როგორც ამერიკული დაზვერვა იტყობინება, მიუხედავად უკრაინაში წარმატებული მოქმედებისა, რუსი სამხედროები ცდილობენ საკუთარი პოზიციების გაძლიერებას – ირანული უპილოტოების საშუალებით. ირანი, გაეროს ასამბლეაზე, არ შეწინააღმდეგებია რუსი სამხედროების ქმედებათა დაგმობას, მაგრამ 2010-იანი წლებიდან მოყოლებული, ეს ქვეყნები მჭიდროდ თანამშრომლობენ – მათ შორის, სირიაში ამბოხებულების წინააღმდეგ მიმდინარე ოპერაციების ფარგლებში. რაკი ჩინეთი თავს იკავებს რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის მონაწილე ორივე მხარისთვის იარაღის მიწოდებისგან, დასავლეთის გავლენის სფეროს მიღმა, რჩება 2 ქვეყანა, რომელსაც შეუძლია რუსული სამხედრო კამპანიის შეიარაღებით მხარდაჭერა, ესენია – ირანი და ჩრდილოეთ კორეა
მართალია ირანის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსი, რუსეთისას ჩამორჩება განვითარების დონით, მაგრამ მის ძირითად ძალას, წარმოადგენს უპილოტო საფრენი აპარატები. ირანულმა უპილოტოებმა მასშტაბური საბრძოლო გამოცდა ჩააბარა სირიასა და ერაყში, შეასრულა ათასობით გაფრენა, მაგრამ იქ გამოიყენებოდა უფრო კონსერვატიული კონსტრუქციები და საუბარი არ იყო  სტელსის ტექნოლოგიებზე. ამ კონფლიქტებში, ძირითადად წარმოდგენილი იყო Shahed 129 – ამერიკული Predator-ისა და  ჩინური  Wing Loong II-ის ანალოგი. რუსეთი კი აქცენტს, დიდ და ძვირადღირებულ გამანადგურებლებზე აკეთებს და მსუბუქი ან საშუალო სიმძლავრის ხომალდები (რომელთაც შეუძლიათ მტერზე ზუსტი იერიშის მიტანა), მას სულ თითზე ჩამოსათვლელი აქვს. ასე რომ, უფრო იაფი უპილოტოების მოპოვება, თანაც გაფართოებული შესაძლებლობებით, მნიშვნელოვნად გააძლიერებდა რუსეთის საჰაერო კომპონენტს.
მაღალეფექტიანი უჩინარი უპილოტოების გამოყენების საბრძოლო გამოცდილება, ირანს სხვა ქვეყნებზე მეტი აქვს – მიუხედავად იმისა, რომ თანაზომად არსენალს ფლობენ – აშშ და ჩინეთი… და თუ აღნიშნული აპარატები, სათანადო წვრთნასთან ერთობლიობაში, მიეწოდა რუსეთს, ეს ფაქტორი გარდამტეხ გავლენას მოახდენს უკრაინის სამხედრო თეატრზე. ტექნიკის სირთულიდან გამომდინარე, არაა გამორიცხული ოპერაციებში ირანელი ოპერატორების ჩართვა – იმის მსგავსად, როგორც საბჭოთა რუსეთი გზავნიდა სპეციალისტებს მთელ მსოფლიოში მოკავშირეების დასახმარებლად, დაწყებული 1950 წლების ჩინეთიდან, დამთავრებული  ლიბიით (1980 წელი). 2010 წლიდან მოყოლებული, ირანმა მნიშვნელოვან წარმატებას მიაღწია უპილოტოების შემუშავების სფეროში.
თავის დროზე, წარმატებული ელექტრონული იერიშით, მან ჩამოაგდო  ცსს-ს მართული Lockheed Martin RQ-170 Sentinel-ი. ამით თეირანმა ხელთ იგდო მისი მაკომპლექტებლები, რის საფუძველზეც გამოუშვა უჩინარი აპარატების მთელი სერია. იმხანად, RQ-170, შეიძლება ითქვას, ყველაზე შეუმჩნეველი უპილოტო იყო მთელ მსოფლიოში. ირანული წყაროები ირწმუნებიან, რომ მათი სამამულო ნიმუშები, ამერიკულზე უკეთესია. სწორედ RQ-170-ის ბაზაზე, გამოვიდა უპილოტო-მზვერავი Saegheh-ი და მოიერიშე Shahed 171-ი.
