ამერიკული იარაღის მეორე პარტია, 80 ტონის მოცულობით, უკრაინაში ჩაიტანეს. ამის შესახებ იტყობინება თავდაცვის მინისტრი ალექსეი რეზნიკოვი. იარაღის პირველი პარტია – კიევმა 22 იანვარს მიიღო
23 იანვარს, საღამოს, თავდაცვის სამინისტროს საჭიროების გათვალისწინებით, კიევმა მიიღო აშშ-ს მეორე ხომალდი ლეტალური იარაღით.
როგორც თავდაცვის უწყების მეთაური იუწყება, დედაქალაქის აეროპორტში დაეშვა „მეორე ჩიტი“ – ამერიკული შეიარაღებით ბორტზე.
ალექსეი რეზნიკოვის თქმით, ხომალდმა გადმოზიდა 80 ტონაზე მეტი იარაღი, რომელიც განკუთვნილია უკრაინის არმიისთვის – რუსეთის უკრაინაში მოსალოდნელი შეჭრის პირობებში.
„მეორე ჩიტი კიევშია! 80 ტონაზე მეტი იარაღი… ჩვენი მეგობრებისგან აშშ-ში – უკრაინის თავდაცვისუნარიანობის გასაძლიერებლად. ტვირთი ჩამოვიდა საიმედო დაცვის თანხლებით“ – დაამატა თავდაცვის უწყების ხელმძღვანელმა თავის მიკრობლოგში.
22 იანვარს, უკრაინაში ჩამოტანილი ამერიკული იარაღის პარტია, მოიცავდა ტანკსაწინააღმდეგო სარაკეტო კომპლექსებს (Javelin) და რეაქტიულ თერმობარიულ ნაღმმტყორცნებს – M141 Bunker Defeat Munition (SMAW-D), რომლებიც გათვალისწინებულია საფორტიფიკაციო ნაგებობებისა და ბუნკერების განადგურებისთვის. აღვნიშნავთ, რომ ახალახან უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს სამხედრო დახმარება გადასცა ლიეტუვამ. უკრაინელმა მეომრებმა მიიღეს ჯავშანჟილეტები და ბალისტიკური ქამრები.
მანამდე პოლონეთმა განაცხადა, რომ რუსეთის შემოჭრის შემთხვევაში, ის დაეხმარება უკრაინას. უკრაინას არ სურს – იქცეს „ რუსული სამყაროს“ ნაწილად და ამდენად, მას სხვა ქვეყნებიც უნდა დაეხმარონ, განაცხადა პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა – ზბიგნევ რაუმ. მან ასევე აღნიშნა, რომ ნატომ უნდა გააძლიეროს შეკავების პოლიტიკა ევროპაში.

Вторая партия американского оружия общим весом более 80 тонн доставлена на Украину. Об этом сообщил в воскресенье министр обороны Алексей Резников. Первую партию американского оружия в Киеве приняли 22 января
Вечером, 23 января, в Киев прибыл второй самолет США с летальным оружием для нужд Вооруженных сил Украины.
Как сообщил глава Минобороны Алексей Резников, в столичном аэропорту приземлилась «вторая птичка» с американским вооружением на борту.
По словам Алексея Резникова, самолет перевозил более 80 тонн оружия, которое предназначено для украинской армии в условиях возможного вторжения РФ на Украину.
«Вторая птичка в Киеве! Более 80 тонн оружия для усиления обороноспособности Украины от наших друзей из США! И это не конец. Груз прибыл под надежной охраной», — добавил глава Министерства обороны в своем микроблоге.
Партия американского оружия, доставленного в Украину 22 января, включала ПТРК Javelin и реактивные термобарические гранатометы M141 Bunker Defeat Munition (SMAW-D), предназначенные для разрушения фортификационных укреплений и бункеров.
Отметим, накануне Литва передала военную помощь Вооруженным силам Украины. Украинские военные получили бронежилеты и баллистические пояса.
Ранее в Польше пообещали помочь Украине в случае нападения России. Украина не хочет быть частью «русского мира», и другие государства должны ее в этом поддерживать, заявил министр иностранных дел Польши Збигнев Рау. Также он подчеркнул, что НАТО должно усилить политику сдерживания в Европе.