კაროლინა ჰარდი, მეისონ კლარკი და ჯორჯ ბაროსი
5 ივნისისთვის – უკრაინული არმია განაგრძობდა შეზღუდულ, ლოკალიზებულ, თუმცა წარმატებულ კონტრშეტევებს რუსულ პოზიციებზე მთელ უკრაინაში, მათ შორის ლუგანსკის ოლქის ქალაქ სევეროდონეცკის ტერიტორიაზე, რომლის ასაღებად, კრემლმა თავი მოუყარა საკუთარი სამხედრო ძალის მნიშვნელოვან ნაწილს
რუსული TELEGRAM-არხი ამტკიცებს, რომ უკრაინელმა მეომრებმა – კონტრშეტევა წამოიწყეს ხარკოვის ჩრდილოეთით, რაც მიუთითებს, რომ უკრაინული დაჯგუფებები განაგრძობენ წნეხს რუსულ თავდაცვით ხაზებზე – რუსეთის საზღვრის გასწვრივ. უკრაინელები, როგორც ჩანს, ცდილობენ ისარგებლონ რუსეთის მხრიდან სევეროდონეცკზე ძირითადი აქცენტის გადატანით და შექმნილ სიტუაციას, იყენებენ სხვა მიმართულებებზე კონტრშეტევებისთვის. მიუხედავად რუსული არმიის მიერ სევეროდონეცკ-ლისიჩანსკის რაიონში ტექნიკისა და ცოცხალი ძალის გადასროლისა, უკრაინულმა შენაერთებმა, ბოლო 48 საათის განმავლობაში, რუს მებრძოლებს უკან დაახევინეს – ქალაქის აღმოსავლეთ გარეუბნებისა და სამხრეთ დასახლებებისკენ. უკრაინული დაჯგუფების კონტრშეტევა, სავარაუდოდ მოიზიდავს რუსეთის მთელ ყურადღებას ლუგანსკის ოლქისკენ, შესაბამისად მოწყვლადად აქცევს რუსეთის პოზიციებს ხარკოვის ოლქში და სამხრეთ ღერძის გასწვრივ. უკრაინული ძალების უნარი – წარმატებულად განახორციელოს კონტრშეტევები სევეროდონეცკში, რომელიც პრიორიტეტული მიმართულებაა კრემლის ოპერაციებში, კიდევ ერთხელ ადასტურებს რუსეთის არმიის საბრძოლო სულისკვეთების კლებას უკრაინაში.
ბოლო ცნობით, 5 ივნისს, უკრაინელმა მეომრებმა მოკლეს რუსი გენერალ-მაიორი რომან კუტუზოვი. რუსული TELEGRAM-არხები იტყობინებიან, რომ კუტუზოვი გაანადგურეს ნიკოლაევსკთან – ლუგანსკის ოლქში (პოპასნაიასთან ახლოს). კუტუზოვი, დაღუპვის მომენტში, სავარაუდოდ მეთაურობდა ე.წ. დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის მეხუთე საარმიო კორპუსს. ჩვენი ინფორმაციით, ის ასრულებდა მეხუთე არმიის მეთაურის მოვალეობებს 2017- 19 წლებში. დღეს ამ სამხედრო ერთეულს ხელმძღვანელობს გენერალ-მაიორი ალექსეი ვლადიმირის ძე პოდოლოვი. მაღალი რანგის სამეთაურო კორპუსი – განიცდის გასაოცარ დანაკარგს, ვინაიდან არმიის ხელმძღვანელობა, განაგრძობს სამეთაურო რგოლის წინა ხაზზე განლაგებას. კუტუზოვის სიკვდილი – ოფიციალურად ჯერ არ დადასტურებულა, მაგრამ თუ მართლაც ასე მოხდა, ეს უკვე მეშვიდე დარუპული გენერალი იქნება ომის დაწყებიდან. 5 ივნისს, რუსულმა არმიამ, ამ თვეში პირველად, იერიში მიიტანა კიევზე. უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს მრჩეველი – ვადიმ დენისენკო აცხადებს, რომ რუსეთის ძალებმა 5 ფრთოსანი რაკეტა გაუშვეს ТУ-95-ების საშუალებით – კასპიის ზღვიდან. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ დარტყმები მიიტანეს ტანკებზე Т-72, რომლებიც კიევს აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებმა გადასცეს, თუმცა ჩანაწერები დაზიანებული ადგილებიდან მიუთითებს, რომ ჭურვები დარნიცის ქარხანას მოხვდა. გაურკვეველია, მართლაც სურდათ რუსებს უკრაინისთვის საზღვარგარეთიდან გამოგზავნილ ტანკებზე იერიში და მიზანს ააცილეს, თუ კრემლი მალავს ნამდვილ სამიზნეს. კიევზე მიტანილი იერიში მოწმობს, რომ რუსული ძალები აგრძელებენ იერიშებს უკრაინის ინფრასტრუქტურაზე, თანაც არაკრიტიკულ რაიონებში, რათა მოიშალოს ლოგისტიკა, რადგან რუსული ძალები მნიშვნელოვან დანაკარგებს ნახულობენ დონბასში.

