კაროლინა ჰარდი, მეისონ კლარკი და ჯორჯ ბაროსი
5 ივნისისთვის – უკრაინული არმია განაგრძობდა შეზღუდულ, ლოკალიზებულ, თუმცა წარმატებულ კონტრშეტევებს რუსულ პოზიციებზე მთელ უკრაინაში, მათ შორის ლუგანსკის ოლქის ქალაქ სევეროდონეცკის ტერიტორიაზე, რომლის ასაღებად, კრემლმა თავი მოუყარა საკუთარი სამხედრო ძალის მნიშვნელოვან ნაწილს
რუსული TELEGRAM-არხი ამტკიცებს, რომ უკრაინელმა მეომრებმა – კონტრშეტევა წამოიწყეს ხარკოვის ჩრდილოეთით, რაც მიუთითებს, რომ უკრაინული დაჯგუფებები განაგრძობენ წნეხს რუსულ თავდაცვით ხაზებზე – რუსეთის საზღვრის გასწვრივ. უკრაინელები, როგორც ჩანს, ცდილობენ ისარგებლონ რუსეთის მხრიდან სევეროდონეცკზე ძირითადი აქცენტის გადატანით და შექმნილ სიტუაციას, იყენებენ სხვა მიმართულებებზე კონტრშეტევებისთვის. მიუხედავად რუსული არმიის მიერ სევეროდონეცკ-ლისიჩანსკის რაიონში ტექნიკისა და ცოცხალი ძალის გადასროლისა, უკრაინულმა შენაერთებმა, ბოლო 48 საათის განმავლობაში, რუს მებრძოლებს უკან დაახევინეს – ქალაქის აღმოსავლეთ გარეუბნებისა და სამხრეთ დასახლებებისკენ. უკრაინული დაჯგუფების კონტრშეტევა, სავარაუდოდ მოიზიდავს რუსეთის მთელ ყურადღებას ლუგანსკის ოლქისკენ, შესაბამისად მოწყვლადად აქცევს რუსეთის პოზიციებს ხარკოვის ოლქში და სამხრეთ ღერძის გასწვრივ. უკრაინული ძალების უნარი – წარმატებულად განახორციელოს კონტრშეტევები სევეროდონეცკში, რომელიც პრიორიტეტული მიმართულებაა კრემლის ოპერაციებში, კიდევ ერთხელ ადასტურებს რუსეთის არმიის საბრძოლო სულისკვეთების კლებას უკრაინაში.
ბოლო ცნობით, 5 ივნისს, უკრაინელმა მეომრებმა მოკლეს რუსი გენერალ-მაიორი რომან კუტუზოვი. რუსული TELEGRAM-არხები იტყობინებიან, რომ კუტუზოვი გაანადგურეს ნიკოლაევსკთან – ლუგანსკის ოლქში (პოპასნაიასთან ახლოს). კუტუზოვი, დაღუპვის მომენტში, სავარაუდოდ მეთაურობდა ე.წ. დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის მეხუთე საარმიო კორპუსს. ჩვენი ინფორმაციით, ის ასრულებდა მეხუთე არმიის მეთაურის მოვალეობებს 2017- 19 წლებში. დღეს ამ სამხედრო ერთეულს ხელმძღვანელობს გენერალ-მაიორი ალექსეი ვლადიმირის ძე პოდოლოვი. მაღალი რანგის სამეთაურო კორპუსი – განიცდის გასაოცარ დანაკარგს, ვინაიდან არმიის ხელმძღვანელობა, განაგრძობს სამეთაურო რგოლის წინა ხაზზე განლაგებას. კუტუზოვის სიკვდილი – ოფიციალურად ჯერ არ დადასტურებულა, მაგრამ თუ მართლაც ასე მოხდა, ეს უკვე მეშვიდე დარუპული გენერალი იქნება ომის დაწყებიდან. 5 ივნისს, რუსულმა არმიამ, ამ თვეში პირველად, იერიში მიიტანა კიევზე. უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს მრჩეველი – ვადიმ დენისენკო აცხადებს, რომ რუსეთის ძალებმა 5 ფრთოსანი რაკეტა გაუშვეს ТУ-95-ების საშუალებით – კასპიის ზღვიდან. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ დარტყმები მიიტანეს ტანკებზე Т-72, რომლებიც კიევს აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებმა გადასცეს, თუმცა ჩანაწერები დაზიანებული ადგილებიდან მიუთითებს, რომ ჭურვები დარნიცის ქარხანას მოხვდა. გაურკვეველია, მართლაც სურდათ რუსებს უკრაინისთვის საზღვარგარეთიდან გამოგზავნილ ტანკებზე იერიში და მიზანს ააცილეს, თუ კრემლი მალავს ნამდვილ სამიზნეს. კიევზე მიტანილი იერიში მოწმობს, რომ რუსული ძალები აგრძელებენ იერიშებს უკრაინის ინფრასტრუქტურაზე, თანაც არაკრიტიკულ რაიონებში, რათა მოიშალოს ლოგისტიკა, რადგან რუსული ძალები მნიშვნელოვან დანაკარგებს ნახულობენ დონბასში.

