კატერინა სტეპანენკო, ჯორჯ ბაროსი, გრეის მაპესი, ფრედერიკ ვ. კაგანი
რუსეთის არმიამ, როგორც ჩანს, უზრუნველყო ლუგანსკის ოლქის საზღვრის კონტროლი, თუმცა ლისიჩანსკსა და მის შემოგარენში შესაძლოა რჩებოდეს უკრაინული წინააღმდეგობის კერები. რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა – სერგეი შოიგუმ განაცხადა, რომ რუსეთის ძალებმა 3 ივლისისთვის ხელთ იგდეს მთელი ლუგანსკის ოლქი, მას შემდეგ, რაც მათ დაიკავეს ლისიჩანსკი და ოლქის ადმინისტრაციული საზღვრის მიმდებარე დასახლებული პუნქტები
უკრაინის გენერალურმა შტაბმა განაცხადა, რომ უკრაინის ძალებმა დატოვეს ლისიჩანსკი, რათა თავიდან აეცილებინათ დიდი მსხვერპლი პირად შემადგენლობაში. მიუხედავად შოიგუს განცხადებისა, 3 ივლისისთვის რუსეთის ძალებს სავარაუდოდ არ აქვთ დასრულებული ლისიჩანსკისა და ლუგანსკის ოლქის სრული წმენდა. რუსული შენაერთები კვლავ იბრძვიან დარჩენილი უკრაინული ჯგუფების გასანადგურებლად. თუმცა უკრაინული ძალების ქალაქიდან გასვლა ნიშნავს, რომ რუსული არმია წმენდის ოპერაციას შედარებით სწრაფად დაასრულებს.
რუსული არმია სავარაუდოდ შეუტევს სივერსკს ან წამოიწყებს პარალელურ იერიშს ბახმუტსა და სლავიანსკზე. უკრაინული ძალები ალბათ უკან დაიხევენ E40 ტრასის მიმართულებით, რომელიც სლავიანსკიდან ბახმუტის გავლით – დებალცევოსკენ მიემართება. ჯერჯერობით გაურკვეველია, შეეცდებიან თუ არა უკრაინელები სივერსკის დაცვას.
სხვადასხვა ინფორმაციით, ლისიჩანსკის ირგვლივ მიმდინარე ტაქტიკურ მოქმედებებზე, პასუხისმგებელია 2 რუსი მეთაური – ცენტრალური სამხედრო ოლქის გენერალ-პოლკოვნიკი ალეკსანდრ ლაპინი და საჰაერო-კოსმოსური ძალების ხელმძღვანელი – არმიის გენერალი სერგეი სუროვიკინი (რომელიც ასევ მეთაურობს რუსული ძალების „სამხრეთ“ დაჯგუფებას უკრაინაში). შესაბამისად ისინი პასუხს აგებენ ლისიჩანსკისა და ქალაქის მიმდებარე დასავლეთ რაიონზე. ორი მაღალი რანგის ოფიცრის მონაწილეობა ერთი და იგივე საქმეში, თანაც ფრონტის მცირე მონაკვეთზე, მიუთითებს იმაზე, თუ რა მნიშვნელობას ანიჭებს ვლადიმირ პუტინი ლუგანსკის ოლქის აღებას, ასევე მოწმობს იმას, რომ ის არ ენდობა ახალგაზრდა ოფიცრებს. 3 ივლისს უკრაინის ძალებმა სავარაუდოდ გამოიყენეს აშშ-ს მიერ მიწოდებული სარაკეტო-საარტილერიო სისტემები HIMARS-ი – მელიტოპოლის აეროდრომზე განლაგებულ რუსების საბრძოლო მასალების საწყობზე შეტევისთვის. ქალაქის მერმა ივან ფიოდოროვმა განაცხადა, რომ უკრაინელებმა დარტყმა მიაყენეს 4 რუსული საწყობიდან ერთ-ერთს. რუსულმა Telegram-არხმა „რიბარმა“ გამოაქვეყნა ქალაქის თავზე არსებული კვამლის დიდი ღრუბელის კადრი, ხოლო რუსეთის მიერ დანიშნულმა გუბერნატორმა ბალიცკიმ, გაარცელა ინფორმაცია, რომ თითქოსდა უკრაინელებს სურდათ იერიშის მიტანა საცხოვრებელ სახლებზე, მაგრამ ამის ნაცვლად – დაარტყეს აეროდრომის მიმდებარე რაიონებს.