პირველმა მათგანმა, თავისი ეფექტიანობა დაამტკიცა მაშინ, როცა 2018 წლის თებერვალში, შეაღწია ისრაელის საჰაერო სივრცეში – ზონაში, რომელიც ჩვენ პლანეტაზე ყველაზე მეტად დაქსელილია საჰაერო თავდაცვის საშუალებებით. აპარატი წარმატებით დაუძვრა ამერიკული წარმოების Patriot-ის რაკეტებს და ახლო მანძილიდან საარტილერიო ცეცხლით  ძლივს ჩამოაგდეს – ანუ მაშინ, როცა მისი შენიღბვა უკვე ვეღარ ხერხდებოდა. მოსადის ყოფილმა შეფმა დანი იატომმა, ამის შესახებ განაცხადა: „ეს იყო რთული ოპერაცია. აპარატი იმ ამერიკული ანალოგის ზუსტი ასლია, რომელიც ირანმა თავის ტერიტორიაზე ჩამოაგდო. ის, სადმე მაღლა, ისრაელის ცაში რომ  აგვეფეთქებინა, ვერც დავადგენდით მის  ირანულ წარმოშობას.“
მას შემდეგ, რაც 2020 წელს, გაერომ ირანისთვის იარაღის მიწოდებაზე ემბარგო მოხსნა,  ამ ქვეყნისთვის შეიარაღების ექსპორტი – კანონიერი გახდა. თუმცა მოსკოვის მხრიდან ირანული ტექნიკის შეძენა, საკუთარი სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის პრესტიჟზე დარტყმა იქნება. არ არის გამორიცხული, რომ ირანული ტექნოლოგიების მოპოვების შემთხვევაში, რუსებმა საკუთარი შეიმუშაონ – სიტუაცია მოგვაგონებს 2009 წელს,  ისრაელსა და რუსეთს შორის დადებული ხელშეკრულების პერიოდს. თეორიულად, რუსეთს შეუძლია, საფასური ირანისთვის თავისი ტექნიკის მიწოდებით დაფაროს – რამდენადაც თეირანის შეიარაღება რიგი მიმართულებებით რამდენიმე ათწლეულით ჩამორჩენილია. უპირველესად ეს ითქმის ავიაციასა  და ჯავშანტექნიკაზე.
არსებობს ინფორმაცია, რომ ირანს აინტერესებს საჰაერო თავდაცვის სისტემა – С-400, გამანადგურებლები  Су-30СМ-ი და  Су-35, ასევე სანაპირო დაცვის კომპლექსი – „ბასტიონი“. ახალმა ირანულმა სტელს-უპილოტოებმა, პირველ რიგში  Shahed 181-მა და Shahed 191-მა, შეიძლება განსაკუთრებული პრობლემები შეუქმნას უკრაინის საჰაერო თავდაცვას, რომელიც გაცილებით ნაკლები სიხშირისა და ტექნიკური გამართულობისაა, ვიდრე ისრაელის.
სადღეისოდ ირანი ერთადერთი ქვეყანაა, რომელმაც უჩინარი უპილოტოები – ბრძოლაში გამოსცადა და მის ნოუ ჰაუ-ტექნოლოგიებზე  რუსეთის მხრიდან წვდომამ, შეიძლება შეცვალოს კონფლიქტის მიმდინარეობა, ასევე გააძლიერის რუსეთის პოზიციები მოწინააღმდეგეებთან დაპირისპირებაში. და ბოლოს, ამ ნაბიჯმა შეიძლება გაზარდოს ირანული უპილოტოების პრესტიჟი და მათი შეძენის ინტერესი გაუღვივოს უცხოელებს.

