THE WASHINGTON TIMES აშშ
წელს – ბიულეტენში მოგვეცემა ორი ძირეულად განსხვავებული ამერიკა. ამომრჩეველი იტყვის, რომელში უნდა ცხოვრება
ერთი ამერიკა – ენერგოდამოუკიდებელია. მეორეში – დარჩებით მყიფე რეჟიმის ხელში. ამაზეა დამოკიდებული: ამოძრავდება თუ არა ჩვენი მანქანები, ამუშავდება თუ არა ჩვენი ქარხნები, განათდება თუ არა ლამპიონები.
ერთი ამერიკა თვლის, რომ ენერგეტიკული კრიზისის საპასუხოდ, უნდა თხარო და ბურღო, მეორეს სურს, რომ ვიბუზებოდეთ სიბნელეში და ფეხით მივჩანჩალებდეთ სამსახურში – მწვანე დღის წესრიგის სახელით.
ერთ ამერიკაში – იცავენ საემიგრაციო კანონებს, ვინაიდან პრეზიდენტი რონალდ რეიგანი გვასწავლიდა, რომ ქვეყანა საზღვრების გარეშე არ არსებობს. მეორეში – ჩვენი სამხრეთ საზღვრიდან უწყვეტ ნაკადად შემოედინება არალეგალები – ბოროტმოქმედები, ტერორისტები, ასევე ქალები და ბავშვები, რომლებიც ხვდებიან მონობაში – და კიდევ შემოდის სასიკვდილო ნარკოტიკი. 2022 ფინანსური წლის განმავლობაში, საზღვარზე დააკავეს 2,4 მილიონი კაცი, თუმცა მათი უმრავლესობა სახლში არავის დაუბრუნებია, აღწერეს და ისე შემოუშვეს ქვეყანაში, ვითომ არაფერი. რაკი ვერ შეძლეს, დაერწმუნებინათ ამომრჩეველი საკუთარი პარტიის სარგებლიანობაში, დემოკრატებმა უბრალოდ გადაწყვიტეს – ახალი ელექტორატის იმპორტი.
ერთი ამერიკა – ესაა ღვთის ნებას მინდობილი ერი, როგორც ეს დამფუძნებელმა მამებმა გვიანდერძეს. მეორეში – ხელისუფლება რელიგიას შხამად მიიჩნევს. 2020 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს, ჯო ბაიდენმა ვერ შეძლო დამოუკიდებლობის დეკლარაციის ციტირება და „ღვთივბოძებული განუყოფელი უფლებების“ ნაცვლად, ამოილუღლუღა: „ყოველი ქალი და მამაკაცი შექმნილია, ნუ იცით… ვისგანაც“-ო. აშშ-ს დროშის ერთგულების ფიცი კი ეტყობა გულისხმობს: „ერთი ნაცია იმის ქვეშ… მოკლედ თავადაც იცით“-ს.
ერთი ამერიკა უარყოფს ილუზიას მამაკაცის სხეულში ჩაბუდებული ქალის შესახებ და თვლის, რომ ბიჭს ქალების ტუალეტში არაფერი ესაქმება და არავის სჯის „არასწორი“ ნაცვალსახელის გამოყენების გამო. მეორეს უნდა, რომ სახელმწიფო ჯანდაცვა აფინანსებდეს ჰორმონალურ და ქირურ გიულ ჩარევას ბავშვებში, რათა ისინი დაემგვანონ საპირისპირო სქესს. ერთი ამერიკას – სჯერა ბიოლოგიის, მეორეს – ფანტასტიკის.
ერთი ამერიკა იცავს უმანკოთა სიცოცხლეს, მეორეში – სრულად ჩამოყალიბებული ბავშვი, შეგიძლია მოსპო რამდენიმე წამში, ჯერ კიდევ დაბადებამდე. 2020 წლის კანონი ქალთა ჯანმრთელობის შესახებ, ნაბოძები დემოკრატების მიერ, ამკვიდრებს აბორტის უფლებას მოთხოვნისთანავე, თანაც ფედერალურ დონეზე.
