როგორც ამერიკული დაზვერვა იტყობინება, მიუხედავად უკრაინაში წარმატებული მოქმედებისა, რუსი სამხედროები ცდილობენ საკუთარი პოზიციების გაძლიერებას – ირანული უპილოტოების საშუალებით. ირანი, გაეროს ასამბლეაზე, არ შეწინააღმდეგებია რუსი სამხედროების ქმედებათა დაგმობას, მაგრამ 2010-იანი წლებიდან მოყოლებული, ეს ქვეყნები მჭიდროდ თანამშრომლობენ – მათ შორის, სირიაში ამბოხებულების წინააღმდეგ მიმდინარე ოპერაციების ფარგლებში. რაკი ჩინეთი თავს იკავებს რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის მონაწილე ორივე მხარისთვის იარაღის მიწოდებისგან, დასავლეთის გავლენის სფეროს მიღმა, რჩება 2 ქვეყანა, რომელსაც შეუძლია რუსული სამხედრო კამპანიის შეიარაღებით მხარდაჭერა, ესენია – ირანი და ჩრდილოეთ კორეა
მართალია ირანის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსი, რუსეთისას ჩამორჩება განვითარების დონით, მაგრამ მის ძირითად ძალას, წარმოადგენს უპილოტო საფრენი აპარატები. ირანულმა უპილოტოებმა მასშტაბური საბრძოლო გამოცდა ჩააბარა სირიასა და ერაყში, შეასრულა ათასობით გაფრენა, მაგრამ იქ გამოიყენებოდა უფრო კონსერვატიული კონსტრუქციები და საუბარი არ იყო  სტელსის ტექნოლოგიებზე. ამ კონფლიქტებში, ძირითადად წარმოდგენილი იყო Shahed 129 – ამერიკული Predator-ისა და  ჩინური  Wing Loong II-ის ანალოგი. რუსეთი კი აქცენტს, დიდ და ძვირადღირებულ გამანადგურებლებზე აკეთებს და მსუბუქი ან საშუალო სიმძლავრის ხომალდები (რომელთაც შეუძლიათ მტერზე ზუსტი იერიშის მიტანა), მას სულ თითზე ჩამოსათვლელი აქვს. ასე რომ, უფრო იაფი უპილოტოების მოპოვება, თანაც გაფართოებული შესაძლებლობებით, მნიშვნელოვნად გააძლიერებდა რუსეთის საჰაერო კომპონენტს.
მაღალეფექტიანი უჩინარი უპილოტოების გამოყენების საბრძოლო გამოცდილება, ირანს სხვა ქვეყნებზე მეტი აქვს – მიუხედავად იმისა, რომ თანაზომად არსენალს ფლობენ – აშშ და ჩინეთი… და თუ აღნიშნული აპარატები, სათანადო წვრთნასთან ერთობლიობაში, მიეწოდა რუსეთს, ეს ფაქტორი გარდამტეხ გავლენას მოახდენს უკრაინის სამხედრო თეატრზე. ტექნიკის სირთულიდან გამომდინარე, არაა გამორიცხული ოპერაციებში ირანელი ოპერატორების ჩართვა – იმის მსგავსად, როგორც საბჭოთა რუსეთი გზავნიდა სპეციალისტებს მთელ მსოფლიოში მოკავშირეების დასახმარებლად, დაწყებული 1950 წლების ჩინეთიდან, დამთავრებული  ლიბიით (1980 წელი). 2010 წლიდან მოყოლებული, ირანმა მნიშვნელოვან წარმატებას მიაღწია უპილოტოების შემუშავების სფეროში.
თავის დროზე, წარმატებული ელექტრონული იერიშით, მან ჩამოაგდო  ცსს-ს მართული Lockheed Martin RQ-170 Sentinel-ი. ამით თეირანმა ხელთ იგდო მისი მაკომპლექტებლები, რის საფუძველზეც გამოუშვა უჩინარი აპარატების მთელი სერია. იმხანად, RQ-170, შეიძლება ითქვას, ყველაზე შეუმჩნეველი უპილოტო იყო მთელ მსოფლიოში. ირანული წყაროები ირწმუნებიან, რომ მათი სამამულო ნიმუშები, ამერიკულზე უკეთესია. სწორედ RQ-170-ის ბაზაზე, გამოვიდა უპილოტო-მზვერავი Saegheh-ი და მოიერიშე Shahed 171-ი.
