გერმანიის კანცლერმა ოლაფ შოლცმა პირობა დადო, რომ მისი მთავრობა გააკეთებს „ყველაფერს“, რათა უზრუნველყოს ბუნებრივი აირის უკრაინიდან ტრანზიტი და არ დაანებებს რუსეთს, რომ მან „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“ გამოიყენოს – ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკის ეკონომიკის დასაზიანებლად.
პოლონეთში სამსაათიანი ვიზიტის დროს, გერმანიის ახალმა ლიდერს არ უთქვამს, კონკრეტულად რა ზომებს მიმართავს მილსადენის წინააღმდეგ, თუ რუსეთმა გააგრძელა თავისი სამხედრო ძალების თავმოყრა უკრაინის საზღვრებთან.
საგარეო საქმეთა მინისტრი ანალენა ბერბოკი კიდევ უფრო შორს წავიდა და აღნიშნა, რომ „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“ არ შეესაბამება გერმანიის მარეგულირებელი ორგანოების მოთხოვნებს, რომლებმაც გასულ თვეში შეაჩერეს მილსადენის სერტიფიცირება იმის გამო, რომ „გაზპრომის“ ოპერატორმა, ვერ შექმნა კომპანიის შესაბამისი დანაყოფი გერმანიაში.
„ამ მომენტისთვის მილსადენი არ არის სერტიფიცირებული, რადგან ის არ შეესაბამება ევროპის ენერგეტიკულ კანონმდებლობას, უსაფრთხოების საკითხები კი დღემდე არ მოხსნილა დღის წესრიგიდან“ – განაცხადა ტელეკომპანია ZDF-თან ინტერვიუში ბერბოკმა.

Канцлер Германии Олаф Шольц (Olaf Scholz) пообещал, что его правительство «сделает все» для обеспечения транзита природного газа через Украину, и не позволит России использовать «Северный поток — 2» для нанесения ущерба экономике бывшей советской республики.
Во время трехчасовой поездки в Польшу в воскресенье новый лидер Германии прямо не говорил о том, какие действия его правительство предпримет против трубопровода, если таковые будут из-за стягивания Россией войск к границе с Украиной.
Министр иностранных дел Анналена Бербок (Annalena Baerbock) пошла дальше, указав, что «Северный поток — 2» не соответствует требованиям немецких регулирующих органов, которые приостановили сертификацию трубопровода в прошлом месяце из-за того, что оператор, принадлежащий ПАО «Газпром», должным образом не создал соответствующее подразделение компании в Германии.
«На данный момент трубопровод не может быть сертифицирован, потому что он не соответствует требованиям европейского энергетического законодательства, и вопросы безопасности все еще находятся на повестке дня», — сказала в интервью телекомпании ZDF Бербок.