ერთ ამერიკაში – ამერიკელ სამხედროებს ესმით, რომ მათი ვალია სამშობლოს დაცვა. მეორეში – საკუთარ დანიშნულებად მიაჩნიათ: სოციალური ინჟინერია, „ღირსების მარშები“ და კრიტიკული რასობრივი თეორიის პროპაგანდა. თუ ოდესმე წამოვიწყებთ პატარა „ომუკას“ – პენსილვანიის სლიფერი როკის უნივერსიტეტის ლგბტ-კლუბის წინამძღოლობით – ხომ წარმოგიდგენიათ, რა გადასარევ ფორმაში ვიქნებით!
ერთ ამერიკაში – უმაღლესი ღირებულება, ესაა – სამართლიანობა. მეორეში – თეთრკანიან ბავშვებს ასწავლიან საკუთარი თავის სიძულვილს, ხოლო კოლეჯებში ქადაგებენ „პოზიტიურ დისკრიმინაციას“.
ერთ ამერიკას სჯერა, რომ ყველაფერს აქვს თავისი ფასი, მეორეში – კი სწამთ, რომ ტრილიონობით დოლარის ფლანგვით გამოწვეულ ინფლაციასთან საბრძოლველად, საჭიროა კიდევ უფრო მეტი ტრილიონის ხარჯვა.
ერთ ამერიკაში – სტუდენტები აბარებენ კოლეჯებში, რომ მიიღონ ცოდნა. მეორეში – ამბოხებებს აწყობენ, აწესებენ ცენზურას, ებრძვიან სხვაგვარად მოაზროვნეებს, სწავლის დასრულების შემდეგ კი წვრილ კლერკებად მუშაობენ – Walmart-ში.
ერთ ამერიკაში – ხელისუფლებას ესმის, რომ მისი უმთავრესი მოვალეობაა – უდანაშაულოთა დაცვა. მეორეში – მეტროს სადგურებში მგზავრებს რელსებზე აგდებენ, პროკურორებს კი კი ის ურჩევნიათ, რომ ქუჩები გვამებით გაივსოს, ვიდრე გამოუსწორებელი ბოროტმოქმედები ციხეში გაუშვან. მკვლელობების დონე, უმაღლესია – ბოლო 25 წლის განმავლობაში.
ერთ ამერიკაში – ზრუნავენ უმუშევრებზე, მაგრამ მათ არ ანებივრებენ. მეორეში – ქალაქები მოფენილია მაწანწალათა კარვის ბანაკებით და ისინი კარგა ხანია იქცა დანაშაულის, გადამდები სნეულებების და ნარკომანიის ბუდეებად. თანაგრძნობის უმაღლეს გამოვლინებად, მიიჩნევა უფლება, რომ მაწანწალებს შეუძლიათ მოისაქმონ ქუჩაში.
ერთ ამერიკაში – პატრიოტიზმი ითვლება სათნოებად, მეორეში – მსახიობები და სპორტსმენები ერთმანეთს ეჯიბრებიან, თუ ვინ უკეთ აფურთხებს საკუთარ ქვეყანას სახეში. ითვლება, რომ ეს არის -„cool”,
რაკი რუსეთის ციხეში არ ხვდები.
ამ არჩევნებს საფუძვლად უდევს კონფლიქტი – დაპირისპირება ორ მსოფლხედვას შორის. ერთი მხარე ხელმძღვანელობს კონსტიტუციით, საბაზრო ეკონომიკითა და იუდეურ-ქრისტიანული ეთიკით, მეორე – სოციალიზმით, კულტურული მარქსიზმითა და წარმართული მორალით.
ეს არჩევნები გადაწყვეტს თუ საით მივდივართ: გაკურნებისკენ თუ დაღუპვისკენ. სწორედ ამ უკანასკნელისკენ მიგვაქანებენ დემოკრატები. ყოფილ სახელმწიფო მდივან – ჰილარი კლინტონს, ასევე ყოფილ პრეზიდენტებს – ბილ კლინტონს და ბარაქ ობამას კი გვერდზე გავყავართ და ყურში ჩავგჩურჩულებენ, რომ დამნაშავეობასთან ბრძოლა, ინფლაცია და არალეგალური იმიგრაცია – ეს რესპუბლიკელების სალაპარაკო ენაა.