პირველმა მათგანმა, თავისი ეფექტიანობა დაამტკიცა მაშინ, როცა 2018 წლის თებერვალში, შეაღწია ისრაელის საჰაერო სივრცეში – ზონაში, რომელიც ჩვენ პლანეტაზე ყველაზე მეტად დაქსელილია საჰაერო თავდაცვის საშუალებებით. აპარატი წარმატებით დაუძვრა ამერიკული წარმოების Patriot-ის რაკეტებს და ახლო მანძილიდან საარტილერიო ცეცხლით  ძლივს ჩამოაგდეს – ანუ მაშინ, როცა მისი შენიღბვა უკვე ვეღარ ხერხდებოდა. მოსადის ყოფილმა შეფმა დანი იატომმა, ამის შესახებ განაცხადა: „ეს იყო რთული ოპერაცია. აპარატი იმ ამერიკული ანალოგის ზუსტი ასლია, რომელიც ირანმა თავის ტერიტორიაზე ჩამოაგდო. ის, სადმე მაღლა, ისრაელის ცაში რომ  აგვეფეთქებინა, ვერც დავადგენდით მის  ირანულ წარმოშობას.“
მას შემდეგ, რაც 2020 წელს, გაერომ ირანისთვის იარაღის მიწოდებაზე ემბარგო მოხსნა,  ამ ქვეყნისთვის შეიარაღების ექსპორტი – კანონიერი გახდა. თუმცა მოსკოვის მხრიდან ირანული ტექნიკის შეძენა, საკუთარი სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის პრესტიჟზე დარტყმა იქნება. არ არის გამორიცხული, რომ ირანული ტექნოლოგიების მოპოვების შემთხვევაში, რუსებმა საკუთარი შეიმუშაონ – სიტუაცია მოგვაგონებს 2009 წელს,  ისრაელსა და რუსეთს შორის დადებული ხელშეკრულების პერიოდს. თეორიულად, რუსეთს შეუძლია, საფასური ირანისთვის თავისი ტექნიკის მიწოდებით დაფაროს – რამდენადაც თეირანის შეიარაღება რიგი მიმართულებებით რამდენიმე ათწლეულით ჩამორჩენილია. უპირველესად ეს ითქმის ავიაციასა  და ჯავშანტექნიკაზე.
არსებობს ინფორმაცია, რომ ირანს აინტერესებს საჰაერო თავდაცვის სისტემა – С-400, გამანადგურებლები  Су-30СМ-ი და  Су-35, ასევე სანაპირო დაცვის კომპლექსი – „ბასტიონი“. ახალმა ირანულმა სტელს-უპილოტოებმა, პირველ რიგში  Shahed 181-მა და Shahed 191-მა, შეიძლება განსაკუთრებული პრობლემები შეუქმნას უკრაინის საჰაერო თავდაცვას, რომელიც გაცილებით ნაკლები სიხშირისა და ტექნიკური გამართულობისაა, ვიდრე ისრაელის.
სადღეისოდ ირანი ერთადერთი ქვეყანაა, რომელმაც უჩინარი უპილოტოები – ბრძოლაში გამოსცადა და მის ნოუ ჰაუ-ტექნოლოგიებზე  რუსეთის მხრიდან წვდომამ, შეიძლება შეცვალოს კონფლიქტის მიმდინარეობა, ასევე გააძლიერის რუსეთის პოზიციები მოწინააღმდეგეებთან დაპირისპირებაში. და ბოლოს, ამ ნაბიჯმა შეიძლება გაზარდოს ირანული უპილოტოების პრესტიჟი და მათი შეძენის ინტერესი გაუღვივოს უცხოელებს.