Каролина Хирд, Мейсон Кларк и Джордж Баррос
5 июня украинские войска продолжали проводить ограниченные и локализованные, но успешные контратаки против российских позиций по всей Украине, включая возвращение значительных территорий Северодонецка — города в Луганской области, на захвате которого Кремль сосредоточил большую часть своих сил
Российский Telegram-канал утверждает, что украинские войска начали контратаку к северу от города Харькова, что свидетельствует о том, что украинские войска продолжают оказывать давление на российские оборонительные линии вблизи российской границы. Украинские войска, вероятно, пытаются использовать продолжающееся внимание России к Северодонецку для проведения контратак на других направлениях продвижения. Несмотря на то, что российские силы продолжают перебрасывать технику и войска в район Северодонецка-Лисичанска, украинские силы провели успешную контратаку в Северодонецке за последние 48 часов и оттеснили российские войска к восточным окраинам города и из южных поселков. Контрнаступление украинских войск, вероятно, продолжит привлекать внимание российских сил к Луганской области и, следовательно, оставлять уязвимые места в российских оборонительных усилиях в Харьковской области и вдоль Южной оси. Способность украинских сил успешно контратаковать в Северодонецке, приоритетной области операций Кремля, еще раз указывает на снижение боевой мощи российских сил в Украине.
По сообщениям, 5 июня украинские войска убили российского генерал-майора Романа Кутузова. Российские Telegram-каналы сообщили, что Кутузов был убит под Николаевкой Луганской области (около Попасной) 5 июня. Кутузов, вероятно, командовал 1-м армейским корпусом Донецкой народной республики на момент своей смерти, хотя ISW не может подтвердить его точную позицию. Некоторые источники сообщили, что Кутузов командовал 5-й общевойсковой армией (ОА) на момент своей гибели, но, по нашим оценкам, это, скорее всего, неверно — Кутузов исполнял обязанности командующего 5-й ОА с 2017 по 2019 год, а в настоящее время 5-й ОА командует генерал-майор Алексей Владимирович Подилов. Высокопоставленные российские командиры несли поразительно высокие потери во время боевых действий в Украине, и, вероятно, будут продолжать нести их, поскольку российское командование продолжает развертывать военное руководство непосредственно на передовой. Гибель Кутузова пока не подтверждена, но это будет как минимум седьмая смерть генерала в Украине с начала войны.
5 июня российские войска нанесли первый за месяц ракетный удар по Киеву. Советник Министерства обороны Украины Вадим Денисенко заявил, что российские силы выпустили пять крылатых ракет Х-22 с самолета Ту-95 по Киеву со стороны Каспийского моря, которые попали в Дарницкий вагоноремонтный завод на окраине Киева.  Министерство обороны России заявило, что удар был нанесен по танкам Т-72, поставленным Украине другими странами Восточной Европы, однако снимки района поражения подтверждают, что ракеты попали в Дарницкий завод. Неясно, намеревались ли российские силы нанести удар по украинским танкам, поставленным из-за рубежа, и промахнулись, или же Кремль пытается скрыть намеченную цель. Эта атака на Киев, вероятно, указывает на то, что российские силы продолжают наносить удары по украинской инфраструктуре в некритических районах Украины, чтобы нарушить украинскую логистику, поскольку российские силы несут значительные потери в Донбассе.