ISW ((Institute for the Study of War) / USA
Ukrainian forces continued to conduct limited and localized but successful counterattacks against Russian positions throughout Ukraine on June 5, including retaking large areas of Severodonetsk—the city in Luhansk Oblast the Kremlin has concentrated the majority of its forces on capturing.
A Russian Telegram channel claimed that Ukrainian troops launched a counterattack north of Kharkiv City, indicating that Ukrainian forces continue to pressure Russian defensive lines near the Russian border. Ukrainian forces are likely seeking to leverage the continued Russian focus on Severodonetsk to conduct counterattacks on other axes of advance. Even as Russian forces continue to pour equipment and troops into the Severodonetsk-Lysychansk area, Ukrainian forces have conducted a successful counterattack in Severodonetsk in the last 48 hours and pushed Russian troops back to the eastern outskirts of the city and out of southern settlements. Ukrainian counteroffensive pressure will likely continue to draw the attention of Russian forces to Luhansk Oblast and therefore leave vulnerabilities in Russian defensive efforts in Kharkiv Oblast and along the Southern Axis. The ability of Ukrainian forces to successfully counterattack in Severodonetsk, the Kremlin’s current priority area of operations, further indicates the declining combat power of Russian forces in Ukraine.
Ukrainian forces reportedly killed Russian Major General Roman Kutuzov on June 5. Russian Telegram channels reported that Kutuzov was killed near Mykolaivka, Luhansk Oblast (near Popasna) on June 5. Kutuzov likely commanded the Donetsk People’s Republic’s 1st Army Corps at the time of his death, though ISW cannot confirm his exact position. Some sources reported that Kutuzov commanded the 5th Combined Arms Army (CAA) at the time of his death, but we assess this is likely incorrect—Kutuzov served as acting commander of the 5th CAA from 2017 to 2019, and Major General Alexei Vladimirovich Podilov currently commands the 5th CAA. High-level Russian commanders have taken remarkably high losses during combat in Ukraine, and will likely continue to do so as the Russian command continues to deploy military leadership directly to the frontline. Kutuzov’s death has not yet been confirmed but would be at least the seventh death of a general in Ukraine since the beginning of the war.
Russian forces conducted their first missile strike against Kyiv in over a month on June 5. Advisor to the Ukrainian Ministry of Defense Vadym Denysenko stated that Russian forces fired five X-22 cruise missiles from a Tu-95 aircraft at Kyiv from the direction of the Caspian Sea that hit the Darnytsia Rail Car Repair Plant on the outskirts of Kyiv. The Russian Ministry of Defense claimed that this strike targeted T-72 tanks supplied to Ukraine by other Eastern European countries, but images of the target area confirm that the missiles hit the Darnytsia plant. It is unclear if Russian forces intended to strike foreign-provided Ukrainian tanks and missed, or if the Kremlin is attempting to obfuscate its intended target. This attack on Kyiv likely indicates that Russian forces are continuing to target Ukrainian infrastructure in non-critical areas of Ukraine in order to disrupt Ukrainian logistics as Russian forces take considerable losses in Donbas.