რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემთხვევაში, აშშ მზადაა: კიევს გაუზარდოს სამხედრო დახმარება, გააძლიეროს აშშ-ს დასწრება აღმოსავლეთ ევროპაში და კრემლს ეკონომიკური სანქციები დაუწესოს
შესაბამისი განცხადება, გაახმიანა ამერიკის სახელმწიფო მდივანმა – ენტონი ბლინკენმა, უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრ – დმიტრი კულებასთან სატელეფონო საუბარში, ნათქვამია სახელმწიფო დეპარტამენტის საიტზე.
„თუ რუსეთმა აირჩია კონფლიქტის გაგრძელების გზა, აშშ, ჩვენი მოკავშირეები და პარტნიორები, მზად არიან რუსეთის ეკონომიკას უზარმაზარი სანქციები დაუწესონ, გააძლიერონ ნატოს დასწრება ფრონტისპირა მოკავშირე სახელმწიფოებში და უკრაინას გაუზარდონ სამხედრო დახმარება“ – ირწმუნება ბლინკენი.
აშშ-ს საგარეოპოლიტიკური უწყების მეთაურმა, ასევე გამოხატა დიპლომატიის მხარდაჭერა, როგორც ერთადერთი პასუხისმგებლური გზისა წინსვლისათვის და კიევს აღუთქვა, რომ „მისი მონაწილეობის გარეშე, არანაირი საგნობრივი დისკუსია უკრაინის შესახებ – არ გაიმართება“.
ვითარება რუსეთ-უკრაინის საზღვარზე
რუსეთმა დაიწყო სამხედრო ვერტმფრენების უკრაინის საზღვართან გადასროლა. ჯარების თავმოყრა შენელდა, მაგრამ უკრაინის საზღვართან, ჯერ კიდევ რჩება 100 ათასი რუსი ჯარისკაცი.
რუსეთის ფედერაციის ამგვარი ქმედება მოწმობს, რომ ის ემზადება ფართომასშტაბიანი შეჭრისთვის, წერს The New York Times-ი – აშშ-ს ოფიციალურ პირებზე დაყრდნობით.
გამოცემა ასევე იტყობინება, რომ რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა, შესაძლოა უკრაინაში შეჭრა – გაზაფხულისთვის გადადო.
„ვაშინგტონი ვარაუდობდა, 175 ათასი რუსი სამხედროს თავმოყრას უკრაინის საზღვართან, მაგრამ ჯარების კონცენტრაცია შენელდა, თუმცა რუსეთი ახდენს დამრტყმელი ავიაციის, საბრძოლო და სატრანსპორტო ვერტმფრენებისა და მოიერიშე გამანადგურებლების გადასროლას“ – ნათქვამია შეტყობინებაში.

Вслучае вторжения России на Украину США готовы увеличить оборонную помощь Киеву, усилить присутствие НАТО в Восточной Европе и ввести экономические санкции против Кремля
Соответствующее заявление американский госсекретарь Энтони Блинкен озвучил во время телефонного разговора с украинским министром иностранных дел Дмитрием Кулебой, говорится на сайте Госдепа.
«Если Россия выберет путь дальнейшего конфликта, Соединенные Штаты и наши союзники и партнеры готовы наложить огромные санкции на российскую экономику, усилить присутствие НАТО в прифронтовых союзных государствах и увеличить оборонную помощь Украине», — заверил Блинкен.
Глава внешнеполитического ведомства США также подтвердил свою поддержку дипломатии как единственного ответственного пути продвижения вперед и подчеркнул, что «без участия Украины никаких предметных дискуссий по Украине не будет».
Ситуация на границе Украины с Россией
Россия начала перебрасывать к украинской границе военные вертолеты. Стягивание войск замедлилось, однако у границы Украины до сих пор остаются около 100 тысяч российских военных.
Такие действия РФ могут свидетельствовать, что она продолжает готовиться к масштабному вторжению, пишет The New York Times со ссылкой на официальных лиц США.
Также издание сообщает, что президент России Владимир Путин перенес возможное вторжение на Украину ближе к весне.
«Вашингтон рассчитывал на стягивание до 175 000 российских военных к украинским границе. Однако скопление войск замедлилось, хотя Россия и перебрасывает ударную авиацию, боевые и транспортные вертолеты, а также штурмовые истребители», — говорится в сообщении.