დღეს დილით გავიღვიძე ლონდონში, არა იმდენად რწმენით, რამდენადაც მოლოდინით, რომ გავიგებდი ახალ ამბავს – თუ როგორ წალეკა „წითელმა ტალღამ“ „გამოღვიძებული დემოკრატებით“ გაწამებული ამერიკის სანაპიროები. მაგრამ იმედგაცრუება მელოდა. საუბრები „წითელ ტალღის“ შესახებ – აღმოჩნდა უაზრო ლაყაფი. ახლა, როცა ამ სტატიას ვწერ, ჯერ კიდევ გაურკვეველია თუ ვინ მოიპოვებს კონტროლს სენატზე. თუმცა ზუსტად ვიცით, რომ კანდიდატმა პენსილვანიაში, რომელსაც მხარს უჭერდა ტრამპი, გამანადგურებელი მარცხი იწვნია შეშლილი დემოკრატისგან. ესეც ხომ ნიშნავს რაღაცას. სინამდვილეში, ეს ბევრ რამეზე მეტყველებს
მაშ ასე, ორი შერკინება, რომელიც მე ყველაზე მეტად მაინტერესებდა – ესაა რონ დესანტისის ხელმეორედ არჩევა და ჯეი დი ვენსის მცდელობა, მოეპოვებინა ადგილი სენატში – ორივემ ისე ჩაიარა, როგორც მინდოდა. სენატორი ვენსი! მე საკმარისად ასაკოვანი ვარ საიმისოდ, რომ მახსოვდეს 2016 წლის ინტერვიუ, რომელმაც „ააფეთქა“ გამოცემა American Conservative-ის სერვერი და სტრატოსფეროში გატყორცნა ჯეი დის წიგნი. ამის შემდეგ, ჩვენ დავმეგობრდით. თქვენ შეგიძლიათ წაიკითხოთ ეს ინტერვიუ, რომელიც მას ჩამოვართვი მას შემდეგ, რაც ვენსი კათოლიციზმს ეზიარა. შემიძლია თავი დავდო, რომ ჯეი დი ვენსი – კარგი კაცია. ვფიქრობ ის იქნება მშვენიერი სენატორი და ვინ იცის იქნებ პრეზიდენტიც. ღმერთო შეეწიე მას!
დამაჯერებელმა გამარჯვებამ ფლორიდაში, რომელიც დესანტისმა გუშინ საღამოს იზეიმა, ის აქცია კონსერვატიული მოძრაობის წინამძღოლად, მოძრაობისა იმ სახით, როგორიც დღეს გვაქვს. მისი სიტყვა ტრიუმფის შემდეგ, იყო შთამბეჭდავი. აგერ, ამონარიდი მისი გამოსვლიდან:
„ჩვენ ვირჩევთ თავისუფლებას, ჩვენ მხარს ვუჭერთ კანონიერებასა და წესრიგს, ჩვენ ვიცავთ მშობელთა უფლებებს, ჩვენ პატივს მივაგებთ გადასახადის გადამხდელებს და უარვყოფთ ვოუქ-იდეოლოგიას. ჩვენ არასდროს შევეგუებით ვოუქ-ბრბოს. ფლორიდა, ეს ის ადგილია, სადაც დადგება ვოუქ-იდეოლოგიის აღსასრული!“.
მიაქციეთ ყურადღება თვალშისაცემ კონტრასტს, დესანტის- კონსერვატორს (რომელიც თავისას აღწევს და იმარჯვებს ლათინოამერიკელ ამომრჩევლებშიც) და დონალდ ტრამპს შორის, რომელიც „ტირაჟით გამოდის“ და რომლის კანდიდატებმაც ( გამონაკლისია – სენატორი ვენსი) აჩვენეს სუსტი შედეგები. სულისშემძვრელია 8 ნოემბრის არჩევნების რეზულტატი ქვეყანაში, რომელიც გაწამებულია კრიმინალითა და ინფლაციით. ეს უნდა იყოს სიგნალი კონსერვატიული ელექტორატისთვის: რაც მეტად დაუჭერს ის მხარს მოლაყბე, წყალწაღებულ ტრამპს, მით მეტ სიმწარეს იგემებს. ვაღიარებ, რომ მისი თანადგომა წაადგა – ჯეი დი ვენს, როცა ამ უკანასკნელმა გადალახა რესპუბლიკური პრაიმერიზი ოჰაიოში და ამისთვის ტრამპის მადლობელი ვარ, მაგრამ ამერიკული კონსერვატიზმის მომავალი, მის სახელს არ უკავშირდება.
