The Washington Times – აშშ
ჯედ ბებინი – The Washington Times-ის მიმომხილველი ნაციონალური უსაფრთხოებისა და საგარეო პოლიტიკის საკითხებში, The American Spectator-ის მთავარი რედაქტორი
როცა ნატოს გენერალური მდივანი – იენს სტოლტენბერგი, უკრაინაზე, როგორც ალიანსის მომავალ წევრზე საუბრობდა, მას ახალი არაფერი უთქვამს რუსული დაზვერვისთვის. მისი თქმით, უკრაინა გახდება ალიანსის წევრი, როგორც კი რუსეთს დაამარცხებს
იყო სხვა განცხადებები და რეკომენდაციებიც ნატოს მომავალზე. 2006 წელს ესპანეთის ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა ხოსე მარია ასნარმა გვირჩია, რომ ალიანსის კარი გაღებულიყო ავსტრალიის, იაპონიისა და ისრაელისთვის, რადგან ეს ქვეყნები იზიარებდნენ ალიანსის ღირებულებებს. Wall Street Journal-ის 12 აპრილის სტატიაში, ყოფილი ელჩი გაეროში – ჯონ ბოლტონი წერდა, რომ უნდა განხორციელებულიყო ასნარის იდეა და ეს სამი ქვეყანა უნდა გაწევრიანებულიყო ნატოში, რადგან ამით ალიანსი მართლაც გახდებოდა გლობალური. არის ორი მნიშვნელოვანი დაბრკოლება სტოლტენბერგის განცხადებისა და ასნარ-ბოლტონის გეგმების წინაშე. ჯერ ერთი, ამას ექნება პროვოკაციული ეფექტი რუსეთსა და ჩინეთზე. მეორე: ნატოს წევრი ქვეყნები ათწლეულები არ იწუხებდნენ თავს ნატოს წინაშე არსებული ვალდებულებების შესრულებაზე – სამხედრო კავშირის გაფართოებაზე რომ არაფერი ვთქვათ.
სტოლტენბერგის განცხადება გაკეთდა იმ დაპირებების ფონზე, რომ ნატო დაეხმარება უკრაინას რუსეთის გეგმების მიუხედავად. ამით, მან ისიც აღიარა, რომ რუსეთის სპეცოპერაცია უკრაინაში – ეგზისტენციალურია პრეზიდენტ პუტინისთვის.
პუტინი – ბევრი რამით მოგვაგონებს პირველი მსოფლიო ომამდელi გერმანიის კაიზერ ვილჰელმს. ის ისედაც გრძნობდა თავს ალყაში, რაკიღა ნატო გაფართოვდა ყოფილ საბჭოთა სივრცეზე. 1999 წელს ალიანსში მიიღეს ჩეხეთი, ესტონეთი, უნგრეთი და პოლონეთი. 2004 წელს მას კიდევ 7 ქვეყანა შეურთდა. 2023 წელს კი ორგანიზაცია შეავსო ფინეთმა, რომლის საზღვარი რუსეთთან – 1300კმ-ზეა გადაჭიმული, რამაც პუტინი კიდევ უფრო დაძაბა. უკრაინის ალიანსთან მიერთებას კი, რომელსაც პუტინი რუსეთის ნაწილად მიიჩნევს, რუსეთის ხელისუფლება აზრით, ის ვერ გადაურჩება.
ზუსტად ასევე, ავსტრალიისა და იაპონიის ნატოში გაწევრიანებით, ალიანსი იღებს სამხედრო მოქმედების ვალდებულებას ჩინეთის საწინააღმდეგოდ, თუკი ეს უკანასკნელი წყნაროკეანელ მეზობლებს თავს დაესხმება. ისრაელის ალიანსში ჩართვა გააბრაზებს მის არაბ მეზობლებს ან ირანის საშიშროებიდან გამომდინარე, მათ სხვა ნაბიჯის გადადგმისკენ უბიძგებს.
ნატოს შემდგომი გაფართოება წამოჭრის საკითხს, რამდენად ღირებულია ალიანსი მისი პოტენციური წევრებისთვის.
ნატოს ბევრი წევრი, განსაკუთრებით საფრანგეთი და გერმანია, ვერ ახერხებს ნატოს ხელშეკრულებით ნაკისრი საკუთარი თავდაცვითი ვალდებულებების შესრულებას. საკმარისია გავიხსენოთ გერმანიის არმიის გენერალ-ლეიტენანტ – ალფონს მაისის 2022 წლის 24 მაისის განცხადება – სწორედ ამ დღეს დაიწყო ომი უკრაინაში.
გენერალმა მაისმა კი თქვა: „მშვიდობიან პერიოდში 40-წლიანი სამსახურის შემდეგ, ვერ ვიფიქრებდი, რომ საომარ კონფლიქტს მოვესწრებოდი. ბუნდესვერი ანუ არმია, რომელსაც ვხელმძღვანელობ, ხელცარიელია. მხარდაჭერის ვარიანტები, რომელიც ალიანსს შეგვიძლია შევთავაზოთ, უკიდურესად შეზღუდულია.’’
