ლეო სანდერსი და რობერტ გრინოლი
თეთრი სახლის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ დახმარება მოიცავს საშუალო მანძილზე მოქმედ მაღალმობილურ საარტილერიო სისტემას ( HIMARS-ი)
რუსეთმა დაადანაშაულა აშშ – ომის გახანგრძლივების მცდელობაში მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტმა ბაიდენმა განაცხადა თავისი განზრახვის შესახებ: კიევისთვის მიეწოდებინა შორ რადიუსზე მოქმედი ახალი რაკეტები.
კრემლის პრესმდივანმა დმიტრი პესკოვმა აღნიშნა, რომ ამ დახმარებით, აშშ „შეგნებულად ასხამს ცეცხლზე ნავთს“.
„ასეთი დახმარება, არ აღვივებს მზადყოფნას უკრაინის ხელმძღვანელობაში, განაახლოს სამშვიდობო მოლაპარაკებები“- დასძინა მან.
თავის მხრივ, გერმანიის ხელისუფლება დაჰპირდა უკრაინას, რომ გადასცემდა ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემას.
კანცლერმა ოლაფ შოლცმა პარლამენტის წევრებს აცნობა, რომ სისტემა IRIS-T, წარმოადგენს ყველაზე თანამედროვე იარაღს, რომელსაც ფლობს გერმანია და ის დაეხმარება უკრაინელებს დაიცვან მთელი ქალაქი საჰაერო იერიშებისგან.
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა გაილაშქრა ამგვარი დახმარების წინააღმდეგ და განაცხადა, რომ ბ-ნი ბაიდენი ამგვარი ნაბიჯით ზრდის, კონფლიქტში „მესამე მხარის“ ჩართვის რისკს.
შორი მოქმედების რაკეტები უნდა დაეხმაროს უკრაინელ მებრძოლებს, მიიტანონ ზუსტი დარტყმები მტრის ზურგში.
აქამდე, აშშ-ს არ სურდა ამ იარაღის უკრაინისთვის გადაცემა, რადგან შიშობდა, რომ ის შეიძლებოდა გამოყენებულიყო სამიზნეების წინააღმდეგ რუსეთში, მაგრამ აშშ ირწმუნება, რომ კიევმა მისცა გარანტიები: ამგვარი რამ არ მოხდებოდა.
ოთხშაბათს ბ-ნმა ბაიდენმა განაცხადა, რომ გამანადგურებელი იარაღი, განამტკიცებს კიევის პოზიციებს რუსეთთან მოლაპარაკებებში და გაზრდის კონფლიქტის დიპლომატიური გადაწყვეტის ალბათობას.
მაღალი რანგის ამერიკელმა ჩინოსანმა, გაახმიანა, რომ შეიარაღების ახალი პაკეტი მოიცავს 4 მაღალმობილურ სარაკეტო-საარტილერიო სისტემას – M142-ს (HIMARS-ს).
„ეს მაღალი სიზუსტის მართვადი სისტემები – გაზრდილი რადიუსის მოქმედებისაა. ჩვენ ვთვლით, რომ ეს სისტემები გამოსადეგია მნიშვნელოვანი სამიზნეების გასანადგურებლად, რაც უკრაინულ ძალებს შეაძლებინებს, შეაკავონ მტრის შემოტევა ფრონტზე“ – განაცხადა აშშ-ს თავდაცვის მინისტრის თანაშემწემ – დოქტორმა კოლინ ჰ. კალმა.
სისტემას შეუძლია რამდენიმე მაღალი სიზუსტის მართვადი რაკეტის სამიზნეებისკენ გაშვება 70 კმ-ზე ( 45მილი) – ეს გაცილებით მეტია, ვიდრე იმ არტილერიის მოქმედების სიშორე, რომელსაც ახლა უკრაინული არმია იყენებს. ითვლება, რომ ეს იარაღი გაცილებით ზუსტია, ვიდრე მისი რუსული ანალოგები.

By Leo Sands & Robert Greenall
Russia has accused the US of seeking to prolong the war in Ukraine after President Biden said he would supply Kyiv with new long-range missiles.
Kremlin spokesman Dmitry Peskov said the US was “intentionally adding fuel to the fire” with the deliveries.
“Such supplies do not contribute to the Ukrainian leadership’s willingness to resume peace negotiations,” he added.
Separately, the German government has promised to send an air defence system to Ukraine.
Chancellor Olaf Scholz told MPs that the IRIS-T system was the most modern Germany possessed and would enable Ukraine to defend an entire city against Russian air attacks.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov hit out against the deliveries and said Mr Biden’s announcement increased the risk of a “third country” being dragged into the conflict.
The long-range missiles are to help Ukrainian troops strike enemy forces more precisely from a longer distance.
The US had previously been unwilling to provide the weapons out of fear they could be used against targets in Russia, but the US says Kyiv has given assurances that this will not happen.
On Wednesday, Mr Biden said the lethal aid would strengthen Kyiv’s negotiating position against Russia and make a diplomatic solution more likely.
A senior US official said the new weapons package would include four M142 High Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS).
“These are precision guided systems with extended range. And so for high value targets that that allow them to keep some of the pressure off of Ukrainian forces on the front, we think these systems will be very useful,” Undersecretary for Defense Dr Colin H Kahl said.
The systems can launch multiple precision-guided missiles at targets as far as 70km (45 miles) away – far further than the artillery that Ukraine currently has. They are also believed to be more accurate than their Russian equivalents.