აი, რა დაწერა ტვიტერში პოლიტიკურმა კომენტატორმა მეთ უოლშმა:
„ფლორიდის მიღმა, რესპუბლიკელებს არა აქვთ მისია. არა აქვთ დისციპლინა, არ ჰყავთ ლიდერები, არ ჰყოფნით გამბედაობა, უშუალოდ გადაჭრან მნიშვნელოვანი პრობლემები. სწორედ ამიტომ, ისინი აგებენ კანდიდატებთან, რომელთაც, პირდაპირი მნიშვნელობით – ტვინის დაზიანება აწუხებთ. ჩვენ გვჭირდება ძირფესვიანად გარდაქმნა“
„დესანტისმა წალეკა თავისი მეტოქეები მაშინ, როცა რესპუბლიკური პარტიის დანარჩენმა ნაწილმა, სუსტი შედეგი ანახა. არის რაიმე არგუმენტი დესანტისის წინააღმდეგ 2024 წლის არჩევნებისთვის?“.
ვერაფერს დაამატებ: „არ ჰყოფნით გამბედაობა, უშუალოდ გადაჭრან პრობლემები.“ გენდერულ იდეოლოგიასთან ბრძოლის თავის თავზე აღება, მოუწიათ მეთ უოლშს, ქრის რუფოს და სხვებს. დესანტისის გარდა, არცერთ მსხვილ პოლიტიკოს-რესპუბლიკელს, არ უხსენებია ვოუქ-კულტურა. ვერ ვხვდები რატომ. ჩვენი ქვეყანა იშლება ნაწილებად, ლიბერალები ტოტალიტარისტებად იქცნენ, ისინი დევნიან ბავშვებს. რესპუბლიკური პარტიის წევრთა უმეტესობა კი, უსაქმოდ ზის და კენჭს იყრის განწყობით – „ ეი, ყოველ შემთხვევაში, ჩვენ მათნაირი არ ვართ“. დაივიწყეთ ეს მიდგომა. ის უნდა დასრულდეს.
კონსერვატიული კომენტატორი – ალი ბეთ სთაკი ტვიტერზე წერდა:
„რესპუბლიკელებო, ყურადღება მიაქციეთ – დესანტისის გამარჯვებას: ჩვენ ყელში ამოგვივიდა ძველი რესპუბლიკური პარტია, რომელიც მხოლოდ კორპორაციული გადასახადების შემცირების მოთხოვნით გამოდის. ჩვენ გვსურს, რომ სრულყოფილად გამოვიყენოთ ძალაუფლება, რომელიც ხელთ გვიპყრია, რათა წაავლეკოთ ისინი, ვისაც ჩვენი განადგურება სწადია.“
„გუბერნატორის პოსტზე კენჭის ყრით, დესანტისი წავიდა რისკზე, დარჩენილიყო კულტურის მეომრად და თავისუფლების მცველად მაშინ, როცა სხვა რესპუბლიკელი გუბერნატორები, ზედმეტად უფრთხოდნენ ფაუჩის და მემარცხენე ძალებს, რათა იგივესთვის მიეღწიათ, თუმცა მერყევ შტატშიც კი, დესანტისის მიდგომა – გამარჯვების სტრატეგიად იქცა“.
