ეკატერინა სტეპანენკო, გრეის მაპესი, ლეინ ფილიპსონი, ანჯელა ჰოვარდი, ჯორჯ ბაროსი და ფრედერიკ ვ. კაგანი
ბოლო ცნობებით, ე.წ. ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკის (ლსრ) დაჯგუფების გარკვეული ელემენტები, უარს ამბობენ დონეცკის ოლქში მიმდინარე საბრძოლო მოქმედებებში მონაწილეობაზე და უკმაყოფილებას გამოთქვამენ, მათი ოლქის მიღმა წარმოებული ოპერაციების ქანცგამცლელი ტემპების გამო. რუსეთის ბოლო დროს გაცხადებულმა მიზნებმა, ემოციური გამოძახილი ჰპოვა დონეცკის ოლქის აუდიტორიაში, მაგრამ იგივე არ ხდება ლუგანსკში, სადაც მებრძოლები გადაიღალნენ გამუდმებული შეტევითი ოპერაციებით. რამდენიმე უკრაინულმა არხმა 15 აგვისტოს გადასცა ჩანაწერი, სადაც ლსრ-ს 2740-ე ბატალიონის ჯარისკაცები, უარს ამბობენ დონეცკის სახალხო რესპუბლიკისთვის ბრძოლაზე. ისინი აცხადებენ, რომ მათ გამარჯვება იზეიმეს 3 ივლისს, როცა მიაღწიეს ლუგანსკის ოლქის საზღვარს, ამდენად თვლიან, რომ მათი სამუშაო შესრულებულია. ასეა თუ ისე, ერთ-ერთმა რუსმა სამხედრო ბლოგერმა გააკრიტიკა ლუგანსკელები იმის გამო, რომ მათ რუსეთის მხარდაჭერა გამოიყენეს საკუთარი თავის გასათავისუფლებლად, დონეცკისთვის ბრძოლას კი ისინი არ აპირებენ. ISW-ის არ შეუძლია გადაამოწმოს ვიდეოჩანაწერის ნამდვილობა, თუმცა ნათელია, რომ ჩანაწერი ასახავს გავრცელებულ ტენდენციას: ლსრ-ს მხრიდან შემცირებულია ინვესტიციები და მორალური მხარდაჭერა – უკრაინაში რუსეთის შემდგომი გეგმების მიმართ. ტენდენცია სახიფათოა რუსეთის შეიარაღებული ძალებისთვის, რომელიც ცდილობს შეავსოს ბოლოდროინდელი დანაკარგი. რუსულ არმიაში განხეთქილების გაღრმავება ქმნის საფრთხეს, რომ რუსული სამხედრო ძალისხმევა, შესაძლოა კიდევ უფრო ნაკლებეფექტიანი აღმოჩნდეს.
დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის (დსრ) დანაყოფებში, მსგავსი განწყობები შეიმჩნეოდა ლუგანსკის, ხარკოვისა და ხერსონის ოლქებში მიმდინარე ბრძოლების დროს. ეს ნიშნავს, რომ მარიონეტული ძალები, ბოლომდე არ უჭერენ მხარს კრემლის ექსპანსიონისტურ გეგმებს. ISW ადრე იტყობინებოდა, რომ 105-ე ქვეითი პოლკის მე-3 ბატალიონის მეომრები, უკმაყოფილებას გამოთქვამდნენ იმის გამო, რომ მაისის თვეში, მათი ქვედანაყოფი მარიუპოლიდან ლუგანსკში გადაისროლეს. დსრ-ს 113-ე პოლკმა ასევე გამოაქვეყნა მსგავსი მიმართვა ხერსონის ფრონტიდან. სხვა ჯარისკაცები, დაუდგენელი სამხედრო შენაერთიდან, ამბობდნენ, რომ ისინი რუსმა მესაზღრეებმა დააკავეს ბელგოროდის ოლქში, ხარკოვისთვის ბრძოლებში მონაწილეობის შემდეგ. ეს მოხდა იმიტომ, რომ ჯერ რუსულ შენაერთებს შეძლებოდათ უკან დახევა. დსრ-ს სამხედრო კორესპონდენტები ტრაბახობდნენ ავდეევკის რაიონში მიღწეული წარმატებით, მაგრამ განწყობა სავარუდოდ უმალ შეიცვლება, როგორც კი მათ სხვა მიმართულებაზე გადაისვრიან.

Екатерина Степаненко, Грейс Маппес, Лейн Филипсон, Анжела Ховард, Джордж Баррос и Фредерик В. Каган
По сообщениям, элементы ополчения Луганской народной республики (ЛНР) отказываются продолжать боевые действия в Донецкой области и жалуются на изнурительные темпы наступательных операций за пределами Луганской области. Эмоциональное значение недавних российских целей в Донецкой области находит отклик у аудитории Донецкой народной республики (ДНР), но не у аудитории ЛНР, уставшей от изнурительных наступательных операций за пределами заявленных границ. Несколько украинских каналов 15 августа поделились видео, на котором солдаты из батальона 2740 ЛНР отказываются воевать за ДНР. Солдаты утверждают, что они праздновали победу 3 июля, когда силы ЛНР достигли границ Луганской области, и что их работа закончена. По крайней мере, один российский милблогер раскритиковал военнослужащих ЛНР за то, что они хотели получить российскую поддержку для своего «освобождения», а затем отказались воевать в Донецкой области. ISW не может независимо проверить происхождение или подлинность этого конкретного видео. Однако его сообщение отражает более широкую тенденцию снижения инвестиций и морального духа ЛНР в поддержку российской войны в Украине. Эта тенденция особенно опасна для российских сил, стремящихся набрать еще больше новых солдат из Луганской области, чтобы восполнить недавние потери. Дальнейшее разделение внутри российских сил также угрожает еще больше снизить эффективность российских военных усилий.
Подразделения ДНР ранее фиксировали подобные призывы при действиях в Луганской, Харьковской и Херсонской областях, что может указывать на то, что марионеточные войска могут не полностью поддерживать экспансивные планы Кремля по вторжению. ISW ранее сообщало, что военнослужащие 3-го пехотного батальона 105-го пехотного полка ДНР жаловались, когда подразделение было переброшено из Мариуполя в Луганскую область в конце мая. 113-й полк ДНР также опубликовал подобное обращение с фронтов Херсонской области в начале июня. Другой военнослужащий неуказанного батальона ДНР пожаловался, что российские пограничники задержали его подразделение на границе Белгородской области после боев в районе города Харькова в середине мая, чтобы дать возможность российским подразделениям отступить первыми. Военные корреспонденты из ДНР хвастались успехами ДНР в районе Авдеевки, но такое отношение может снова испортиться, если подразделения ДНР будут переброшены на другую ось.