ეკატერინა სტეპანენკო, გრეის მაპესი, ლეინ ფილიპსონი, ანჯელა ჰოვარდი, ჯორჯ ბაროსი და ფრედერიკ ვ. კაგანი
ბოლო ცნობებით, ე.წ. ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკის (ლსრ) დაჯგუფების გარკვეული ელემენტები, უარს ამბობენ დონეცკის ოლქში მიმდინარე საბრძოლო მოქმედებებში მონაწილეობაზე და უკმაყოფილებას გამოთქვამენ, მათი ოლქის მიღმა წარმოებული ოპერაციების ქანცგამცლელი ტემპების გამო. რუსეთის ბოლო დროს გაცხადებულმა მიზნებმა, ემოციური გამოძახილი ჰპოვა დონეცკის ოლქის აუდიტორიაში, მაგრამ იგივე არ ხდება ლუგანსკში, სადაც მებრძოლები გადაიღალნენ გამუდმებული შეტევითი ოპერაციებით. რამდენიმე უკრაინულმა არხმა 15 აგვისტოს გადასცა ჩანაწერი, სადაც ლსრ-ს 2740-ე ბატალიონის ჯარისკაცები, უარს ამბობენ დონეცკის სახალხო რესპუბლიკისთვის ბრძოლაზე. ისინი აცხადებენ, რომ მათ გამარჯვება იზეიმეს 3 ივლისს, როცა მიაღწიეს ლუგანსკის ოლქის საზღვარს, ამდენად თვლიან, რომ მათი სამუშაო შესრულებულია. ასეა თუ ისე, ერთ-ერთმა რუსმა სამხედრო ბლოგერმა გააკრიტიკა ლუგანსკელები იმის გამო, რომ მათ რუსეთის მხარდაჭერა გამოიყენეს საკუთარი თავის გასათავისუფლებლად, დონეცკისთვის ბრძოლას კი ისინი არ აპირებენ. ISW-ის არ შეუძლია გადაამოწმოს ვიდეოჩანაწერის ნამდვილობა, თუმცა ნათელია, რომ ჩანაწერი ასახავს გავრცელებულ ტენდენციას: ლსრ-ს მხრიდან შემცირებულია ინვესტიციები და მორალური მხარდაჭერა – უკრაინაში რუსეთის შემდგომი გეგმების მიმართ. ტენდენცია სახიფათოა რუსეთის შეიარაღებული ძალებისთვის, რომელიც ცდილობს შეავსოს ბოლოდროინდელი დანაკარგი. რუსულ არმიაში განხეთქილების გაღრმავება ქმნის საფრთხეს, რომ რუსული სამხედრო ძალისხმევა, შესაძლოა კიდევ უფრო ნაკლებეფექტიანი აღმოჩნდეს.
დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის (დსრ) დანაყოფებში, მსგავსი განწყობები შეიმჩნეოდა ლუგანსკის, ხარკოვისა და ხერსონის ოლქებში მიმდინარე ბრძოლების დროს. ეს ნიშნავს, რომ მარიონეტული ძალები, ბოლომდე არ უჭერენ მხარს კრემლის ექსპანსიონისტურ გეგმებს. ISW ადრე იტყობინებოდა, რომ 105-ე ქვეითი პოლკის მე-3 ბატალიონის მეომრები, უკმაყოფილებას გამოთქვამდნენ იმის გამო, რომ მაისის თვეში, მათი ქვედანაყოფი მარიუპოლიდან ლუგანსკში გადაისროლეს. დსრ-ს 113-ე პოლკმა ასევე გამოაქვეყნა მსგავსი მიმართვა ხერსონის ფრონტიდან. სხვა ჯარისკაცები, დაუდგენელი სამხედრო შენაერთიდან, ამბობდნენ, რომ ისინი რუსმა მესაზღრეებმა დააკავეს ბელგოროდის ოლქში, ხარკოვისთვის ბრძოლებში მონაწილეობის შემდეგ. ეს მოხდა იმიტომ, რომ ჯერ რუსულ შენაერთებს შეძლებოდათ უკან დახევა. დსრ-ს სამხედრო კორესპონდენტები ტრაბახობდნენ ავდეევკის რაიონში მიღწეული წარმატებით, მაგრამ განწყობა სავარუდოდ უმალ შეიცვლება, როგორც კი მათ სხვა მიმართულებაზე გადაისვრიან.

Elements of the Luhansk People’s Republic (LNR) militia reportedly refused to continue fighting in Donetsk Oblast and complained about the grueling pace of offensives outside of Luhansk Oblast. The emotional significance of recent Russian targets in Donetsk Oblast resonates with audiences in the Donetsk People’s Republic (DNR), but not with LNR audiences tired of grueling offensives beyond their claimed borders. Several Ukrainian channels shared a video on August 15 of soldiers from LNR Battalion 2740 refusing to fight for the DNR. The soldiers claim that they celebrated victory on July 3, when LNR forces reached the borders of Luhansk Oblast, and that their work is done. At least one Russian milblogger has criticized the LNR servicemembers for desiring Russian support for their own ”liberation” and then refusing to fight in Donetsk Oblast. ISW cannot independently verify the origin or authenticity of this particular video. Its message reflects a larger trend of diminished LNR investment in and morale to support the Russian war in Ukraine, however. This trend is particularly dangerous to Russian forces seeking to recruit still more new soldiers from Luhansk Oblast to make up for recent losses. Further division within Russian-led forces also threatens to further impede the efficiency of the Russian war effort.
DNR units have previously recorded similar appeals when operating in Luhansk, Kharkiv, and Kherson Oblasts, which may indicate that proxy troops might not fully support the Kremlin’s expansive invasion plans. ISW has previously reported that servicemen of the 3rd Infantry Battalion of the DNR’s 105th Infantry Regiment complained when the unit was redeployed from Mariupol to Luhansk Oblast in late May. The 113th Regiment of the DNR also published a similar appeal from the Kherson Oblast frontlines in early June. Another serviceman of an unspecified DNR battalion complained that Russian border guards held the unit at the Belgorod Oblast border after the unit fought around Kharkiv City in mid-May to allow Russian units to withdraw first. DNR-based war correspondents have been boasting about the DNR progress around Avdiivka, but such attitudes may sour again if the DNR units are recommitted to another axis.