„მოძრაობა MAGA-ს (დავუბრუნოთ ამერიკას სიდიადე) ჯიუტ მომხრეებს, მინდა ვკითხო: ეს მართლა გინდათ? რა გსურთ, რომ რესპუბლიკელების პარტიას არ შეეძლოს დამაჯერებელი გამარჯვება ყველაზე ხელსაყრელ მომენტშიც? სწორედ ასეთი შედეგი მოგელით თუ ტრამპს მხარს დაუჭერთ. მოგწონთ თუ არა, არ ვიცი, მაგრამ ბევრს, ვისაც თავისუფლება სწყურია, სძაგს ტრამპი და ეს განწყობა ურყევია. ისეთი კონსერვატორები, როგორიც მე ვარ, 2024 წელს, ტრამპს ხმას მისცემენ მხოლოდ იმიტომ, რომ პრეზიდენტი არ გახდეს დემოკრატი, მაგრამ ასეთი არჩევანის გაკეთებისას, მექნება გაცნობიერებული, რომ მე ვირჩევ მოლაყბეს, რომელიც ვერაფერს მიაღწევს. რონ დესანტისს კი მართლაც შეუძლია ქვეყნის მართვა მაშინ, როცა ტრამპი მხოლოდ იმეტიჩრებს და საკუთარ თავზე ილაპარაკებს.“
სთაკი და უოლში აღნიშნავენ, რომ რესპუბლიკური პარტია ახლა არ აძლევს ადამიანებს მიზეზს, რომ მას ხმა მისცენ, გარდა იმისა, რომ ისინი „ არ არიან დემოკრატები“. ბევრი ჩვენგანისთვის ეს მიზეზიც კმარა, მაგრამ ეს არ კმარა დამაჯერებელი გამარჯვების მოსაპოვებლად…და ის არ კმარა იმისთვის, რომ გამარჯვება იყოს დამსახურებული.
ამერიკული პოლიტიკური კონსერვატიზმის მომავალი, ეს რონ დესანტისი, ჯეი დი ვენსი და ის რესპუბლიკელები არიან, რომლებიც იზიარებენ კონსერვატიზმის პრინციპებს და არა MAGA, ისე, როგორც ტრამპამდელი ეპოქის რესპულიკური ისტებლიშმენტის ნარჩენები.
მე ჩავასწორებ ამ სტატიას, როცა იქნება ახალი ცნობები ჯორჯიიდან და არიზონადან. დიდი იმედი მაქვს, რომ ბლექ მასტერსი და ქერი ლეიქი გაიმარჯვებენ. ისღა დაგვრჩენია, იმედი გვქონდეს, რომ სულ ცოტა, აღარ მოგვიწევს წყალწაღებული სთეისი აბრამსისა და ბეთო ო რურკის მოსმენა.

Сегодня утром я проснулся в Лондоне с надеждой – не просто с надеждой, а в ожидании – увидеть новости о том, что «красная волна» захлестнула берега Америки, уставшей от «пробужденных» демократов. И меня ждало разочарование. Все разговоры о «красной волне» оказались пустым трепом. Сейчас, когда я пишу эту статью, ещё неизвестно, кто получит контроль над Сенатом. Но мы уже точно знаем, что кандидат в Пенсильвании, которого поддержал Трамп, потерпел сокрушительное поражение от сумасшедшего демократа. Это о чем-то да говорит. На самом деле это говорит о многом
Что же, две схватки, которые меня больше всего интересовали – переизбрание губернатора Флориды Рона Десантиса (Ron DeSantis) на следующий срок и попытка Джей Ди Вэнса (J.D. Vance) получить место в Сенате, – прошли так, как мне хотелось. Сенатор Вэнс! Я достаточно стар, чтобы помнить то интервью 2016 года, которое обрушило сервер издания American Conservativeи запустило книгу Джей Ди в стратосферу. После него мы подружились. Вы можете почитать интервью, которое я взял у Джей Ди сразу после его перехода в католицизм. И я могу поручиться, что Джей Ди Вэнс – хороший человек. Я считаю, что он будет отличным сенатором, а однажды, возможно, даже президентом. Господи, благослови его!
Решительная победа Десантиса во Флориде, которую он одержал вчера вечером, делает его главой консервативного движения – такого, какое оно сейчас. Его победная речь была восхитительной. Вот отрывок из неё:
«Мы выбираем свободу. Мы поддерживаем закон и порядок. Мы защищаем права родителей. Мы уважаем наших налогоплательщиков и отвергаем воук-идеологию. Мы никогда не подчинимся воук-толпе. Флорида – это место, где воук-идеологии придет конец!»
