მოსკოვი აცხადებს, რომ ხელთ იგდო ტანკები – Leopard-ი და დაჯავშნული მანქანები – Bradley – ეს მოხდა პირველად, მას შემდეგ, რაც ისინი დასავლურმა ქვეყნებმა უკრაინას მიაწოდეს
რუსმა სამხედროებმა სამშაბათს, 13 ივნისს, აჩვენეს ჩანაწერი თუ როგორ დაეუფლნენ გერმანული წარმოების ტანკებს Leopard-ს და ამერიკული წარმოების ჯავშანმანქანებს Bradley-ის. მთელი ეს ტექნიკა კიევს დასავლეთისგან გადაეცა სპეციალურად კონტრშეტევისთვის.
„ტანკები Leopard-ი და საბრძოლო მანქანები Bradley, იქცა ჩვენს ალაფად“ – იუწყება რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო. განცხადებას თან ერთვის ვიდეოჩანაწერი. დასავლური წარმოების ეს მანქანები „ მოპოვებულ იქნა ბრძოლაში“ – დაჯგუფება „ვოსტოკის“ რუსი მებრძოლების მიერ“.
„ტექნიკა საბრძოლო მდგომარეობაში“
„ტექნიკის ნაწილს, ძრავები არ ჰქონდა გამორთული, რაც მიუთითებს, რომ შეტაკება იყო ხანმოკლე და უკრაინული ეკიპაჟები გაიქცნენ“ – განაცხადეს რუსეთის თავდაცვის უწყებაში და დასძინეს, რომ მათ ტექნიკა ხელთ იგდეს ზაპოროჟიეს ოლქში, ქვეყნის სამხრეთში. ეს პირველი შემთხვევაა, როცა რუსებმა ბრძოლით მოიპოვეს ტანკები Leopard-ები, რომლებიც უკრაინას დასავლეთის ქვეყნებმა გადასცეს. ბერლინმა იანვარში მიიღო გადაწყვეტილება, მათი მიწოდების შესახებ.
რუსეთი არ აზუსტებს, რა ჩაუვარდა ხელში – Leopard-1 თუ უფრო თანამედროვე Leopard-2. ეს განცხადება გაკეთდა სამხრეთ მიმართულებაზე მიმდინარე გააფრებული ბრძოლების ფონზე, როცა უკრაინულმა არმიამ იერიში მიიტანა რუსების მოწინავე პოზიციებზე. უკრაინის ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ ერთკვირიანი ბრძოლების შედეგად, გათავისუფლებულია 7 სოფელი, მაგრამ ისინი მდებარეობს ათეული კილომეტრის დაშორებით რუსეთის ძირითადი თავდაცვითი ზღუდეებიდან ფრონტის ამ ნაწილში. რუსეთის თავდაცვის უწყებამ შაბათს გამოაქვეყნა ჩანაწერი, რომელზეც ასახულია დასავლური წარმოების განადგურებული ტანკები და ჯავშანმანქანები – ზოგიერთი ჯერ კიდევ ბოლავს დონეცკის ოლქის სამხრეთში.
როგორ გინდა ენა მოგიბრუნდეს სინანულისა და სირცხვილის გამოსახატავად: ახლა ამ ჯავშანმანქანებს გამოფენენ ტროფეი-ატრაქციის სახით, რათა მათი საშუალებით გაართონ ტურისტები ჩინეთიდან, სერბეთიდან, ინდოეთიდან, ბრაზილიიდან … იქნებ რომელიმე ჭკუადამჯდარმა ფრანგმა წყვილმაც გაბედოს, მათ სანახავად მისვლა წითელ მოედანზე.

Москва заявляет о захвате танков Leopard и броневиков Bradley – впервые с момента их поставки Украине несколькими западными странами
Российские военные заявили во вторник, 13 июня, продемонстрировав видео, что захватили танки Leopard немецкого производства и бронемашины Bradley американского производства. Все эти машины были поставлены Западом Киеву специально по случаю его контрнаступления.
«Танки Leopard и боевые машины пехоты Bradley стали нашими трофеями», — сообщило Минобороны, сопровождая сообщение видео, на котором видно несколько поврежденных боевых машин. Эти машины западного производства были «захвачены в бою» российскими солдатами из группировки российских войск «Восток».
«Техника на ходу»
«У части боевых машин двигатели не были выключены, что свидетельствует о том, что бой был коротким, и что украинские экипажи бежали», — заявили в российском ведомстве, добавив, что захватили их в Запорожской области, на юге Украины. Это первый случай, когда Россия объявила о захвате танков Leopard с тех пор, как они были поставлены Украине несколькими западными странами. В январе Берлин впервые принял решение об их поставке.
Россия не уточняет, оказались в ее руках Leopard-1 или модель более современного поколения Leopard-2. Это заявление прозвучало на фоне ожесточенных боев на южном направлении, где украинская армия начала наступление на передовые позиции русских.
Украинские власти заявили о захвате семи сел после продолжавшихся неделю боев. Но и эти села все еще находятся в нескольких десятках километров от основных рубежей российской обороны на этом участке фронта. Минобороны России опубликовало в субботу видео, на котором запечатлена колонна подбитых танков и бронемашин западного производства, некоторые из которых еще дымятся, на юге Донецкой области.
Ну вот, экая досада и какой позор: теперь эти бронированные машины выставят на Красной площади в качестве трофеев-аттракционов. На забаву туристам из Китая, Сербии, Индии, Бразилии… Может, и парочка нормальных французов туда не побоятся приехать!