რესპუბლიკელი სენატორი როჯერ უიკერი თვლის, რომ აშშ-მ არ უნდა გამორიცხოს სამხედრო ჩარევის შესაძლებლობა და არც ბირთვული დარტყმა, როცა საქმე ეხება რუსეთის აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ
7 დეკემბერს, ნეილ კავუტოსთან FOX NEWS- ზე საუბრის დროს, მან ასევე აღნიშნა, რომ ჯარის გაგზავნა უკრაინაში – კიდევ ერთი ვარიანტია, რომელიც ბაიდენმა მხედველობაში უნდა იქონიოს.
„ჩვენ ვუშვებთ შეცდომას, როცა უკუვაგდებთ რაიმე იდეას. იმედი მაქვს, პრეზიდენტი, ასეთ ვარიანტს არ გამორიცხავს.“
კავუტომ მოითხოვა განმარტება, თუ რა იგულისხმებოდა სამხედრო მოქმედებებში. უიკერის აზრით, აშშ-მ უნდა განიხილოს ორივე ვარიანტი.
„სამხედრო მოქმედებები, ნიშნავს შავ ზღვაში ჩვენი ხომალდების გამოყენებას და რუსეთის პოტენციალის განადგურებას, აი, რა უნდა ვიგულისხმოთ ამაში – უპასუხა მან – ეს ნიშნავს ჩვენ მონაწილეობას. მე ამაზე უარს არ ვიტყოდი, ისე, როგორც ჩვენი ჯარისკაცების ადგილზე მივლინებაზე.
ჩვენ არ გამოვრიცხავთ შესაძლებლობას, პირველმა გამოვიყენოთ ბირთვული იარაღი, რაც არ ნიშნავს, რომ ეს აუცილებლად მოხდება, მაგრამ არსებობს რეალობა, როცა რამის გამორიცხვა არ შეიძლება, თუ გსურს, რომ მტკიცედ გამოიყურებოდე.
მე ვთვლი – პრეზიდენტმა უნდა განაცხადოს, რომ განიხილება ყველა ვარიანტი. გულწრფელად გითხრათ, ჩემამდე, თქვენ შოუს სტუმრობდნენ დემოკრატები, რომლებმაც თქვეს, რომ უნდა გამოვიჩინოთ მეტი სიმკაცრე. მე ვეთანხმები და ვაფასებ ამას.
ვფიქრობ, ამით ისინი იგრძნობენ იმ აღშფოთებას, რომელიც არის კონგრესში. თავისუფალი, დემოკრატიული უკრაინის დაკარგვა რუსული თავდასხმის შედეგად, იქნება გარდამტეხი მომენტი თავისუფალი ევროპისთვის.“
აშშ-სა და რუსეთს შორის დაძაბულობა მატულობს, ევროპაში ბოლო დროს მიმდინარე მოვლენების ფონზე.
რუსეთი სამხედრო ძალებს ზრდის უკრაინის საზღვართან და ეს იწვევს წუხილს იმის თაობაზე, რომ პუტინი, შესაძლოა შეიჭრას უკრაინაში.
ორშაბათს, ბაიდენის ადმინისტრაციის მაღალჩინოსანმა აღნიშნა, რომ აშშ-ს არ სურს სამხედრო კონფლიქტი რუსეთთან უკრაინის გამო და იმედი აქვს, რომ მოხერდება სიტუაციის დეესკალაცია.
„ასე ვიტყოდი: აშშ არ ცდილობს, აღმოჩნდეს იმ ვითარებაში, როცა ჩვენი კონტრზომები, მოიცავს სამხედრო ძალის პირდაპირ გამოყენებას. აქ, იგულისხმება უკრაინელი სამხედროების მხარდაჭერა, მძლავრი ეკონომიკური კონტრზომები და ნატოს წევრი ჩვენი მოკავშირეების მხარდაჭერა და მათი პოტენციალის გაზრდა, რათა უზრუნველვყოთ მათი უსაფრთოება“- თქვა მან.
სამშაბათს, ბაიდენმა და პუტინმა გამართეს ონლაინ შეხვედრა, რათა მოხერდეს ორმხრივი შეშფოთების გაქარწყლება.

Джеррард Каонга (Gerrard Kaonga)
Сенатор от республиканцев Роджер Уикер (Roger Wicker) считает, что США не должны исключать вариант военного вмешательства, в том числе ядерного удара, когда дело касается противостояния российской агрессии в адрес Украины
В разговоре с Нилом Кавуто (Neil Cavuto) с Fox News седьмого декабря он также отметил, что отправка войск на Украину — ещё один вариант, который Джо Байдену стоит иметь ввиду.
«Мы совершаем ошибку, когда отметаем какие-то идеи, — сказал он. — Я буду надеяться, что президент не станет исключать возможность такого варианта».
Кавуто попросил пояснить, что имеется ввиду под военными действиями. По словам Уикера, США должны рассматривать оба варианта: отправку большего числа военных на Украину и ядерный удар.
«Военные действия могут означать использование наших кораблей в Черном море и уничтожение российского потенциала, вот что они могут означать, — ответил он. — Они могут означать наше участие, я не стал бы от этого отказываться, как не стал бы отказываться и от наших войск на местах.
Мы не отметаем мысль об использовании ядерного оружия первыми, мы не считаем, что это случится, но есть определенные вещи, от которых вы не отказываетесь, если хотите быть жесткими.
Я считаю, — президент должен сказать, что рассматриваются все варианты. Честно говоря, передо мной на вашем шоу были демократы, которые говорили, что нам нужно вести себя жестче, я согласен с этим и я ценю это.
Думаю, они показывают наш страх, осознание, что есть у нас в Конгрессе. Потеря свободной демократической Украины в результате российского вторжения станет переломным моментом для свободной Европы».
Напряженность между США и Россией продолжает нарастать на фоне последний событий в Европе.
Россия наращивает военную мощь на границе с Украиной, а это вызывает обеспокоенность, что Путин может готовиться к вторжению.
В понедельник высокопоставленный чиновник Байдена подчеркнул, что США не хотят военного конфликта с Россией из-за Украины и надеются на деэскалацию ситуации.
«Я бы сказал, что Соединенные Штаты не стремятся оказаться в ситуации, когда наши контрмеры будут заключаться в прямом использовании военной силы, а не сочетании поддержки украинских военных, мощных экономических контрмер и устойчивого роста поддержки и потенциала наших союзников по НАТО, чтобы обеспечить их безопасность», — сказал он.
Во вторник Байден и Путин провели онлайн-встречу, стремясь к мирному урегулированию обеспокоенности обеих стран.