მაიკლ ბლუმბერგი  – Bloomberg LP-ს დამფუძნებელი
სუვალის დერეფნიდან – ტაივანის ყურემდე… პოტენციური კრიზისების დეფიციტს,  აშშ-ს შეიარაღებული ძალები არ განიცდის. თუმცა ყველაზე სერიოზული გამოწვევა, მათივე თვალწინაა. ლაპარაკია იმ ამერიკელთა რაოდენობის განუხრელ კლებაზე, რომელთაც შეუძლიათ და სურთ არმიაში სამსახური. თუ სამხედრო უპირატესობის შენარჩუნება სურს, მაშინ პენტაგონმა უნდა გადაიაზროს საკითხი, თუ როგორ აპირებს ის ახალგაზრდების მობილიზაციასა და კადრების შენარჩუნებას შეიარაღებულ ძალებში. ის ასევე უნდა ემზადოს იმისთვის, რომ სამომავლოდ მოუწევს ომის წარმოება გაცილებით მცირერიცხოვანი რეგულარული ძალებით
თუ დღევანდელ ტენდენციებს გავითვალისწინებთ, პროგნოზი არასახარბიელოა. დასახული მიზნების მისაღწევად და 1.3-მილიონიანი არმიის შესანარჩუნებლად, საჭიროა 150 000 ახალგაზრდის გაწვევა ექვსივე სახეობის ჯარში. ფინანასური წლის დასრულებამდე სულ 2 თვე რჩება, პენტაგონი კი დასახულ ამოცანას 15%-ით ასრულებს. ახალწვეულების განსაკუთრებული დეფიციტია სახმელეთო ჯარებში. ივნისის მონაცემებით, 2022 წლის დასაწყისიდან, სახმელეთო ჯარებში სამსახურს დათანხმდა 22 ათასი ახალგაზრდა, რაც 60%-ით ჩამორჩება ყოველწლიურ გეგმას. წლის ბოლოსთვის, ამ სახეობის ჯარებში სავარაუდოდ იქნება 44 000 კაცი, ანუ 40 ათასით ნაკლები – კონგრესის მიერ დადგენილ კვოტაზე.
შექმნილი ვითარების ერთ-ერთი მიზეზი, მეტად მჭიდრო შრომის ბაზარია, თუმცა გაცილებით დიდი პრობლემაა პოტენციური ჯარისკაცების რესურსის კლება. ჭარბწონიანობისა და ნარკომანიის მიზეზით – 17-25 წლამდე ამერიკელების რესურს – 23% აკლდება. კიდევ 12%  სწავლობს კოლეჯებში. საბოლოოდ კი რჩება სულ 12%. სამხედრო უწყების შეფასებით, იმ კონტიგენტიდან, რომელიც ვარგისია სამხედრო სამსახურისთვის, მხოლოდ 9% გეგმავს სამხედრო კარიერას – ეს არის ყველაზე დაბალი ნიშნული 2007 წლიდან, ანუ ერაყის კამპანიის დროიდან მოყოლებული.
ამ დანაკლისის შესავსებად, აშშ-ს შეიარაღებული ძალები აპირებენ, 45 დღის განმავლობაში, 35 000 დოლარი გადაუხადონ ყველა ახალგაზრდას, რომელიც შეუდგება საბაზისო სამხედრო მომზადებას. შეიარაღებულ ძალებში დასაქმების მსურველებს, ასევე აძლევენ უფლებას აირჩიონ ჯარის სახეობა. ახლა ახალგაზრდებს აქვთ შესაძლებლობა იმსახურონ შემცირებული ვადით – 2 წლით, ნაცვლად სტანდარტული 4 წლისა.
მართალია სტუმულირების ეს ხერხები გონივრული ჩანს, მაგრამ სხვა ინიციატივების (მაგალითად ის, რომ დაიწიოს ფიზიკური მზადყოფნის მოთხოვნა და გამარტივდეს არმიაში დასაქმების პროცედურა იმგვარად, რომ არ იქნას გათვალისწინებული ნარკოტიკული დამოკიდებულება და სხვა ტიპის დაავადებები) დანერგვა არმიაში, გამოიწვევს ბრძოლისუნარიანობისა და დისციპლინის დაქვეითებას. არსებობს მოსაზრება, შეიქმნას მოსამზადებელი ბანაკები მათთვის, ვისაც სურს არმიაში სამსახური, მაგრამ დაბალი შედეგები აჩვენა საკვალიფიკაციო გამოცდებზე. ამ მოთხოვნების  შერბილებამ, საბოლოო ჯამში, შეიძლება გამოიწვიოს კომპეტენციის კლება შეიარაღებულ ძალებში.
სტანდარტების დაწევის ნაცვლად, პენტაგონმა უნდა აირჩიოს უფრო პრაგმატული პოზიცია. აუცილებელია შეიარაღებულ ძალებში ყურადღება მიექცეს   კადრების შენარჩუნებას ისე, როგორც ეს საზღვაო ფეხოსნებმა მოახერხეს. ფინანსური ბონუსები, კარიერული წინსვლის მოქნილი სისტემა და ახალი უნარების შეძენის სტიმული, გაცილებით გააღვივებს სამხედრო კარიერის გაგრძელების სურვილს. პენტაგონმა უნდა გააფართოოს  რეკრუტირების არეალი და მობილიზაციის პუნქტები შექმნას იმ რაიონებსა და ქალაქებში, სადაც ნაკლებ ინტერესს იჩენენ არმიაში სამსახურისადმი.
