ექსპრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა, აშშ ამხილა იმაში, რომ ამ უკანასკნელმა „პრაქტიკულად აიძულა“ პუტინი – სამხედრო კონფლიქტი წამოეწყო უკრაინაში.
ამერიკის ყოფილმა ლიდერმა მწვავედ გაააკრიტიკა ის ფაქტი, რომ პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი, რომელმაც შესაძლოა კვლავ იყაროს კენჭი 2024 წლის არჩევნებზე, ხელახლა ცდილობს, ააწყოს დიპლომატიური ურთიერთობები რუსეთთან. ამ დროს კი კრიტიკოსები, სწორედ ტრამპს ადანაშაულებენ პუტინის მიმართ ჭარბ კეთილგანწყობაში
ტელეარხ – Real America’s Voice-თან ინტერვიუში, რომელიც სიმპათიით არის გამსჭვალული  მის მიმართ, ექსპრეზიდენტმა გააკრიტიკა ბაიდენის ადმინისტრაცია. მისი თქმით, ადმინისტრაციის რიტორიკა, რომელიც წინ უძღოდა რუსეთის სპეცოპერაციას, აღმოჩნდა ერთ-ერთი მიზეზი, რის გამოც პუტინმა მიიღო ომის დაწყების გადაწყვეტილება.
„თუ დავფიქრდებით, მათ პრაქტიკულად უბიძგეს პუტინს ამისკენ. ჩვენი ქვეყანა, ჩვენი ე.წ. მთავრობა აღიზიანებდა მას. თქვენ იცით, რომ ვამბობდი: ადმინისტრაციამ პრაქტიკულად აიძულა რუსეთის პრეზიდენტი მოქცეულიყო ისე, როგორც ისინი (ადმინისტრაციის წარმომადგენლები) საუბრობდნენ. მათი რიტორიკა, იყო სრულიად უგუნური“.
თავის ინტერვიუში ტრამპმა განაცხადა: მე რომ პრეზიდენტი ვყოფილიყავი, რუსეთი ვერ დაიწყებდა ომს უკრაინაშიო. თუმცა მან ვერ დაასახელა კონკრეტული მაგალითი, თუ  როგორ აიძულებდა ამას პუტინს.
ამას გარდა, ტრამპმა დაიკვეხნა საკუთარი საქმიანი ურთიერთობებით პუტინთან და უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკისთან, როცა Real America’s Voice-ის წამყვანმა – უეინ რუთმა გამოთქვა მოსაზრება, რომ ბაიდენს შეეძლო ტრამპი შუამავლად გაეგზავნა მოსალაპარებლად, რათა მიღწეულიყო კონფლიქტის მშვიდობიანი დარეგულირება.
„პირადად მე, უპრობლემოდ ვურთიერთობდი, როგორც  ზელენსკისთან, ისე პუტინთან. თუ გახსოვთ, ზელენსკი კარგად მოიქცა, როცა მას ჰკითხეს გახმაურებულ უკრაინულ მისტიფიკაციაზე – სატელეფონო საუბარზე – მაშინ მან მათ თვალი გაუსწორა და თქვა: „ მაინც რატომ გაღელვებთ სატელეფონო საუბარი? მას (ტრამპს) არაფერი დაუშავებია“-ო.
უილიამ პომერანცმა, ვუდრო ვილსონის ცენტრთან არსებული ინსტიტუტის დირექტორმა,  NEWSWEEK-თან საუბარში, ეჭვი შეიტანა ტრამპის კომენტარების საფუძვლიანობაში. მისი თქმით, ბაიდენმა განაცხადა, რომ უკრაინა უნდა შეებრძოლოს კორუფციას, რათა გაწევრიანდეს ჩრდილო-ატალანტიკურ ალიანსშიო, მაგრამ ის საბაბი, რაც პუტინმა გამოიყენა ომის დასაწყებად, ნატოს წევრობა არ იყო.
პომერანცის აზრით, ვერასდროს შევიტყობთ, დაიწყებდა თუ არა რუსეთი სამხედრო კონფლიქტს, 2020 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე ტრამპს რომ გაემარჯვა, თუმცა, დასძინა მან, მისი აზრით, ტრამპი ვერ შეძლებდა „უკრაინის დაცვას.“
„მართალია ტრამპი თვლის, რომ მას დიდებული ურთიერთობა ჰქონდა პუტინთან და გადააფიქრებინებდა მას  ომის დაწყებას, მაგრამ პირადად მე, ასე არ ვფიქრობ.“- თქვა პომერანცმა.
რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტზე კომენტარების შემდეგ, ტრაპმს თავს დაატყდა კრიტიკა
ტრამპს აკრიტიკებენ  რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტზე გაკეთებული ზოგიერთი კომენტარის გამო. ომის დაწყებამდე რამდენიმე დღით ადრე, ტრამპმა თქვა, რომ პუტინი „გენიოსია“, რადგან მან არმია განალაგა უკრაინის საზღვართან.
