Helsingin Sanomat  ფინეთი
სავსებით შესაძლებელია, რომ ფინეთმა უკრაინელი სამხედროები მოამზადოს თავის ტერიტორიაზე, ამბობს თავდაცვის მინისტრი ანტი კაიკკონენი
„ამის შესაძლებლობას არ გამოვრიცხავთ, მაგრამ ჯერ საკითხი გადაუწყვეტელია. როგორც კი გაირკვევა ჩვენი როლი ევროკავშირის საწვრთნელ მისიაში, ჩვენ ვნახავთ, სად და როგორ, იქნება მიზანშეწონილი სწავლების ჩატარება“ -აცხადებს კაიკკონენი.
20 ფინელი ინსტრუქტორი – უკვე მონაწილეობს უკრაინელი სამხედროების მომზადების საბაზისო პროგრამაში, რომელიც ბრიტანეთში მიმდინარეობს.
ოქტომბერში ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრები შეთანხმდნენ, რომ წევრი-ქვეყნები ორგანიზაციას გაუწევენ 15 ათასი უკრაინელი სამხედროს სწავლებას. ამას გარდა, ევროკავშირმა ცალკე ჩაატარა იარაღისა და შეიარაღების სისტემების შესწავლის პროგრამა, რომელთაც ეს ქვეყნები უკრაინას აწვდიან.
კაიკკონენის თქმით, ევროკავშირმა უკრაინის მხარდამჭერი საწვრთნელი მისიის შესახებ გადაწყვეტილება, უახლოეს ხანში უნდა მიიღოს. სავარაუდოდ, ეს საკითხი განიხილება ევროკავშირის თავდაცვის მინისტრების შეხვედრაზე – 15 ნოემბერს. კაიკკონენი, ბუნებრივია, მასში მონაწილეობას მიიღებს.
„ჩვენ პოზიტიურად ვეკიდებით ევროკავშირის საწვრთნელ მისიას. საბოლოო გადაწყვეტილებას მივიღებთ მაშინ, როცა გვექნება კონკრეტული ინფორმაცია ამ თემაზე. ჯერჯერობით საკითხი თუ რა სახით ჩაატარებს წვრთნას ფინეთი, ასევე ის თუ სად მოხდება ეს, არ არის გარკვეული. თავდაცვის ძალები განიხილავენ რამდენიმე ვარიანტს.“

Helsingin Sanomat / Финляндия
Вполне возможно, что Финляндия будет проводить военную подготовку украинских солдат на своей территории, говорит министр обороны Антти Кайкконен (Antti Kaikkonen)
«Мы не исключаем эту возможность, но вопрос пока открыт. Как только прояснится наша конкретная роль в тренировочной миссии Евросоюза, мы посмотрим, где и каким образом наиболее целесообразно проводить обучение», — сообщает Кайкконен.
Двадцать финских инструкторов уже принимают участие в программе по базовой подготовке украинских военных в Великобритании.
В октябре министры иностранных дел ЕС договорились, что страны-члены организуют обучение примерно для 15 тысяч украинских военных. Кроме этого, члены ЕС отдельно провели обучение по использованию оружия и систем вооружения, предоставленных этими странами.
По словам Кайкконена, Евросоюз должен принять решение о проведении тренировочной миссии в поддержку Украины в ближайшее время. Скорее всего, этот вопрос будет обсуждаться на встрече министров обороны ЕС 15 ноября. Кайкконен тоже принимает в ней участие.
«Мы позитивно относимся к новой тренировочной миссии ЕС. Мы примем окончательное решение, когда получим подробную информацию по этой теме. Пока вопрос о том, какую подготовку Финляндия будет проводить — а также как и где — остается открытым. Силы обороны рассматривают различные варианты».