Как сообщает американская разведка, несмотря на продолжающиеся успехи на Украине, российские военные стремятся укрепить свои позиции за счет беспилотников из Ирана. Несмотря на то, что Иран не голосовал на Генеральной Ассамблее ООН против осуждения российских военных действий, с середины 2010-х эти страны тесно сотрудничают – в том числе в рамках совместных операций в Сирии по борьбе с местными повстанцами. Поскольку Китай от продажи оружия любой из сторон российско-украинского конфликта строго воздерживается, единственными странами вне западной сферы влияния со значительным оборонным потенциалом, кому под силу поддержать российскую кампанию, остаются Иран и Северная Корея
Хотя ВПК Ирана в целом далек от современного уровня по сравнению с российским, ведущей его силой остаются беспилотные летательные аппараты, а этой областью российские вооруженные силы во многом пренебрегают. Иранские беспилотники прошли обширные боевые испытания в Сирии и Ираке, совершив тысячи вылетов, в основном с применением более консервативных конструкций без технологии малозаметности. В основном это Shahed 129 – аналог американского Predator и китайского Wing Loong II. Россия же делает ставку на большие и дорогие истребители, тогда как легких и даже средних самолетов, способные наносить точные удары, у нее наперечет. Таким образом, доступ к недорогим беспилотникам с расширенными возможностями может значительным усилением ее воздушной кампании.
Боевого опыта в применении высокоэффективных беспилотников-невидимок у Ирана больше, чем у любой другой страны мира – причем сопоставимый арсенал имеется лишь у США и Китая. И если эти аппараты будут переданы России при соответствующей подготовке, это может стать переломным моментом для украинского театра. В силу сложности техники нельзя исключать, что к операциям подключатся иранские военные – подобно тому, как сама Россия в советское время рассылала специалистов по всему миру для обучения союзников из третьего мира, начиная от Китая в 1950-х годах и заканчивая Ливией в 1980-х.
Начиная с 2010-х Иран добился в разработке беспилотников крупных достижений. Сбив после успешной электронной атаки беспилотник Lockheed Martin RQ-170 Sentinel под управлением ЦРУ, Тегеран заполучил его комплектующие и сконструировал на их основе серию невидимок типа «летающее крыло». На тот момент RQ-170 вполне мог быть самым малозаметным боевым беспилотником в мире, хотя иранские источники и утверждали, что отечественные разработки в дальнейшем его превзошли. На базе RQ-170 появились беспилотник-разведчик Saegheh и штурмовик Shahed 171. Причем первый доказал свою живучесть, проникнув в феврале 2018 года в воздушное пространство Израиля – зону с одной из самых густых сетей ПВО на планете. Аппарат успешно уклонился от неоднократных попыток нейтрализовать его ракетными батареями Patriot американского производства, и его пришлось сбить артиллерийским огнем с близкого расстояния – где возможности скрытности уже не обеспечивали никакого прикрытия. Бывший глава Моссада Дани Ятом заявил по этому поводу: «Это была сложная операция. Аппарат оказался практически точной копией американского беспилотника, упавшего на их территории. Если бы он взорвался где-нибудь над Израилем, возможно, нам бы не удалось опознать иранское производство».
С отменой эмбарго ООН на поставки оружия Ирану в октябре 2020 года экспорт всех видов обычных вооружений стал полностью законным, хотя Москву от закупок иранской техники может остановить потенциальный удар по престижу российского ВПК. Не следует сбрасывать со счетов и возможность передачи иранских технологий для дальнейших российских разработок – это напоминает лицензионное соглашение 2009 года между Израилем и Россией. Теоретически Россия могла бы компенсировать расходы, поставив Тегерану военную технику собственного производства – поскольку вооруженные силы Исламской Республики устарели на несколько десятилетий в ряде областей – от пилотируемой боевой авиации до бронетехники.
Сообщается, что Иран давно проявляет интерес к системам ПВО С-400, истребителям Су-30СМ или Су-35, а также системам береговой обороны «Бастион». Новые иранские беспилотники-невидимки – в первую очередь ударные платформы Shahed 181 и Shahed 191 – могут оказаться особой проблемой для украинской ПВО, гораздо менее плотной и технически продвинутой, чем израильская.
На сегодняшний день Иран – единственная страна, испытавшая беспилотники-невидимки типа «летающее крыло» в боевых условиях, и доступ к его ноу-хау и технологиям грозит существенно изменить ход украинского конфликта, а также укрепить позиции России в борьбе с другими противниками. Наконец, передача может значительно повысить престиж иранских беспилотных программ и подстегнуть иностранный интерес к новым закупкам.