„ჩვენს წინაშეა ადამიანი, რომელიც აცხადებს: „მე უკრაინის მნიშვნელოვან ნაწილს დამოუკიდებლად ვაქცევ“ (მას არ უთქვამს სიტყვა „დამოუკიდებელი“, პუტინმა თქვა, რომ „ჩვენ შევალთ ტერიტორიაზე და დავამყარებთ მშვიდობას“). უნდა ვაღიაროთ, რომ ის გონივრულად მოიქცა“- განაცხადა ტრამპმა ქლეი თრევისთან და ბაქ სექსთონთან ინტერვიუში თებერვლის თვეში.
მარტში, ის ისევ კრიტიკის ობიექტად იქცა, მას შემდეგ, რაც ტრამპმა არსებითად მოუწოდა პუტინს, გაესაჯაროებინა ინფორმაცია ჰანტერ ბაიდენის სავარაუდო ფინანასურ მაქინაციებზე რუსეთში – Real America’s Voice-თან ინტერვიუს დროს. მაშინ გაისმა ბრალდება, რომ ბაიდენის კომპანიამ 3,5 მილიონი დოლარი მიიღო მოსკოვის ყოფილი მერის მეუღლისგან.
„მან ბაიდენს გადასცა 3,5 მილიონი დოლარი, ვფიქრობ, პუტინმა იცის ამის შესახებ და მან უნდა გაასაჯაროოს ეს ინფორმაცია. ვთვლი, რომ ჩვენ უნდა გაგვცენ პასუხი“, თქვა მაშინ ტრამპმა.

Эндрю Стэнтон (Andrew Stanton)
Бывший президент Дональд Трамп обвинил Соединенные Штаты в том, что они «практически заставили» Путина развязать военный конфликт с Украиной.
Бывший американский лидер резко раскритиковал то, как президент Джо Байден, который может вновь баллотироваться в 2024 году, выстраивает дипломатические отношения с Россией. Между тем критики обвиняют Трампа излишней благосклонности по отношению к Путину
В ходе интервью для телеканала Real America’s Voice, который с симпатией относится к Трампу, бывший президент раскритиковал администрацию Байдена. По его словам, риторика администрации, которая звучала в течение нескольких месяцев до начала российской спецоперации, стала одной из причин, по которым Путин принял решение о начале военного конфликта.
«Если подумать, они фактически его подначивали. Наша страна, наше так называемое руководство подначивало Путина. Вы же знаете, я говорил, что они практически заставили его действовать так, как они говорили. Их риторика была чрезвычайной глупостью».
В своем интервью Трамп заявил, что, если бы он был президентом, Россия не начала бы свою специальную операцию на Украине. Он также не привел никаких конкретных примеров того, как именно Соединенные Штаты «подначивали» Путина.
Кроме того, Трамп начал расхваливать свои рабочие отношения с Путиным и президентом Украины Владимиром Зеленским, когда ведущий Real America’s Voice Уэйн Рут (Wayne Root) предположил, что Байден мог бы отправить Трампа в качестве посредника на переговоры по вопросу о мирном урегулировании конфликта.
«Я отлично ладил и с Зеленским, и с Путиным, – сказал Трамп. – Если вы помните, Зеленский очень хорошо себя повел, потому что, когда его спросили об Украине, об украинской мистификации – о том телефонном разговоре, – он посмотрел на них и сказал: “А что не так с телефонным разговором? Он [Трамп] не сделал ничего плохого”».
Уильям Померанц (William Pomeranz), директор Института Кеннана при Центре Вудро Вильсона, усомнился в обоснованности комментариев Трампа в интервью Newsweek. По его словам, Байден сказал, что Украине необходимо будет бороться с коррупцией, чтобы получить возможность вступить в Организацию Североатлантического договора (НАТО), но тот предлог, которым воспользовался Путин для начала военной спецоперации, не имел отношения к НАТО.
По словам Померанца, мы никогда не узнаем, начала бы Россия свою военную кампанию, если бы на президентских выборах 2020 года победил Трамп. Однако он добавил, что, с его точки зрения, Трамп не смог бы «выступить в защиту Украины».
«Если Трамп считает, что у него были такие великолепные отношения с Путиным, что он мог отговорить российского лидера от его спецоперации, то лично я так не думаю», – сказал Померанц.
Трамп сталкивается с критикой после его комментариев о конфликте России и Украины
Трамп сталкивается с критикой в ответ на несколько его комментариев о российско-украинском конфликте. За несколько дней до начала российской спецоперации Трамп заявил, что Путин – «гений», поскольку он стянул войска к границе Украины.
«Перед нами человек, который заявляет: “Я сделают значительную часть Украины независимой”. Он не произнес слова “независимый”, он не сказал, что “мы войдем на территорию и мы поможем восстановить мир”. Нужно признать, он поступил довольно разумно», – сказал Трамп в интервью Клею Трэвису (Clay Travis) и Баку Секстону (Buck Sexton) в феврале.
В марте он снова стал объектом критики после того, как он, по сути, призвал Путина обнародовать информацию о предполагаемых деловых махинациях Хантера Байдена в России в ходе интервью Real America’s Voice, когда прозвучало обвинение в том, что компания Байдена получила 3,5 миллиона долларов от вдовы бывшего мэра Москвы.
«Она дала ему три с половиной миллиона долларов. Я считаю, что Путин должен знать, как на это нужно ответить. Я думаю, что он должен обнародовать информацию. Я считаю, что мы должны получить ответ», – сказал тогда Трамп.