THE WASHINGTON TIMES აშშ
წელს – ბიულეტენში მოგვეცემა ორი ძირეულად განსხვავებული ამერიკა. ამომრჩეველი იტყვის, რომელში უნდა ცხოვრება
ერთი ამერიკა – ენერგოდამოუკიდებელია. მეორეში – დარჩებით მყიფე რეჟიმის ხელში. ამაზეა დამოკიდებული: ამოძრავდება თუ არა ჩვენი მანქანები, ამუშავდება თუ არა ჩვენი ქარხნები, განათდება თუ არა ლამპიონები.
ერთი ამერიკა თვლის, რომ ენერგეტიკული კრიზისის საპასუხოდ, უნდა თხარო და ბურღო, მეორეს სურს, რომ ვიბუზებოდეთ სიბნელეში და ფეხით მივჩანჩალებდეთ სამსახურში – მწვანე დღის წესრიგის სახელით.
ერთ ამერიკაში – იცავენ საემიგრაციო კანონებს, ვინაიდან პრეზიდენტი რონალდ რეიგანი გვასწავლიდა, რომ ქვეყანა საზღვრების გარეშე არ არსებობს. მეორეში – ჩვენი სამხრეთ საზღვრიდან უწყვეტ ნაკადად შემოედინება არალეგალები – ბოროტმოქმედები, ტერორისტები, ასევე ქალები და ბავშვები, რომლებიც ხვდებიან მონობაში – და კიდევ შემოდის სასიკვდილო ნარკოტიკი. 2022 ფინანსური წლის განმავლობაში, საზღვარზე დააკავეს 2,4 მილიონი კაცი, თუმცა მათი უმრავლესობა სახლში არავის დაუბრუნებია, აღწერეს და ისე შემოუშვეს ქვეყანაში, ვითომ არაფერი. რაკი ვერ შეძლეს, დაერწმუნებინათ ამომრჩეველი საკუთარი პარტიის სარგებლიანობაში, დემოკრატებმა უბრალოდ გადაწყვიტეს – ახალი ელექტორატის იმპორტი.
ერთი ამერიკა – ესაა ღვთის ნებას მინდობილი ერი, როგორც ეს დამფუძნებელმა მამებმა გვიანდერძეს. მეორეში – ხელისუფლება რელიგიას შხამად მიიჩნევს. 2020 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს, ჯო ბაიდენმა ვერ შეძლო დამოუკიდებლობის დეკლარაციის ციტირება და „ღვთივბოძებული განუყოფელი უფლებების“ ნაცვლად, ამოილუღლუღა: „ყოველი ქალი და მამაკაცი შექმნილია, ნუ იცით… ვისგანაც“-ო. აშშ-ს დროშის ერთგულების ფიცი კი ეტყობა გულისხმობს: „ერთი ნაცია იმის ქვეშ… მოკლედ თავადაც იცით“-ს.
ერთი ამერიკა უარყოფს ილუზიას მამაკაცის სხეულში ჩაბუდებული ქალის შესახებ და თვლის, რომ ბიჭს ქალების ტუალეტში არაფერი ესაქმება და არავის სჯის „არასწორი“ ნაცვალსახელის გამოყენების გამო. მეორეს უნდა, რომ სახელმწიფო ჯანდაცვა აფინანსებდეს ჰორმონალურ და ქირურ გიულ ჩარევას ბავშვებში, რათა ისინი დაემგვანონ საპირისპირო სქესს. ერთი ამერიკას – სჯერა ბიოლოგიის, მეორეს – ფანტასტიკის.
ერთი ამერიკა იცავს უმანკოთა სიცოცხლეს, მეორეში – სრულად ჩამოყალიბებული ბავშვი, შეგიძლია მოსპო რამდენიმე წამში, ჯერ კიდევ დაბადებამდე. 2020 წლის კანონი ქალთა ჯანმრთელობის შესახებ, ნაბოძები დემოკრატების მიერ, ამკვიდრებს აბორტის უფლებას მოთხოვნისთანავე, თანაც ფედერალურ დონეზე.
