Frankfurter Allgemeine Zeitung გერმანია
კონფლიქტი რუსეთთან შეიძლება იქცეს „მთავრობა-შუქნიშანის“ პირველ დიდ საგარეოპოლიტიკურ და ეკონომიკურ გამოწვევად. შეერთებული შტატები ემუქრება პუტინს, რომელმაც მოახდინა უკრაინის საზღვართან სამხედრო ძალების კონცენტრაცია, შორსმიმავალი ეკონომიკური სანქციებით. ევროკავშირსა და გერმანიას, კვლავ მეორეხარისხოვანი როლი დაეკისრათ – მათ რჩებად ერთადერთი იმედი, რომ ყველაფერი კეთილად დასრულდება
თუ პუტინი გააგრძელებს სიტუაციის დაძაბვას, მაშინ ახალი სანქციები გარდაუვალია. ჯერჯერობით ყველა ლაპარაკობს, რომ სანქციებს, მთელი ტრანსატლანტიკური თანამეგობრობა დააწესებს. მოვლენათა სხვაგვარ განვითარებას – ფატალური შედეგი ექნება. ჯერ ერთი იმიტომ, რომ აშშ-სა და ევროკავშირს ერთნაირი ინტერესები ამოძრავებთ. და მეორე: ირანის მაგალითმა აჩვენა, რომ გერმანიასა და ევროკავშირს არ შეუძლიათ ამერიკული სანქციებისთვის გვერდის ავლა. საამისოდ ძალზე დიდია დოლარის ძალაუფლება და კომპანიების შიში, რომ თეთრი სახლი, მათ შავ სიაში მოახვედრებთ.
ახლა უმთავრესია საკითხი: რა სახის სანქციები იქნება პუტინისთვს უფრო მტკივნეული, თანაც ისეთი, რომ ისინი ევროკავშირს ბუმერანგივით არ მიუბრუნდეს. რუსეთის სუსტი წერტილი – ნედლეულის სექტორია. სამწუხაროდ, გერმანიას, რომელიც პუტინისგან გაზის უმსხვილესი შემსყიდველია, არ შეუძლია ამ წერტილში ზომაზე მეტად დაარტყას, რადგან არ სურს სამომავლოდ ენერგომატარებლებზე ფასების კიდევ უფრო გაზრდა. ამდენად, გერმანიის ახალმა მთავრობამ, დღესვე უნდა გადაწყვიტოს, რა ფასის გადახდა უღირს იმისთვის, რომ რუსეთის პრეზიდენტს თავისი ადგილი მიუჩინოს.
ამ შემთხვევაში, კოზირი შესაძლოა აღმოჩნდეს პროექტი, რომელიც, როგორც დღეს ითვლება, ჩვენ ფედერაციულ რესპუბლიკას რუსეთზე დამოკიდებულს ხდის: „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“. იმ დროს, როცა ახალ კანცლერს ჯერ კიდევ ვერ გაურკვევია თავისი დამოკიდებულება ნავთობსადენისადმი, ამერიკის პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი, მას მოლაპარაკების საფუძვლად იყენებს. ის იმუქრება, რომ თუ პუტინი უკრაინაში შეიჭრა, გაზი ამ მილით ვერსად მივა. ამ მუქარასთან მიერთება, ფედერალური ხელისუფლებისთვის იქნებოდა პირველი ნაბიჯი, რათა პუტინთან ბრძოლაში, ის უბრალო დამკვირვებლად არ მიიჩნიონ. ეს იქნებოდა ნათელი სიგნალიც იმისა, რომ მოვლენათა მშვიდობიანი განვითარების შემთხვევაში, გაზსადენი შესაძლოა ამოქმედდეს. ამგვარ მკაფიო პოზიციას შეიძლება – მხოლოდ და მხოლოდ მიესალმო.

Йоханнес Пеннекамп (Johannes Pennekamp)
Конфликт с Россией может стать первым крупным внешнеполитическим и экономическим вызовом нового «светофорного правительства». Соединенные Штаты угрожают Владимиру Путину, сконцентрировавшему войска на украинской границе, далеко идущими экономическими санкциями. А Европейскому cоюзу и Германии вновь отведена второстепенная роль, им остается только надеется, что всё кончится благополучно
Если Путин будет и дальше нагнетать ситуацию, то новые санкции неизбежны. Пока все говорит о том, что такие санкции будут введены всем трансатлантическим сообществом. Иное развитие событий имело бы фатальные последствия. Потому что, во-первых, у Америки и ЕС одинаковые интересы. А во-вторых, пример Ирана показал, что Германия и ЕС вообще не в состоянии обойти американские санкции. Слишком велики власть доллара и страх компаний попасть в черный список Белого дома.
Главный вопрос сейчас таков: какие санкции будут болезненны для Путина, но не ударят бумерангом по Европе? Самое уязвимое место России — сырьевой сектор. К сожалению, Германия, как самый большой покупатель газа у Путина, не может бить в это место слишком сильно, поскольку не заинтересована в дальнейшем росте цен на энергоносители. Поэтому новое правительство Германии уже сегодня должно определить, какую цену оно готово заплатить, чтобы указать российскому президенту его место.
Козырем в этом деле может стать проект, который, как считалось до сих пор, делает нашу федеративную республику (ФРГ) зависимой от России: проект «Северный поток — 2». В то время как новый канцлер еще не определил своего отношения к газопроводу, американский президент Джо Байден вовсю использует его как основу для переговоров. Он грозит, что газ по этой трубе не пойдет никогда, если Путин вторгнется на Украину. Присоединение к этой угрозе могло бы стать первым шагом федерального правительства, если оно не хочет выглядеть в борьбе с Путиным сторонним наблюдателем. Это было бы и ясным сигналом того, что при мирном развитии событий газопровод в скором времени может быть запущен. Такую ясную позицию можно было бы только приветствовать.