ბენ ტობიასი, ლოურენს პეტერი
უკრაინის ბირთვული სააგენტო აცხადებს, რომ რუსულმა რაკეტებმა დააზიანა გიგანტური ატომური ელექტროსადგური, რომელსაც რუსეთი აკონტროლებს, თუმცა რადიაციის გაჟონვა არ მომხდარა
„ენერგოატომი“ იტყობინება, რომ ზაპოროჟიეს აეს-ი -უმსხვილესი ევროპაში,  მდებარეობს უკრაინის სამხრეთში და აქ დაზიანდა აზოტ-ჟანგბადის მოწყობილობა და მაღალი ძაბვის ელექტროხაზი.
მანამდე რუსეთის მიერ დანიშნული ადგილობრივი მოხელეები, ცეცხლის გახსნაში – უკრაინას ადანაშაულებდნენ.
თავის მხრივ, უკრაინა – რუსებს სდებს ბრალს ამ ობიექტიდან  სარაკეტო დარტყმებში სამოქალაქო რაიონებზე, ასევე „ტერორის ტაქტიკის“ გამოყენებაში.
„ყოველ დილას ვიღვიძებთ და ვხედავთ, როგორ უშენენ ისინი ცეცხლს საცხოვრებელ სახლებს“ – განუცხადა  BBC-ის კორესპონდენტს ადგილობრივმა ბიზნესმენმა.
BBC-იმ ვერ გადაამოწმა ცნობა ატომური სადგურის დაზიანების შესახებ. „ენერგოატომი“ ამტკიცებს, რომ გასულ პარასკევს განხორციელდა 2 სარაკეტო ზალპი, რამაც ოპერატორები აიძულა რეაქტორი ელექტროკვებიდან გაეთიშათ.
Enerhoatom-ი აცხადებს, რომ „არსებობს წყალბადის გაჟონვისა და რადიოაქტიური ნაწილაკების გაფრქვევის რისკი“.
„ხანძრის რისკი მაღალია. ამ დროისთვის, დაზარალებულები არ გვყავს“ – თქვეს უწყებაში.
რუსეთმა ზაპოროჟიეს აეს-ი მარტში დაიკავა, თუმცა არ გაუშვია მისი უკრაინელი თანამშრომლები. რუსეთი აკონტროლებს სადგურსა და მის მიმდებარე რაიონებს, რომლებიც ესაზღვრება უკრაინის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიებს. აეს-ი შედგება 6 რეაქტორისგან და აქ ინახავენ რადიოაქტიურ ნარჩენებს.
დასავლეთის ოფიციალურმა პირებმა, განგაში ატეხეს რუსეთის მიერ გამოყენებული ტაქტიკის გამო.
სადგური მდებარეობს ქალაქ ენერგოდარში, უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთ რეგიონში, მდინარე დნეპრის ( უკრაინულად დნიპრო) გასწვრივ.
ენერგოდარში რუსეთის მიერ დანიშნულმა მოხელეებმა განაცხადეს, რომ უკრაინულმა ძალებმა, პარასკევს 2-ჯერ დაბომბეს სადგური „დნეპრის მოპირდაპირე ნაპირიდან“. „ მეორე ჯერზე ნაციონალისტებმა მიზანს მოარტყეს – ჭურვები დაეცა სადგურის საწარმოო მოედანზე“ – ნათქვამია განცხადებაში.
რუსეთის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო „ ინტერფაქსმა“, სადგურის მოსკოვურ ხელმძღვანელობაზე დაყრდნობით, განაცხადა, რომ სადგურის 2 ელექტროგადამცემი ხაზი დაზიანდა უკრაინული არტილერიიდან ნასროლი ჭურვებით, რამაც გამოიწვია ხანძარი.
გაურკვეველია, სულ რამდენი ელექტროგადამცემი ხაზი მუშაობს სადგურზე – ურთიერთგამომრიცხავი ცნობების გადამოწმება ვერ ხერხდება.
მანამდე ბრიტანეთის თავდაცვის უწყებამ, სადაზვერვო ინფორმაციაზე დაყრდნობით, განაცხადა, რომ რუსეთმა ეს რაიონი გამოიყენა იერიშისთვის, ისარგებლა რა „დაცული ობიექტის სტატუსით“, რათა შეემცირებინა ღამის იერიშები უკრაინული ძალების მხრიდან.
გაეროს ბირთვული სააგენტოს ხელმძღვანელმა რაფაელ გროსიმ გასულ კვირას განაცხადა, რომ „სადგური სრულიად გამოსულია კონტროლიდან“.
ეს შეფასება ემთხვევა სამოქალაქო პირების მოსაზრებებს მეზობელი ნიკოპოლიდან, რომელიც მდინარის მეორე ნაპირზე მდებარეობს და რომელსაც უკრაინა აკონტროლებს.
„ჩვენი ძალები არ ისვრიან საპასუხოდ, რადგან 30 კილომეტრიანი ზონა ელექტროსადგურის გარშემო – ხელშეუხებელია. იქ ვერ ისვრი, თუმცა რუსები ხომ ტერორისტები არიან და მათთვის წმინდა არაფერი არსებობს“- უთხრა  BBC-ის ადგილობრივმა ბიზნესმენმა, რომელმაც ვინაობის გამხელა არ ისურვა.
