უკრაინის თავდაცვის საკონტაქტო ჯგუფის წევრები შეთანხმდნენ და მტკიცედ გადაწყვიტეს, გააგრძელონ უკრაინის მხარდაჭერა. მათ სჯერათ, რომ უკრაინელი მეომრების საგაზაფხულო შეტევა იქნება წარმატებული
ამის შესახებ განაცხადა აშშ-ს თავდაცვის მინისტრმა – ლოიდ ოსტინმა პრეკონფერენციაზე, რომელიც გაიმართა ბრიუსელში, უკრაინის თავდაცვის საკონტაქტო ჯგუფის მიერ გამართული სხდომის შემდეგ, იტყობინება Цензор.НЕТ-ი – „ინტერფაქს-უკრაინა“-ზე დაყრდნობით.
ოსტინის თქმით, პარტნიორები საკონტაქტო ჯგუფიდან, ხედავენ, რომ რუსებს მოსალოდნელი საგაზაფხულო შეტევის გათვალისწინებით, ბრძოლის ველზე შეჰყავთ ახალი ძალები. ჯგუფი გულმოდგინედ მუშაობს, რომ უკრაინას ჰქონდეს ჯავშანტექნიკის პოტენციალი.
ოსტინმა შეგვახსენა, რომ თებერვლის დასაწყისში, აშშ-მ გამოყო მორიგი სამხედრო დახმარება უკრაინისთვის, კერძოდ გამოიძებნა HIMARS-ის ახალი სისტემები, საბრძოლო მასალები და ტანკსაწინააღმდეგო ჭურვები. ამას გარდა, მან მოიძია 1, 75 მილიარდი დოლარი უკრაინის თავდაცვისუნარიანობის განმტკიცებისთვის, აღნიშნა ოსტინმა.
აშშ-ს თავდაცვის მინისტრმა ასევე განაცხადა, რომ საკონტაქტო ჯგუფის მიერ  გადაწყდა უკრაინისთვის გადაცემულიყო:
• Bradley-ები და Abrams-ები – შეერთებული შტატებისგან
• ტანკები Challenger-ი – დიდი ბრიტანეთისგან
• მოდერნიზებული ტანკები – აშშ-სგან, ნიდერლანდებისგან, ჩეხეთის რესპუბლიკისგან
• ტანკები T-72 -ები – პოლონეთისგან
დახმარება ასევე მოიცავს მნიშვნელოვან მხარდაჭერას კანადის, გერმანიის, ესპანეთის, ნორვეგიის, დანიის, ნიდერლანდების, პოლონეთისა და პორტუგალიის მხრიდან – ტანკების Leopard-ების სახით.
„ჩვენ დღეს გავიგეთ, რომ გამოიყოფა ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის მნიშვნელოვანი საშუალებები. საფრანგეთმა  განაცხადა, რომ ის თანამშრობლობს ავსტრალიასთან, რათა  ერთობლივად აწარმოონ 155 კალიბრიანი ჭურვები“ – განაცხადა ოსტინმა.
მან აღნიშნა, რომ მისთვის და მისი კოლეგებისთვის პრიორიტეტია იმის უზრუნველყოფა, რომ დასავლური იარაღის პარტიები გამოყენებულ იქნას დანიშნულებით და გატარდეს მისი გაუვრცელებლოსთვის საჭირო ზომები“. პენტაგონის მეთაურმა დაგვარწმუნა, რომ საკონტაქტო ჯგუფის წევრებს შორის სრული თანხმობს იმის თაობაზე, რომ უნდა ჩატარდეს აუცილებელი სამუშაოები უკრაინის უსაფრთხოების მხარდასაჭერად.

Члены Контактной группы по обороне Украины едины и полны решимости продолжать поддержку Украины, и верит в успех украинских войск во время весеннего наступления
Об этом министр обороны США Ллойд Остин заявил на пресс-конференции по результатам заседания Контактной группы по вопросам обороны Украины в Брюсселе, сообщает Цензор.НЕТ со ссылкой на Интерфакс-Украина.
По словам Остина, партнеры из Контактной группы видят, что Россия перебрасывает на поле боя новые войска в ожидании весеннего наступления. И усиленно работают, чтобы у Украины был потенциал в бронетехнике.
Он напомнил, что в начале февраля США объявили об очередной военной помощи Украине, в частности, о выделении систем HIMARS и боеприпасов, противотанковых снарядов. Кроме того, они выделили $1,75 млрд на укрепление обороноспособности Украины, отметил Остин.
Министр обороны США также сообщил, что члены Контактной группы приняли решение выделить:
Bradley и Abrams – от США;
танки Challenger – от Великобритании;
модернизированные танки – от США, Нидерландов и Чешской Республики;
танки Т-72 – от Польши.
Также помощь включает важные шаги от Канады, Германии, Испании, Норвегии, Дании, Нидерландов, Польши и Португалии по танкам Leopard.
«Мы сегодня слышали о выделении серьезных средств ПВО. Франция и Италия совместно передадут Украине систему ПВО. Франция также объявила о сотрудничестве с Австралией по производству боеприпасов 155 калибра», — сказал Остин.
Он отметил, что приоритетом для него и его коллег является обеспечение того, чтобы западные поставки оружия Украине использовались по назначению и чтобы были «меры по предотвращению распространения оружия». Глава Пентагона заверил, что члены Контактной группы едины и полны решимости продолжать необходимую работу по обеспечению безопасности Украины.