ერთ ამერიკაში – ამერიკელ სამხედროებს ესმით, რომ მათი ვალია სამშობლოს დაცვა. მეორეში – საკუთარ დანიშნულებად მიაჩნიათ: სოციალური ინჟინერია, „ღირსების მარშები“ და კრიტიკული რასობრივი თეორიის პროპაგანდა. თუ ოდესმე წამოვიწყებთ პატარა „ომუკას“ – პენსილვანიის სლიფერი როკის უნივერსიტეტის ლგბტ-კლუბის წინამძღოლობით – ხომ წარმოგიდგენიათ, რა გადასარევ ფორმაში ვიქნებით!
ერთ ამერიკაში – უმაღლესი ღირებულება, ესაა – სამართლიანობა. მეორეში – თეთრკანიან ბავშვებს ასწავლიან საკუთარი თავის სიძულვილს, ხოლო კოლეჯებში ქადაგებენ „პოზიტიურ დისკრიმინაციას“.
ერთ ამერიკას სჯერა, რომ ყველაფერს აქვს თავისი ფასი, მეორეში – კი სწამთ, რომ ტრილიონობით დოლარის ფლანგვით გამოწვეულ ინფლაციასთან საბრძოლველად, საჭიროა კიდევ უფრო მეტი ტრილიონის ხარჯვა.
ერთ ამერიკაში – სტუდენტები აბარებენ კოლეჯებში, რომ მიიღონ ცოდნა. მეორეში – ამბოხებებს აწყობენ, აწესებენ ცენზურას, ებრძვიან სხვაგვარად მოაზროვნეებს, სწავლის დასრულების შემდეგ კი წვრილ კლერკებად მუშაობენ – Walmart-ში.
ერთ ამერიკაში – ხელისუფლებას ესმის, რომ მისი უმთავრესი მოვალეობაა – უდანაშაულოთა დაცვა. მეორეში – მეტროს სადგურებში მგზავრებს რელსებზე აგდებენ, პროკურორებს კი კი ის ურჩევნიათ, რომ ქუჩები გვამებით გაივსოს, ვიდრე გამოუსწორებელი ბოროტმოქმედები ციხეში გაუშვან. მკვლელობების დონე, უმაღლესია – ბოლო 25 წლის განმავლობაში.
ერთ ამერიკაში – ზრუნავენ უმუშევრებზე, მაგრამ მათ არ ანებივრებენ. მეორეში – ქალაქები მოფენილია მაწანწალათა კარვის ბანაკებით და ისინი კარგა ხანია იქცა დანაშაულის, გადამდები სნეულებების და ნარკომანიის ბუდეებად. თანაგრძნობის უმაღლეს გამოვლინებად, მიიჩნევა უფლება, რომ მაწანწალებს შეუძლიათ მოისაქმონ ქუჩაში.
ერთ ამერიკაში – პატრიოტიზმი ითვლება სათნოებად, მეორეში – მსახიობები და სპორტსმენები ერთმანეთს ეჯიბრებიან, თუ ვინ უკეთ აფურთხებს საკუთარ ქვეყანას სახეში. ითვლება, რომ ეს არის -„cool”,
რაკი რუსეთის ციხეში არ ხვდები.
ამ არჩევნებს საფუძვლად უდევს კონფლიქტი – დაპირისპირება ორ მსოფლხედვას შორის. ერთი მხარე ხელმძღვანელობს კონსტიტუციით, საბაზრო ეკონომიკითა და იუდეურ-ქრისტიანული ეთიკით, მეორე – სოციალიზმით, კულტურული მარქსიზმითა და წარმართული მორალით.
