კატერინა სტეპანენკო, ჯორჯ ბაროსი, გრეის მაპესი, ფრედერიკ ვ. კაგანი
რუსეთის არმიამ, როგორც ჩანს, უზრუნველყო ლუგანსკის ოლქის საზღვრის კონტროლი, თუმცა ლისიჩანსკსა და მის შემოგარენში შესაძლოა რჩებოდეს უკრაინული წინააღმდეგობის კერები. რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა – სერგეი შოიგუმ განაცხადა, რომ რუსეთის ძალებმა 3 ივლისისთვის ხელთ იგდეს მთელი ლუგანსკის ოლქი, მას შემდეგ, რაც მათ დაიკავეს ლისიჩანსკი და ოლქის ადმინისტრაციული საზღვრის მიმდებარე დასახლებული პუნქტები
უკრაინის გენერალურმა შტაბმა განაცხადა, რომ უკრაინის ძალებმა დატოვეს ლისიჩანსკი, რათა თავიდან აეცილებინათ დიდი მსხვერპლი პირად შემადგენლობაში. მიუხედავად შოიგუს განცხადებისა, 3 ივლისისთვის რუსეთის ძალებს სავარაუდოდ არ აქვთ დასრულებული ლისიჩანსკისა და ლუგანსკის ოლქის სრული წმენდა. რუსული შენაერთები კვლავ იბრძვიან დარჩენილი უკრაინული ჯგუფების გასანადგურებლად. თუმცა უკრაინული ძალების ქალაქიდან გასვლა ნიშნავს, რომ რუსული არმია წმენდის ოპერაციას შედარებით სწრაფად დაასრულებს.
რუსული არმია სავარაუდოდ შეუტევს სივერსკს ან წამოიწყებს პარალელურ იერიშს ბახმუტსა და სლავიანსკზე. უკრაინული ძალები ალბათ უკან დაიხევენ E40 ტრასის მიმართულებით, რომელიც სლავიანსკიდან ბახმუტის გავლით – დებალცევოსკენ მიემართება. ჯერჯერობით გაურკვეველია, შეეცდებიან თუ არა უკრაინელები სივერსკის დაცვას.
სხვადასხვა ინფორმაციით, ლისიჩანსკის ირგვლივ მიმდინარე ტაქტიკურ მოქმედებებზე, პასუხისმგებელია 2 რუსი მეთაური – ცენტრალური სამხედრო ოლქის გენერალ-პოლკოვნიკი ალეკსანდრ ლაპინი და საჰაერო-კოსმოსური ძალების ხელმძღვანელი – არმიის გენერალი სერგეი სუროვიკინი (რომელიც ასევ მეთაურობს რუსული ძალების „სამხრეთ“ დაჯგუფებას უკრაინაში). შესაბამისად ისინი პასუხს აგებენ ლისიჩანსკისა და ქალაქის მიმდებარე დასავლეთ რაიონზე. ორი მაღალი რანგის ოფიცრის მონაწილეობა ერთი და იგივე საქმეში, თანაც ფრონტის მცირე მონაკვეთზე, მიუთითებს იმაზე, თუ რა მნიშვნელობას ანიჭებს ვლადიმირ პუტინი ლუგანსკის ოლქის აღებას, ასევე მოწმობს იმას, რომ ის არ ენდობა ახალგაზრდა ოფიცრებს. 3 ივლისს უკრაინის ძალებმა სავარაუდოდ გამოიყენეს აშშ-ს მიერ მიწოდებული სარაკეტო-საარტილერიო სისტემები HIMARS-ი – მელიტოპოლის აეროდრომზე განლაგებულ რუსების საბრძოლო მასალების საწყობზე შეტევისთვის. ქალაქის მერმა ივან ფიოდოროვმა განაცხადა, რომ უკრაინელებმა დარტყმა მიაყენეს 4 რუსული საწყობიდან ერთ-ერთს. რუსულმა Telegram-არხმა „რიბარმა“ გამოაქვეყნა ქალაქის თავზე არსებული კვამლის დიდი ღრუბელის კადრი, ხოლო რუსეთის მიერ დანიშნულმა გუბერნატორმა ბალიცკიმ, გაარცელა ინფორმაცია, რომ თითქოსდა უკრაინელებს სურდათ იერიშის მიტანა საცხოვრებელ სახლებზე, მაგრამ ამის ნაცვლად – დაარტყეს აეროდრომის მიმდებარე რაიონებს.
