of the air, and all while Russia re-seeds minefields with artillery-launched munitions.
Add to that the fact that Ukraine is leaning heavily on new recruits with limited combat experience while trying to integrate onto new, Western equipment and transform their operating concepts away from Soviet models, and the Herculean nature of their task becomes clear.
The fact the Ukrainian forces largely operating without Western-supplied kit like Leopard 2 tanks are having greater success around the blasted shell of Bakhmut, in the Donbas, than their counterparts in the south with the new kit, shows how much effort Russia is putting into stopping Kyiv’s push towards the Sea of Azov.
Certainly, the survival rate of crews hit in Western tanks far exceeds those in Russian vehicles, but an anti-tank round can blow the tracks off a Leopard 2 just as easily as a T-64. That will slow any advance and embolden Russian defenders.
In some areas of the southern front Russia has seeded the ground with as many as five mines per square metre and British defence intelligence says the summer’s new growth of low-lying scrub has obscured the ground, making those mines harder to spot.
All of which means the counter-offensive, running since early June, has been extremely tough. To an extent, it has forced Ukraine to change tactics; to move from a mobile assault led by vehicles to one that is much more infantry-centric, a style arguably more suited to Kyiv’s strengths even if it is a step back from the “Western way of combined arms warfare”
This may be a more attritional style of fighting, but if, as seems likely, Ukraine is better than Russia at coordinating platoon and company-level efforts – integrating infantry and artillery so as to move forward without unnecessarily risking lives – a step back now in conceptual terms may enable greater strides forward in the future.
Of course, details from the front are scarce and Russian forces have been shown to be brittle; a crack could lead to the kind of advance witnessed last year east of Kharkiv.
Any more significant injection of military capability though, in a bid to change any stalemate and present a hitherto unseen problem for the Kremlin, will take months to develop. There is no guarantee, of course, that the addition of airpower through F-16s or helicopter-borne air assault or amphibious raiding capabilities would be successful anyway. The disastrous amphibious raid on Dieppe and the infamous assault on the “bridge too far” at Arnhem, both from the Second World War, show how perilous such operations can be.
Ukraine could attempt to break Russian lines further north, where the minefields are shallower and Moscow’s defensive positions less well prepared given the fluidity of the fighting. They might then be able to swing east and south, to race towards the coast from behind Russian lines. However, any such move would leave a horribly exposed flank and a long – and vulnerable – logistic tail.
There are no easy answers in war. Ukrainian planning staff will keep in mind the old military maxim: never forget the enemy gets a vote.