მაიკლ ბლუმბერგი  – Bloomberg LP-ს დამფუძნებელი
სუვალის დერეფნიდან – ტაივანის ყურემდე… პოტენციური კრიზისების დეფიციტს,  აშშ-ს შეიარაღებული ძალები არ განიცდის. თუმცა ყველაზე სერიოზული გამოწვევა, მათივე თვალწინაა. ლაპარაკია იმ ამერიკელთა რაოდენობის განუხრელ კლებაზე, რომელთაც შეუძლიათ და სურთ არმიაში სამსახური. თუ სამხედრო უპირატესობის შენარჩუნება სურს, მაშინ პენტაგონმა უნდა გადაიაზროს საკითხი, თუ როგორ აპირებს ის ახალგაზრდების მობილიზაციასა და კადრების შენარჩუნებას შეიარაღებულ ძალებში. ის ასევე უნდა ემზადოს იმისთვის, რომ სამომავლოდ მოუწევს ომის წარმოება გაცილებით მცირერიცხოვანი რეგულარული ძალებით
თუ დღევანდელ ტენდენციებს გავითვალისწინებთ, პროგნოზი არასახარბიელოა. დასახული მიზნების მისაღწევად და 1.3-მილიონიანი არმიის შესანარჩუნებლად, საჭიროა 150 000 ახალგაზრდის გაწვევა ექვსივე სახეობის ჯარში. ფინანასური წლის დასრულებამდე სულ 2 თვე რჩება, პენტაგონი კი დასახულ ამოცანას 15%-ით ასრულებს. ახალწვეულების განსაკუთრებული დეფიციტია სახმელეთო ჯარებში. ივნისის მონაცემებით, 2022 წლის დასაწყისიდან, სახმელეთო ჯარებში სამსახურს დათანხმდა 22 ათასი ახალგაზრდა, რაც 60%-ით ჩამორჩება ყოველწლიურ გეგმას. წლის ბოლოსთვის, ამ სახეობის ჯარებში სავარაუდოდ იქნება 44 000 კაცი, ანუ 40 ათასით ნაკლები – კონგრესის მიერ დადგენილ კვოტაზე.
შექმნილი ვითარების ერთ-ერთი მიზეზი, მეტად მჭიდრო შრომის ბაზარია, თუმცა გაცილებით დიდი პრობლემაა პოტენციური ჯარისკაცების რესურსის კლება. ჭარბწონიანობისა და ნარკომანიის მიზეზით – 17-25 წლამდე ამერიკელების რესურს – 23% აკლდება. კიდევ 12%  სწავლობს კოლეჯებში. საბოლოოდ კი რჩება სულ 12%. სამხედრო უწყების შეფასებით, იმ კონტიგენტიდან, რომელიც ვარგისია სამხედრო სამსახურისთვის, მხოლოდ 9% გეგმავს სამხედრო კარიერას – ეს არის ყველაზე დაბალი ნიშნული 2007 წლიდან, ანუ ერაყის კამპანიის დროიდან მოყოლებული.
ამ დანაკლისის შესავსებად, აშშ-ს შეიარაღებული ძალები აპირებენ, 45 დღის განმავლობაში, 35 000 დოლარი გადაუხადონ ყველა ახალგაზრდას, რომელიც შეუდგება საბაზისო სამხედრო მომზადებას. შეიარაღებულ ძალებში დასაქმების მსურველებს, ასევე აძლევენ უფლებას აირჩიონ ჯარის სახეობა. ახლა ახალგაზრდებს აქვთ შესაძლებლობა იმსახურონ შემცირებული ვადით – 2 წლით, ნაცვლად სტანდარტული 4 წლისა.
მართალია სტუმულირების ეს ხერხები გონივრული ჩანს, მაგრამ სხვა ინიციატივების (მაგალითად ის, რომ დაიწიოს ფიზიკური მზადყოფნის მოთხოვნა და გამარტივდეს არმიაში დასაქმების პროცედურა იმგვარად, რომ არ იქნას გათვალისწინებული ნარკოტიკული დამოკიდებულება და სხვა ტიპის დაავადებები) დანერგვა არმიაში, გამოიწვევს ბრძოლისუნარიანობისა და დისციპლინის დაქვეითებას. არსებობს მოსაზრება, შეიქმნას მოსამზადებელი ბანაკები მათთვის, ვისაც სურს არმიაში სამსახური, მაგრამ დაბალი შედეგები აჩვენა საკვალიფიკაციო გამოცდებზე. ამ მოთხოვნების  შერბილებამ, საბოლოო ჯამში, შეიძლება გამოიწვიოს კომპეტენციის კლება შეიარაღებულ ძალებში.
სტანდარტების დაწევის ნაცვლად, პენტაგონმა უნდა აირჩიოს უფრო პრაგმატული პოზიცია. აუცილებელია შეიარაღებულ ძალებში ყურადღება მიექცეს   კადრების შენარჩუნებას ისე, როგორც ეს საზღვაო ფეხოსნებმა მოახერხეს. ფინანსური ბონუსები, კარიერული წინსვლის მოქნილი სისტემა და ახალი უნარების შეძენის სტიმული, გაცილებით გააღვივებს სამხედრო კარიერის გაგრძელების სურვილს. პენტაგონმა უნდა გააფართოოს  რეკრუტირების არეალი და მობილიზაციის პუნქტები შექმნას იმ რაიონებსა და ქალაქებში, სადაც ნაკლებ ინტერესს იჩენენ არმიაში სამსახურისადმი.
