რესპუბლიკელი სენატორი როჯერ უიკერი თვლის, რომ აშშ-მ არ უნდა გამორიცხოს სამხედრო ჩარევის შესაძლებლობა და არც ბირთვული დარტყმა, როცა საქმე ეხება რუსეთის აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ
7 დეკემბერს, ნეილ კავუტოსთან FOX NEWS- ზე საუბრის დროს, მან ასევე აღნიშნა, რომ ჯარის გაგზავნა უკრაინაში – კიდევ ერთი ვარიანტია, რომელიც ბაიდენმა მხედველობაში უნდა იქონიოს.
„ჩვენ ვუშვებთ შეცდომას, როცა უკუვაგდებთ რაიმე იდეას. იმედი მაქვს, პრეზიდენტი, ასეთ ვარიანტს არ გამორიცხავს.“
კავუტომ მოითხოვა განმარტება, თუ რა იგულისხმებოდა სამხედრო მოქმედებებში. უიკერის აზრით, აშშ-მ უნდა განიხილოს ორივე ვარიანტი.
„სამხედრო მოქმედებები, ნიშნავს შავ ზღვაში ჩვენი ხომალდების გამოყენებას და რუსეთის პოტენციალის განადგურებას, აი, რა უნდა ვიგულისხმოთ ამაში – უპასუხა მან – ეს ნიშნავს ჩვენ მონაწილეობას. მე ამაზე უარს არ ვიტყოდი, ისე, როგორც ჩვენი ჯარისკაცების ადგილზე მივლინებაზე.
ჩვენ არ გამოვრიცხავთ შესაძლებლობას, პირველმა გამოვიყენოთ ბირთვული იარაღი, რაც არ ნიშნავს, რომ ეს აუცილებლად მოხდება, მაგრამ არსებობს რეალობა, როცა რამის გამორიცხვა არ შეიძლება, თუ გსურს, რომ მტკიცედ გამოიყურებოდე.
მე ვთვლი – პრეზიდენტმა უნდა განაცხადოს, რომ განიხილება ყველა ვარიანტი. გულწრფელად გითხრათ, ჩემამდე, თქვენ შოუს სტუმრობდნენ დემოკრატები, რომლებმაც თქვეს, რომ უნდა გამოვიჩინოთ მეტი სიმკაცრე. მე ვეთანხმები და ვაფასებ ამას.
ვფიქრობ, ამით ისინი იგრძნობენ იმ აღშფოთებას, რომელიც არის კონგრესში. თავისუფალი, დემოკრატიული უკრაინის დაკარგვა რუსული თავდასხმის შედეგად, იქნება გარდამტეხი მომენტი თავისუფალი ევროპისთვის.“
აშშ-სა და რუსეთს შორის დაძაბულობა მატულობს, ევროპაში ბოლო დროს მიმდინარე მოვლენების ფონზე.
რუსეთი სამხედრო ძალებს ზრდის უკრაინის საზღვართან და ეს იწვევს წუხილს იმის თაობაზე, რომ პუტინი, შესაძლოა შეიჭრას უკრაინაში.
ორშაბათს, ბაიდენის ადმინისტრაციის მაღალჩინოსანმა აღნიშნა, რომ აშშ-ს არ სურს სამხედრო კონფლიქტი რუსეთთან უკრაინის გამო და იმედი აქვს, რომ მოხერდება სიტუაციის დეესკალაცია.
„ასე ვიტყოდი: აშშ არ ცდილობს, აღმოჩნდეს იმ ვითარებაში, როცა ჩვენი კონტრზომები, მოიცავს სამხედრო ძალის პირდაპირ გამოყენებას. აქ, იგულისხმება უკრაინელი სამხედროების მხარდაჭერა, მძლავრი ეკონომიკური კონტრზომები და ნატოს წევრი ჩვენი მოკავშირეების მხარდაჭერა და მათი პოტენციალის გაზრდა, რათა უზრუნველვყოთ მათი უსაფრთოება“- თქვა მან.
სამშაბათს, ბაიდენმა და პუტინმა გამართეს ონლაინ შეხვედრა, რათა მოხერდეს ორმხრივი შეშფოთების გაქარწყლება.

While speaking to Fox News’ Neil Cavuto on December 7, he also said sending troops to Ukraine was another option President Joe Biden should keep in his deck.
He said: “We start making a mistake when we take options off the table.
“I would hope the president keeps that option on the table.”
Cavuto asked for further clarification on what military action means. Wicker answered the U.S should be considering both more boots on the grounds in Ukraine and a nuclear strike.
He said: “Military action could mean that we standoff with our ships in the black sea and we rain destruction on Russia capability, it could mean that.
“It could mean that we participate, I would not rule that out nor would I rule out American troops on the ground.
“We don’t rule out first-use nuclear action, we don’t think it will happen but there are certain things in negotiations, if you are going to be tough, that you don’t take off the table.
“I think the president should say that everything is on the table. Frankly, to the extent that you had Democrats on the show before me saying we need to be tougher, I support that and appreciate that.
“I think they represent the fear that we have, the realization that we have in Congress. That losing a free democratic Ukraine to Russian invasion would be a gamechanger for a free Europe.
Tension between the U.S and Russia continues to grow to America amid the latter’s actions in Europe.
Russia’s build-up of military forces along the Ukraine border has caused concern that Putin may be about to invade the country.
A senior Biden official on Monday indicated that the U.S. does not want to have a military conflict with Russia over Ukraine and hopes to deescalate the situation.
The official said: “I would say that the United States is not seeking to end up in a circumstance in which the focus of our countermeasures is the direct use of military force as opposed to a combination of support for the Ukrainian military, strong economic countermeasures and the substantial increase in support and capability to our NATO allies to ensure that they remain safe.”
Biden and Putin had a virtual meeting on Tuesday in hopes of peacefully resolving both countries’ concerns.