მიუხედავად ყველა ამ ძალისხმევისა, განჭვრეტად მომავალში აშშ-ს არმიას მოუწევს ისწავლოს გაცილებით მცირე კონტიგენტით ოპერირება. ინვესტიციები უპილოტო სისტემებში, ხელოვნური ინტელექტი და ზეზუსტი საბრძოლო იარაღი, შეამცირებს ცოცხალი ძალაზე მოთხოვნილებას.  უფრო მჭიდრო თანამშრომლობა კერძო სექტორთან და კომერციული ტექნოლოგიების გამოყენება, პენტაგონს საშუალებას მიცემს გადაჭრას ტექნიკური ამოცანები, სამოქალაქო პირებსა და დამქირავებლებს შესთავაზოს, ვთქვათ – IT მომსახურება. აშშ-მ, ასევე უნდა დაარწმუნოს რეგიონული მოკავშირეები, პირველ რიგში ნატოელი პარტნიორები ევროპაში, შეიტანონ უფრო მეტი წვლილი კოლექტიურ თავდაცვაში. იმისთვის, რომ  გლობალური მასშტაბის გამოწვევებს უპასუხოს, აშშ-ს შეიარაღებული ძალები, უნდა სჯობდეს სხვა ქვეყნების არმიებს.
გამოცდილი კადრების შენარჩუნება არმიაში და ახალი ტექნოლოგიების გამოყენება, აშშ-ს დაეხმარება, გადაჭრას შევსების პრობლემა ისე, რომ ამას არ შეეწიროს – მისი ტრადიციულად ძლიერი მხარეები.

NEW YORK - FEBRUARY 20: The U.S. Armed Forces Recruiting Station in Times Square sits nestled among skycrapers February 20, 2003 in New York City. "The Booth," as it is known to the recruiters who work there, has been a powerhouse recruiting center for the Army, Navy, Marines and Air Force since it opened as a permanent facility in 1950, and it is the busiest walk-in recruitment office in the country. (Photo by Chris Hondros/Getty Images)
Bloomberg / USA
By Michael R. Bloomberg
From the Suwalki Gap to the Taiwan Strait, the US military faces no shortage of potential crises. But perhaps its biggest challenge lies close to home: A dwindling number of Americans are able and willing to serve in uniform. To maintain the military’s edge, the Pentagon needs to rethink how it recruits and retains troops — while also preparing to fight future wars with a leaner active-duty force.
On current trends, the outlook is troubling. To meet its overall goal of an active-duty force of 1.3 million, the military needs to bring in roughly 150,000 new recruits across its six service branches. With two months left in the fiscal year, the Pentagon is still 15% short of that goal, with the largest service, the Army, facing the biggest shortfall. Through the end of June, the Army had signed up 22,000 troops, 60% below its annual target. It could end the year with as few as 445,000 troops, nearly 40,000 smaller than the force size authorized by Congress.
A tight labor market is one reason for this state of affairs, but the bigger problem is the shrinking pool recruiters are drawing from. Because of rising rates of youth obesity and drug use, the share of Americans aged 17 to 24 who are eligible to serve without a waiver has fallen to 23%. Discounting those already enrolled in college, the number is only 12%. The military estimates that among those who are eligible, a mere 9% have a “propensity” to serve, the lowest since 2007, during the height of the Iraq War.
To fill the gap, the Army is offering $35,000 bonuses to recruits willing to start basic training within 45 days and allowing enlistees to choose where they’re stationed. The service has also expanded short-term enlistment options, giving some new soldiers the option of two years of active duty rather than the standard four.
While boosting incentives to attract high-quality recruits makes sense, other proposals — such as relaxing physical fitness standards or making it easier for recruits to obtain waivers for prior drug use or medical conditions — risk undermining readiness and discipline. Creating a boot camp for applicants who perform poorly on the Armed Forces Qualification Test may help low-aptitude candidates meet the minimum threshold for service, but it threatens to degrade the military’s overall competence.
Rather than lowering its standards, the Pentagon can take a more pragmatic approach. Greater priority can be given to retaining troops once they enlist, as the Marines have done. Financial bonuses, faster promotion opportunities, and incentives for obtaining new skills would encourage troops to consider longer military careers. The Pentagon can also broaden its pool of potential enlistees by stationing more recruiters in communities with low levels of military participation.
Despite such efforts, the US may well have to do more with less in the years ahead. Investments in unmanned weapons systems, artificial intelligence and higher-precision munitions have the potential to reduce manpower requirements. Greater collaboration with the private sector and smarter use of commercial technologies would allow the Pentagon to turn over more technical tasks, such as IT services, to civilian employees and contractors. The US should also press regional allies, particularly its NATO partners in Europe, to contribute more to collective defense.
Combating the threats to global order requires an American military that’s second to none. Keeping seasoned service members in uniform while harnessing the promise of new technologies can help the US overcome its recruiting challenges without sacrificing the military’s core strengths.