მიუხედავად ყველა ამ ძალისხმევისა, განჭვრეტად მომავალში აშშ-ს არმიას მოუწევს ისწავლოს გაცილებით მცირე კონტიგენტით ოპერირება. ინვესტიციები უპილოტო სისტემებში, ხელოვნური ინტელექტი და ზეზუსტი საბრძოლო იარაღი, შეამცირებს ცოცხალი ძალაზე მოთხოვნილებას.  უფრო მჭიდრო თანამშრომლობა კერძო სექტორთან და კომერციული ტექნოლოგიების გამოყენება, პენტაგონს საშუალებას მიცემს გადაჭრას ტექნიკური ამოცანები, სამოქალაქო პირებსა და დამქირავებლებს შესთავაზოს, ვთქვათ – IT მომსახურება. აშშ-მ, ასევე უნდა დაარწმუნოს რეგიონული მოკავშირეები, პირველ რიგში ნატოელი პარტნიორები ევროპაში, შეიტანონ უფრო მეტი წვლილი კოლექტიურ თავდაცვაში. იმისთვის, რომ  გლობალური მასშტაბის გამოწვევებს უპასუხოს, აშშ-ს შეიარაღებული ძალები, უნდა სჯობდეს სხვა ქვეყნების არმიებს.
გამოცდილი კადრების შენარჩუნება არმიაში და ახალი ტექნოლოგიების გამოყენება, აშშ-ს დაეხმარება, გადაჭრას შევსების პრობლემა ისე, რომ ამას არ შეეწიროს – მისი ტრადიციულად ძლიერი მხარეები.

Майкл Блумберг – основатель и владелец основного пакета акций компании Bloomberg LP.
От Сувалкского коридора до Тайваньского пролива – нехватки в потенциальных кризисах вооруженные силы США не испытывают. Однако, возможно, самый серьезный вызов находится прямо у них под боком. Речь идет о неуклонно уменьшающемся числе американцев, способных и готовых служить в армии. Чтобы поддерживать военное преимущество, Пентагону необходимо переосмыслить то, как он привлекает новобранцев и удерживает людей в рядах вооруженных сил, а также подготовиться к тому, что в будущем ему придется вести войны, имея распоряжении более малочисленные регулярные войска
Если опираться на нынешние тенденции, прогнозы выглядят довольно мрачно. Чтобы достичь поставленной цели в 1,3 миллиона военнослужащих регулярной армии, вооруженным силам необходимо привлечь примерно 150 тысяч новобранцев во все шесть видов войск. До конца финансового года остается всего два месяца, а Пентагон отстает от поставленной цели на 15%. Наиболее заметная нехватка новобранцев наблюдается в сухопутных войсках. По состоянию на июнь с начала 2022 года в сухопутные войска пришли служить 22 тысяч новобранцев, что на 60% меньше ежегодного плана. К концу года в этом виде войск может оказаться всего 445 тысяч человек, что на 40 тысяч меньше, чем предписывает Конгресс.
Одной из причин такого положения вещей является довольно плотный рынок труда, однако гораздо более серьезная причина – сокращение пула потенциальных новобранцев. Из-за роста числа случаев ожирения и наркомании доля американцев в возрасте от 17 до 24 лет, не имеющих медицинских противопоказаний для службы в армии, упала всего до 23%. Из этого числа нужно вычесть тех, кто учится в колледжах, и остается всего 12%. По оценкам военного ведомства, из тех, кто может служить в армии, лишь 9% изъявляют желание строить военную карьеру – это самый низкий уровень с 2007 года, то есть со времен разгара войны в Ираке.
Чтобы восполнить нехватку, вооруженные силы США предлагают выплатить 35 тысяч долларов всем тем новобранцам, которые начнут базовую армейскую подготовку в течение 45 дней. Желающим вступить в ряды вооруженных сил также позволят выбрать вид войск, где они хотели бы служить. Теперь у молодых людей также появилась возможность отслужить меньший срок – два года регулярной службы вместо стандартных четырех.
Хотя такие методы стимулирования действительно выглядят достаточно разумными, другие предложения – к примеру, снизить требования к физической подготовке и упростить процедуру получения допуска к службе, несмотря на наркотическую зависимость и некоторые заболевания в прошлом, – в случае их внедрения могут подорвать боеготовность и дисциплину в армии. Создание учебных лагерей для тех желающих служить, которые показали низкие результаты на квалификационных испытаниях, поможет им достичь минимального порога для поступления на службу, однако в результате мы можем столкнуться со снижением общей компетенции вооруженных сил.
Вместо того, чтобы снижать стандарты, Пентагон может занять более прагматичную позицию. Необходимо уделить особое внимание сохранению людей в рядах ВС, как это сделали морские пехотинцы. Финансовые бонусы, возможности более быстрого продвижения по службе и конкретные стимулы для получения новых навыков побудят солдат задуматься о продолжении военной карьеры. Пентагон также может расширить круг потенциальных новобранцев, развернув больше вербовочных пунктов в районах и городах, где традиционно наблюдается низкий интерес к службе в вооруженных силах.
Несмотря на все эти усилия, в обозримом будущем армии США, вполне возможно, придется научиться работать с меньшим числом военнослужащих. Инвестиции в беспилотные системы вооружения, искусственный интеллект и высокоточные боеприпасы могут снизить потребности в живой силе. Более тесное сотрудничество с частным сектором и разумное использование коммерческих технологий позволит Пентагону передавать больше технических задач, таких как IT-услуги, гражданским служащим и подрядчикам. Соединенные Штаты также должны убедить региональных союзников, в первую очередь партнеров по НАТО в Европе, вносить более заметный вклад в коллективную оборону.
Чтобы противостоять вызовам глобального масштаба американские вооруженные силы должны превосходить армии других стран мира. Сохранение опытных военнослужащих в рядах армии и разработка новых технологий могут помочь Соединенным Штатам справиться с проблемой пополнения личного состава, не жертвуя при этом своими ключевыми сильными сторонами.