კრემლი, როგორც ჩანს, ცდილობს გააძლიეროს კონტროლი კერძო რუსულ კომპანიებზე, რომლებიც წარმოადგენენ რუსეთის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის ელემენტებს. უკრაინის სამხედრო დაზვერვის სამმართველომ 3 ივლისს გაავრცელა ინფორმაცია, რომ რუსეთის მთავრობა ვერ ახერხებს ფული გადაუხადოს რუსულ კომპანიებს, რომლებიც ახდენენ დაზიანებული ტექნიკის შეკეთებას. უკრაინის სამხედრო დაზვერვა იტყობინება, რომ შემკეთებელი ცენტრების დირექტორები არ იღებენ ტექნიკის ახალ პარტიებს, რადგან რუსეთის თავდაცვის უწყებამ ამ გადაიხადა უკვე შესრულებული სამუშაოს საფასური. ბოლოდროინდელი საკანონმდებლო ინიციატივა ადასტურებს უკრაინის დაზვერვის ინფორმაციას. 30 ივნისს რუსმა კანონმდებლებმა სახელმწიფო დუმას წარუდგინეს კანონპროექტი, რომლის მიხედვით, კრემლს უფლება ეძლევა მიიღოს „სპეციელური ზომები ეკონომიკურ სფეროში“, რითაც რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებას უფლება მიეცემა აიძულოს კერძო კომპანიები, მოამარაგონ რუსეთის სამხედრო ოპერაცია. კანონპროექტი უკრძალავს საწარმოო გაერთიანებებს რუსეთის მთავრობის იმ შეკვეთებზე უარის თქმას, რომლებიც რუსეთის სამხედრო ოპერაციებისთვის არის განკუთვნილი.

Катерина Степаненко, Джордж Баррос, Грейс Маппес и Фредерик В. Каган
Российские войска, вероятно, обеспечили безопасность границы Луганской области, хотя в Лисичанске и его окрестностях могут оставаться очаги украинского сопротивления. Министр обороны России Сергей Шойгу объявил, что российские силы захватили Луганскую область 3 июля, овладев Лисичанском и населенными пунктами на административной границе Луганской области
Украинский Генеральный штаб также объявил, что украинские силы отступили из Лисичанска, чтобы избежать потерь личного состава. Несмотря на заявление Шойгу, российские силы, вероятно, не полностью очистили Лисичанск и Луганскую область по состоянию на 3 июля. Министерство обороны России заявило, что российские силы все еще сражаются в Лисичанске, чтобы разгромить оставшиеся окруженные украинские силы, но вывод украинских войск означает, что российские силы почти наверняка завершат свои операции по очистке относительно быстро.
Российские силы, вероятно, будут наступать на Сиверск, хотя вместо этого или одновременно с этим они могут начать более значительные атаки на Бахмут или Славянск. Украинские силы, вероятно, продолжат отход в направлении шоссе E40, которое проходит от Славянска через Бахмут в сторону Дебальцево. Пока неясно, будут ли они обороняться вокруг Сиверска.
По сообщениям, за тактические действия вокруг Лисичанска отвечают два высокопоставленных российских командира. Командующий Центральным военным округом генерал-полковник Александр Лапин и командующий Воздушно-космическими силами России генерал армии Сергей Суворикин (который также командует «южной» группой войск России в Украине) отвечают за обеспечение безопасности Лисичанска и района к западу от него соответственно. Участие двух таких высокопоставленных офицеров в одном и том же деле на небольшом участке фронта примечательно и, вероятно, указывает на то значение, которое президент России Владимир Путин придает обеспечению безопасности Лисичанска и границы Луганской области, а также на то, что он не доверяет эту работу более молодым офицерам.
Украинские силы, вероятно, использовали поставленные США ракетно-артиллерийские системы HIMARS для нанесения удара по российскому складу боеприпасов на аэродроме в Мелитополе 3 июля. Мэр Мелитополя Иван Федоров сообщил, что украинские силы нанесли два удара по одному из четырех российских складов в Мелитополе. Российский Telegram-канал «Рыбар» опубликовал кадры большого облака дыма над городом, а назначенный Россией губернатор Мелитополя Евгений Балыцкий ошибочно заявил, что украинские войска намеревались нанести удар по жилым домам, но вместо этого ударили по районам вокруг аэродрома.
Кремль, вероятно, стремится расширить контроль российского государства над частными российскими компаниями, которые поддерживают элементы военно-промышленной базы России. Управление военной разведки Украины (ГУР) сообщило 3 июля, что неспособность российского правительства платить российским фирмам, поддерживающим войну России в Украине, снижает способность России ремонтировать поврежденную технику. ГУР сообщило, что директора российских центров по ремонту военной техники не принимают новую российскую технику для ремонта, потому что российские военные не заплатили этим центрам за предыдущую работу. Недавно предложенное российское законодательство предполагает, что руководство Кремля разделяет оценку ГУР. 30 июня российские законодатели в Государственной Думе РФ внесли законопроект, который наделяет Кремль правом вводить «специальные меры в экономической сфере», позволяющие правительству РФ принуждать частные российские компании к поставкам для российских военных операций. Законопроект запрещает российским предприятиям отказываться от выполнения заказов российского правительства на закупки, связанные с российскими военными операциями.