Despite ongoing advances in Ukraine, American intelligence has reported that the Russian Military is seeking to strengthen its position in the ongoing war with the acquisition of drones from the Islamic Republic of Iran. Although Iran neglected to vote against condemning Russian military action in Ukraine at the United Nations, the two have a history of close military cooperation from the mid-2010s as their forces were closely integrated together with those of Syria for joint counterinsurgency operations in the country. While China has strictly refrained from arms sales to either side of the Russian-Ukrainian War, Iran alongside North Korea remains the only country with a sizeable defence sector outside the Western sphere of influence that is capable of meaningfully contributing to the Russian war effort with arms supplies. Although Iran’s defence sector is far from state of the art overall compared to that of Russia itself, unmanned aircraft remain a leading Iranian strength and an area which has been largely neglected in the Russian Military. Iranian drones have been extensively combat tested in Syria and Iraq, flying thousands of missions primarily using more conservative non-stealth designs such as the Shahed 129 – an analogue to the American Predator and Chinese Wing Loong II. Russia’s reliance on very large and costly fighters, with light or even medium weight jets capable of launching precision strikes being few and far between, means access to low cost drones with advanced capabilities could serve as a force multiplier for its air campaign.
Iran has more experience deploying high performance stealth drones in combat than any other country, with these representing an asset which only the United States and China have equivalents to, and should these aircraft and accompanying training and experience be transferred to Russia the result could be particularly game changing for the Ukrainian theatre. The complexity of the aircraft means it cannot be ruled out that Iranian personnel may participate in operations, much as Russia itself during the Soviet era deployed personnel across the world to man complex military hardware for its third world allies ranging from Libya in the 1980s to China in the 1950s.
A series of major advances for Iranian drone development began in the early 2010s, after a successful Iranian electronic attack on a CIA-operated Lockheed Martin RQ-170 Sentinel stealth drone over its airspace in 2011 led to the aircraft being recovered in tact and used as the basis for a series of flying wing stealth drones. The RQ-170 may well have been the stealthiest military aircraft in the world at the time, although Iranian sources claimed their domestic derivatives surpassed the U.S. original. The Saegheh reconnaissance aircraft and the Shahed 171 attack aircraft were earlier flying wing designs based on the RQ-170, with the former proving extremely survivable in some of the densest air defence environments on the planet when one penetrated Israeli airspace in February 2018. The aircraft evaded multiple attempts by Israel’s U.S.-made Patriot missile batteries to neutralise it, and had to be brought down by gunfire at close range where its stealth capabilities did not provide protection. Former head of Mossad Danny Yatom stated regarding the incident: “It was a sophisticated operation. The UAV was almost an exact replica of the U.S. drone that fell in their territory. If it had exploded somewhere in Israel, it may not have been possible to identify it as an Iranian manufactured drone.”
Since the lifting of the UN arms embargo on Iran in October 2020, the export of all manner of conventional weapons by the country has been entirely legal although the loss of prestige Russia’s defence sector could suffer from its military’s purchases of Iranian hardware may have provided some cause for hesitation by Moscow. The possibility of Iranian technology transfers to support Russia’s development of drones, potentially resembling that between Israel and Russia following a 2009 drone license production contract, also remains significantly. Russia could also potentially offset the costs of the new assets by providing military hardware to Iran, with the Islamic Republic’s conventional forces being decades past obsolescence in a wide range of areas from manned combat aviation to armoured warfare. S-400 air defence systems, Su-30SM or Su-35 fighters, and Bastion coastal defence systems are among the assets that Iran has long been reported to have an interest in. Iran’s newer stealth drones most notably the Shahed 181 and Shahed 191 strike platforms could prove particularly problematic for Ukrainian defences, which are considerably less dense or sophisticated than those over Israel. Iran remains the only country known to have combat tested such flying wing stealth drones, and access to its knowhow and technologies could potentially significantly alter the course of the war in Ukraine while also bolstering Russia’s position against other adversaries. The transfer could also significantly contribute to the prestige of Iran’s drone programs and increase foreign interest in making acquisitions.