ამ განცხადებიდან 3 დღის შემდეგ, გერმანიის კანცლერმა, მერკელის მემკვიდრე ოლაფ შოლცმა თქვა, რომ გერმანია – სამხედრო ხარჯებს მშპ-ს 2%-მდე გაზრდიდა. მაგრამ საამისოდ ბატონ შოლცს თითი-თითზე არ დაუკარებია.
გერმანია და საფრანგეთი ნატოს მთავარი მუქთახორები არიან. ყოფილი პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი მართალი იყო, როცა მოითხოვდა, ალიანსის წევრებს სამხედრო ხარჯები გაეზარდათ, მაგრამ მისი სიტყვები სწრაფად დაივიწყეს. ქვეყნის ღირსება ძირითადად იმით უნდა განისაზღვროს, რა შეუძლია მას ბრძოლის სამსხვერპლოზე მიიტანოს. ბრიტანეთის შეიარაღებული ძალებიც კი, ამ ქვეყნის თავდაცვის მინისტრის თქმით, ,,ჯიბეგაფხეკილია’’ და არასაკმარისად ფინანსდება.
რატომ უნდა უნდოდეს იაპონიას, ავსტრალიას და ისრაელს, ან ნებისმიერ სხვა ქვეყანას – მიერთება იმ ალიანსთან, რომელიც მათ ვერ დაიცავს? მით უფრო, ჩინეთის ბოლოდროინდელი ეშმაკური პოლიტიკური მანევრების გათვალისწინებით.
პეკინი ფაქტობრივად ჩანერგილია ნატოში, ემუქრება მის ერთიანობას და დაუღალავად ცდილობს მის დაშლას. ჩინეთში ამასწინდელი ვიზიტის დროს, საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა განაცხადა, რომ ევროპამ არ უნდა დაიკავოს რომელიმე მხარე ტაივანის საკითხში. 15 აპრილს, ჩინეთის მაღალი რანგის დიპლომატმა ვან იმ განაცხადა, რომ ის იმედოვნებს და მას სჯერა – გერმანია მხარს დაუჭერს, ტაივანისა და ჩინეთის მშვიდობიან გაერთიანებას, მაგრამ რწმენას ხომ სჭირდება რაიმე საფუძველი!
იმის ნაცვლად, რომ ისედაც დაუძლურებული ნატო გარდაიქმნას გლობალურ სამხედრო ძალად, ჩვენ უნდა ვეძებოთ რეგიონალური კავშირები ქვეყნებთან, რომელთაც შეუძლიათ საკუთარი თავის დაცვა. AUKUS-ის შეთანხმება – ავსტრალიას, ბრიტანეთსა და აშშ-ს შორის, შეიძლება ტრანსფორმირდეს ნატოს ეკვივალენტად წყნარ ოკეანეში. იაპონიას და ავსტრალიას აქვთ მისწრაფება და შესაძლებლობაც თავი დაიცვან, რაც არ შეიმჩნევა ნატოს წევრების უმეტესობაში. შესაძლოა ამ ინიციატივას შეუერთდეს ინდოეთიც, რომელსაც ჩინეთი ემუქრება.
მსგავსი რეგიონული ალიანსები უმჯობესია ტერიტორიული დაცვისთვის აშშ-სთან კავშირის საშუალებით – გაცილებით მეტად, ვიდრე ეს შეიძლება ნატოს სახით მოხერხდეს. აზიაში ალბათ არ არიან ქვეყნები, რომლებიც ევროპისთვის იომებენ, მაგრამ ისინი იბრძოლებენ საკუთარი ტერიტორიებისა და მეზობლებისთვის. იაპონიამ და ავსტრალიამ უკვე განაცხადეს, რომ თუ აშშ სამხედრო ძალით დაიცავს ტაივანს, ისინი ამ ბრძოლაში ჩაებმებიან.
ნატომ საუკეთესო წლები უკან მოიტოვა. ამდენად რეგიონალური კავშირები, განსაკუთრებით წყნარი ოკეანის აუზში – საუკეთესო საშუალებაა მოსალოდნელ საფრთხეებთან გასამკლავებლად.

Джед Бэббин — обозреватель The Washington Times по национальной безопасности и иностранным делам и главный редактор The American Spectator
Когда генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг говорил о будущем Украины как члена альянса, он, вероятно, не сказал ничего такого, чего не знала бы российская разведка. По его словам, все члены НАТО согласились, что Украина станет членом альянса, как только одержит победу в конфликте с Россией
Было много других заявлений и рекомендаций относительно будущего НАТО. С 2006 года бывший премьер-министр Испании Хосе Мария Аснар рекомендовал открыть двери альянса для вступления Австралии, Японии и Израиля, поскольку эти страны разделяют ценности организации. В статье Wall Street Journal от 12 апреля бывший посол в ООН Джон Болтон написал, что мы должны реализовать идею Аснара о том, чтобы приветствовать эти три страны в НАТО и сделать этот альянс действительно глобальным.