კრემლი, როგორც ჩანს, ცდილობს გააძლიეროს კონტროლი კერძო რუსულ კომპანიებზე, რომლებიც წარმოადგენენ რუსეთის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის ელემენტებს. უკრაინის სამხედრო დაზვერვის სამმართველომ 3 ივლისს გაავრცელა ინფორმაცია, რომ რუსეთის მთავრობა ვერ ახერხებს ფული გადაუხადოს რუსულ კომპანიებს, რომლებიც ახდენენ დაზიანებული ტექნიკის შეკეთებას. უკრაინის სამხედრო დაზვერვა იტყობინება, რომ შემკეთებელი ცენტრების დირექტორები არ იღებენ ტექნიკის ახალ პარტიებს, რადგან რუსეთის თავდაცვის უწყებამ ამ გადაიხადა უკვე შესრულებული სამუშაოს საფასური. ბოლოდროინდელი საკანონმდებლო ინიციატივა ადასტურებს უკრაინის დაზვერვის ინფორმაციას. 30 ივნისს რუსმა კანონმდებლებმა სახელმწიფო დუმას წარუდგინეს კანონპროექტი, რომლის მიხედვით, კრემლს უფლება ეძლევა მიიღოს „სპეციელური ზომები ეკონომიკურ სფეროში“, რითაც რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებას უფლება მიეცემა აიძულოს კერძო კომპანიები, მოამარაგონ რუსეთის სამხედრო ოპერაცია. კანონპროექტი უკრძალავს საწარმოო გაერთიანებებს რუსეთის მთავრობის იმ შეკვეთებზე უარის თქმას, რომლებიც რუსეთის სამხედრო ოპერაციებისთვის არის განკუთვნილი.

ISW (INSTITUTE FOR THE STUDY OF WAR) / USA
Russian forces have likely secured the Luhansk Oblast border, although pockets of Ukrainian resistance may remain in and around Lysychansk. Russian Defense Minister Sergey Shoigu announced that Russian forces have captured Luhansk Oblast on July 3, after seizing Lysychansk and settlements on the Luhansk Oblast administrative border. The Ukrainian General Staff also announced that Ukrainian forces withdrew from Lysychansk to avoid personnel losses. Russian forces have likely not fully cleared Lysychansk and Luhansk Oblast as of July 3, despite Shoigu’s announcement. The Russian Defense Ministry stated that Russian forces are still fighting within Lysychansk to defeat remaining encircled Ukrainian forces, but the Ukrainian withdrawal means that Russian forces will almost certainly complete their clearing operations relatively quickly.
Russian forces will likely next advance on Siversk, though they could launch more significant attacks on Bakhmut or Slovyansk instead or at the same time. Ukrainian forces will likely continue their fighting withdrawal toward the E40 highway that runs from Slovyansk through Bakhmut toward Debaltseve. It is unclear whether they will choose to defend around Siversk at this time.
Two very senior Russian commanders are reportedly responsible for the tactical activities around Lysychansk. Commander of the Central Military District Colonel General Aleksandr Lapin and Commander of the Russian Aerospace Forces Army General Sergey Suvorikin (who also commands Russia’s “southern” group of troops in Ukraine) have been responsible for securing Lysychansk and the area to the west of it respectively. The involvement of two such senior officers in the same undertaking in a small part of the front is remarkable and likely indicates the significance that Russian President Vladimir Putin has attributed to securing Lysychansk and the Luhansk Oblast border as well as his lack of confidence in more junior officers to do the job.
Ukrainian forces likely used US-provided HIMARS rocket artillery systems to strike a Russian ammunition depot at the Melitopol airfield on July 3. Melitopol Mayor Ivan Fedorov reported that Ukrainian forces launched two strikes on one of the four Russian depots in Melitopol. Russian Telegram channel Rybar released footage of a large cloud of smoke over the city, and Russian-appointed Melitopol Governor Yevhen Balytskyi falsely claimed that Ukrainian forces aimed to strike residential buildings, but instead hit areas around the airfield.
The Kremlin likely seeks to expand Russian state control over private Russian companies that support elements of Russia’s military industrial base. The Ukrainian Military Intelligence Directorate (GUR) reported on July 3 that the Russian government’s inability to pay Russian firms supporting Russia’s war in Ukraine is degrading Russia’s ability to repair damaged vehicles. The GUR reported that the directors of Russian military vehicle repair centers are not accepting new Russian equipment for repair because the Russian military has not paid these centers for previous work. Recently proposed Russian legislation suggests that Kremlin leadership shares GUR’s assessment. Russian legislators in the Russian State Duma submitted a bill on June 30 that would empower the Kremlin to introduce “special measures in the economic sphere” enabling the Russian government to force private Russian companies to provide supplies for Russian military operations. The bill prohibits Russian businesses from refusing to fulfil Russian government procurement orders connected to Russian military operations.