ეს არჩევნები გადაწყვეტს თუ საით მივდივართ: გაკურნებისკენ თუ დაღუპვისკენ. სწორედ ამ უკანასკნელისკენ მიგვაქანებენ დემოკრატები. ყოფილ სახელმწიფო მდივან – ჰილარი კლინტონს, ასევე ყოფილ პრეზიდენტებს – ბილ კლინტონს და ბარაქ ობამას კი გვერდზე გავყავართ და ყურში ჩავგჩურჩულებენ, რომ დამნაშავეობასთან ბრძოლა, ინფლაცია და არალეგალური იმიგრაცია – ეს რესპუბლიკელების სალაპარაკო ენაა.

THE WASHINGTON TIMES / USA
There will be two radically different versions of America on the ballot this year. By their choices, voters will tell us the America in which they want to live.
One is an America that’s energy independent. In the other, we’re at the mercy of unstable regimes to keep our cars on the road, our factories operating and our lights on.
One is an America that believes the answer to the energy crisis is drilling and digging. The other wants us to shiver in the dark and walk to work for its green agenda.
One is an America where immigration laws are enforced, because — as President Ronald Reagan told us — you can’t have a country without borders. The other is an America where there’s a continuous flow of illegal immigrants over our southern border, including criminals, terrorists, trafficked women and children, as well as deadly drugs. In fiscal 2022, 2.4 million people were stopped at the border; most were not sent home, but processed and released into the interior. Since they can’t persuade voters to keep them in power, Democrats are importing a new electorate.
One America is a nation under God, as the Founding Fathers intended. The other is one where government views religion as a toxic substance. As a candidate in 2020, President Biden couldn’t even bring himself to quote the Declaration of Independence correctly (“endowed by their Creator with certain unalienable rights”), and instead mumbled something about, “All men and women are created by the, you know, the thing.” As the Pledge of Allegiance says, “One nation under, you know, the thing.”
One is an America that doesn’t accommodate delusions about women in men’s bodies, letting boys use girls’ rooms or punishing those who use the wrong pronoun. The other wants Medicaid to pay to have children’s bodies chemically or surgically altered to resemble the opposite sex. One America believes in biology, and the other believes in fantasy.
One is a nation where innocent life is protected. The other is one in which a fully formed child can be killed just moments away from birth. The Democratic-backed Women’s Health Protection Act of 2022 would create a federal right to abortion on demand.
One is an America where the military understands that its duty is to defend the nation. The other thinks its primary mission is social engineering, which it pursues through Pride Month celebrations and critical race theory indoctrination. If we ever go to war with the Slippery Rock College LGBTQ club, we’ll be in great shape.
One is an America where the goal is fairness. The other is one where White children are taught to hate themselves and colleges fight to preserve racial preferences.
One is an America that believes that spending has consequences. The other thinks the best way to fight inflation (currently at 8%), created by trillion-dollar spending, is with more trillion-dollar spending.
One is an America where students go to college to learn. The other is one where undergraduates major in rioting and censoring opposing views, and take courses that might qualify them for a job at Walmart after graduation.
One is an America where government understands that its first responsibility is protecting the innocent. The other is one where commuters are pushed in front of subway trains and prosecutors would rather see bodies piling up in the streets than hardened criminals sitting in prison awaiting trial, and where we have the highest murder rate in 25 years.
One is an America where the homeless are cared for, not coddled. The other is one where homeless encampments dot the urban landscape, serving as a breeding ground for crime, disease and addiction — where allowing vagrants to defecate in the streets is considered the height of compassion.
One is an America where patriotism is a virtue. The other is one where actors and athletes line up to express their contempt for America — which is cool until they land in a Russian prison.
This election is about conflicting worldviews. One side is guided by the Constitution, free market economics and the Judeo-Christian ethic, the other by socialism, cultural Marxism and neo-paganism.
This election will help to decide the course we will travel: The road to recovery or a highway to perdition. The latter has Democrats as cheerleaders — former Secretary of State Hillary Clinton and former Presidents Bill Clinton and Barack Obama — standing on the sidelines telling us that spiraling crime, inflation and illegal immigration are just Republican talking points.