Обратите внимание на разительный контраст между Десантисом – консерватором, который действительно добивается своего и побеждает (даже среди латиноамериканцев), – и Дональдом Трампом, который уже вышел в тираж и чьи кандидаты – за исключением избранного сенатора Вэнса – во вторник показали очень слабые результаты. Удручающие итоги выборов восьмого ноября – в стране, которая страдает от высокого уровня преступности и инфляции, – должны послужить сигналом для консервативного электората: чем больше правые будут поддерживать пустозвона и неудачника Трампа, тем сильнее мы будем страдать. Я признаю, что его поддержка, вероятно, помогла Джей Ди Вэнсу перешагнуть порог на праймериз Республиканской партии в Огайо, и за это я очень благодарен. Но будущее американского консерватизма не за Дональдом Трампом.
Вот что написал в твиттере политический комментатор Мэтт Уолш (Matt Walsh):
«За пределами Флориды у Республиканской партии нет миссии. Нет дисциплины. Нет лидеров. Нет мужества для того, чтобы непосредственным образом решать важнейшие проблемы. Именно поэтому они проигрывают кандидатам, в буквальном смысле страдающим повреждением мозга. Нам необходима полнейшая перестройка».
«Десантис сокрушил всех своих соперников, тогда как остальные представители Республиканской партии продемонстрировали слабые результаты. Есть ли какие-то аргументы против кандидатуры Десантиса [на президентских выборах] в 2024 году?»
Нет мужества для того, чтобы непосредственным образом решать важнейшие проблемы. Взять на себя миссию противостояния гендерной идеологии пришлось Мэтту Уолшу, Крису Руфо (Chris Rufo) и другим. За исключением Десантиса ни один крупный избранный политик-республиканец не захотел затрагивать тему воук-культуры. Я не понимаю почему. Наша страна разваливается на части, либералы превращаются в тоталитаристов, которые преследуют детей, а большинство членов Республиканской партии сидят без дела, баллотируясь на лозунгах в духе «эй, по крайней мере мы не такие, как они». Нет, забудьте. Этому пришел конец.
Консервативный комментатор Элли Бет Стаки (AllieBeth Stuckey) написала в твиттере:
«Республиканцы, обратите внимание на победу Десантиса: нам надоела старая Республиканская партия, выступающая лишь за сокращение корпоративных налогов. Мы хотим, чтобы вы использовали всю имеющуюся у вас власть, чтобы сокрушить тех, кто уничтожает нас».
«На посту губернатора Десантис шел на риск, оставаясь неутомимым воином культуры и рьяным защитником свободы, пока многие другие губернаторы-республиканцы слишком сильно боялись Фаучи и левых сил, чтобы делать то же самое. И даже в колеблющемся штате подход Десантиса оказался победной стратегией».
Упертым сторонникам движения MAGA («Снова сделаем Америку великой») я хочу задать вопрос: вы действительно этого хотите? Вы действительно хотите Республиканскую партию, которая не в состоянии одержать решительную победу над демократами даже в чрезвычайно благоприятный для этого момент? Потому что именно такой результат вас ждет, если вы продолжите поддерживать Трампа. Нравится вам это или нет, но многие из тех, кто придерживается независимых взглядов, ненавидят Трампа, и это не изменится. Такие консерваторы, как я, проголосуют за него в 2024 году только ради того, чтобы на должность президента не попал демократ, но в этом случае я буду голосовать, отчетливо понимая, что я выбираю пустозвона, который ничего не добьется. Рон Десантис будет по-настоящему управлять страной, тогда как Трамп будет лишь красоваться и говорить о себе.
Но, как отмечают Стаки и Уолш, Республиканская партия сейчас не дает людям особых причин голосовать за нее – за исключением того, что они «не демократы». Многим из нас вполне достаточно этой причины, но ее не хватит, чтобы одержать убедительную победу. И ее точно недостаточно для того, чтобы победу заслужить.
Будущее американского политического консерватизма – это Рон Десантис, Джей Ди Вэнс и те республиканцы, которые разделяют их консервативные взгляды. Не MAGA. И не жалкие останки истеблишмента Республиканской партии дотрамповской эпохи.
Я внесу изменения в статью, когда поступят новости из Джорджии и Аризоны. Очень надеюсь, что Блейк Мастерс (Blake Masters) и Кэри Лейк (Kari Lake) победят. Что же, по крайней мере нам больше не придется слушать о таких неудачниках, как Стейси Абрамс (Stacy Abrams) и Бето О’Рурк (Beto O’Rourke).