Есть две большие проблемы с заявлением Столтенберга и планами, которые рекомендуют нам господа Аснар и Болтон. Во-первых, это тот провокационный эффект, который такое расширение НАТО окажет на Россию и Китай. Во-вторых, страны-члены НАТО, десятилетиями мало тратившие на собственную оборону, слишком слабы, чтобы выполнять свои обязательства перед нынешним альянсом, не говоря уже о расширившемся военном союзе.
Заявление Столтенберга было сделано на фоне заверений, что НАТО поддержит Украину независимо от намерений России. Но тем самым он официально заявил, что военная спецоперация России против Украины является экзистенциальной для президента России Владимира Путина.
Путин, во многом похожий на германского кайзера Вильгельма в годы, предшествовавшие Первой мировой войне, чувствовал себя окруженным предыдущим расширением НАТО на территорию, ранее бывшую советской. В 1999 году частью альянса стали Чехия, Эстония, Венгрия и Польша. В 2004 году в него вошли семь стран, в том числе Эстония. В 2023 году ряды организации пополнила Финляндия, которая имеет общую границу с Россией протяженностью 1300 км, что только усугубило напряжение Путина. Присоединение Украины, которая, как считает Путин, по праву является частью России, — это то, чего он и его власть не смогли бы пережить.
Точно так же в случае присоединения Австралии и Японии НАТО взвалила бы на себя обязательство ответить военными действиями, если Китай нападет на своих тихоокеанских соседей. Вступление Израиля в альянс либо разозлит его арабских соседей, либо вызовет у них тоже желание присоединиться из опасений перед Ираном.
Дальнейшее расширение НАТО поднимает вопрос о том, какую ценность альянс может иметь для своих потенциальных членов. К сожалению, ответ заключается в том, что большинство его участников не способны защитить даже себя, не говоря уже о других странах.
Многие члены НАТО, особенно Франция и Германия, не в состоянии выполнять свои взаимные обязательства по обороне в соответствии с Договором о НАТО. Достаточно вспомнить заявление командующего немецкой армией генерал-лейтенанта Альфонса Майса от 24 февраля 2022 года, в день начала спецоперации России на Украине.
Генерал Майс сказал: «На 41-м году службы в мирное время я и подумать не мог, что мне придется пережить военный конфликт. А Бундесвер, армия, которой я имею честь командовать, стоит там вообще-то с пустыми руками. Варианты, которые мы можем предложить правительству в поддержку НАТО, крайне ограничены».
Через три дня после его заявления канцлер Германии Олаф Шольц, преемник Ангелы Меркель, сказал, что Германия значительно увеличит свои военные расходы до 2% своего валового внутреннего продукта, на что НАТО согласилась еще в 2006 году. Но господин Шольц так ничего и не сделал, чтобы увеличить военные расходы Германии.
Германия и Франция — главные нахлебники НАТО. Бывший президент Дональд Трамп был прав, настаивая на увеличении военных расходов членов альянса, но его слова были быстро забыты. Достоинство страны для союза должно оцениваться в основном по тому, что она может положить на алтарь возможных сражений. Даже британские вооруженные силы, по словам министра обороны Бена Уоллеса, «опустошены» и недостаточно финансируются.
Зачем Японии, Австралии или Израилю — или любой другой стране — желать присоединиться к альянсу, который не сможет встать на их защиту? С учетом недавних хитрых политических маневров Китая, для чего какой-либо стране присоединяться к организации?
Пекин фактически внедрился в единство НАТО в своем неустанном стремлении развалить альянс. Во время своего недавнего визита в Китай президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что Европа не должна принимать чью-либо сторону в вопросе Тайваня. 15 апреля высокопоставленный китайский дипломат Ван И заявил, что «надеется и верит», что Германия поддержит «мирное воссоединение» Китая с Тайванем. А ведь эта вера должна иметь какое-то основание.
Вместо того, чтобы превращать и без того слабую НАТО в глобальный военный союз, нам следует искать региональных союзов со странами, которые готовы защищать себя. Соглашение AUKUS между Австралией, Соединенным Королевством и США может быть превращено в тихоокеанский эквивалент НАТО. У Японии и Австралии есть намерения и возможности для самозащиты, которых нет почти у всех членов НАТО. Возможно, к этой инициативе может присоединиться и Индия, которой также угрожает Китай.
Подобные региональные альянсы были бы гораздо лучше для защиты своей территории — с помощью США — чем это может сделать НАТО. Вероятно, в Азии нет стран, которые были бы готовы защищать европейских членов альянса, но они были бы готовы воевать за свои территории и своих соседей. Япония и Австралия уже заявили, что если США выступят на защиту Тайваня, то они присоединятся к этой борьбе.
Лучшие дни НАТО позади. И региональные союзы, начинающиеся с наших тихоокеанских союзников, — лучший способ противостоять ожидаемым угрозам.