„ეს კეთდება ჩვენს დასაშინებლად – გაარძელა მან და განმარტა, რომ რაკეტები ნიკოპოლს ივლისის შუაგულიდან დაწყებული, ყოველ ღამეს ეცემა“.
სადგურის ყოფილმა თანამშრომელმა, რომელიც დღემდე ინარჩუნებს კავშირს კოლეგებთან და ამჟამად უკრაინის კონტროლირებად ტერირორიაზე იმყოფება, BBC-ის შეატყობინა, რომ სადგურის ტერიტორიიდან სარაკეტო სროლების გარდა,  რუსეთმა, ერთ-ერთ საკვანძო შენობაში, განათავსა სამხედრო ტექნიკა.
BBC-ის არ შეუძლია ამ მოსაზრების დადასტურება, მაგრამ Enrhoatom-ი იგივეს აცხადებს.
გაეროს ბირთვული ზედამხედველობის ორგანომ, რამდენჯერმე განაცხადა სადგურის პერსონალის მძიმე სამუშაო პირობებზე და აღნიშნა, რომ სურს შეამოწმოს ობიექტი.
ყოფილმა თანამშრომელმა, რომელიც რამდენიმე კვირა მუშაობდა სადგურზე რუსული ოკუპაციის პირობებში, თქვა, რომ რუსი ჯარისკაცები, რომლებიც ახორციელებენ სადგურის კონტროლს, თანამშრომლებს არ ეხებიან, მაგრამ მათი იქ ყოფნაც კი – ფსიქოლოგიურ პრობლემებს წარმოშობს. ბევრი თანამშრომელი ვერ ტოვებს ოკუპირებულ ტერიტორიას, რადგან ეშინია ხელფასის დაკარგვისა და  ნათესავების მიტოვების, თანაც ფიქრობს, რომ თუ სახლს მიატოვებს, მას რუსები დაეპატრონებიან.

By Ben Tobias & Laurence Peter
Enerhoatom said a nitrogen-oxygen unit and a high-voltage power line had been damaged at the Zaporizhzhia plant – Europe’s largest – in southern Ukraine.
Local Russian-appointed officials blamed Ukraine for shelling earlier.
Ukraine also accuses Russian forces of firing rockets at civilian areas from the site, employing “terror tactics”.
“Every morning we wake up and see that they have hit only residential homes,” a local businessman told the BBC.
The BBC was unable to verify the reported damage at the nuclear plant. Enerhoatom says there were two rounds of Russian rocket fire on Friday, which prompted the site’s operators to disconnect a reactor from the power grid.
Enerhoatom said “there is a risk of hydrogen leakage and dispersal of radioactive particles”.
“The fire danger is high. Currently there are no injuries,” it added.
Russia seized the Zaporizhzhia plant in March but kept its Ukrainian employees. Russia controls the plant and surrounding areas, close to Ukrainian-held territory. It consists of six pressurised water reactors and stores radioactive waste.
Western officials have sounded the alarm about Russia’s tactics there.
The plant is in the city of Enerhodar, in the south-east of Ukraine along the left bank of the River Dnieper (Dnipro in Ukrainian).
The Russian-appointed officials in Enerhodar said Ukrainian forces shelled the plant twice on Friday “from the opposite bank of the Dnieper”. “The second time the nationalists managed to hit the target – shells landed in the plant’s industrial site,” their statement said.
The plant’s Moscow-installed management was quoted by Russia’s state-run Interfax news agency as saying two of the plant’s power lines had been hit by a Ukrainian artillery strike, causing a fire.
It is not clear how many power lines still operate at the plant, and the contrasting claims have not been independently verified.
Earlier, in its daily intelligence update, the UK defence ministry said Russia was using the area to launch attacks – taking advantage of the “protected status” of the nuclear power plant to reduce the risk of overnight attacks from Ukrainian forces.
The head of the UN’s nuclear agency, Rafael Grossi, warned this week that the plant was “completely out of control”.
The assessment reflects the views of civilians in nearby Nikopol, which lies across the river and is still under Ukrainian control.
“Our forces don’t shoot back because the 30km (19-mile) zone around the power station is sacred. You don’t want to shoot there. But the Russians are terrorists. There’s nothing sacred to them,” the local businessman, who did not want to be named, told the BBC.
“It’s meant to scare us,” he continued, explaining that rockets have hit Nikopol every night since the middle of July.
A former employee of the plant, who is still in contact with colleagues but is now in Ukrainian-held territory, told the BBC that as well as firing rockets from the area around the plant, Russian forces had moved some military hardware into one of the main buildings.
The BBC can’t verify the claim, but Enerhoatom has reported the same thing.
The UN’s nuclear watchdog has warned several times about the difficult conditions for staff working at the power plant, and wants access to inspect the site.
The former employee, who worked at the plant for several weeks under Russian occupation before leaving, said the Russian soldiers in charge of the plant generally left the workers alone, but their presence caused psychological difficulties.
Many employees are unable to leave the occupied area because “they are afraid of losing their salaries, afraid to leave their relatives, or afraid of the Russians taking over their homes after they go”.