В этом году в бюллетенях встретятся две в корне разные Америки. Избиратели расскажут, в какой из них хотят жить
Одна Америка энергонезависима. В другой мы окажемся во власти шатких режимов — это им решать, поедут ли наши машины, заработают ли наши заводы и будут ли гореть наши фонари.
Одна Америка считает, что в ответ на энергетический кризис надо бурить и копать. Другая хочет, чтобы мы ежились в темноте и топали на работу пешком во имя зеленой повестки.
В одной Америке соблюдаются иммиграционные законы, потому что, как учил президент Рональд Рейган, страны без границ не бывает. В другой через наши южные рубежи течет постоянный поток нелегалов — преступников, террористов, женщин и детей, которых продают в рабство, — а также смертельные наркотики. В 2022 финансовом году на границе остановили 2,4 миллиона человек. Однако большинство не отправили домой, а переписали и впустили как ни в чем ни бывало. Не в силах убедить избирателей в своей полезности, демократы попросту импортируют новый электорат.
Одна Америка — это нация под Богом, как завещали отцы-основатели. В другой правительство считает религию ядом. В ходе президентской кампании 2020 года президент Байден даже не смог себя заставить верно процитировать Декларацию независимости и вместо «наделенных Творцом неотъемлемыми правами» брякнул: «Все мужчины и женщины созданы этим, ну вы знаете». А в Клятве верности флагу США, должно быть, говорится: «Одна нация под этим, как его там».
Одна Америка гонит прочь иллюзии о женщинах в якобы мужском теле, считает, что мальчикам в дамских уборных не место, и не карает за «не те» местоимения. Другая хочет, чтобы государственная медицина платила за хирургические и гормональные вмешательства в детские тела, чтобы они хотя бы внешне походили на противоположный пол. Одна Америка верит в биологию, а другая — в фантастику.
Одна Америка защищает невинные жизни. В другой полностью сформировавшегося ребенка можно уничтожить всего за несколько мгновений до рождения. Закон об охране женского здоровья женщин от 2022 года с подачи демократов закрепит право на аборт по малейшему требованию на федеральном уровне.
В одной Америке военные понимают, что их долг — защищать страну. В другой они считают своим долгом социальную инженерию, празднование «Месяца гордости» и пропаганду критической расовой теории. Если мы когда-нибудь затеем войнушку с ЛГБТ-клубом университета Слиппери Рок в Пенсильвании, то будем в отличной форме.
В одной Америке высшая ценность — это справедливость. В другой белых детей учат себя ненавидеть, а колледжи ратуют за положительную дискриминацию.
Одна Америка понимает, что за все приходится платить. Другая — что лучший способ побороться с инфляцией из-за триллионных трат (сегодня она в районе 8%) — это потратить еще триллионы.
В одной Америке студенты идут в колледжи за знаниями. В другой — устраивают беспорядки, насаждают цензуру и борьбу с инакомыслием, а по окончании учебы устраиваются мелкими клерками в Walmart.
В одной Америке правительство понимает, что его главная обязанность — защищать невинных. В другой пассажиров метро толкают на рельсы за просто так, прокуроры скорее завалят улицы трупами, чем упрячут закоренелых преступников за решетку, а уровень убийств – высочайший за четверть века.
В одной Америке о бездомных заботятся, но не балуют. В другом города усеяны палаточными лагерями бомжей и превратились в рассадники преступности, болезней и наркомании. А верхом сострадания считается позволить бродягам испражняться на улицах.
В одной Америке патриотизм считается добродетелью. В другой актеры и спортсмены выстраиваются в очередь, чтобы оплевать свою родину. Считается, что это «круто» — пока не угодишь в российскую тюрьму.
В основе этих выборов лежит конфликт мировоззрений. Одна сторона руководствуется конституцией, рыночной экономикой и иудео-христианской этикой, другая — социализмом, культурным марксизмом и неоязычеством.
Эти выборы решат, куда мы двинемся: к выздоровлению или к погибели. И именно за нее радеют демократы. А бывший госсекретарь Хиллари Клинтон и бывшие президенты Билл Клинтон и Барак Обама стоят в сторонке и нашептывают нам, будто преступность, инфляция и нелегальная иммиграция — это «республиканские» темы для разговора.